Avokadonun Faydaları

Avokado'nun Faydaları

Avokadonun Faydaları

Avokadonun faydalarını biliyor musunuz? Kilo vermeden, cildinize, gözünüzden kolesterol seviyenize kadar etki eden bu besin hakkında detaylı bilgi edinin!

Uzman Diyetisyen Tuğba Yaprak

Yardıma Mı İhtiyacınız Var ? 

Avokado Kalori ve Besin Değerleri

Kabuğu yeşil ve içinde bol çekirdekli bir meyve olan Orta Meksika kökenli avokado, yüksek oranda lif içeren besinler arasında yer almaktadır. Ayrıca içeriğinde bulunan mineral ve vitaminlerle sağlık yaşam tarzını benimseyen herkes için bir vazgeçilmeze dönüşmüş durumdadır.

Avokadonun enerji değerinin yüksek bir meyvedir. Bunun sebebi içerisinde bulunan doymamış yağ asidi seviyeleridir. Ancak bu yağlar sayesinde avokado kolesterole karşı etkili bir rol oynamaktadır. Ayrıca folik asit açısından da fazla zengin olması avokadoyu hamilelik esnasında kullanılması gereken besinler listesine sokmaktadır. Bu açıdan hem anne hem de bebek sağlığı söz konusu olduğunda vazgeçilmez bir pozisyondadır. İçerdiği Omega-9 ve Omega-6 yağ asitleri sayesinde ise metabolizmayı hızlandırmakta ve yağ yakımını kolaylaştırmaktadır. 

100 gram avokado 160,1 kcal değerinde kaloriye sahiptir. Yeterince olgunlaşmış bir avokadonun yaklaşık 35 gram civarı olduğu göz önünde bulundurulursa bir avokadonun 56 kcal civarında kaloriye sahip olduğu ifade edilebilir. 

Bunun yanı sıra 1 avokadoda % 20 oranında karbonhidrat, % 5 oranında protein ve % 76 oranında yağ bulunmaktadır. Avokado ayrıca besin değeri olarak içerisinde kalsiyum, A vitamini, C vitamini ve demir bulundurmaktadır.

Avokado her ne kadar yağ açısından zengin bir içeriğe sahip olsa da bu yağlar vücudumuz açısından oldukça fayda sağlamaktadır. Bu yağlar vitaminlerinde maksimum seviyede etki göstermesine yardımcı olmaktadır.

Avokadonun Faydaları Nelerdir?

Tropikal meyveler arasında en çok bilinen ve tercih edilen besinlerden biri olan avokado içerdikleri ile insan sağlığına pek çok fayda sağlamaktadır. Ağaçta yetişen ve tereyağı meyvesi olarak bilinen bu meyve mineral ve vitaminler açısından oldukça zengin bir yapıya sahiptir. 

Avokado cilt sağlığı başta olacak şekilde insan vücuduna pek çok fayda sağlamaktadır. Peki, avokadonun bu faydaları nelerdir? Bunları cevaplamaya çalışalım.

 • Avokado içerdiği beta-sitosterol sayesinde kolesterol seviyelerinin normal kalmasına yardımcı olmaktadır. Günlük olarak tüketildiği takdirde damar sağlığına iyi geldiği kanıtlanmıştır. Bu nedenle kalp hastalıklarının oluşmasını önlemek açısından oldukça faydalıdır.  
 • İçerdiği B6 vitamini sayesinde hamilelik sırasında görülen sabah bulantılarını önlemektedir.
 • Meme kanseri ve prostat başta olmak üzere, vücutta kanser hücrelerinin oluşumunu engellemektedir. Zira vücudu serbest radikallere ve kanser hücrelerine karşı koruyan Glutatyon içermektedir.
 • Cilde iyi gelen ve yaşlanma karşıtı bir etkiye sahiptir. Avokadoyu tüketmenin yanı sıra yağını cilde uygulamak da cilt hücrelerinin canlı görünmesine katkı sağlamaktadır. 
 • Avokado düzenli olarak tüketildiği takdirde böbrek sağlığını da korumaktadır. 
 • Kötü nefesi önlemekte, ağzın güzel kokmasına yardımcı olmaktadır.
 • Kuru ve yıpranmış saçların tedavisi için kullanılmaktadır.
 • Tam bir K vitamini deposu olduğu için, K vitamininden kaynaklı hastalıklara iyi gelmektedir.
 • Görmeyi geliştirir. Sağlıklı bir görüş için oldukça faydalıdır.
 • Yapılan araştırmalarda 300 mg avokadonun soya fasulyesi ile birlikte besin takviyesi olarak kullanılmasının artrit tedavisinde fayda sağladığı kanıtlanmıştır.

