Uncategorized @tr

Detoks Programları

Vücudumuzdaki toksinleri ve artık maddelerin karaciğerden süzülerek atılması için gerekli olan detoks programları işte bu sayfada.

Vücudumuza giren her besin belirli miktarda atık bırakır. Bu atıklar sürekli olarak karaciğer tarafından temizlenerek böbrek vasıtasıyla vücuttan atılır. Günümüzün hayat tarzı, beslenme şartları ve besinleri vücuda giren atık miktarını ciddi derecede arttırdığından dolayı karaciğer bu fonksiyonunda yetersiz kalmaya başlamıştır. Temizleyemediği toksinler vücudun belirli bölgelerinde birikerek organların işlevlerini ufak miktarlarda etkilemektedir. Uzun süre müdahale edilmediği durumlarda ise büyük problemlere sebep olan bu toksinler kişinin kendisi tarafından yapılan dış müdahalelerle ortadan kaldırılabilmektedir.

Detoks Nedir?

Vücudumuz aslında her gün alınan zararlı besinleri, toksinleri sabah ve akşam saatlerinde kendisi temizleme kabiliyetine sahiptir. Ancak zamanla ve yaş ilerledikçe metabolizmanın çalışma hızına bağlı olarak vücudun bu direnci düşer. Bu sebeple vücudumuza yardımcı olmak amacıyla vücuda giren zararlı toksin maddelerinin belirli bir program dâhilinde dışarıya atılma işlemine detoks denir. Bu adla uzman diyetisyenler tarafından hazırlanan programlara da detoks programları denir.

Vücuda giren toksin maddeler fazlalaştıkça ve vücut bunları temizlemek hususunda zorlanınca çeşitli rahatsızlıklar baş gösterir. Baş ağrısı, boyun ve sırt ağrıları, halsizlik, yorgunluk, cilt solukluğu, uyku düzensizliği ve sindirim sistemi gibi rahatsızlıklar kişinin detoks programları uygulamasının zamanının geldiğine işarettir.

Detoksta Besin Seçimi Nasıl Olmalı?

 • Düzenli beslenme alışkanlığı ile beraber, yemeklerde tuz kullanımı azaltılmalıdır.
 • Kahve ve çay tüketimi en aza indirilmelidir.
 • Siyah çaya alternatif olarak, nane, ada çayı, yeşil çay, kuşburnu, kekik, zencefil gibi bitki çayları tercih edilmelidir.
 • Genellikle yeşil yapraklı ve taze sebze meyveler tüketilmelidir.
 • Günde en az 2.5-3 litre su tüketilerek vücudun su ihtiyacı karşılanmalıdır.
 • Şeker ve şeker içeren besinlerden uzak durulmalıdır.

Bu şekilde hazırlanacak detoks programları sonuç vermeye daha yakındır. Bu saydığımız besinlerin daha ziyade sıvı olarak tüketilmesi önerilir. Ayda bir kez yapılan detoks, metabolizmayı hızlandırarak sindirim sisteminin daha düzenli çalışmasını sağlayacaktır.

Detoksun Faydaları Nelerdir?

Düzenli ve bir uzman tavsiyesiyle uygulanan detoks programları vücudumuz için birçok fayda sağlamaktadır. Bunları şu şekilde sıralayabiliriz:

 • Vücut Enerjisini Artırır: Detoks uygulayan birçok kişi kendini daha dinç daha enerjik hissettiğini söylemiştir. Çünkü zararlı besinlerden temizlenmeye başlayan vücut geçirdiği yenilenme süreciyle daha dirençli bir hal almaktadır.
 • Zararlı Maddelerin Vücuttan Atılmasını Sağlar: Düzenli bir şekilde uygulanan detoks programları kötü beslenme alışkanlığı ve çeşitli sebeplerle vücuda girmiş olan zararlı maddelerin vücuttan çeşitli yollarla atılmasını sağlar.
 • Kilo Vermeye Yardımcı Olur: Her ne kadar bir diyet programı olmasa da detoks, vücuttan zararlı maddelerin temizlenmesiyle kilo vermeye yardımcı olarak düzenli beslenmemize fayda sağlamaktadır.
 • Bağışıklığı Güçlendirir: Detoks programları sayesinde tüketilen taze sebze ve meyveler vücudumuzun sağlığına olumlu etki ederek bağışıklık sisteminin güçlenmesini sağlar.
 • Cilt Parlaklığı Sağlar: Uygulanan detoks sayesinde vücudumuz ter attıkça cildimizdeki gözenekler açılacak, toksinler dışarı çıkacaktır. Cilt üzerindeki siyah noktalar, sivilceler zamanla yok olacak cilt daha parlak bir görünüme kavuşacaktır.
 • Zihin Berraklığı Sağlar: Vücudun toksinlerden arınmasıyla insan beyni de rahatlama yaşayarak daha verimli ve faydalı çalışmaya başlar. Böylece olaylar karşısında daha net düşünme kabiliyeti ortaya çıkar.

