Bademin Faydaları

Bademin Faydaları Nelerdir?

Özellikle Türkiye, Lübnan, Suudi Arabistan, Suriye, Ürdün, İran ve İsrail gibi ılıman iklimlere sahip ülkelerde yetişen badem insan sağlığına oldukça fayda sağlamaktadır. Çağımızın en tehlikeli hastalıklarından biri olan kanser ve onun gelişmesine yardımcı olan strese karşı koruyucu işleve sahiptir. E vitamini, demir, fosfor, kalsiyum ve magnezyum bakımından oldukça zengin bir içeriğe sahiptir. 

 • Beyin sağlığını korur: Badem bileşenleri açısından beyin sağlığının korunması ve beynin gelişimi açısından birçok içeriğe sahiptir. Ayrıca sadece yetişkinlerin değil, çocukların beyin sağlığı söz konusu olduğunda da oldukça işlevseldir.
 • Kolesterol sağlığını korur: Düzenli tüketilen badem, kötü veya iyi kolesterol seviyelerinin dengede tutulmasına yardımcı olmaktadır. Böylece kolesterolün dengesiz seyrine bağlı olarak meydana gelebilecek hastalıkların ortaya çıkmasını engeller.
 • Kemik sağlığına faydalıdır: İçerisinde bulunan pek çok mineral ve vitamin sayesinde badem kemiklerin kuvvetlenmesine yardımcı olmaktadır. Bunların en önemlisi kemik gelişimine katkısı bilinen fosfordur.
 • Kalp sağlığını korumaya yardımcı olur: badem içerisinde bulunan protein, potasyum ve doymamış yağlar kalp sağlığı açısından oldukça faydalıdır. Magnezyum açısından da zengin olan badem kalp krizinin önlenmesine yardımcı olur. 
 • Bağışıklık sistemini güçlendirir: bağışıklık sistemi düzenli çalışmak için birçok maddeye ihtiyaç duyar. Bunlardan bir tanesi de alkalidir. Bademin alkali bakımından zengin olması sindirimi kolaylaştırmasını sağlamaktadır.

Tüm bunların yanı sıra badem;

 • Kan basıncını düzenlemek,
 • Cilt sağlığını korumak,
 • Enerjiyi artırmak,
 • Kilo vermeye yardımcı olmak, 
 • Kabızlığı önlemek 

gibi çeşitli faydalara sahiptir.

Diyetlerde Neden Badem Önerilir?

Bir avuç bademin sağlık açısından oldukça önemli olduğu biliniyor. İçeriğinde bulunan lif, antioksidanlar, tekli doymamış yağ asitleri, kalsiyum ve magnezyum gibi mineraller sağlık dostu olarak insanın tok kalmasını sağlıyor. Ayrıca bademin ara öğünlerde meyveyle birlikte tüketilmesi kan şekerinin dengelenmesine de yardımcı oluyor.

Uzmanlar kilo kontrolünün sağlanmasında ve kolesterolün dengede tutulmasında bademin önemli bir rol oynadığını söyleyerek, günlük yaklaşık 25 gram civarında, yani 20 adet olarak tüketilmesini tavsiye ediyor. Uluslararası besin değerleri 5-6 adet bademin yalnızca bir tatlı kaşığı zeytinyağına eşdeğer kaloriye sahip olduğunu gösteriyor.

Ancak buna rağmen uzmanlar günlük badem tüketiminin 20 adeti aşmaması gerektiğini vurguluyorlar. Bunun yanı sıra çiğ badem tüketilmesini öneriyorlar. Bunun sebebi kavurma işlemi esnasında badem kabuğunda bulunan polifenol içeriğinin düştüğü ve antioksidan özelliğinin azaldığını belirtiyorlar. 

Badem yağ ve posa açısından zengin, karbonhidrat bakımından ise fakir bir içeriğe sahip olduğu için etkili bir tok tutma özelliğine sahiptir. Ayrıca bunun yanı sıra badem, posa ve yağ içeriği sayesinde kan şekerini dengede tuttuğu gibi, kabızlığı önleme görevi de görüyor. Bağırsağa su çekerek sindirim sisteminin verimli bir şekilde çalışmasını sağlıyor. Bu şekilde bağırsakta bulunan kaslar kasılıp gevşiyor ve bağırsak hareketlenmeleri hız kazanıyor. Bunların yanı sıra tokluk durumuna ek olarak bu özellikler kişinin kilo kaybına yardımcı oluyor.  

