Zayıflama Yöntemleri

Diyetle Zayıflama

Zayıflamanın bir çok yolu ve yöntemi olması ile beraber günümüzde en sağlıklı yöntemlerinden biri de diyetle zayıflama yöntemidir.

Diyet, kişinin sağlığına kavuşması, formda olması için tüketmesi gereken besinlerin olduğu listeleri içeren bir program sürecidir. Metabolik gereksinimleri karşılayarak vücudun çalışması için ayrıca günlük fiziksel aktivite için gerekli besin ve enerji öğelerini karşılar. Diyetler, kişiye öncelikle ideal beden formu ve sağlıklı yaşam tarzı kazanma yetisi vermelidir.

Diyet kişinin yaşına, cinsiyetine, kan değerlerine, yaşantısına, kilosuna ,kültürel değerlerine, mesleğine ve kişiliğine özel hazırlanır. Kişiye özel programlardır. Kişinin diyeti kendine özeldir yani parmak izi gibidir. Başkalarının vücutlarında aynı etkiyi göstermez. Bu sebeple diyet yalnızca beslenme ve diyet uzmanları tarafından kişiye özel yazılan dengeli ve sağlıklı beslenme programıdır.

Obeziteden, kanserden, kalp damar hastalıklarından, diş çürüklerinden, kronik malnütrisyondan, psikolojik sorunlardan korunmak veya kurtulmak, ömrü uzatmak, daha sağlıklı ve formda olma isteği ile uygulanır.

Sağlıklı Zayıflamak İçin Nasıl Diyet Yapılmalıdır?

Hızlı kilo vermenin birçok yolu vardır. İnce görünmenin dışında sağlıklı zayıflamak çok önemlidir. Birçok sağlık sorununun giderilmesi için ideal kilonuzda olmalısınız. Diyet planları uygulamak her zaman kolay değildir. Birçok diyet planı sizi aç bırakır veya tatminsiz hissetmenize neden olur. Bunlar, bir diyete bağlı kalmanın zor olmasının başlıca nedenleridir.

 • Ancak, tüm diyetler bu etkiye sahip değildir. Düşük karbonhidrat diyetleri kilo vermek için etkilidir ve diğer diyetlere göre daha kolay uygulanabilir. Düşük karbonhidratlı bir diyet iştahınızı önemli ölçüde azaltır. Sıklıkla boş karbonhidrat tükettiğinizde alışkanlık haline gelir ve her öğünde canınız bunları ister. Bunları azalttığınızda hızlı kilo kaybı yaşayabilirsiniz. Aynı zamanda metabolik sağlığınızı da iyileştirir.
 • En önemli kısım şekerleri, nişastaları vb. karbonhidratları azaltmaktır. Bunu yaptığınızda, açlık seviyeniz düşer ve önemli ölçüde daha az kalori tüketirsiniz. Enerji için karbonhidrat yakmak yerine, vücudunuz artık enerji için depolanmış yağları yakmaya başlar. Bu da yağdan kilo vererek gerçekten fit ve sağlıklı görünmenizi sağlar. Böylece kas ağırlığınızı da korumuş olursunuz.
 • Karbonhidratları kesmenin bir başka yararı da insülin seviyelerini düşürerek böbreklerin fazla sodyum ve su atmasına neden olmasıdır. Bu şişkinliği ve gereksiz su ağırlığını azaltır. Obezite ile mücadele eden kişilerle ilgili yapılan araştırmalarda, kısa süreli kilo kaybı için çok düşük karbonhidrat diyetinin düşük yağlı diyetten daha etkili olduğu sonucu çıkmıştır.

Diyetle Zayıflamanın 20 Basit Kuralı Nedir?

Kurallara geçmeden önce belirtilmesi gereken en temel nokta, kilo verme sürecinin büyük oranda irade ile alakalı olduğudur. Eğer sürekli olarak kilo almanıza sebep olan bir sağlık probleminiz yoksa, irade göstererek uzun vadede her türlü kilodan kurtulmanız mümkündür.

Kural 1

Kilo vermek için yapmanız gereken ilk şey vücudunuzun sıvı ihtiyacını olabilecek en üst düzeyde karşılamanız gerektiğidir. Yetişkin ve ortalama değerlere sahip bir insanın günlük alması gereken sıvı miktarı yaklaşık iki litredir. Kilo vermek istiyorsanız bunu üç litreye kadar çıkarmalısınız. Sıvı ihtiyacınızı su, kahve veya bitki çayları ile karşılayabilirsiniz.

