Zayıflama İpuçları

Kilolarınızdan şikayetçisiniz ve zayıflamaya karar verdiniz. Ancak nereden başlamanız gerektiğini bilmiyorsunuz. İşte bu yazımda sizlere zayıflama ipuçları ile ilgili tüyolar vereceğim. Hayatınızda yapacağınız küçük değişikliklerde nasıl diyet yapmadan kilo verebileceğinizi göreceksiniz.

Bu yöntemleri uygulayarak hem hayatınıza kalıcı sağlıklı alışkanlıklar kazandırmış olacaksınız hem de bir daha kilo almayacaksınız. Peki nasıl olacak nelere dikkat edeceğiz diyorsanız aşağıdaki maddeleri dikkatle okumanızı tavsiye ederim.

 • Kahvaltı alışkanlığı edinin. Bilindiği üzere kahvaltı günün en önemli öğünüdür. Genelde insanlar kahvaltı yapmayı ihmal ederler. Bunun sebebi de uyku sersemliğidir. Diyet listelerini detaylı olarak incelediğinizde, günlük bazda almanız gereken kalori miktarının büyük bölümünün kahvaltıda alındığını görürsünüz. Bunun sebebi sindirimin gün boyunca sürdürülmesi ve akşama yani hareketsiz olunan saatlere bir şey bırakılmaması gerektiğidir. Kahvaltı, ara öğünler ve öğle yemeği kilo vermek isteyenlerin en çok önem vermesi gereken öğünlerdir.
 • Yağlı poğaçalar, börekler, beyaz ekmek yerine tam buğday ekmeğinden yapılmış yağsız tostları tercih edin. Yağ, kilo vermek isteyenlerin baş düşmanlarından bir tanesidir. Vücuda alınan fazla kalori yağa dönüştürülerek vücudun belirli bölgelerinde depolanır. Kalori alımının az olduğu günlerde ise buradan yakılarak enerjiye çevrilir. Tüm bu süreç dahi enerji yakar. Vücuda doğrudan yağ almak ise vücut yağlanmasını doğrudan artırır. Ayrıca yağlı gıdaların sindirilmesi özelliklede karbonhidrat ile birleştiğinde oldukça zordur.
 • Besinleri iyice çiğnemeden yutmayın. Unutmayın doyma hissi 20 dakika içinde gelecektir. İyi çiğnemek mideye düşen işi büyük oranda azaltırken aynı zamanda acıkma hissinin de ortadan kalkmasını sağlar. Hızlı ve çok yemenin asıl sebebi tüketilen besinlerden alınan doyma sinyalinin olağandan geç iletiliyor olmasıdır. İlk tüketilen besinden sonra doymaya dair sinyallerin ortaya çıkması belirli bir süre alır. Bu sinyaller gelmediği için kişi hala aç olduğunu sanarak fazlaca yemek tüketir. Tokluk sinyallerinin gelme sürecinde besinlerin çok fazla çiğnenerek sürenin uzatılması fazla besin tüketiminin önüne geçer.
 • Meyvelerin suyunu değil kendisini tercih edin ve kabukları ile birlikte tüketin. Meyve sularının birçoğu meyvenin yararlı, lifli kısımlarının çöpe gitmesine sebep olur. Eğer kan şekerini dengelemek amacıyla meyve tüketilecekse mutlaka kabuklu meyveler tercih edilmelidir. Böylece meyveye dair yararlı olan tüm etmenler vücuda alınabilir.
 • Meyvelerin üzerine tarçın ekleyin, kan şekeriniz dengede kalsın. Tarçın diyetlerin vazgeçilmez baharatlarından bir tanesi olarak karşımıza çıkar. Bunun sebebi tokluk hissinin oluşmasını sağlaması, açlık hissini büyük oranda bastırabilmesi, kan şekerinin dengelenmesine yardımcı olması ve içerdiği antioksidanlardır. Tüm bu sebeplerin birleşiminden dolayı tarçının yeterli miktarda tüketilmesi gerekir. Bunu yapmanın en iyi yolu da diğer besinlerle karıştırmak veya üzerine serpmektir.
 • Peynirlerinizi az yağlı veya light tercih edin. Kaşar peyniri tulum peyniri gibi yağlı peynirlerden kaçının. • Daha önce de bahsedildiği üzere doğrudan yağ tüketimi kilo vermenin önündeki en büyük engeldir. Doyuruculuk açısından oldukça iyi olsa da içerdiği kalori miktarının oldukça fazla olmasından ve yavaş sindirilmesinden ötürü yağlı peynir tüketmekten kaçınılması gerekir.
 • Sütlerinizi ve yoğurtlarınızı yarım yağlı ve kaymaksız tercih edin. Aynı yağ tüketimi konusunda olduğu gibi kaymak tüketimi de kilo verme sürecini olumsuz etkiler. Bunun başlıca nedeni ise kaymağın içerdiği kalori miktarının oldukça fazla olmasıdır.
 • Yemeklerin suyunu tüketmeyin. Yemeğin tüm yağının suyuna geçtiğini unutmayın.
 • Beyaz ekmek yerine tam buğday veya çavdar ekmeği tüketin. Beyaz ekmek tüm ekmekler arasında belki de diyete en az uygun olan ekmek çeşididir. Sindirim sisteminin düzenli çalışması ve tokluk süresinin uzatılmasına yardımcı olmak adına tahıllı ekmeklerden faydalanın.