Detoks Yöntemleri Nelerdir?

Detoksun iki yöntemi mevcut. Bunlardan birincisi uzun yıllardır uygulama imkânı buluyor. İkinci yöntem yani iyonlaştırıcı detoks cihazları ile toksin temizliği ise daha yeni bir yöntem olarak karşımıza çıkıyor. İlk yöntem temeline belirli bir süre boyunca uygulanan diyet programını alsa da aslında daha komplike ve karmaşık bir süreci ifade ediyor. Detoks diyetine ek olarak terapi, meditasyon ve diğer bazı yöntemlerle diyetin etkisi arttırılarak toksinlerin tamamen vücuttan çıkması sağlanıyor. İyonlaştırıcı detoks cihazlarının alınması maddi bir külfet oluşturduğundan ve çoğu potansiyel kullanıcı tarafından ön yargıyla yaklaşıldığından dolayı detoks programlarının günümüzde daha çok tercih edildiğini söylemek mümkündür. Bu yüzden kişinin kendi vücuduna göre hazırlanmış detoks diyetleri en azından günümüz için toksinlere kesin çözüm olarak karşımıza çıkmaktadır.

Detoks Diyeti Nasıl Uygulanır?

Detoks diyetinde dikkat edilmesi gereken ilk husus katı beslenmenin kesilmesidir. Katı besinler, sıvı besinlere göre daha fazla toksin bırakma eğiliminde olurlar. Karaciğerin detoks diyeti boyunca dinlenebilmesi ve önceden birikmiş toksinlerle uğraşabilmesi için sıvı beslenme mecburidir. Ayrıca diyet progamına tam uyulması önemli bir başka husustur. Programa tam uyum gösterilmesi halinde vücuda zararlı olan toksinler vücuttan tamamen atılır. Sıkı bir program sayesinde kişilerin kilo vermesi de kolaylaşır. Ayrıca detoks programıyla birlikte uygulanacak olan meditasyon, yoga ve diğer terapi yöntemleri sayesinde sağlanan zihinsel iyileşme vücudun geneline de oldukça olumlu yansır.

Kimler Detoks Diyeti Uygulamalıdır?

Detoks, vücutta biriken zehirli toksinlerin atılması için uzman bir diyetisyen eşliğinde hazırlanan programa verilen addır. Yani zehirli maddelerin vücuttan atılması işlemidir.

Detoks, kilo verme programı, alınan enerjiyi azaltma veya sıvı maddelerle beslenme programı değildir. Günümüzde detoks programları yanlış kullanımlarla kilo verme ve diyet programlarıyla karıştırılmaktadır. Detoksun amacı vücuda zararı olan maddelerin tüketilmesini azaltarak ve sonunda yok ederek daha sağlıklı beslenme yoluyla, pozitif bir hayat sürmeyi sağlamaktır.

Hücrelerde ve organlarda geçekleşen detoksifikasyon sınırlı bir işlemdir. Vücudumuzda aşırı miktarda zararlı madde girişi olduğunda vücut bu maddeleri temizleyemeyecek ve devamlı bu maddeler birikecektir. Bu sebeple zaman zaman bu maddelerin tüketilmesi kısıtlanmalıdır. Bu sebeple detoks programları uygulanmaktadır. Peki, kimler uygulamalıdır?

Detoks programlarını sağlıksız çalışma ortamında çalışanlar( maden, sanayi vs.), hava kirliliğine maruz kalan ve büyük şehirlerde yaşayanlar, sigara içenler, alkol tüketenler, bol miktarda şeker, un, tuz yani zararlı madde tüketenler, sindirim sitemi rahatsızlığı olanlar, devamlı yorgunluk hissi duyan kimseler, az su tüketenler, günlük yaşantısında yoğun stres altında yaşayan kimseler için detoks programları eşliğinde detoks diyeti uygulamaları tavsiye ediliyor.

Detoks programları herkesin uygulayabileceği şekilde olabileceği gibi kişiye özel de hazırlanmaktadır. Yanlış yapılan detoks diyetleri, karaciğer, böbrek ve bağırsak sağlığını ciddi olarak etkilemektedir. Mutlaka uzman bir diyetisyen eşliğinde uygulanmalıdır.

Detoks Diyetleri Zayıflatır Mı?

Vücutta bulunan zararlı maddelerin vücuda birçok olumsuz etkisi bulunur. Bu etkiler doğrudan kilo olarak gözlenmese de kilo alımına sebep olan bazı durumların ortaya çıkması biriken toksinlerdir. Örneğin baş ağrısı, stres, strese bağlı fazla besin tüketimi gibi… Detoks diyetleri ile kilo almaya sebep olan faktörü ortaya çıkaran durumlar tamamen ortadan kaldırıldığı için detoks diyetlerinin kilo verdirdiğini söylemekte herhangi bir sakınca yoktur. Ayrıca ilk uygulamada gayet sıkı olan diyet programı ileriki uygulamalarda kiloyla ilgili programlar tarafından beslendiği taktirde oldukça etkili diyet listeleri ortaya çıkacaktır.