Kural 2

Sıvılar ile aldığınız kalorileri gözden kaçırabilirsiniz. Ciddi bir diyet döneminde dahi olsanız sıvılardaki kalorileri hissetmezsiniz. Bu sebepten ötürü içtiğiniz her şeye azami özen göstermeli, içlerindeki kaloriyi takip etmelisiniz.

Kural 3
Vücudun ihtiyacı olan karbonhidratın, proteinin ve yağın tamamen kesilmesi büyük problemler ortaya çıkarır. Bazı diyet türleri proteinin, bazıları ise karbonhidratın tamamen kesilmesi üzerine kuruludur ancak genel çerçeveden incelendiğinde ikisi de yanlıştır. İkisinden herhangi birisinin kesildiği diyeti uzun süre uygulamak vücudunuza zarar verecektir. Eğer basit şekilde kilo vermek istiyorsanız protein alım miktarınızı artırmalı, karbonhidrat alım miktarınızı ise aynı oranda azaltmalısınız. Ayrıca her öğün bir miktar protein almak faydalı olacaktır.

Kural 4
Rafine edilen her şey oldukça zararlıdır. Başta şeker olmak üzere rafine un da bir o kadar zararlıdır. Zararlı olmasının temel sebebi kimyasal işlemlerden geçmiş olması ve besleyiciliğini kaybetmiş olmasıdır. Sağlıklı beslenmek, kilo vermek isteyen insanlar rafine un kullanımını tamamen kesmeli; un tüketecekse de bunu özel olarak üretilen yerlerden temin etmelidir.

Kural 5
Kilo vermek için vücudun daha sağlıklı ve düzenli hale getirilmesi gerekir. Vücudun sağlıklı bir hale gelebilmesi için de bağırsak fonksiyonları düzenlenmelidir. Bilindiği üzere tükettiğimiz her besin bağırsak üzerinde belirli bir baskı oluşturur. Bu baskıyı minimuma indirmek için günün her öğününde bir miktar lifli gıdanın tüketilmesi faydalı olacaktır. Bu hem bağırsakları rahatlatacak hem de bağırsak florasını düzenleyecektir.

Kural 6
Vücudumuzun çok az da olsa şekeri ihtiyacı vardır. Zihinsel fonksiyonların sorunsuz olarak devam ettirilebilmesi için bu şeker alınmalıdır. Günümüzde şekerin temel kaynağı rafine şekermiş gibi görülür. Rafine şekerin vücuda olan zararları saymakla bitmediğinden dolayı sağlıklı beslenmek, kilo vermek isteyen insanların rafine şeker tüketmemesi gerekmektedir. Beynin ihtiyaç duyduğu şeker meyvelerden alınmalı; günde en az bir adet meyve tüketilmelidir. Meyve sevmeyenlerin iki günde bir meyve tüketmesi de olumludur.

Kural 7
Vücuda alınan besinler önce ağızda sonra midede parçalanır. En son ise bağırsaklarda parçalanmaya başlar. İşte bazı gıdalar bu parçalanma sürecine oldukça dayanıklıdır. Parçalanmaya karşı dirençli olan bu gıdaların yani bazı karbonhidratların akşam yemeğinde tüketilmesi oldukça zararlıdır. Hareketsiz bir dönemde kana karbonhidrat karışması kilo vermenizi imkansız hale getirecektir. Bu sebepten ötürü ağır karbonhidratların mutlaka en geç öğle yemeğinde tüketilmesi gerekmektedir.

Kural 8
Eğer basit şekilde kilo vermek istiyorsanız yediğiniz her şeye azami özeni göstermeniz gerekir. İçerisinde bulunduğumuz toplum tüketim toplumu olarak adlandırılmaktadır. Bunca insanı beslemek oldukça çetrefilli bir iş olduğundan dolayı da firmalar yapay, koruyuculu gıdalar üretmektedir. Ayrıca rafine şeker kullanımı da oldukça yaygındır. Eğer kilolarınızdan kurtulmak istiyorsanız olabildiğince doğal besinler tüketmeli, etiketli her besinin ise etiketini en ince detayına kadar okumalısınız. Bu sayede aldığınız her kaloriyi hesap edebilir, zararlı besinleri tüketmezsiniz.

Kural 9
Kafanıza kilo verme fikri yerleştiğinde eğer profesyonel destek almıyorsanız yapacağınız ilk şey plansızca az tüketmeye başlamak olacaktır. Bunun sonucu olarak da zincirleme şekilde diğer öğündeki tüketim miktarınız artacaktır. Bu fazlalığın önüne geçmek için sabit porsiyonlar hazırlamalı, porsiyon miktarının ötesinde tüketim yapmamalısınız. Ayrıca mevcut porsiyonunuzu da ikiye bölerek tüketmeniz faydalı olacaktır.

