Detoks Ne Zaman Yapılır?

Detoksun etkilerini artık hepimizi biliyoruz. Detoksun vücudumuza etkileri ve zayıflama etkisinin farkındayız. Peki Detoks ne zaman yapılır?

Detoksun ne zaman yapılacağının ortaya çıkarılması için detoksun ne olduğunun bilinmesi gerekmektedir. Bu yüzden kısaca açıklanması, bu konunun anlaşılması için gereklidir. Bilindiği üzere insan vücudu fonksiyonlarını yerine getirirken enerjiye ve oksijene ihtiyaç duymaktadır. Enerji ihtiyacını besinlerden; oksijen ihtiyacını ise solunum yoluyla karşılamaktadır. Tüm sistemlerin tam kapasite çalışabilmesi, sağlıklı olarak yaşamlarına devam edebilmesi için bu iki kaynağın alımının aksamaması gerekmektedir. Sigara gibi zararlılar solunum sistemine zarar verirken; besinlerden arta kalan toksinler de enerji alımına zarar vermektedir. Tüketilen besinlerin vücutta bıraktığı toksinler zaman içerisinde oldukça büyük seviyelere ulaşarak organların yıpranmasına, hücrelerin fonksiyonlarını tam olarak yerine getirememesine ve psikolojik sorunlar ortaya çıkmasına sebep olmaktadır.

Yıllar içinde yapılan analizler göstermiştir ki çeşitli gıdaların sürekli ve kontrolsüzce alınması, toksin birikmesinin başlıca sebepleri arasındadır. Detoks diyetleri de bu noktada bir çözüm olarak karşımıza çıkmıştır. Detoks, toksin birikimine sebep olan gıdaların tüketiminin sıfırlanarak, toksin atımını sağlayan gıdaların tüketiminin maksimize edilmesi prensibine dayanır. Aslında oldukça basit bir matematiksel hesaptan doğan detoks diyetlerinin içeriğini genelde sebzeler ve meyveler oluşturur. Amaç sindirim sistemini, dolaşım sistemini, kalp ritmini, karaciğer ve safra fonksiyonlarını, hormon salgılama faaliyetlerini düzenlemektir. Tüm bu sistemlerin düzene oturması da birkaç günden ziyade birkaç haftalık diyetler sayesinde mümkün hale gelebilmektedir.

Detoks Diyeti Ne Zaman Yapılır?

Detoks diyetlerinin süresi kişiden kişiye göre değişir. Kişinin yaşı, cinsiyeti ve beslenme alışkanlıkları detoks diyetinin hangi sürelerle uygulanacağını değiştirebilmektedir. Örneğin yaşla beraber hücre yıpranmasının artmasından dolayı toksin miktarı da paralel olarak artacağından dolayı, ileri yaştaki hastalarda detoks diyetinin yapılma süresi daha uzun olacaktır. Ayrıca cinsiyetin hücre fonksiyonları üzerinde doğrudan etkisi bulunduğundan ötürü, farklı cinsiyete sahip kişilerin farklı sürelerde detoks uygulamaları gerekecektir.

Beslenme alışkanlıkları ise detoks diyetinin süresini belirleyen en önemli faktördür. Kişinin et, balık ve karbonhidrat ağırlıklı besleniyor olması vücudunda depolanan toksin miktarının katlanarak artmasına sebep olur. Böyle beslenen insanların detoks diyetinin süresini normalden iki kat fazla tutmaları gerekir.

Detoks diyeti boyunca alınması gereken kalori taze sebze ve meyvelerden alınır. Bu sebze ve meyvelerin genelde çiğ tüketilmesi gerekmektedir. Bu yüzden de günlük kalori ihtiyacını karşılamaktan biraz uzak olabilirler. Taze sebze ve meyveler ile bunların suları toksinlerin vücuttan atılması noktasında oldukça etkili olsa da beslenme açısından yetersiz kalabilirler. Kalori açısından tatmin edilemeyen vücudun ise verdiği çeşitli tepkiler vardır. Örneğin halsizlik, yorgunluk ve sürekli açlık hali bunlardan bazılarıdır.

Bu belirtilerin ortaya çıktığı durumda kişinin sosyal yaşamındaki faaliyetleri hafif de olsa sekteye uğrayabilir. Bu yüzden kişinin detoks diyetine sosyal ortamdan uzak kalabileceği zamanlarda başlamasını ve devam ettirmesi tavsiye edilmektedir. Detoks diyeti yapacak kişiler ağır fiziksel işlerde çalışıyorsa diyetisyen tavsiyesiyle bu diyetleri uygulamaları gerekmektedir.

Detoks Yapacakların Bilmesi Gerekenler

Vücudun toksinlerden arındırılarak kurtulmasına detoks denmektedir. Detoks yapacakların bazı bilmesi gereken kısımlar bulunmaktadır. Bu programın nasıl olduğunu bilmek fayda sağlamanız için son derece önemlidir. Bu yüzden sizin için bu hususları yazımızda toplama ihtiyacı duyduk.

Vücuttaki toksinlerden arınmak için üzerinde durmamız gereken bazı noktalar vardır. Toksinlerden kurtulmak için vücut bazı besin değerlerine ihtiyaç duymaktadır. Bu besin değerlerinden en önemlileri ise vitamin ve minerallerdir. Bu yüzden bu besin değerleri açısından zengin gıdalar tüketmek detoks sürecini hızlandırmakta ve sağlıklı bir şekilde devam etmesini sağlamaktadır.

Bir diğer hususlardan bir tanesi de bol bol su içmektir. Vücudumuz için her zaman önemli olan bol su tüketimi, bu program dahilinde de geçerlidir. Bunun sebebi ise vücuttaki toksinlerin , vücuttan atılma yollarıdır. Bu toksinler ter ve idrar yolu ile dışarıya atılmaktadır. Bu işlemi gerçekleştirirken vücut su kaybetmektedir. Bu neticede detoks programı süresince vücudumuzu susuz bırakmamamız gerekmektedir.

Alkol ve tütün ürünleri sağlığımız açısından son derece zararlı ürünlerdir.  Her zaman uzak durmamız gereken ürünler oldukları gibi detoks sürecinde de kullanılmaması gerekmektedir. Bunun dışında doğal olmayan ürünlerin kullanımını azaltmalısınız. İşlenmiş ürünlerden kaçınmalı ve şeker kullanımında aşırıya kaçmamalısınız. Bu gibi hususlara dikkat etmeni dahilinde herhangi bir sorun yaşama ihtimaliniz düşük olmakla birlikte detoks programınız başarı ile gerçekleştirilmiş olacaktır.

Neyi Sormak istiyorsunuz bu kısıma detaylı belirtin lütfen. ( Yayınlanma Süresi 24 saati bulabilir ) *

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi*

Ücretsiz Bilgi Alın

Tıklayın