 • Şeker kullanmayın. Kan şekerindeki ani değişimler acıkma hissinin oluşması açısından oldukça kritik öneme sahiptir. Şeker tüketiminin sınırlandırılması aynı zamanda açlık hissinin sınırlandırılması anlamına da gelir. Ayrıca hormon dengesinin sağlanması noktasında da şeker tüketiminin sınırlandırılması önemli bir faktördür.
 • Şekerli ve asitli içecekler yerine maden suyu, ev yapımı limonata ve ayran tercih edebilirsiniz. İçecek tüketimi yapılırken dikkat edilmesi gereken nokta ise katkı maddesi içermemesidir.
 • Kızartmalar yerine ızgara veya haşlama tercih edin. Bilindiği üzere diyet yapanların tercih edebileceği çeşitli pişirme teknikleri bulunur. Bu tercihlerden en sağlıklı olan iki tanesi ızgara ve haşlama teknikleridir. Bunlarda yağ kullanımı olmadığı için oldukça sağlıklı yöntemler olarak öne çıkarlar. Ayrıca pişirirken kullanılan teknik sayesinde besin değerlerinin büyük bölümü korunabildiğinden ötürü, diyetin tam etkilerinin alınması ve kalori miktarının tutturulabilmesi açısından önemlidir.
 • Yanınızdan su şişenizi ayırmayın. Su tüketimi tokluk hissinin sağlanması, mide hacminin kalori bakımından oldukça düşük olan bir sıvıyla doldurulması, böbrek fonksiyonlarının düzenlenerek toksinlerin vücutların atılması noktasında oldukça önemli bir araçtır. Diyet yapan veya diyet yapmamasına rağmen zayıflamak isteyen herkesin günde iki ile üç litre arasında su tüketmesi gerekir.
 • Besin günlüğü tutun. Oluşturacağınız besin ve besin tüketim günlüğü sayesinde hangi gün ne kadar kalori aldığınızı, bu kalorileri hangi besinleri tüketerek aldığınızı oldukça kolay bir şekilde izleyebilirsiniz. Diyete veya zayıflamaya doğrudan ilgisi olmasa da kişinin moral olarak yüksek olması için besin günlüğünün tutulması oldukça önemlidir.
 • Haftalık hedefler belirleyin. Tüm öğrenme ve iş bitirme tekniklerinin temeli olan parçalara ayırarak tüketme mantığı diyetlerde de geçerlidir. Bir şeyin bütününü öğrenmek ve bitirmek oldukça korkutucu görünebilir. Bu sebepten ötürü öğrenirken veya işlerinizi yaparken kullandığınız tekniği diyetinize uygulayın. Haftalık hedefler koyun ve bu hedeflere uyun. Üç aylık bir diyetin tek amacı olması düşünülemez. Parçalara ayırarak en az on iki hedef belirlediğiniz takdirde oldukça kolay başardığınızı görecek ve moralinizi toplayacaksınız.
 • Asansör yerine merdivenleri kullanın , arabanızı en uzak otoparka park edin veya bir durak önce inip eve/ işe yürüyerek ulaşın. Kalori yakımı konusunda böyle ufak hesapları tutmak dahi oldukça fazla işinize yarayacaktır. Günlük yaşantınızda oldukça fazla yürümek; bisiklet kullanmak size verilen kilolar olarak dönecektir.
 • Egzersiz yapmayı sevmiyorsanız her gün dans edin önce 5 şarkı ile başlayın zamanla arttırın. Sıkıcı bir faaliyet gibi görünen egzersizi eğlenceli bir hale getirin. Hem diyetinizi yapın hem sporunuzu yapın hem de dans arkadaşlarınızla sosyalleşin.
 • Tabağınızın boyutunu küçültün. Tabak boyutu küçültmek, tabağa konulan yiyeceklerin miktarını oldukça azaltabilir. Konulan miktar az olsa dahi küçük tabakta oldukça fazla görüneceğinden dolayı psikolojik bir etki sağlanmış olur.
 • Yiyeceğiniz yemekleri bir tabakta birleştirin ve porsiyon kontrolü yapın. Aynı küçük tabak kullanmakta olduğu gibi bir psikolojik etkinin sağlanması için yemeklerin küçük bir tabakta birleştirilmesi önemli bir konudur.
 • Ayna karsısında yemek yemeği tercih edin, küçük lokmalar halinde yemeğinizi tüketin. Kişinin ne kadar yemek yediğinin farkına varması kendini izlemediği sürece mümkün olmayabiliyor. Küçük tabak, yemek birleştirme gibi şeyler kilo verme sürecinde oldukça önemli olsa da kişinin ne kadar yediğini malesef ortaya koymayabilir. Kişinin kendisini yerken izlemesi, psikolojik olarak fazla kilolarının farkına varmasına yardımcı olabilir.
 • Mevsimine göre sebze, meyve tüketin. Ne kadar tükettiğiniz kadar tükettiğiniz şeylerin ne kadar sağlıklı olduğu da önemlidir. Bu yüzden her meyvenin, sebzenin ve yiyeceğin mevsiminde olmasına özen gösterin.