Kural 10
Konu diyet olduğunda gıda endüstrisi birçok alternatif sunmaktadır. Rafine şeker tüketimine karşı olan önyargıdan dolayı tatlandırıcıları öne çıkarmaktadır. Kolay şekilde kilo vermek isteyenlerin yapması gereken şey ise tatlandırıcı içeren (doğal tatlandırıcı yazması bir anlam ifade etmez) her türlü besinden uzak durmaktır. Tatlandırıcılar da en az rafine şeker kadar tehlikelidir.

Kural 11
Şekerin birçok türü bulunur. Farkında olmasanız da nişasta da oldukça tehlikeli bir şeker türüdür. Kana karışma hızı yüksek, yağa dönüştürülme oranı da fazladır. Nişastayı en çok içeren besin olan patatesten uzak durmanız kolay şekilde kilo vermenizi sağlayacaktır.

Kural 12
Kolay şekilde kilo vermek isteyenler beslenme alışkanlıklarını değiştirmek zorundadır. Ülkemizde et tüketimi oldukça fazla, sebze tüketimi ise bir o kadar azdır. Bu beslenme alışkanlığının değiştirilmesi mecburidir. Daha çok sebze ve meyve içeren öğünler hazırlanmalı; hatta haftanın üç günü sadece sebze ve meyve tüketilerek geçirilmelidir. Böylece hem bağırsak fonksiyonları düzene sokulacak hem de daha az kalori alınacaktır.

Kural 13
İçerisinde bulunduğumuz yaşam tarzı sürekli olarak koşturmaca içinde olmamıza sebep olmaktadır. Hal böyle olunca öğünlere ayırdığımız süre de azalmaktadır. Genelimiz haftanın en az dört öğününde fast food tercih etmektedir. Kolay şekilde kilo vermek isteyenler bu alışkanlıktan tamamen vazgeçmeli; gerekirse evde yaptığı yemekleri iş yerine götürmelidir.

Kural 14
Günün en önemli öğünü kahvaltıdır lafı bir hurafeden değil, bilimsel bazı gerçeklerden dolayı ortaya çıkmıştır. Uzun süren ve uyunarak geçirilen gece boyunca kan şekeri büyük oranda düşer. Ayrıca vücut yağ yakma sürecinden de yorgun çıkar. Bu sebeplerden ötürü kalktıktan yarım saat sonra sıkı bir kahvaltı yapmak kan şekerini düzenlemek noktasında oldukça faydalı olacaktır. Ayrıca aç kalmadığınız için öğlen yemeğinde de daha az kalori tüketeceksiniz.

Kural 15
Her ne kadar sağlıklı olsa da başkasının elinden çıkan yemeklerde kalori yönetimini yapmak imkansıza yakındır. Eğer ekstra efor sarf etmeden kilo verme amacındaysanız tükettiğiniz tüm besinleri kendiniz hazırlayın. Böylece giren en ufak malzemenin dahi kaydını tutmakta özgür olursunuz. Özellikle iş yerinde yiyeceğiniz öğle yemeğini evden götürmeniz çok faydalı olacaktır.

Kural 16
Rafine şeker kadar zararlı olan bir diğer beyaz ise tuzdur. Bilindiği üzere su tuzu takip eder. Yani fazla miktarda tuz tüketilmesi vücudun su tutma kapasitesinin artmasına sebep olacaktır. Kolay ve hızlı şekilde kilo vermek isteyenler, uzun vadede kalıcı kilo vermek isteyenler hayatlarından tuzu tamamen çıkarmalıdır.

Kural 17
Hareketli yaşamayı alışkanlık haline getirin. Sürekli olarak oturmak bölgesel yağlanmaların neredeyse tek sebebidir. Bunu önlemenin yolu da bölgesel kilolardan kurtulmanın yolu da hareket etmekten geçer. Asansörü ve yürüyen merdivenleri kullanmayın. Günde bir saat yürüyüş yapın.

Kural 18
Gününüzün tamamını en ince ayrıntısına kadar düzenleyip uymaya çalışırken kendinizi yormak yerine ilkeler belirleyin. Bu ilkelere uyacak şekilde spontane günler geçirin.

Kural 19
İradenizi sağlamlaştırmak için çabalayın. Kendinizi şımartın tavsiyelerine kulak asmayın. Başarmaya odaklı yaşayın.

