Bitkisel Zayıflama Yöntemleri

Bitkisel Zayıflama Yöntemleri Nelerdir? Hangi Bitkiler Zayıflamak İçin Kullanılır? En Etkilileri Hangileridir? Merak Ettikleriniz Bu Sayfada!

Bitkisel zayıflama yöntemlerinin temel mantığını alınan maddeler yardımıyla yağ yakımının arttırılması oluşturulmakta.

Bitkisel Zayıflama Yöntemleri Hakkında

Bitkisel yöntemlerin zayıflamaya yardımcı olurken kullandığı iki araç mevcut. Bunlardan birincisi içerisinde barındırdıkları maddeler yardımıyla metabolizma hızının arttırılarak yağ yakımının hızlandırılması. Diğeri ise midede tokluk hissi oluşturarak kalori alımının azaltılması. Eğer doğru bitkiler seçilirse gayet etkili olan bu yöntemler günümüzde sıkça kullanılmaktadır.

Bitkisel Zayıflama İçin Kullanılan Bitkilerin Özellikleri

Bu bitkilerin özellikleri genelde tokluk hissini sağlamak veya antioksidanlar yardımıyla metabolizmayı hızlandırmak şeklindedir. Her iki özelliği de başarıyla yerine getiren bitkiler mevcuttur. Bu bitkiler tokluk hissini bir – iki öğün boyunca; metabolizma hızını ise uygun aralıklarla tüketildiklerinde neredeyse bir gün boyunca düzenleyebilmektedir.

Bitkisel Zayıflama Yöntemlerinin Faydaları Nelerdir?

Bu yöntemlerde alınan bitkilerin herhangi bir zararının olmaması doğrudan bir fayda olarak sayılabilir. Katkı maddeli kimyasal alternatiflerine göre oldukça sağlık olan bitkiler sayesinde en az kimyasal alternatifleri kadar iyi sonuçlar almak mümkündür. Ayrıca fazla ya da az kullanmanın herhangi bir zararı mevcut değildir. İçerdikleri maddeler sayesinde tokluk hissi oluşturmalarından ve metabolizmayı yağ yakımı açısından hızlandırmalarından dolayı oldukça sağlıklı ve yan etkisiz sayılabilirler.

Bitkisel Yöntemler Nasıl Zayıflatır?

Vücudumuzdaki fazla kilolar sadece göze batan bir şey değildir. İmajımızı ve güvenimizi ciddi şekilde etkiler ve vücut sağlığı için oldukça zararlıdır.

Bazı bilimsel çalışmalar ve araştırmalar, fazla kilonun, diyabet, kalp hastalıkları ve diğer komplikasyonların oluşması riskini artırabileceğini ortaya koymuştur.

Fazla kilolardan kurtulmak, her gün egzersiz yapmak kadar sağlıklı yemekle de alakalıdır. Doğal yağ yakma yeteneklerine sahip olan bitkisel gıdalar, bu fazla kiloları eritmeye ve doğal olarak istenilen hedefe ulaşmaya yardımcı olabilir. Bu bitkisel yiyeceklerin çoğu, vücut sağlığını artırmaya yardımcı olan zengin bir antioksidan yelpazesine sahiptir. Bu yüzden bitkisel zayıflama yöntemleri, yapılacak diğer diyet yöntemleri arasında en sağlıklı olanıdır.

 • Sebzeler ve meyveler çok fazla lif içerir ve metabolizma hızını artırırlar. Bitkisel besinler, vücuttaki fazla yağın yakılmasına yardımcı olabilecek temel mineraller ve vitaminler gibi besinlerle doludur.
 • Bitkisel zayıflama yöntemlerini diyet programınıza dahil etmek sadece kilo verme yolculuğunda değil, aynı zamanda uzun ve sağlıklı bir yaşam sürmek için yardımcı olabilir.
 • Yağ yakıcı sebze ve meyveleri diyetinize dahil etmek istenilen kilo hedeflerine daha hızlı ulaşmaya yardımcı olacaktır.
 • Bitkisel zayıflama yöntemlerinin ana yiyeceklerinden olan sebzeler, tokluk hissi vermeye yardımcı olan liflerle doludurlar. Mide ve bağırsakta lif sindirmek normal besinlerden daha uzun sürede sindirildiği için, aşırı yemek yemeyi önler. Ayrıca mevsim meyveleri de sağlıklı bir yaşam tarzı için gerekli olan iyi bir antioksidan, mineral ve vitamin kaynağıdır.

