Su Detoksu

Su detoksu ile beraber asıl amaç su tüketimini artırmaktır. Su detoksu ile kilo vermek adına sağlıklı beslenme alışkanlıklarınızı uygulamalı aynı zamanda da günlük aktivite düzeyinizi artırmalısınız.

Su Detoksu Nedir?

Yeterli su tüketimi metabolizma hızına ve kan basıncının dengelenmesine mucizevi bir rol oynar. İnsan vücudunun %60’nın sudan meydana geldiği düşünürsek vücudun fonksiyonel açıdan sağlıklı çalışması için su tüketiminin ne derece önemli olduğunu kavrayabiliriz.

Uzmanlar tarafından her sağlıklı yetişkinin günde 2-2,5 litre su içmesi önerilir. Yeterli su tüketiminin vücuda sağladığı sayısız faydanın yanında fazla kilolardan kurtulmayı da sağlar.

Su detoksu belirli süreler dahilinde uygulandığında kalori yakım hızını destekler ve sağlığınızdan ödün vermeden kısa sürede istenilen kisuloya ulaşılmasını sağlar. Su detoksu gün boyunca bol miktarda su ve sıvı içecekler tüketmeye özen gösterilerek uygulanmalıdır. Vücutta kalıcı hasarlar bırakmamak ve sağlıklı bir kilo verme süreci yaşamak için su detoksu bir haftadan fazla uygulanmamalıdır. Kararlı ve kontrollü bir şekilde uygulanan su detoksu ağır egzersiz programlarına ihtiyaç duymadan kilo vermenizi sağlayabilir.

Yeterli miktarda su tüketimini alışkanlık haline getirerek vücudun yapısını korumak için ihtiyacı olan sıvı miktarı sağlanır ve vücut bütün toksin maddelerden arındırılır. Suyun tok tutma özelliği sayesinde yemek yeme kontrolü edinebilirsiniz ve yüksek kalorili yiyeceklerden uzak durabilirsiniz. Su tüketiminin sağladığı tokluk hissi gece gelen açlık krizlerinin de önüne geçebilmektedir.

Su detoksunu uygularken öğünlerinizi besin değeri yüksek yiyecekler ile destekleyerek kilo verme aşamasında sağlık problemleri ile karşılaşmayacaksınız. Yine de su detoksuna başlamadan önce doktorunuza danışmanızı tavsiye ediyoruz.

Su Detoksu Nasıl Yapılır?

Vücuttaki kalori yakımını hızlandıran su detoksunu sağlıklı bir şekilde uygulamak için gün içinde en az 2 litre su içilmesi gerekiyor. Diyetin yalnızca su tüketilerek uygulanması kan basıncını düşürebileceği için ağır yiyecekler tercih edilmeden besin değeri yüksek gıdaların tüketimi sağlanmalıdır. Sabah uyandığınızda içeceğiniz bir bardak limonlu ılık su ile güne başlarken metabolizmanızı çalıştırmaya başlayabilirsiniz. Ilık limonlu su içerdiği C vitamini sayesinde güne enerjik başlamanızı sağlayacak. Ayrıca limonlu su leptin hormonunun üretimini dengeler ve açlık hissini baskılar. Leptin hormonu, vücutta tokluk hormonu adıyla da bilinir ve iştahı düzenleyen bir hormondur. Su detoksu uygularken diğer öğünlerde de vücudun ihtiyaç duyduğu besin maddelerini sağlayacak şekilde beslenmek gerekir. Su ve lif içeriği zengin meyvelerin su detoksu içerisinde yer alması ile gerekli vitamin ihtiyaçları da karşılanır.

Detoks suyunun her gün taze şekilde yapılması önemlidir. Bir cam şişenin içine koyduğunuz suyun içine salatalık, maydanoz veya yeşil elma ekleyip hem tatlandırabilir hem de besin değerini arttırabilirsiniz. Damak tadına göre nane, zencefil ve lime da eklenebilir. Hazırladığınız suyu gün içinde programa uygun şekilde tüketmelisiniz. Su detoksu uygulanırken kan basıncını dengelemek için gün içinde su ile birlikte besin değeri yüksek sıvıları da içebilirsiniz. Antioksidan bakımından zengin yeşilçay ve sade maden suyu tercih edilebilir.

