Sayarak Zayıflama

Sayarak zayıflama, şok diyetlere göre daha sağlıklı bir zayıflama yöntemidir. Alınan kalorinin yakılan kalori ile eşit olması durumunda kilo korunurken, alınan kalorinin azaltılıp yahut yakılan kalorinin arttırıldığı durumlar da kilo kaybı gözlenmektedir.

Kilo vermek isteyen kişiler tarafından en çok tercih edilen ve kolaylıkla uygulanabilen yöntemler arasında yer almaktadır. Gün içerisinde ana ve ara öğünlerinizde yediğiniz gıdaların kalori içeriğini sayarak günü tamamlamanız gün sonunda farklı alternatif arayışlarına girmenize neden olacaktır. Bu sayede yediklerinizin farkına varacak ve düşük kalorili ancak besin değeri yüksek gıdaları tüketmeye başlayacaksınızdır. Günlük almanız gereken kalori miktarına bağlı kalarak aşırı kalori alımına engel olan bu yöntem zaman içerisinde daha sağlıklı öğünler seçmenizi sağlarken beslenmeye bağlı oluşan yaşam tarzı değişikliğinize de destek olacaktır.

Sadece kalori saymak ile sağlıklı kilo vermek garanti olmasa dahi seçimleriniz ile bu sonuca daha çok yaklaşabilirsiniz. Hem sağlıklı besinler seçip hem kalori sayımı yaparak kilo verimi ideale yakın olabilir. Bu sayede kişi gün içerisinde hangi gıdadan ne kadar kalori aldığının farkına varır ve günlük aldığı kalori miktarına göre kalori kısıtlamasına gidebilir. Bu sayede hedeflediği kilo miktarına en kısa sürede kavuşabilir.

Sayarak Zayıflama Ne Demektir? Kolay Kilo Verilir Mi?

Zayıflamak büyük oranda matematiksel bir hesabın sonucudur. Günlük olarak harcadığınız kaloriden daha az kalori almaya başladığınızda ve bunu sağlıklı şekilde yaptığınızda uzun vadede sağlıklı şekilde zayıflarsınız. Ancak, basit olan matematiksel hesap uygulama kısmına gelindiğinde zorlaşmaktadır. İnsanların psikolojik olarak kilo vermeye hazır olmaması gibi durumlardan ötürü kişinin kilo verme süresi uzamakta; bazen ise kilolarını hiç verememektedir.

Sayarak zayıflama yönteminde ise kişi, zayıflama yöntemini kendi hayat tarzına uydurmaktadır. Yani o ufak nüanslar ortadan tamamen kaldırılmakta; başarı kaçınılmaz hale gelmektedir.

Sayarak zayıflama yönteminin en güzel taraflarından bir tanesi de ufak kaçamaklara, hatalara izin veriyor olmasıdır.

Klasik diyet yöntemlerinde ufak kaçamaklar ya da hatalar göz ardı edilebilir durumda değildir. Sayarak zayıflarken her türlü hatanın ve kaçamağın dönüşü bulunmakta. Bir öğünde fazla tükettiğinizde bunu bir sonraki öğünde veya ondan sonraki iki öğünde telafi edebiliyorsunuz. Bu psikolojik rahatlık da beraberinde diyete tam bağlılığı getiriyor.

Sayarak zayıflama formülünde ise size verilen sayılar almanız gereken tahılı, eti, sütü, meyveyi veriyor. Yani sayılan şey aldığınız kalori, verdiğiniz kilo, diyete uyduğunuz zaman değil. Sağlıklı beslendiğiniz, kilo vermek istediğiniz süre boyunca tüketmeniz gereken besin türleri. En bilinen 5333 üzerinden gidecek olursak: Beş adet tahıl türü besin, üç adet et türü besin, üç adet süt türü besin, üç adette meyve türü besin tüketmelisiniz. İşte bu özgürlükten dolayı sayarak zayıflama ile kilo vermek mümkün hale geliyor.

Günümüzde birçok insan sayarak zayıflamayı yanlış anlıyor. Bu yanlış anlamadan hareketle de kilo veremiyor. Tüketilen besinlere azami özen gösterilmesi, vücudun doğal beslenme sürecinin sekteye uğratılmaması, her besin türünün sayılarak tüketilmesi halinde sayarak zayıflama diyeti ile kilo vermek mümkündür. Birçok insan bu yöntemi kullanarak ciddi miktarda kilo vermekte; ideal kilosuna geldikten sonra da bu kilo etrafında yaşamına devam etmektedir.

Sayarak Zayıflama Diyeti Nasıl Yapılır?