Bitkisel Zayıflama Kategorileri

Kimler Bitkisel Zayıflama Yöntemlerini Tercih Etmelidir?

Bitkisel zayıflama yöntemlerini, kardiyovasküler hastalıklara, diyabete, obeziteye ve düzensiz yeme alışkanlığı sonucu fazla ve gereksiz kilo alan insanların tercih etmesi gerekir.

Kepekli tahıllar, fındık ve fasulye ile birlikte daha fazla meyve ve sebze kullanmak, kilo vermenin ve vücut dengesini korumanın güvenli ve sağlıklı bir yoludur. Ek olarak, meyve ve sebzelerden zengin diyetler, bazı kanser türleri ve diğer kronik hastalıkların riskini azaltabilir. Meyve ve sebzeler ayrıca sağlıklı yaşam için önemli olan temel vitamin ve mineraller, lif ve diğer maddeleri de sağlar.

Bitkisel zayıflama yöntemleri, daha az yiyecek tüketmek gerektiği anlamına gelmez. Yüksek kalorili içeriklerin yerine düşük kalorili meyve ve sebzeleri değiştirerek en sevdiğiniz yemeklerin daha düşük kalorili versiyonlarını oluşturabilirsiniz. Meyve ve sebzelerdeki su ve lif, yemeklerinize hacim katar. Böylece daha az kalori ile aynı miktarda yiyecek tüketmiş olursunuz. Meyve ve sebzelerin çoğunun doğal olarak yağ ve kalorisi düşüktür.

Hangi Bitkilerin Zayıflatıcı Etkisi Vardır?

  • Ispanak Gibi Yeşil Yapraklı Sebzeler,
   Ispanak ve lahana, marul hibi diğer yeşil yapraklı sebzeler, vücuttaki fazla yağı yakmak için mükemmeldirler ve aynı zamanda çok besleyicidirler. Yapılan araştırmalarda ıspanağın, diğer sebzelerden daha fazla yağ yakma özelliği olduğu ortaya çıkmıştır. Fazla kilolardan bitkisel zayıflama yöntemleriyle kurtulmak için sabah kahvaltısına ve öğlen yemeğine biraz pişmiş veya haşlanmış ıspanak ekleyebilirsiniz.
  • Mantarlar
   Mantarlar oldukça lezzetlidir ve bütün yemeklerle beraber kullanılabilirler. Mantar, kandaki glikoz seviyelerini düzenleyerek kilo kaybını ve yağ yakımını teşvik eder. Ayrıca protein bakımından zengindirler ve metabolizma hızını artırmaya yardımcı olarak yağ yakımını da hızlandırmış olurlar.
  • Karnabahar Ve Brokoli
   İçerdikleri yüksek kaliteli lifler, mineraller ve vitaminlerin yanı sıra, brokoli ve karnabahar vücuttaki yağ yakımını artırmaya yardımcı olan fitokimyasallar içerir. Tüketildiklerinde tok tutmanın yanı sıra, karnabahar şişkinlikle savaşmaya yardımcı olur. Karnabahar ve brokolide yüksek sülforafan bulunur. Bu bileşik çeşitli kanser risklerini engellemeye yardımcı olur. Ayrıca bu bitkilerde bol miktarda folat ve C vitamini vardır. Bitkisel zayıflama yöntemleri, verilmek istenen fazla kilonun sağlıklı bir şekilde vücuttan atılmasına yardımcı olur.
 • Biberiye
  Biberiye, anti-enflamatuar (ödem söktürücü) özelliklere sahip antioksidanlarla doludur. Bu antioksidanlar serbest radikallerin vücuda verdiği hasarı önler ve kan şekeri seviyesini düşürür. Tüm bu özellikler biberiyeyi kilo vermeye yardımcı olmak için mükemmel bir bitki yapar. Ayrıca çeşitli metabolik bozukluklara karşı yardımcı olabilir. Biberiyenin içindeki karnosik asitin obeziteyi önleyici etkisi vardır.