Düzenli Su İçmenin Faydaları

Sağlıklı bir yaşam sürdürebilmek için vücut oksijenden sonra en çok suya ihtiyaç duyar ve su sayısız faydaları ile hem vücut hem de ruh sağlığımızı korumakta oldukça etkilidir. Ara sıra bir iki bardak su tüketmenin hiçbir faydasını göremeyeceğiniz gibi vücut ağırlığının %20’sinden fazla su kaybı yaşanması halinde ciddi hayati tehlikeler ile karşılaşılabilir. Düzenli su tüketiminin vücut sağlığı üzerinde oldukça önemli etkileri vardır;

 • Düzenli su tüketimi ile beyinsel faaliyetler üzerinde oldukça etkilidir. Beyin sağlıklı çalışmak için suya ihtiyaç duyar ve eksikliği halinde unutkanlık, dikkat eksikliği, algıda ve hareket kontrolünde ciddi sorunlar yaşanabilir.
 • Yeterli miktarda su içmek eklem arası sıvılar sayesinde eklem kayganlığını sağlar. Bu sayede eklem yüzeylerinin aşınıp eklem bozuklukları yaşanmasının önüne geçilir. Bitmek bilmeyen eklem ağrılarınız varsa ve her hareket ettiğinizde ağrı çoğalıyorsa büyük bir ihtimalle yeterli miktarda su tüketmiyorsunuz.
 • Böbreklerin zararlı ve yabancı maddeleri vücuttan uzaklaştırması vücutta bulunan yeterli miktarda ki sıvı miktarıyla gerçekleşir. Yeterli sıvı bulunmadığı takdirde çeşitli böbrek hastalıkları ve böbrek taşı oluşumu ile karşılaşılabilir.
 • Düzenli egzersiz yapan kişilerin spor esnasında yaşadığı kramp ve kasılmaların sebebi, vücuttaki sıvı miktarının yetersiz olmasıdır. Vücuttaki kas kütlesi arttıkça sıvı ihtiyacı da artar. Kramplar yaşamamak için vücudun ihtiyaç duyduğu sıvı miktarının spor öncesi ve spor sonrası karşılanması gerekir.
 • Düzenli su tüketimi ile yağ yakımı hızlandırılabilir ve kilo verme sürecinde etkileri açıkça görülür.

Suyun Vücuttaki Etkisi

 • Su tüketiminin yeterli olması, vücutta ki etkileri dolayısıyla hayati öneme sahiptir. %80 oranında su bulunan kan, hücrelerin ihtiyaç duyduğu mineral, vitamin ve glikoz gibi önemli maddeleri dağıtan bir taşıyıcı görevindedir. Yeterli su tüketimi ile kan hacmi arttırılır ve sağlıklı kan dolaşımı sağlanır.
 • Su sayesinde vücudun reddettiği toksin ve atıklar idrar ve dışkı yoluyla vücuttan uzaklaştırılır. Vücuttan uzaklaştırılamayan toksin maddeler zamanla böbrek ve karaciğer de çeşitli hasarlar meydana gelmesine sebep olabilir.
 • Yeterli su miktarı ile tüketilen besinlerin sindirilmesi ve besin öğelerine ayrılması kolaylaşır. Sindirim sisteminin yetersiz çalışması sonucu kabızlık ve hazımsızlık problemleri yaşanabilir. Ayrıca hücrelerin gerekli besin öğelerine ulaşması, hücre fonksiyonlarını yerine getirmeleri açısından oldukça önemlidir.
 • Su vücudun ısı dengesini ayarlar. Vücut sıcaklığının arttığı durumlarda su sayesinde, vücut ısısının terleme yoluyla dışarıya salınması sağlanır. Böylelikle terleme sonucu oluşan cilt üzerinde ki su buharlaşır ve vücudun serinlemesine izin verilir.
 • Zayıflama sırasında vücutta önemli bir enerji açığı meydana gelir. Yeterli su tüketimi ile enerji açığı ve yağ yakımı ile oluşan atık maddeler vücuttan uzaklaştırılır.
 • Vücuda düzenli olarak yeterli miktarda alınan su, cildin yenilenmesinde büyük rol oynar. Su alımı ile cilt esnekliği korunur ve cilt kurumaları yaşanmaz. Bu sayede ciltte sık görünen mantar ve egzama rahatsızlıkları yaşanmaz. Cildin genç ve sağlıklı görünümü sağlanır.