Kural 20
Sabit bir diyet listesi, sabit bir spor listesi uygulamayın. Mevcut olan durumunuza, çalışma yoğunluğunuza ve kilonuza göre listelerinizde sürekli olarak değişiklikler yapın. Kendinizle ve diyet listenizle barışık yaşayın. Bu sayede ideal kilonuzun etrafında dolanıp sürekli radikal değişiklikler yapmak yerine tam ideal kilonuza ulaşmanız ve orada kalmanız mümkündür.

Diyetle Zayıflama İçin Nasıl Bir Program Uygulanmalıdır?

Basit bir diyet ile, yalnızca diyet uygulaması yaparak verilebilecek kilo miktarı bir elin parmaklarını geçmez. Bu sebepten ötürü de bir profesyonelden yani uzman diyetisyenden yardım alarak kendinize bir program oluşturmanız gerekmektedir.

Öncelikle kilo vermeyi sağlayan temel unsur vücuttaki yağların yakılmasıdır. Vücuttaki yağların yakılması da alınan kalori miktarı ve metabolizmanın çalışma hızı ile yakından ilintilidir. Yani diyet ile zayıflayabilmek istiyorsanız bu iki ilintili durumu da değiştiren bir program uygulamanız zorunluluktur. Öncelikle yapmanız gereken şey beslenme alışkanlıklarınızı analiz etmektir. Beslenme alışkanlıklarınızı analiz ettikten sonra günlük çalışma temponuzu ölçmeli; iki bilgi ışığında da almanız gereken kalori miktarını hesaplamalısınız. Ortalama ölçülere ve yaşa sahip, ortalama bir işte çalışan insanın alması gereken günlük kalori miktarı yaklaşık olarak iki bin beş yüzdür. Diyet dönemlerinde sizin bu değerin yaklaşık olarak yüzde yirmi altına düşmeniz gerekmektedir.Kalori hesabını da yaptıktan sonra bir program oluşturmanız, günlük kaloriyi sağlayacak besinleri bu programın bir yerine yerleştirmeniz gerekir.

Diyet listesinin oluşturulmasından sonra ise çok daha önemli olan üç unsur gelir:

 • Spor egzersizlerine başlanması,
 • Uyku düzeninin kurulması,
 • Hayat tarzının değiştirilmesi.

Diyet ile kilo vermek amacıyla oluşturduğunuz programa bu unsurları da dahil etmeniz gerekir. Sağlıklı bir insanın kilo verme sürecinde haftada dört gün en az bir saat spor yapması gerekir. Tempolu yürüyüşten başlayarak salon sporlarına kadar giden bir skalada seçim yapılabilir.

Spor egzersizlerine başlanmasıyla beraber de uykunun düzene alınması gerekmektedir. En geç gece on birde yatılmalı; sabah altıda veya yedide kalkılmalıdır. Bu sayede vücudun hormon dengesi düzene oturtulur. Son olarak ise yaşam tarzının genel olarak değiştirilmesi, stresli tüm unsurların hayattan çıkarılması gerekmektedir. Daha hareketli bir yaşam tarzına sahip olunması ise ilk yapılması gerekendir.

Kadınlar İçin Diyetle Zayıflama Yöntemleri Nelerdir?

Kadın vücudu ile erkek vücudu arasında anatomik farklılıklar bulunmaktadır. Bu farklılıkların başında ise kas ve yağ dokularındaki oran farklılıkları gelmektedir. Kadın vücudu genetik olarak yağ tutmaya daha müsaittir. Yağ – kas doku oranında ise yüksek değerler gözlenmektedir. Bu sebepten ötürü de kadınların kilo vermesi, erkeklerin kilo vermesine göre daha zordur. Yani kadınların diyetlerde daha radikal önlemler almaları, daha fazla spor yapmaları gerekmektedir. Kadınlara verilebilecek tavsiyeler şunlardır:

 • Yağ açısından oldukça düşük değerlere sahip besinleri tüketmeniz gerekmektedir. Eğer yağ tüketmek zorunda iseniz yağın sağlıklı olmasına dikkat etmelisiniz. Başta zeytinyağı ve tereyağı olmak üzere avokado yağı ve Hindistan cevizi yağı da kullanabilirsiniz.
 • Diyetlerin işe yarayabilmesi için hormon dengenize göre bir beslenme planı oluşturmalısınız. Planlamayı yaparken adet dönemlerinizi de hesaba katmalısınız. Bu sayede tüm diyetlerden maksimum verim alabilirsiniz.
 • Diyetin içeriği kadar alınan kalori miktarı da önemlidir. İhtiyacınız olan kalorinin yaklaşık olarak yüzde yirmi beş eksiğini almanız orta vadede kilo vermenizi sağlayacaktır.
 • Diyet kadar önemli olan bir diğer unsur ise spor egzersizleridir. Kadın vücudu bölgesel yağ tutmaya çok müsaittir. Bu sebepten ötürü de vücudun genelini çalıştıran spor egzersizlerinin yanında bölgesel zayıflama egzersizleri de uygulanmalıdır.
 • Günün tamamı bir düzen içerisinde olmalıdır. Dışkılama zamanı, uyuma zamanı, uyanma zamanı, öğünlerin zamanları önceden belirlenmeli; biyolojik saat buna göre düzenlenmelidir.
 • Kadınlar hormon dengelerinden dolayı psikolojik baskı altına girmeye daha yatkındır. Diyet süresi boyunca moralin yüksek tutulması için çabalanmalıdır.
 • Eğer etkili şekilde kilo vermek istiyorsanız yapmanız gereken şeylerin başında stresten kurtulmak gelmektedir. İş yaşamında ve şehir yaşamında bol miktarda stres unsuru
 • bulunur. Eğer aşırı kilolu iseniz bir süreliğine diyetinizi kafa sakinliği içinde yapabileceğiniz bir bölgeye taşınmanız, tatil yapmanız faydalı olacaktır.

Erkekler İçin Diyetle Zayıflama Yöntemleri Nelerdir?

Erkekler ile kadınların zayıflama amacı farklı olmaktadır. Uyguladıkları diyetler de bu amaçlara göre değişir. Erkek vücudu, kadın vücuduna göre daha kaslıdır. Yani diyetle birlikte vücuttan atılması gereken yağ miktarı daha azdır. Yağ miktarı az olduğu için de eğer ortada aşırı kilolu bir erkek yok ise diyetlerin daha hafif geçtiğini söyleyebiliriz.

 • Erkeklerin yağ eritmesi gereken yağ dokusu aynı kiloda olan bir kadına göre yaklaşık yüzde yirmi daha azdır. Bundan dolayı da diyetlerin içeriğinde daha fazla kalori olabilir.
 • Erkekler diyet yaparken su tüketimini olabildiğince artırmalıdır. Günde üç litreye yaklaşan su tüketimi sayesinde metabolizma normalden yüzde yirmi daha hızlı çalışır.
 • Kas dokularının daha gelişmesi için spor egzersizlerinin kadınlara göre daha fazla uygulanması mecburiyettir. Yaklaşık olarak yüzde otuz fazlalıktan bahsetmek mümkündür.
 • Erkekler zayıflama süreçlerinde beyaz ekmeği tamamen kesmeli, tam tahıl ekmeklerini ise olabildiğince azaltmalıdır.
 • Erkekler eğer vejetaryen değillerse et tüketimine meyillidirler. Bilindiği üzere et protein açısından oldukça zengindir. Aynı zamanda sindirilmesi de zordur. Erkekler diyet yaparken et tüketimini azaltmalı, sebze ve meyve tüketimini ise maksimize etmelidir.
 • Diyet dönemi ve sonrasındaki süreç boyunca erken kalkıp erken yatılmalı; gün içerisinde ise şekerleme yapılmamalıdır. Yani gün olabildiğince uzun yaşanarak vücut yorulmalı, uyku ise olabildiğince derin şekilde geçirilmelidir.
 • Erkeklerin geneli öğün atlamaya daha meyillidir. Ayrıca öğünlerde yanlış besin tüketimi de yaygındır. Erkekler diyet yaparken kesinlikle öğün atlamamalı, öğünleri tam zamanında yapmalıdır. Ayrıca öğünlerde listenin dışına çıkılmaması da oldukça önemlidir.
 • Rafine şeker, tuz, tatlılar, tam yağlı süt ürünleri hayattan tamamen çıkarılmalıdır. En azından ideal kiloya ulaşana kadar böyle radikal bir değişiklik mecburidir.
 • Alkol ve sigara tamamen bırakılmalıdır. Böylece metabolizmayı baskı altına alan unsurlardan kurtulur, daha hızlı kilo verirsiniz.
 • Diyetle birlikte kas yapmak istiyorsanız yapay desteklerden kaçının. En azından ideal kiloya ulaşana kadar protein tozlarını kullanmayın.

Genel olarak diyet yapan erkeklere verilebilecek tavsiyeler bunlardır. Erkekler kilo verme sürecini daha konforlu atlatırlar çünkü kas dokuları fazla iken yağ dokuları azdır. Bu sebepten ötürü de radikal önlemlere başvurma oranı düşüktür.