Kilo Vermek İçin En Etkili Bitkisel Zayıflama Yöntemleri

Kilo vermek için sayılabilecek onlarca, belki de yüzlerce yöntem bulunmaktadır. Tüm bu yöntemlerin temelinde ise bitkiler yatar. Kilo vermek amacıyla uygulanan kürler, alınan ilaçlar tamamen bitkilerden imal edilmektedir. Hal böyle olunca, evde uygulanabilecek basit yöntemler ile bitkiler yardımıyla kilo vermek mümkündür. Birçok bitki ve bitki karşımı kilo vermek amacıyla kullanılabilir. Kimi bitki uzun vadede kilo verdirirken kimi bitki de hızlı bir şekilde kilo verdirmektedir. Unutulmaması gereken nokta, günümüzde çok büyük bir Pazar olan zayıflama pazarının birçok hurafeyi barındırıyor olduğudur. Yani araştırma yapmadan ya da bir uzmandan tavsiye almadan kesinlikle bitkisel zayıflama yöntemlerine başvurmayın. Hurafe kapsamında olan bitkilerin sağlığınıza zararı olmasa dahi kilo verdirmediği için zamanınızı çalacaktır.

1. Bitki Çaylarını Tüketin

Diyetlerin değişmez parçalarından olan bitki çayları kilo verme sürecinde büyük destek sunarlar. Temel işlevleri yağ yakma sürecini başlatmalarıdır. Başta yeşil çay olmak üzere diğer bitki çayları da vücudu değişik yönlerden destekleyerek kolay şekilde kilo vermenizi sağlarlar. Kilo vermek amacında olan insanların günde minimum iki fincan yeşil çay tüketmesi faydalı olacaktır. Özellikle öğlen yemeğinden sonra ve akşam yatmadan önce tüketilen bitki çayları ekstra faydalı olmaktadır.

2. Hindistan Cevizi Yağı

Avokado yağı ile birlikte en sağlıklı olan yağ Hindistan cevizi yağıdır. İçerisinde kolay çözünebilen yağ asitlerini barındırır. Ayrıca bu yağ asitleri, vücutta yerleşik hale gelmiş olan yağ dokularının çözünmesinde de oldukça etkilidir. Hızlı, kolay ve sağlıklı şekilde kilo vermek isteyenlerin Hindistan cevizi yağını bir şekilde hayatlarına sokması gerekir. Bazı yemeklere ve içeceklere katılarak bu yağ tüketilebilir.

3. Baharat Tüketimini Artırın

Baharatlar tatları kadar içerlerindeki maddeler yönünden de oldukça zengindir. Başta acı olmak üzere bazı baharatların metabolizmayı hızlandırdığı bilinmektedir. Diyet dönemlerinde bu baharatların tüketilmesi sayesinde yakılan kalori miktarı artırılmakta; uzun vadede ise sağlıklı şekilde kilo verilmektedir.

4. Sebze Tüketimini Artırın

Bilindiği üzere sebzelerde birçok vitamin ve mineral bulunur. Ayrıca birçok sebze aynı zamanda karbonhidrat ve yağ içeriği açısından fakirdir. Bu iki özellik birleştiğinde ise kilo vermeye yardımcı bir beslenme alışkanlığı ortaya çıkmaktadır. Kilo vermek isteyenlerin yemeklerini sebze yemekleri ile değiştirmesi gerekmektedir. Lifli yapılarından dolayı bağırsak fonksiyonlarını da düzenlerler.

