Detoks Ne Zaman Yapılır?

Detoks ne zaman yapılır? Detoksun etkilerini artık hepimizi biliyoruz. Detoksun vücudumuza etkileri ve zayıflama etkisinin farkındayız.

Detoksun ne zaman yapılacağının ortaya çıkarılması için detoksun ne olduğunun bilinmesi gerekmektedir. Bilindiği üzere insan vücudu fonksiyonlarını yerine getirirken enerjiye ve oksijene ihtiyaç duymaktadır. Enerji ihtiyacını besinlerden; oksijen ihtiyacını ise solunum yoluyla karşılamaktadır. Tüm sistemlerin tam kapasite çalışabilmesi, sağlıklı olarak yaşamlarına devam edebilmesi için bu iki kaynağın alımının aksamaması gerekmektedir.

Yıllar içinde yapılan analizler göstermiştir ki çeşitli gıdaların sürekli ve kontrolsüzce alınması, toksin birikmesinin başlıca sebepleri arasındadır. Detoks diyetleri de bu noktada bir çözüm olarak karşımıza çıkmıştır. Detoks, toksin birikimine sebep olan gıdaların tüketiminin sıfırlanarak, toksin atımını sağlayan gıdaların tüketiminin maksimize edilmesi prensibine dayanır. Aslında oldukça basit bir matematiksel hesaptan doğan detoks diyetlerinin içeriğini genelde sebzeler ve meyveler oluşturur. Amaç sindirim sistemini, dolaşım sistemini, kalp ritmini, karaciğer ve safra fonksiyonlarını, hormon salgılama faaliyetlerini düzenlemektir. Tüm bu sistemlerin düzene oturması da birkaç günden ziyade birkaç haftalık diyetler sayesinde mümkün hale gelebilmektedir.

Detoks Diyeti Ne Zaman Yapılır?

Detoks ne zaman yapılır? detoks uygulayacak kişiler arasında merak konusu olan konuların başında gelmektedir. Detoks diyetlerinin süresi kişiden kişiye göre değişir. Kişinin yaşı, cinsiyeti ve beslenme alışkanlıkları detoks diyetinin hangi sürelerle uygulanacağını değiştirebilmektedir. Örneğin yaşla beraber hücre yıpranmasının artmasından dolayı toksin miktarı da paralel olarak artacağından dolayı, ileri yaştaki hastalarda detoks diyetinin yapılma süresi daha uzun olacaktır. Ayrıca cinsiyetin hücre fonksiyonları üzerinde doğrudan etkisi bulunduğundan ötürü, farklı cinsiyete sahip kişilerin farklı sürelerde detoks uygulamaları gerekecektir.

Beslenme alışkanlıkları ise detoks diyetinin süresini belirleyen en önemli faktördür.

Kişinin et, balık ve karbonhidrat ağırlıklı besleniyor olması vücudunda depolanan toksin miktarının katlanarak artmasına sebep olur. Böyle beslenen insanların detoks diyetinin süresini normalden iki kat fazla tutmaları gerekir.

Detoks diyeti boyunca alınması gereken kalori taze sebze ve meyvelerden alınır. Bu sebze ve meyvelerin genelde çiğ tüketilmesi gerekmektedir. Bu yüzden de günlük kalori ihtiyacını karşılamaktan biraz uzak olabilirler. Taze sebze ve meyveler ile bunların suları toksinlerin vücuttan atılması noktasında oldukça etkili olsa da beslenme açısından yetersiz kalabilirler. Kalori açısından tatmin edilemeyen vücudun ise verdiği çeşitli tepkiler vardır. Örneğin halsizlik, yorgunluk ve sürekli açlık hali bunlardan bazılarıdır.

Bu belirtilerin ortaya çıktığı durumda kişinin sosyal yaşamındaki faaliyetleri hafif de olsa sekteye uğrayabilir. Bu yüzden kişinin detoks diyetine sosyal ortamdan uzak kalabileceği zamanlarda başlamasını ve devam ettirmesi tavsiye edilmektedir. Detoks diyeti yapacak kişiler ağır fiziksel işlerde çalışıyorsa diyetisyen tavsiyesiyle bu diyetleri uygulamaları gerekmektedir.