Yemek Yerken Su İçmek Zararlı Mı?

Yemek yerken su içmenin sağlıksız olup olmadığı hakkında birçok karşıt görüş bulunmaktadır. Su içerek kilo vereceğine inanan insanların bunu düşünme sebebi suyun tek başına bir kalori değerinin olmamasıdır. Yemeklerden önce içilen su midenizin dolmasını sağlar ve bu sayede daha az yemek yiyebilirsiniz. Fakat bu şekilde kilo veremezsiniz. Yapılan araştırmalara göre, yemekten önce içilen su açlığı bastırmayı sağlar ve aslında susamanın sebep olduğu açlık hissinin ortadan kalkmasına sebep olur.

Yemek yerken, daha doğrusu günün hangi saatinde olursa olsun içilen su, böbrek fonksiyonlarını aktif hale getirir ve vücuttaki sıvı dengesi sağlanır. Yenilen gıdaların midede sindirilmesi 4 saat kadar sürerken, içilen suyun sindirilmesi 10 dakika sürer. Bu yüzden su vücutta sıvı dengesi sağladığı gibi yenilen yemeklerin daha kolay sindirilmesine de yardımcı olur. Ancak bu durum karbonhidrat ağırlıklı bir diyet uygulayanlar için geçerli olmayabilir. Çünkü su pirinç, ekmek ve patates gibi gıdalar su ile birlikte şişer ve sindirimi zorlayabilir.

Yemek yerken soğuk su içildiğinde mide asitlerinin azalarak sindirimin yavaşlayacağına düşünenlerde vardır. Bu gibi karşıt görüşler bir süre daha netliğe kavuşamayacak gibi duruyor. Çünkü iki görüş içinde yeterli bilimsel çalışmalar mevcut değil. Bu yüzden yemek sırasında su içip içmeyeceğinize karar vermek için vücudunuzun tepkisine güvenebilirsiniz. Yemek yerken su içtiğinizde şişkinlik hissediyor ve rahatsız oluyorsanız, bu alışkanlığı bırakıp tekrar vücudunuzun verdiği tepkileri gözlemleyebilirsiniz.

gun

Sabahları Su İçmek Faydalı Mı?

Sağlıklı bir hayat sürdürebilmek için düzenli su içmeyi alışkanlık haline getirmek çok önemli. Özellikle sabahları, aç karnına içilen suyun vücut üzerinde mucizevi etkileri var.