Sayarak zayıflama diyeti her zaman yanlış anlaşılan diyetlerden bir tanesidir. Sayılan şeyin genelde kalori olduğu düşünülmekle birlikte uygulamada bu durum oldukça farklıdır. Sayarak zayıflama diyetinin temel amacı diyete, zayıflama sürecine, besinlere ve insanın kendi vücuduna karşı bir bilinç oluşturmaktır. Yani tüm bunlar arasındaki bağlantının kurulmasını sağlamaktır. Besin türleri belirli gruplara ayrılır. Tahıllar, etler, sütler ve meyveler… Bu gruplara yönelik beslenme listeleri oluşturularak vücut aşırı bir baskı altına alınmadan, doğal beslenme alışkanlıklarından uzaklaştırılmadan diyet sürecine başlanır. Diyet süreci, diğer diyetlere göre oldukça hafiftir.

Diyetin uygulama aşamasında özel listeler yer almaz. Bunun yerine besinler ve besin grupları hakkında detaylı bilgiler vardır. Ayrıca bu grupların uygun şekilde kullanılabilmesi için de sayı grupları. En popüler olan sayıdan hareketle gidersek: 5333 sayısı çok basit bir diyet sürecini bize şifreli olarak vermektedir. Günün tamamında beş adet tahıl grubundan, üç adet et grubundan, üç adet süt grubundan ve üç adet meyve grubundan besin tüketilmesi gibi.

İşte sayarak zayıflama diyetinin uygulama aşamasına geçildiğinde bu sayılar ile karşılaşılır. Kişi uygun olduğu döneme göre sayıları görerek hareket eder. Vücudunun durumuna göre de şifre olarak verilen sayılar değişir. Uygulama aşamasında yoğun bir diyet temposuna girilmez. Bunun yerine besinler ve besin grupları hakkında araştırma yapılır. Beslenmenin temel kaideleri daha sağlıklı bir çizgiye getirilir ve kilo verme sürecinin doğal olarak başlaması arzu edilir.

Diyetin uygulama aşamasının yani besin tüketme sürecinin serbest bırakılmasından dolayı insanlar daha büyük bir motivasyonla diyetleri icra etmektedir. Yani diğer diyetlerin aksine zayıflamak isteyenlerin bu diyete olan bağlılıkları daha fazladır. Sonuç kısmına bakıldığında ise sayarak zayıflama yöntemini seçenlerin başarıya ulaşma oranı çok yüksektir.

Kalori Sayımı Yapılarak Kalıcı Kilo Vermek Mümkün Mü?

Kilonun yalnızca kalori alımı ile alakalı olduğu; kalori alımının azaltılması durumunda kalıcı şekilde kilo verileceği gibi yanlış bir bilgi bulunmaktadır. Kilo almak, kilo vermek, kiloyu koruyabilmek gibi kavramlar onlarca değişik faktörün etrafında şekillenmektedir. Yani herhangi bir şeyi tek başına ve sürekli icra ederek kalıcı şekilde kilo vermek mümkün değildir. Bazı durumlarda ise bırakın kilo vermeyi, kilo vermek isterken kilo almak daha mümkündür. Bu sebepten ötürü de birkaç farklı anlayışı tek potada eriterek vücudunuzun özel durumuna göre kilo verme sürecine başlamanız tavsiye edilir.

Sayarak zayıflamak, kalori sayımı ile icra edilen bir süreç değildir. Tüm diyetlerin, spor egzersizlerinin ve benzer uygulamaların tabanında alınan – verilen kalori miktarı yer alsa da kilo verilmesindeki tek etki kalori değildir. Genetik yapı, çevresel faktörler, hastalık varlığı gibi durumlarda kilo vermek zorlaşmakta ya da kolaylaşabilmektedir. İşte, kalıcı şekilde kilo vermenin anahtarı da vücudunuzu tanımaktan geçmektedir.

Vücudun tanınmasından ve en uygun diyetin belirlenmesinden sonra sürece uygun spor egzersizlerine başlanmalıdır. Genelde, normalde alınandan yani vücudunuzun ihtiyacı olandan yüzde yirmi daha az kalori tüketmeniz; aldığınız kalorileri de karbonhidratlardan değil, proteinlerden karşılamanız tavsiye edilir. Bu sayede kan şekeri dengeye oturtularak kilo verme süreci hızlıca başlayabilir.

Kilo verme sürecinin devamında ideal kiloya yaklaşma süreci gerçekleşir. İdeal kiloyu her iki yönlü korumak da oldukça zor olduğu için, ideal kiloya gelenlerin ekstra bazı önlemleri alması gerekmektedir. Bu önlemler alınmadığı takdirde kilo alma sürecinin tekrar başlaması kaçınılmazdır. Kalıcı kilo vermenin altında yatan temel unsur da bu önlemlerdir. Günümüzde birçok yöntem kalıcı kilo verdirdiğini iddia etse de bu yanlıştır. İdeal kiloya ulaştıktan sonra hayat tarzı değişiklikleri, spor egzersizleri ve diyetler devam ettirilmeli; genel olarak ise sağlıklı bir yaşam sürülmelidir.