Detoks Yapacakların Bilmesi Gerekenler

Vücudun toksinlerden arındırılarak kurtulmasına detoks denmektedir. Detoks yapacakların bazı bilmesi gereken kısımlar bulunmaktadır. Bu programın nasıl olduğunu bilmek fayda sağlamanız için son derece önemlidir. Bu yüzden sizin için bu hususları yazımızda toplama ihtiyacı duyduk.

  • Vücuttaki toksinlerden arınmak için üzerinde durmamız gereken bazı noktalar vardır. Toksinlerden kurtulmak için vücut bazı besin değerlerine ihtiyaç duymaktadır. Bu besin değerlerinden en önemlileri ise vitamin ve minerallerdir. Bu yüzden bu besin değerleri açısından zengin gıdalar tüketmek detokssürecini hızlandırmakta ve sağlıklı bir şekilde devam etmesini sağlamaktadır.
  • Bir diğer hususlardan bir tanesi de bol bol su içmektir. Vücudumuz için her zaman önemli olan bol su tüketimi, bu program dahilinde de geçerlidir. Bunun sebebi ise vücuttaki toksinlerin, vücuttan atılma yollarıdır. Bu toksinler ter ve idrar yolu ile dışarıya atılmaktadır. Bu işlemi gerçekleştirirken vücut su kaybetmektedir. Bu neticede detoks programı süresince vücudumuzu susuz bırakmamamız gerekmektedir.
  • Alkol ve tütün ürünleri sağlığımız açısından son derece zararlı ürünlerdir.  Her zaman uzak durmamız gereken ürünler oldukları gibi detoks sürecinde de kullanılmaması gerekmektedir. Bunun dışında doğal olmayan ürünlerin kullanımını azaltmalısınız. İşlenmiş ürünlerden kaçınmalı ve şeker kullanımında aşırıya kaçmamalısınız. Bu gibi hususlara dikkat etmeni dahilinde herhangi bir sorun yaşama ihtimaliniz düşük olmakla birlikte detoks programınız başarı ile gerçekleştirilmiş olacaktır.

Sık Sorulan Sorular

Her Gün Detoks Suyu İçilir Mi?

Günümüzde detoks sulan vücuttan toksinlerin atılması için içilmektedir. Bu detoks sularının haftada bir kez içlimsi önerilmektedir. Detoks suyunu içen kişilerin yemekten yirmi dakika önce içmeleri gerekmektedir. Her gün detoks suyu İçilmesi önerilmektedir. Birçok kişi Farklı detoks suları yapmaktadır. İçerisinde bulunan ürünlere göre içme miktar değişmektedir.

Detoks Suyu Günde Ne kadar İçilmeli?

Ödem attırdığı bilinen detoks sularının günlük değil haftada minimum bir bardak maksimum iki bardak içilmesi önerilmektedir. Her gün içilmesi durumunda faydasından çok zararlı olabilir. Detoks sularının içinde limon bulunduğundan fazla tüketmesi durumunda kani durultacak ve tansiyonunuz düşürecektir. Bu yüzden bilinçli şekilde bu sulan tüketmeliyiz.

Detoks Kaç Gün Yapılır?

Farklı ürünler ile yapılan detoks sularının belli bir çizelgeye göre yapılması gerekmektedir. Yani ay dörde bölünerek tüketilmelidir. Düzenli olarak her ay detoks suyu içebilirsiniz. Lakin ideal kiloya ulaştığınızda aylık kullanımını azaltmalısınız. Bu içeceklerin kullanımı tamamen kişinin vücut ihtiyacına bağlıdır. Günlük, haftalık, aylık olarak piyasada bir sürü detoks programlan bulunmaktadır.

Kaynaklar:

Signs You Need To Detox – Hopkins Medical Group

Neyi Sormak istiyorsunuz bu kısıma detaylı belirtin lütfen. ( Yayınlanma Süresi 24 saati bulabilir ) *

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi*

Diyetisyen

Tuğba Yaprak

Genel yaşam standardınızı bozmadan, sıkılmadan diyet yapmak istemez misiniz ?

Sizi Arayalım


    Hemen Şimdi Destek Alın

    Benimle Zayıflayanları Görmek İçin

    Tıklayın