 • Aç karnına içilen bir ya da iki bardak su, vücuttaki toksin maddelerin uzaklaştırılmasını sağlar. Toksin maddelerden arındırılmış vücut metabolizması daha hızlı çalışır.
 • Böylelikle gün içinde yenilen gıdalar daha kısa sürede sindirilir.
 • Sabahları içilen su, gün boyu zinde bir beyin ve motivasyonun yüksek olmasını sağlar. Sabah yorgunluğunun atılmasını sağlar.
 • Kahvaltılardan önce içilen su sayesinde bağırsak hareketleri artar ve kabızlık sorunu yaşanmaz.
 • Gastrit ve benzeri mide sorunları yaşayan kişilerin aç karnına bir bardak içmesi ile mide asit düzeyi azaltılır ve yaşanılan kramplar giderilir.
 • Kortizol değerleri kontrol altına alınır ve böylelikle enfeksiyon hastalıklarından korunmak mümkün olur.
 • Su yağ ve kalori yakımını da desteklediği için sabah içilen bir bardak su ile kilo verme süreci hızlandırabilir. Ayrıca su sağladığı tokluk hissi ile gereğinden fazla yemek yemenin önüne geçer.
 • Sabah uyandığınızda içeceğiniz su ile yaşamsal organlar gerekli sıvı miktarını karşılar ve sağlıklı şekilde faaliyetlerini yerine getirirler.
 • Cildin esnekliği ve gerginliğinin korunmasını sağlayan su sayesinde ciltte kırışıklık oluşumunun önüne geçilir.
 • Aç karnına su içerek alkol ve tütün gibi zararlı maddelerin vücutta oluşturduğu etkilerin azaltılması sağlanır.
 • Sabah içilen bir bardak su ile gece boyu vücutta oluşan artık maddeler idrar aracılığıyla vücuttan atılır.

Günlük Ne Kadar Su Tüketmeliyim?

Yeterli miktarda su tüketilmediğinde vücut fonksiyonlarında çeşitli bozukluklar ile karşılaşılabilir.

Normal bir bireyde vücudun ihtiyaç duyduğu su miktarı en az 1600 ml’dir. Günlük içilmesi gereken su miktarı kişinin gün içindeki hareketlilik düzeyi, çalışma şekli, kilosu, yaşadığı ortam gibi nedenler ile değişiklik gösterebilir.

 • Özellikle gün içinde egzersiz yapan kişilerin yeterli miktarda sıvı alması çok önemli. Spor yapan kişilerin ekstra olarak su tüketimine dikkat etmesi ve artı olarak mineral içeren sporcu içecekleri içerek vücuttan atılan sıvıyı yerine koymalıdır.
 • Gebelik ve emzirme dönemlerinde su miktarının yeterli olması ve arttırılması gerekmektedir. Gebe kadınların 2,5 litre içmesi gerekirken, emzirme döneminde içilen su miktarının 3 litreye çıkartılması önerilmektedir.
 • Sağlık sorunları ile karşı karşıya kalan insanların, kusma, ateş ve ishal gibi durumlarda vücuttan kaybettikleri sıvının tekrar kazanılması için bol miktarda su tüketilmesi önerilir.
 • Böbrek rahatsızlığı, diyabet, kalp hastaları ve hipertansiyon hastalarının su tüketimi hakkında mutlaka doktorlarından bilgi almaları gerekir.
 • Uyanır uyanmaz 1 bardak su içerek yeni bir güne enerjik şekilde başlamak gerekir. Eğer düzenli spor yapıyorsanız spor öncesinde ve sonrasında su tüketimine dikkat edilmelidir. Spor esnasında da aşırı olmamak kaydıyla su tüketilmeli. Yemekten önce ve yemekten sonra birer bardak su içerek sindiriminize yardımcı olabilirsiniz. Tekrar uykudan önce içilen 1 bardak su ile rahat ve kaliteli bir uyku uyuyabilirsiniz.

Su Detoksu Diyeti Nasıl Yapılır?

Su detoksu uygulayarak vücut metabolizmasını hızlandırabileceğiniz gibi kalori yakımını da destekleyebilirsiniz. Günlük en az 2 litre su tüketerek su detoksu diyeti uygulayabilmek mümkün. Sadece su tüketerek yapılan bir su detoksu kan basıncının düşmesine sebep olabilir. Bu yüzden su detoksunu uygularken, gerekli besin ögelerini alabilmek için lif içeriği yüksek meyve ve hafif gıdaların da listeye eklenmesi gerekiyor.