Kalori Sayımında Dikkat Edilmesi Gerekenler

Günümüze kadar gerçekleştirilen birçok bilimsel çalışma sayesinde kalori sayımı yapılması, kilo verme için etkili bir yöntem olarak görülmektedir. Çünkü sayarak zayıflama yöntemi tercih edildiğinde, aldığınız kalori ile yakacağınız kalorinin eşit olması sağlanırken, kilo koruma avantajı elde edilebilir. Eğer aldığınız kalori düşük miktarda olup, yaktığınız kalori yüksek miktarda olursa, kilo vermeye başlayabilirsiniz.

Günümüzde kilo vermek isteyen kişiler genellikle sayarak zayıflama yöntemini tercih etmektedir. Bu yöntemde ana ve ara öğünlerde tüketilen gıdaların kalori içeriğinin sayılması gerekir. Bu sayede gıdalar fark edilerek tüketilir ve düşük kalorili gıdalar seçilmeye başlanır. Yani günlük gereken kalori miktarına bağlı şekilde daha düşük bir kalori alındığında, vücut daha fazla yağ tüketerek kilo vermeyi sürdürür. Sağlıklı bir diyet programında kalori saymak tek başına yeterli olmasa da fayda sağlayabilir. Gün içerisinde ne kadar kalori aldığınızın farkına varır ve gerekirse kalori kısıtlamasına gidebilirsiniz.

Faydası bulunsa da sayarak zayıflama programları oluştururken, kalori sayımında bazı noktalara dikkat etmek gerekir. Hazırladığınız öğünlerde mutlaka sebze grubu, tahıl grubu, yağ grubu ve protein grubu yer almalıdır. Asitli ve şekerli içecekler tüketilmeden, paketli ve işlenmiş gıdalardan kaçınmak gerekir. Genellikle kahvaltıda kalori değeri yüksek tutulmalı, öğlen ve akşam yemeklerinde kalori miktarı düşük tutulmalıdır. Örneğin, öğlen ve akşam yemeklerinde hayvansal ve bitkisel protein içeriği zengin öğünler tercih edilmelidir. Ara öğünlerde ise mineral ve vitaminlere dikkat edilmelidir.

Bazı Besinlerin Yaklaşık Kalori Miktarları

Not:Paketli ürünlerin kalori miktarı üzerinde yazmaktadır.

Sayarak Zayıflama Diyeti

Zayıflamak için sadece düşük miktarda gıda tüketmek, bol su içmek veya daha fazla hareket etmek yeterli değildir. Mutlak bir şekilde zayıflama elde etmek için matematiksel bir hesap yapmalı yani bir diyet programı hazırlamalısınız. Bu konuda örnek olarak sayarak zayıflama yöntemi tercih edilebilir. Bu yöntem günlük olarak tüketeceğiniz kalori ve alacağınız kaloriyi karşılaştırıp, buna göre gıdalarda kalori sayımı yapmaya dayanır.


Hiç kimse internet üzerinde, kitaplarda ve uzmanlar tarafından direkt bir şekilde önerilen ve herkesin uyguladığında kilo verebileceği zannedilen diyet listeleri ile sağlıklı bir şekilde kilo veremez. Çünkü bu diyet listeleri içerisindeki kalori miktarı, tüketilen gıdalar ve öğün sayısı sizin için uygun olmayabilir. Ancak sayarak zayıflama yönteminde her kişi kendi hayat türüne göre bir diyet listesi hazırlar ve daha yüksek bir başarı elde edebilir.

Klasik ve ödün vermeyen diyet programları yerine sayarak zayıflama diyet programı tercih edilirse, örneğin bir öğünde fazla gıda tüketirseniz dahi bir sonraki öğünde kalori düşürerek bu açığı kapatabilirsiniz. Çünkü bu diyet programı psikolojik olarak da sizi rahatlatır ve bu sayede istediğiniz her gıdadan yeterli kalori miktarını sağlayacak şekilde tüketme izni verir.

Program dahilinde almanız gereken kalori miktarını aşmadığımız sürece et, süt ürünü, meyve veya tahıl gibi her detayı tüketebilirsiniz. Bu diyeti uygulamak için özel bir liste hazırlamanız gerekmez. Vücudunuzun ihtiyacını karşılayacak şekilde ekmek, peynir, çorba, pilav, et yemeği, meyve veya tatlı gibi ürünlerin kalori miktarını bilmeniz ve günlük gereken kalori miktarı içerisinde onlara yer vermeniz yeterli olacaktır.

Neyi Sormak istiyorsunuz bu kısıma detaylı belirtin lütfen. ( Yayınlanma Süresi 24 saati bulabilir ) *

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi*

Ücretsiz Bilgi Alın

Tıklayın