5. Limon, Maydanoz, Tarçın Gibi Bitkilerin Tüketimi

Bu ve buna benzer bitkilerin tamamı kilo verme sürecine destek olması amacıyla kullanılabilir. Hepsinin en temel özelliği kalori yakmayı hızlandırıyor oluşlarıdır. Ayrıca kalori yönünden de fakir olmalarından dolayı, oldukça faydalıdırlar. Kilo vermek isteyenlerin tüm bu bitkileri kürler halinde, gün içerisinde tüketmesi faydalı olacaktır. Başta limon olmak üzere, özel bir tür tarçın da hızlı şekilde kilo verdirmektedir.

Bitkisel Zayıflama Çayları Kilo Verdirir Mi?

Fazla kilolarını dert ederek kendilerinde stres de uyandıran ve aynı zamanda kötü görünümünden de şikayet eden birçok kişinin bu noktada doğal yöntemleri izlediği de görülmektedir. Özellikle de kadınların bu konuda en çok tercih ettiği şeylerden biri de bitkisel çaylardır. Çeşitli bitkiler ile karışım yapılarak oluşturulan çayların kilo verdirme noktasında çok etkili olduğu da bilinmektedir. Yağ yakıcı özelliklerinin olduğu, sindirim sistemini düzenlediği ve bağışıklık sistemine de olumlu etki ettiği özellikleri ile tercih edilen bitkisel zayıflama çaylarının istikrarlı ve düzenli biçimde kullanılması neticesinde kişilerin fazla kilolarından, yağlarından kurtuldukları da bilinmektedir.

Bitkisel Zayıflama İlaçları Kilo Verdirir Mi?

Bitkisel zayıflama ilaçları ile kilo vermeyi amaçlayan kişilerin bu noktada oldukça dikkat etmesi aynı zamanda da araştırması gerekmektedir. Özellikle de kimyasal olduğu için ilaçların, zayıflama noktasında da insanlara çeşitli zararları olabilir. Ancak doktor gözetiminde ve reçetelerle ya da doktor tavsiyesi ile çeşitli noktalardan alınabilecek bitkisel zayıflama ilaçlarının olumlu etkileri de olmaktadır. Özellikle de fazla kilolarından kurtulmak isteyen, bu noktada göbek yağlarından da kurtulmak isteyen kişilerin bitkisel zayıflama ilaçları ile bu süreci belirttiğimiz üzere doktor gözetiminde çok daha verimli biçimde yönetebilir. Sizler de bu konuda iyi araştırmalar yapmalı ve doktorlarınıza da başvurmalısınız.

Bitkisel Zayıflama Ürünleri Kilo Verdirir Mi?

Kilo fazlalığı bulunan insanların çeşitli yöntemler ile birlikte fazla kilolarından kurtulmak istemesi üzerine çeşitli araştırmalara da girdiği görülmektedir. Bu anlamda özellikle de bitkisel zayıflama ürünlerinin tüketilmesi insanlara kilo verme noktasında önemli katkıları da bulunmaktadır. Bu anlamda değerlendirildiğinde çeşitli birçok yan etkiyi de bulundurabilecek bitkisel zayıflama ürünleri kapsamında zayıflama çayları, zayıflama ilaçları da göz önünde bulundurulmaktadır. Özellikle kullanılacak ilaçlar için kişilerin doktorlara başvurarak kontrollü biçimde ilaçları kullanmaları gerekmektedir. Aksi takdirde kullanılacak olan ilaçlar çeşitli yan etkilere de sebep olabilir. Ancak bu yöntemler neticesinde fazla kilolarından şikayetçi olan kişilerin fazla kilolarından kurtuldukları da görülmektedir.

Kaynaklar:

Herbal preparations for weight loss in adults – Cochrane Database Syst Rev. 2020 Apr; 2020(4): CD013576. – PMCID: PMC7143330

Diyetisyen

Tuğba Yaprak

Genel yaşam standardınızı bozmadan, sıkılmadan diyet yapmak istemez misiniz ?

Sizi Arayalım


  Hemen Şimdi Destek Alın

  Benimle Zayıflayanları Görmek İçin

  Tıklayın