Tembeller İçin En Basit Zayıflama Yöntemleri

Zayıflamak hele de aşırı kilolu olanlar için zayıflamak oldukça sıkı bir süreçtir. Diyete maksimum seviyede bağlılık, hayatın tamamen düzenlenmesi ve spor egzersizleri bu sıkı süreci yaratan temel unsurlardır. İşte bu sıkı süreç her insan için uygun olmadığından dolayı, üşenenler için yani tembeller için bazı zayıflama yöntemlerinin sıralanması faydalı olacaktır. Bu önerilerin tamamı kişiyi fiziksel ya da zihinsel olarak yormaktan oldukça azdır. Hayatın ufak bazı nüanslarının değiştirilmesi ile ortaya çıkan, çok uzun sürelerde kilo verilmesini sağlayan önerilerdir. Hayatın geri kalanında uygulanırsa da sağlıklı bir yaşam tarzının elde edileceği söylenebilir.

1. Az Kalori Almak İçin Yemekten Önce İştahınızı Kesin
Tembeller hareketsiz bir yaşam tarzı sürerler ancak buna rağmen bol miktarda kalori alırlar. Hareketli bir insanın günlük alması gereken kalori kadar ya da daha fazla kaloriyi aldıkları söylenebilir. İşte ekstra bir çabaya ihtiyaç duymadan öğünlerden önce iştah kesen bazı şeylerin yapılması, yemeklerden daha az kalori alınmasını sağlayacaktır. Tarçınlı veya limonlu su tüketmek başlıca iştah kesme yöntemleridir. Ayrıca yemekten hemen önce iki bardak su içmek iştahın neredeyse tamamen yok olmasını sağlayacaktır.

2. Yemeklerinizi Hazırlarken Doğal Malzemeler Kullanın
Siz farkında olmasanız da marketlerde satılan gıdaların içerisinde birçok katkı maddesi bulunur. Ayrıca çoğu ürün rafine şeker yönünden de oldukça zengindir. Tembellerin yapması gereken en temel şey yemeklerini hazırlarken kullandıkları malzemeleri köylerden, köy pazarlarından veya doğal üretim yapan yerlerden taze olarak temin etmeleridir. Örneğin makarna veya salata soslarını kendiniz hazırlamaya; basitleştirmeye çalışabilirsiniz.

3. Tatlı Tüketimini Kısmen ya da Tamamen Kesin
Acıkma hissinin oluşmasında, kişinin tüketeceği besin miktarının belirlenmesinde kan şekerinin yeri büyüktür. Kan şekerini dengesizleştiren her türlü durumdan uzak durmak ise tembellerin kolayca uygulayabileceği zayıflama yöntemlerindendir. Hayatımızda büyük yer kaplayan tatlıların tamamen çıkarılması ile kişinin zaman şekilde besin tüketme ihtiyacı büyük oranda törpülenecektir. Eğer tatlı kriziniz gelirse meyve tüketimi yapmanız yeterli olacaktır.

4. Tükettiğiniz Besin Miktarını Kontrol Altına Alın
Ülkemizdeki temel tüketim mantığı önce gözün doyması üzerine kurulu olduğundan dolayı porsiyonlar inanılmaz derecede büyüktür. Büyük porsiyon da beraberinde fazla kaloriyi getirmektedir. Tembellerin yapması gereken şeylerin başında da porsiyonlarını küçültmek gelmelidir. Ama yalnızca porsiyonların küçültülmesi yetmez. Ayrıca porsiyonların ikiye ayrılması, tek öğünde iki parça şeklinde arasına beş dakika konularak tüketilmesi faydalı olacaktır. Böylece geç gelen doyma hissi yakalanacak ve belki de ikinci parça tüketilmeyecektir.

5. Hareket Etme Kapasitesiniz Artırın
Kilo almanıza sebep olan durumların başında hareketsizlik gelir. Hareketsizlikle beraber metabolizma yavaşlar ve bölgesel yağ birikimleri oluşur. Bu yağ tabakalarını spor egzersizleri ile eritmek oldukça zor olduğundan dolayı önceden önlem alınması gerekmektedir. İş yaşamında ve sosyal yaşamda hareket seviyesini artırmak faydalı olacaktır. Asansör kullanımının kesilmesi, ulaşımın bisikletle sağlanması, masa başı işlerde arada dolaşılması şeklinde ufak önlemler alınabilir.

6. İçtiklerinize Dikkat Edin
Diyet yapmasanız da içeceklere dikkat etmeniz çok önemlidir. İçecekleri gizli düşman olarak adlandırmak mümkündür çünkü oldukça sinsi bir şekilde vücudunuza kalori yüklemesi yapabilirler. Özellikle hazır meyve suları, kutu içecekler ve alkol… Tembelseniz, spor yapmaya üşeniyorsanız bu tür içecekleri hayatınızdan tamamen çıkarmanız iyi olacaktır. Bu içecekler bitki çayları ve kahve ile ikame edilebilir.