Detoks Programı Örnekleri

Detoks diyetlerinde sıvı ve meyve tüketimi oldukça önemli. Bunun dışında hayvansal proteinlerin alımından kaçınılması da gerekmekte. Oluşturulan detoks diyet programlarında bu hususlara dikkat edilmesi arzu edilen sonucun alınması için önemlidir.

Detoks Programı 1.Gün:

Kahvaltı:

Limon damlatılmış su, bir tabak mevsim meyveleri, bir kâse yoğurt, bir bardak bitki çayı. Ara öğün olarak bir avuç kadar kuruyemiş.

Öğle:

Zeytinyağı ile servis edilen ve mevsim sebzelerinden yapılmış salata. Ara öğün olarak bir adet orta boy meyve tüketilebilir.

Akşam:

Tuz atılmamış sebze çorbası

Detoks Programı 2.Gün:

Kahvaltı:

Bir kâse yoğurt, bir adet orta boy elma ve bir bardak yeşil çay. Ara öğün olarak badem tüketilebilir.

Öğle:

Haşlanmış ve püre haline getirilmiş mevsim sebzeleri. Zeytinyağı ile servis edilen salata. Ara öğün olarak bir adet orta boy muz.

Akşam:

Mevsim sebzelerinin haşlanmasıyla yapılmış sebze tabağı.

Detoks Programı 3.Gün:

Kahvaltı:

Mevsimi olan bir sebzenin püresi, bir bardak bitki çayı. Ara öğün olarak orta boy elma tüketilebilir.

Öğle:

Mevsim sebzelerinden hazırlanmış çorba. Ara öğün olarak bir kâse yoğurt ve kuruyemiş tüketilebilir.

Akşam:

Mevsim salatası ve bir kâse yoğurt ile hazırlanmış cacık.

Bu diyet programı uygulandığı üç gün boyunca karaciğerin dinlenmesine oldukça yardımcı olacak; dinlenen karaciğer üç günlük süre boyunca önceden biriken toksinlerin vücuttan atılmasını sağlayacaktır. Ayrıca sonrasında da daha verimli çalışacağından dolayı yaklaşık olarak üç ay bu diyetin tekrar uygulanmasına gerek yoktur.

Detoks Uygulayanların Dikkat Etmesi Gerekenler

Detoks aslında kilo verme yöntemi olarak değil de, sağlığımız için bilinçli ve dikkatli gıda seçiminin yapıldığı bir süreçtir. Detoks sırasında hayatın günlük endişe ve streslerinden uzak durmalı, nefes egzersizleri yapılarak vücutta rahatlama sağlanması gerektiği uzmanlar tarafından belirtilmektedir. Yine şeker, hipertansiyon, böbrek rahatsızlıkları gibi kronik rahatsızlığı bulunanların detoks uygulamasında büyük sakıncalar olduğu belirtilmektedir.

Sağlıklı detoks programları bir beslenme uzmanı eşliğinde yaklaşık bir hafta süreyle uygulanması ve daha sonra ölçülü ve dengeli bir beslenme programına geçiş yapılarak sürecin takip edilmesi gerekiyor.

Uzman bir diyetisyen eşliğinde planlanan detoks programları, içerdiği yiyecekler açısından da önem arz ediyor. Program uygulanırken içerisinde işlenmiş, hayvansal gıdaların, kafeinli içeceklerin ve alkol içeren besinlerin olmadığı bir program uygulanmalıdır. Bunların aksine bol ve taze sebze meyvenin, lahana, rezene, ıspanak, pazı gibi tamamen doğal gıdaların tüketilmesine dikkat edilmelidir.

Sağlıklı ve verimli detoks programları uygulanırken, vücudumuzla barışık halde olmalı yaşantımıza hareket katarak vücuttaki toksinlerin atılmasını sağlamalıyız. Bunun için düzenli spor ve yürüyüş yapmalı, bu sayede oluşacak terlemeyle vücuttaki toksinlerin atılması sağlanmalıdır.

Detoks uygulanırken vücudumuzun dinlenmiş olması da önem arz etmektedir. Bu yüzden yat ve kalk saatlerine azami derece dikkat edilmeli, vücudun kendini en iyi dinlendirdiği vakit olan gece uykuları bir düzene sokulmalıdır. Ayrıca yatmadan önce ılık suyla alınacak bir duş daha dinç bir vücutla uyanmanızı sağlayacaktır.

Neyi Sormak istiyorsunuz bu kısıma detaylı belirtin lütfen. ( Yayınlanma Süresi 24 saati bulabilir ) *

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi*

Diyetisyen

Tuğba Yaprak

Genel yaşam standardınızı bozmadan, sıkılmadan diyet yapmak istemez misiniz ?

Sizi Arayalım


  Hemen Şimdi Destek Alın

  Benimle Zayıflayanları Görmek İçin

  Tıklayın