Bu yöntemleri uygulayarak hem sağlıklı alışkanlıklar kazanmış hem de kilo vermiş olacaksınız. Hayallerinize ve hedeflerinize adım adım gitmenize bu küçük adımlar ile başlayabilirsiniz. Kısa sürede değişimi fark edeceksinizdir.

Zayıflama İpuçları Ne İşe Yarar?

Günümüzde çoğu insan zayıflamak için birçok yöntem denemektedir. Kendilerini aylarca süren diyetlere mahkum ederken bazı küçük zayıflama ipuçlarını gözden kaçırmaktadırlar. Diyetlerin de yerinin önemli olmasına rağmen zayıflama sürecinde küçük gibi görünen fakat etkileri büyük ipuçları vardır. Bu zayıflama ipuçları size kilo verme döneminde motivasyonunuzu sağladığı gibi, aynı zamanda kalori yakımına destek sağlamaktadır.

Zayıflama ipuçları çoğu zaman uygulanmamakla beraber, etkileri göz ardı edilmektedir. Fakat bu ipuçlarının yeri uyguladığınız diyetler kadar önemlidir. Örneğin en önemli tüyolardan biri uyguladığınız diyete yakın bir arkadaşınızla başlamaktır. Bu işlem sizin motivasyonunuzu arttırdığı gibi, kendinizi bu yolda bir an bile yalnız hissetmeyeceksiniz. Pes etmekle burun buruna geldiğiniz zamanlarda arkadaşınızdan destek alabilecek, bırakmak istemediğiniz bu yolda devam edeceksiniz.

Zayıflama ipuçları faydalarına vereceğimiz bir diğer örnek ise sadece bir diyete bağlı kalmamaktır. Örneğin yeşil çay gibi zayıflama çaylarını diyetlerinizde bulunmasa dahi arada tüketmenizde fayda vardır. Bu gibi uygulamalar sizin daha hızlı kilo vererek istediğiniz gibi fit bir vücuda en hızlı şekilde sahip olmanızı sağlayacaktır. Bunun dışında spor yapmak da hem zayıflamaya giden bu yolda hızınızı arttıracak hem de size moral açısından büyük katkı sağlayacaktır. Yine bu sporu sizinle birlikte bu yolda ilerleyen yakın arkadaşlarınızla yapmanız son derece iyi olacaktır. Bu ipuçları sayesinde en iyi şekilde amacınıza ulaşacağınızdan emin olabilirsiniz.