7. Öğün Sayınızı Artırın
Daha önce kan şekerinin öneminden bahsetmiştik. Aç kalmak ya da bir anda doymak kan şekerini dengesizleştiren durumlardır. İdeal bir beslenme düzeninde öğün sayısı üç olmakla beraber öğünlerin arasındaki süre yaklaşık altı saattir. Kahvaltının yapılmasından başlayıp öğle yemeğine; öğle yemeğinden başlayıp akşam yemeğine kadar geçen sürede, zamanında etkisiyle kan şekeri aşırı şekilde düşmeye başlar. Üçüncü saatten itibaren ise yeme isteği katlanarak artar. Bunun önüne geçmek için kalori açısından fakir olan ara öğünlerin yapılması faydalı olacaktır. Kuru meyve, yaş meyve, kuruyemiş veya süt ürünleri ara öğünlerde tüketilebilir. Öğün sayısı artırılarak yani ara öğün eklenerek ana öğünlerdeki tüketim miktarı da azaltılabilir.

8. Beslenme Alışkanlıklarınızı Sebzelere Kaydırın
Özellikle kırmızı etin tüketimi vücudu fazlaca yormakta, vücutta toksin birikmesine sebep olmaktadır. Eğer ağır diyetlerden ve spor egzersizlerinden kaçınıyorsanız, yani tembelseniz yapmanız gereken temel şey vücudunuzu aşırı derecede yoracak her türlü beslenme alışkanlığından uzak durmanız gerektiğidir. Süreç boyunca sebze ve meyve tüketimini artırmalı; lif açısından yüksek değerlere sahip olan gıdaları günün her öğününde tüketmelisiniz.

9. Öğünlerin Zamanını Düzenleyin
Biyolojik saatimiz hormon dengemizi, hormon dengemiz de kilomuzu belirlemektedir. Tembelken kilo vermek ya da mevcut kilosunu kontrol altında tutmak isteyenlerin yapması gereken şeylerin başında öğünlerin zamanını düzenlemek gelmektedir. Sabah erken kalkılmalı ve kalktıktan yarım saat sonra kahvaltı yapılmalıdır. Kahvaltıdan tam altı saat sonra öğle yemeği; öğle yemeğinden beş saat sonra da akşam yemeği yapılmalıdır. Ayrıca akşam sekizden sonra besin tüketimi tamamen kesilmelidir.

10. Uykunuzu Düzenleyin
Spor ve diyet yapmaya enerjiniz yoksa yapmanız gereken şeylerden biri de uyku sürenizi ve kalitesini artırmanız gerektiğidir. İyi bir uyku sayesinde metabolizma normalden daha fazla yağ yakar. Ayrıca gün içerisinde yorgun hissederek şeker tüketilmesinin de önüne geçer.

1 Haftalık Diyetle Zayıflama Mümkün Mü?

Diyetleri en temelde ikiye ayırabiliriz: Kısa süreli diyetler ve uzun süreli diyetler. Diyetlerin süreleri ile içerikleri arasında da derin bir bağlantı bulunmaktadır. Ayrıca sağlıklı olup olmadıkları da diyetin süresine ek olarak kaç kilo verdireceğine göre değişir.

Kısa sürede fazla kilo verdiren diyetlerin sağlıksız olduğunu söylemek mümkündür. En ideal diyet türü uzun vadede, olabildiğince sağlıklı şekilde fazla kilo verdiren diyetlerdir.Günümüzde şehir hayatı, iş yaşamı ve sosyal hayat oldukça hızlı gelişir ve değişir. Bu değişimlere uyum sağlayabilmek için de bazı şeylerden feragat edilmesi mecburidir. Kimi insanların uzun süreli diyetler uygulamaya, diyetin dayattığı şekilde yaşamaya vakti olmaz. Bazı insanların da uzun süreli diyetlerin vaat ettiği kadar kiloyu vermeye ihtiyacı olmaz. Bu iki durumda da bir haftalık diyetlerin uygulanması mümkündür. Eğer spor egzersizleri ve yaşam tarzı değişiklikleri ile desteklenirse her diyet kilo verdirir. Diyetin ne kadar kilo verdireceği sizin özel durumlarınıza ve diyet listesinin içeriğine bağlıdır.