 • Sabahları kahvaltıda 1 bardak taze portakal suyu içilebilir. Hazır meyve suları içerisinde bulundurduğu katkı ve maddeleri ve şeker sebebiyle önerilmemektedir. Portakal suyu ile birlikte 6-7 adet çilek ve yulaf tüketilebilir.
 • İlk ara öğünde taze zencefil ve ılık bir papatya çayı içilebilir. Taze zencefil tüketimi yağ yakımı için oldukça etkilidir.
 • Öğle saatlerinde 2 bardak su ve 2 kase sebze çorbası tüketilebilir. Yanında yağsız ve tuzsuz akdeniz salata yenilebilir.
 • Akşam yemeğine kadar geçen sürede 2-3 defa ara öğün yapmanız önerilir. İlk ara öğünde 3-4 adet ceviz tüketerek vücudunuzun ihtiyaç duyduğu doğal yağ miktarını karşılayabilirsiniz. Yanında yeşil çay tüketebilirsiniz.
 • Bir sonra ki ara öğünde 2 dilim taze ananas ve 1 elma tüketebilirsiniz. Meyve tercihleri değişkenlik gösterebilir ama meyve içerisinde ki şeker miktarının düşük olmasına dikkat edilmelidir.
 • Son ara öğünde yağsız bir peynir ile yapılmış salata ve 1 bardak su tüketilebilir. Salatanın yeşil sebzeler ile yapılması gerekli vitamin ve mineralli sağlar.
 • Akşam yemeğinde ise 2 kase sebze çorbası, 1 porsiyon buharda haşlanmış sebze, 1 kase ev yoğurdu ve 2 bardak su tüketilebilir. Sebzelerin buharda haşlanması, suda haşlanarak kaybedeceği vitaminlerin önüne geçer. Akşam yemeğinin ardından üzüm, şeftali gibi meyveler tüketilebilir. Fakat aşırıya kaçmamak gerekir çünkü meyve içerisinde bulunan şeker miktarı da detoks sürecini etkileyebilir. Yine ardından 1 bardak su içilmelidir.

Su detoksu diyetinin mutlaka doktora danışarak ve kısa süreli uygulanmasına dikkat edilmelidir.

Su Detoksu Yaparken Dikkat Edilmesi Gerekenler

 • Su detoksu uygularken tüketmeniz gereken 2 litre suyu bir anda içmemek ve su miktarının günün belli saatlerine yaymak çok önemlidir. Bir anda içilen aşırı su miktarı vücutta çeşitli problemlere sebep olabilir.
 • Su detoksu diyetine başlamadan önce bu diyetin vücudunuzda yaratabileceği sıkıntıları hesap ederek doktorunuza danışmalı ve herhangi bir hastalığınız olmadığından emin olmalısınız.
 • Mutlaka günde 2 bardak yeşil çay içilerek su detoksu desteklenmelidir.
 • Su detoksu uyguladığınız süre boyunca günde en az 30 dakikalık yürüyüşler yapmalısınız.
 • İhtiyaç olmadığı sürece ağrı kesici gibi ilaçlar kullanmayın. İhtiyaç duyuyorsanız su detoksunu erteleyin.
 • Tükettiğiniz sebze ve meyvelerin organik olmasına dikkat edin ve katkı maddesi içeren hazır meyve sularından tüketmemeye özen gösterin.
 • Su detoksu ile bir anda verilen kiloların geri alınmaması için detoksun ardından yüksek kalorili ve yağlı gıdalar tüketmemeye dikkat edilmelidir.
 • Mide sıkıntılarını arttırabileceği için su detoksu sırasında mide asidini azaltacak gıdalar tüketilebilir. Eğer mide sıkıntıları devam ediyorsa su detoksu bırakılmalıdır.
 • Yaşlı ve 18 yaşı altında ki kişilerin su detoksu uygulanması önerilmez.
 • Hamile ve emzirme dönemindeki kişilerin su detoksu yapmaları uygun değildir. Düzenli beslenme programlarına ek olarak günde 2-3 litre su tüketilmeleri tavsiye edilir.

Neyi Sormak istiyorsunuz bu kısıma detaylı belirtin lütfen. ( Yayınlanma Süresi 24 saati bulabilir ) *

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi*

Ücretsiz Bilgi Alın

Tıklayın