Zayıflama İpuçlarını Uygulayarak Kilo Verebilir Miyim?

Zayıflama ipuçları, kilo verme sürecinde bize faydalı olan tüyolardır. Bu adımları uygulayarak hem daha hızlı kilo verebilir hem de bunu yaparken sağlığınızı koruyabilirsiniz. Bu ipuçlarının uygulanmasının temel sebebi kilo verme sürecine hızlandırıcı etki yapmasıdır. Aynı zamanda motivasyonunuzu güçlendirme gibi ruhsal destek de sağlamaktadır.

Zayıflama ipuçları sayesinde rahatça kilo verebilir ve bu ipuçları bir arada uyguladığınızda verdiğiniz kilo sayılarında ani artış gözlemleyebilirsiniz. Ayrıca diyet yapmadan sadece bu tüyoları uygulayarak da kilo vermeniz mümkündür. Bu ipuçlarından bazıları şunlardır; bol bol su için, lif bakımından zengin gıdaları tüketin, porsiyonlarınızın boyutunu küçültün, şeker kullanımını azaltın. Bunları uyguladığınızda kilo vermekle kalmaz aynı zamanda sağlığınıza da olumlu etkiler bırakmış olursunuz.

Bu tüyolar ile zayıflamanın mümkün olmasının ana sebeplerinden bir tanesi gıdaların doğal seçilmesi ile gerçekleşmektedir. Sağlıklı bir kiloya sahip olmak ve hayatınızı daha rahat sürdürmek için fit bir vücuda sahip olmak en önemli noktalardan biridir. Hayatımızda sağlıklı alışkanlıkların sayılarını artırmalı ve kilo problemleri ile karşı karşıya gelme riskimizi azaltmalıyız.

Zayıflama İpuçlarının Sağlığa Yararları Nelerdir?

Zayıflama ipuçları kilo verme sürecinde bize yardımcı olmakla birlikte bazı vücutsal fonksiyonlarımıza da iyi gelmektedir. Bu ipuçları bizim dengeli ve düzenli beslenmemizi sağlayarak gereksiz kilo alımını engellemektedir. Bunun dışında fazla kilolarımızdan kurtulmaması sağlayarak bize daha sağlıklı bir yaşam sunmaktadır.

Zayıflama ipuçları uygulayarak aslında sadece kilo vermiş olmuyorsunuz. Ayrıca bu tüyolar hayatınızın daha olumlu gitmesine yardımcı olmaktadır. Gündelik hayatta öğünlerinizin belli saatlerinde olmasını sağlamakta ve bu öğünlerde olan ürünlerin doğal olmasına izin vermektedir. Bu sayede gelişen kilo verme işleminizde ki artış sağlığınıza zarar vermemekle birlikte, olası kas ve güç kayıplarını da engellemektedir.

Zayıflama ipuçları, kişinin diyet uyguladığı zamanlardaki ruhsal çöküntülere ve bunalımlara da engel olmaktadır. Diyet programını sorunsuz bir şekilde uygulamanızı ve pes etmeden sonunda başarıya ulaşmanızı sağlamaktadır. Genel olarak bu ipuçlarını uygulamanız sağlığınız açısından da son derece önemli olmakla birlikte zayıflamaya da çok faydalıdır. Fakat tüm ipuçlarını ardı ardına sıkıştırmamalı ve hepsini bir anda yapmaya kalkışmamalıyız. Çünkü bilinmelidir ki bir anda yapılan birçok şeyin faydası da maalesef çok olmamaktadır. Önemli olan düzenli ve dengeli bir şekilde yapmak olup, kurallara iyi uyulmasıdır. Bu şekilde ilerlediğiniz süreç de olumlu sonuçlar almanız kaçınılmaz olup, sağlığa faydalı birçok belirti gözlemleyeceksiniz.

Neyi Sormak istiyorsunuz bu kısıma detaylı belirtin lütfen. ( Yayınlanma Süresi 24 saati bulabilir ) *

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi*

Ücretsiz Bilgi Alın

Tıklayın