Avokado Neye İyi Gelir?

Avokado ılıman iklimlerde yetişen ve kremsi bir dokuya sahip olan bir meyvedir. Potansiyel olarak var olan sağlık yararları arasında depresyon riskinin azaltılması, hücrelerin bozulmasını engelleyerek kansere karşı koruması ve sindirim sistemini iyileştirmesi sayılabilir. 

Bilimsel olarak Persea americana olarak da bilinen avokado B-6, C, E ve K vitaminlerinden başka niasin, folat, pantotenik asit, riboflavin, potasyum ve magnezyum açısından güçlü bir kaynaktır. Ayrıca vücuda beta-karoten, lutein, potasyum ve yağ asitleri de sağlamaktadır. 

Avokado Nelere İyi Gelmektedir?

 • Birçok insan Potasyumu genellikle gereği kadar almamaktadır. Felç, kalp krizi ve böbrek yetmezliği riskinin azaltılması için vücut belli bir düzeyde potasyuma ihtiyaç duymaktadır.
 • Avokadonun, zeytinyağının sağlığa fayda sağlamasının ana nedenlerinden biri olarak görülen tekli doymamış bir yağ asidi olan oleik asit bakımından oldukça yüksek olduğu bilinmektedir. 
 • Yapılan birçok araştırma, avokadonun düzenli tüketiminin kan hastalıkları riskini azalttığını ve kan trigliseritlerin iyileştirdiğini göstermektedir.
 • Beslenme konusunda yapılan bir başka araştırma, avokado tüketiminin düşük metabolik sendrom riskine sahip olduklarını göstermiştir.
 • Avokado zeaksantin ve lutein başta olmak üzere antioksidan bakımından zengin bir besindir. 
 • Araştırmalar avokadonun prostat kanserini önlemeye ve kemoterapinin yan etkilerini azaltmaya yardımcı olduğunu göstermektedir.
 • Alzheimer ve Parkinson gibi bazı hastalıkların gelişim riskini azaltmaktadır.
 • Ayrıca vücudun tokluk hissini artırarak kilo vermeye yardımcı olmaktadır. Avokado lif bakımından yüksek, karbonhidrat bakımından düşük bir besindir.

Avokado Tüketirken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Anavatanı Meksika olan avokadonun, son yıllarda ülkemizdeki tüketimi de oldukça yaygınlık kazanmış, pek çok sofrada yerini almaya başlamıştır. Vitaminler ve mineraller bakımından oldukça zengin olan avokado diyet listelerinde yer almasının yanı sıra sağlıklı bir hayat sürmeyi tercih eden insanların sıklıkla tercih ettiği bir besin. 

Avokado yağda çözünen mineralleri aktifleştirmesi bakımından insan sağlığına büyük yarar sağlamaktadır. Başka bir ifadeyle örneğin avokadonun salata içerisinde kullanılması, salatanın besin değerinin artmasına yardımcı olmaktadır. Bu şekilde yanında yenilen besinleri de daha sağlık bir hale getirmektedir. Avokadonun u özelliklerini bilen birçok kişi onu gündelik olarak tüketmeye başlamış bulunmaktadır. Peki, avokado nasıl tüketilmelidir?

Avokadonun Tüketimi

Avokadonun tüketiminde dikkat edilmesi gereken iki temel unsur bulunmaktadır. Bunlardan birincisi avokado seçerken sert olan avokadolardan kaçınılmasıdır. Bunun sebebi sert avakadoların tatlarının acı olmasıdır. Eğer sert bir avokado alınırsa, evde bir süre tüketilmeden yumuşaması beklenmelidir. Bekletilen avokadoyu birkaç gün içerisinde yeniden kontrol etmek gerekir. Çünkü fazla yumuşaması, gereğinden fazla olgunlaşması, yani besin değerinin düşmesi anlamına gelecektir. 

İkinci olarak avokado yerken onu bıçakla ikiye bölmenin ve içini bir kaşık yardımıyla çıkarmanız tavsiye edilmektedir. Avokadonun dışının soyulmasına gerek yoktur. İkiye bölerek iç kısmı kolaylıkla çıkarılabilir. Bu noktada yine avokadonun olgunlaşmış olması önemlidir. Çünkü sert avokadonun içi yumuşak avokado kadar kolay çıkmayacak, kullanımı da yağ kıvamında olmayacaktır.

Sağlıklı Beslenme ile ilgili diğer merak ettikleriniz için tıklayınız.

WhatsApp
Hizmetlerimiz Hakkında Bilgi Alın!
Merhabalar, Ben Diyetisyen Tuğba Yaprak, size nasıl yardımcı olabilirim?
Powered by