Bademin Kalori ve Besin Değerleri

Kalori en basit şekliyle tükettiğimiz besinlerin dokular içerisinde yanmasıyla vücudun sıcaklık değerinin ölçümünde kullanılan bir terimdir. Yani daha farklı bir şekilde ifade edersek kalori, besinlerde bulunan enerjiyi temsil etmektedir. Bu nedenle günlük olarak tüketilen yiyeceklerin kalori miktarları merak edilmektedir. Tabi bu besinlerden biri de gündelik hayatta sıklıkla tüketilen bademdir. Peki, 28 grama (1 Porsiyon) denk gelen bir avuç bademin kalorisi ne kadardır?

Bademin Kalori ve Besin Değerleri

Badem fındıklarla birlikte sınıflandırılmasına rağmen, esasen badem ağacının meyvesinden elde edilen bir tohumdur. Genellikle Türkiye gibi ılıman iklime sahip ülkelerde yetişmektedir. Bademlerin tatları tatlı bademden, acıbademe kadar çeşitlilik gösterebilmektedir. Tatlı bademler tek başına da tüketilebilirken, acı bademler genellikle yemeklere tat katmak amacıyla yağ yapmak için kullanılmaktadırlar.

Badem Kaç Kaloridir?

Yaklaşık bir avuca denk gelen 28 gramlık badem 161 kalori civarındadır. 

Ayrıca 28 gram bademin içinde şunlar bulunmaktadır:

161 kalori

6.1 gram karbonhidrat

3,4 gram lif

5.9 gram protein

13.8 gram yağ

7,3 miligram E vitamini

0,3 miligram riboflavin

0.6 miligram manganez

57 miligram magnezyum

136 miligram fosfor

1 miligram demir

0,9 miligram çinko

0,3 miligram bakır

73.9 miligram kalsiyum

197 miligram potasyum

0,9 miligram niasin

Bunlara ek olarak az miktarda tiamin, pantotenik asit, kolin, folat ve selenyum da badem içerisinde bulunan maddelerdir. 

Bademin Zararları Nelerdir?

Her zaman insan sağlığına iyi gelen ve enerji sağlayan bir besin kaynağı olsa da bazı durumlarda aşırı kullanımına bağlı olarak belli yan etkiler göstermektedir. Badem; proteinler, yağlar, karbonhidratlar, magnezyum ve daha pek çok madde bakımından oldukça zengin bir içeriğe sahiptir. Uzmanlar günlük tüketiminin 20 taneyi aşmaması kaydıyla fayda sağlayacağını vurgulamaktadırlar.

Ancak aşırı miktarda tüketilmesi bademin bazı zararlarının ortaya çıkmasına sebep olmaktadır. Bunları şu şekilde sıralamak mümkün:

 • Bademin çok fazla tüketilmesi şişkinliğe ve hatta kabızlığa neden olabilmektedir. Bunun sebebi bademin lif açısından yüksek bir besin olmasıdır. Midenin yüksek oranda life alışkın olmaması bademin aşırı tüketilmesi sonucu rahatsızlanmasına sebep olacaktır.
 • Manganez ağırlıklı beslenmek ve düzenli badem tüketmek ilaçlarla etkileşim açısından olumsuz etki yaratabilmektedir. Bu durum genellikle antibiyotikler ve kan basıncı ilaçlarında gözlemlenir. 
 • İnsan vücudu günlük ortalama 15 mg civarında E vitaminine ihtiyaç duyar. Bademde E vitamini bulunması çok fazla tüketilmesinin ishal, sersemlik, baş ağrısı gibi yan etkiler göstermesine sebep olabilir.
 • Aşırı miktarda acı badem tüketimi vücudun hidrosiyanik almasına neden olmaktadır. Bu da vücutta sinir sisteminin yavaşlamasına ve nefes problemlerine yol açmaktadır. 
 • Nadir de olsa aşırı badem tüketimi vücutta alerjik reaksiyonlara sebebiyet verebilmektedir.
 • Bademin yanı sıra aslında birçok kuruyemiş bakteri gelişimini destekleyen bir yapıya sahiptir. İyi yetişme koşulları bakteri gelişimine maruz kalmalarını engelleyebilir, ancak temizlenmemiş badem vücutta bakteri gelişmesini destekleyecektir.

Diğer zayıflama yöntemlerini incelemek için tıklayınız.

WhatsApp
Hizmetlerimiz Hakkında Bilgi Alın!
Merhabalar, Ben Diyetisyen Tuğba Yaprak, size nasıl yardımcı olabilirim?
Powered by