Acil Zayıflatan Diyet Listesi

Bazı spesifik durumlarda kişilerin acil bir şekilde zayıflamaya ihtiyacı olabilir. Bikini giymek, arzu edilen kıyafetin içine girebilmek ya da psikolojik olarak rahatlamak bu spesifik durumları ifade etmektedir. Esasen acil şekilde zayıflatan diyetlerin çok sağlıklı olduğunu söyleyemeyiz. Temellerinde vücuttaki ödem yapılarını sökmek olsa da diyet süresi boyunca kalori alımı minimuma indirildiği için vücutta ciddi problemler ortaya çıkabilir. Acil zayıflatan diyetlerin bir haftadan fazla uygulanmaması, bu süreyi aşan uygulamalarda ise olabildiğince dikkatli olunması gerekmektedir.Acil zayıflatan diyet listelerinin tamamında dikkat edilmesi gereken hususlar şunlardır:

Acil zayıflatan diyetlere üç – dört örnek verilebilir. Bu örneklerden kendinize en uygun olanını seçmeli, uygulayabildiğiniz kadar uzun süre uygulamalısınız. Bu tür diyetlerin sağlıksız olduğunu, vücudunuzu aşırı baskı altına aldığını unutmayınız.

Günde Bir Kilo Zayıflatan Acil Zayıflama Diyeti

Genelde düğün, nişan, mezuniyet gibi organizasyonlarda elbisesinin içine girmek isteyenler tarafından uygulanmaktadır. Metabolizmanız inanılmaz hızlara ulaşır ve vücudunuzdaki ödem tamamen sökülür.
1.Gün:
Kahvaltı: Bir kase yağsız yoğurt.
Öğle Yemeği: Bir dilim ekmek ve iki dilim ince kesilmiş yağsız kaşar.
Akşam Yemeği: Meyve ve yeşil sebzeler ile hazırlanmış bol limonlu salata ve bir dilim ekmek.
2.Gün:
Kahvaltı: Bir kase yağsız yoğurt.
Öğle Yemeği: Bir adet haşlanmış yumurta yanında bir dilim ekmek.
Akşam Yemeği: Buharda pişirilmiş iki yüz gram tavuk göğsü. Yanında bir dilim ekmek.
3.Gün:
Kahvaltı: Bir bardak yeşil çay. Bir avuç leblebi.
Öğle Yemeği: Bir dilim ekmek ve iki dilim ince kesilmiş kaşar peyniri.
Akşam Yemeği: Mevsim sebzeleri ve meyveleri ile hazırlanmış, bol limon ile tatlandırılmış salata. Bir dilim ekmek.
4.Gün:
Kahvaltı: Bir kase yağsız yoğurt.
Öğle Yemeği: Bir adet orta boy elma.
Akşam Yemeği: Bir adet haşlanmış yumurta. Bir dilim ekmek. Bir adet orta boy elma.
5.Gün:
Kahvaltı: Bir fincan yeşil çay. Bir avuç fıstık.
Öğle Yemeği: Bir adet orta boy greyfurt.
Akşam Yemeği: İki yüz gram haşlanmış yağsız et.
6.Gün:
Kahvaltı: Bir kase yağsız yoğurt.
Öğle Yemeği: Bir adet orta boy elma.
Akşam Yemeği: Buğulama tekniği ile pişirilmiş ve bol limon ile servis edilen bir adet orta boy balık.
7.Gün:
Kahvaltı: Bir fincan yeşil çay. Bir avuç fındık.
Öğle Yemeği: Bir porsiyon brokoli yemeği salatası.
Akşam Yemeği: Izgarada pişirilmiş bir porsiyon tavuk göğsü.

Görüldüğü üzere diyet oldukça ağır beslenme düzenine geçilmesine sebep olur. Böyle bir diyete başlamadan önce mutlaka doktor onayı almanız gerekmektedir. Ayrıca diyetin tamamlanmasıyla beraber midenizde sorunlar çıkmaması için aldığınız kalorileri yavaş bir biçimde artırmalısınız. Ayrıca bu diyet günde bir kilo verilmesini garanti etmez. Tüm uygun koşulların bir araya gelmesi durumunda verilebilecek maksimum kiloyu ifade eder.

Neyi Sormak istiyorsunuz bu kısıma detaylı belirtin lütfen. ( Yayınlanma Süresi 24 saati bulabilir ) *

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi*

Diyetisyen

Tuğba Yaprak

Genel yaşam standardınızı bozmadan, sıkılmadan diyet yapmak istemez misiniz ?

Sizi Arayalım


  Hemen Şimdi Destek Alın

  Ücretsiz Bilgi Alın

  Tıklayın