Sağlık Rehberi

Limon Suyunun Faydaları

Bir adet limon yaklaşık 31 mg C Vitamini içerir. Limon suyunun faydaları günlük ihtiyaçlarımızı karşılayabilecek kadar etkilidir.

Limon Suyunun Besin Değerleri

Limon suyu, vücudumuza destek sağlayabilecek birçok vitamin ve besin içerir.

 • C Vitamini: Limon, bağışıklığı teşvik eden, enfeksiyonla savaşan, yaraları iyileştiren ve daha fazlasını destekleyen iyi bir C Vitamini kaynağıdır. Bir adet limon yaklaşık 31 mg C Vitamini içerir. Sağlıklı bir vücut için günlük C vitamini alım miktarı erkekler için 90 mg, kadınlar için 75 mg’dır. Limon suyunun faydaları günlük ihtiyaçlarımızı karşılayabilecek kadar etkilidir.
 • Kalsiyum: Limon, kas fonksiyonu, hormon salgısı, kasların sağlıklı kasılması ve daha fazlası için önemli olan kalsiyumu fazlasıyla içerir.
 • Potasyum: Limonlarda, kasların ve sinirlerin düzgün çalışmasına yardımcı olan potasyum bulunur.
 • Folat: Limonda bulunan folat, spinal doğum kusurlarına karşı savaşır ve kırmızı kan hücresi oluşumuna yardımcı olur.
Kivinin Bilinmeyen Yönleri Nelerdir?

Kış aylarında özellikle çok sık tüketmesek de kivinin...

DAHA FAZLA OKU

Limon Suyunun Faydaları

Limon Suyu Hangi Sıklıkla Tüketilmelidir?

Limon suyu her sabah vücudumuzun pH değerini dengelemek, toksinlerden arındırmak ve canlandırmak için mükemmel bir yoldur. Bilindiği üzere düzenli olarak su tüketmenin bizim için sayısız faydası vardır. Günlük olarak tükettiğimiz suya limon suyu eklediğimizde vitamin ve mineraller gibi vücudumuz için faydalı birçok besleyici bileşiği de almış oluruz.

Limon suyunu gün içinde istediğimiz zaman içebiliriz. Sabahları içilecek limon suyu, vücuttaki toksinleri toplayarak ve temizleyerek biz uyurken çalışan karaciğerimizin sağlığını korunmak için etkili olacaktır. Limon suyu faydaları arasında olan toksinlerin vücudumuzdan atılması, bağışıklık sistemimiz ve vücut sağlığımız için önemlidir. Bu yüzden sabah yeni uyandığımızda içeceğimiz bir veya iki fincan, bir gece boyunca kaybolan suyu yenilemek ve kahvaltıdan önce sindirim sisteminizi güçlendirmek için yeterli olacaktır.

Limon suyunun hangi sıklıkla tüketileceği, gün içinde ne yediğimize ve içtiğimize bağlı olarak değişebilir. Eğer başka sebze ve meyvelerden oluşan diyetler yapıyorsak, limon suyunu bu yiyeceklerden veya içeceklerden 10-15 dakika önce tüketmeye özen göstererek limon suyunun faydalarından yararlanabiliriz.

Limon Suyunu Kimler Tüketmemelidir?

Limon suyunun, su kaybını önlemek, sindirime yardımcı olmak ve kilo vermeyi desteklemek gibi harika özellikleri vardır. Her yiyecek ve içecekte olduğu gibi limonlu suyu da tüketirken aşırıya kaçmamak önemlidir. Ayrıca bazı insanların vücutlarında limon ve limon suyuna karşı hassasiyetler ve alerjik reaksiyonlar oluşabilmektedir.

Limonlu su tüketmek bazı hastalıklardan muzdarip insanlarda çeşitli olumsuzluklara sebep olabilir:

Migren Hastalığını Tetikleyebilir
Yapılan çeşitli araştırmalar, turunçgillerin migreni tetikleyebileceği konusunda bulgulara sahiptir. Turunçgillerde bulunan spesifik bir madde olan “tiramin”, alerjik reaksiyon yoluyla migren atağı tetikleyebilir.

Mide Ekşimesi Yapabilir
Çeşitli araştırmalarda, turunçgillerin mide ekşimesi veya reflü hastalığına neden olabildikleri ortaya çıkmıştır. Bu hastalıklara sahip insanların, özellikle limon, limonlu su ve benzer turunçgilleri olabildiğince az tüketmeleri gerekmektedir.

Mevcut Olan Ağız Yaralanmalarını Artırabilir
Ağızın içindeki (diş eti yaralanmaları) aft gibi yaralanmalara sahip insanların limonlu su gibi yüksek asitli içecekler tüketmeleri bu yaraların büyümesine ve daha zor iyileşmesine yol açabilir.

Güneş Yanıklarına Sebep Olabilir
Yapılan araştırmalarda, cilde limon suyu sürdükten sonra güneşe çıkmanın kabarcıklara ve koyu lekelere neden olabileceği ortaya çıkmıştır. Bu duruma kontakt dermatit denir ve kötü bir güneş yanığı türüdür. Ciltlerindeki rahatsızlıkların tedavisi amacıyla limon suyu süren kişilerin mutlaka ciltlerini limon suyundan arındırdıktan sonra güneşe çıkmaları gerekir.

Aşırı Limon Suyu Tüketimi Dişlere Zarar Verebilir
Ilık bir suyla hazırlanmış limonlu su düzenli ve yeterli miktarda tüketildiği zaman sağlığımız için oldukça faydalıdır. Limon suyu asidik yapıya sahiptir. Aşırı miktarda limon suyu tüketildiğinde diş mineleri zarar görebilir. Diş yapısı zayıf olan insanların limon suyunu kullanırken aşırı tüketimden uzak durması gerekir.

Limon Suyu Nasıl Hazırlanır?

Limon Suyunu Sıkarak

 • Çok sert veya olgunlaşmamış limonları kullanmamaya özen göstermemiz gerekir. Çünkü olgunlaşmamış limonlar içlerinde barındırdığı meyve sularını serbest bırakacak kadar olgun değillerdir.
 • Elimizle veya limon sıkacağı ile sıktığımız limonun suyunu bir kaba aktardıktan sonra günlük tüketmek istediğimiz miktarı bir pet şişede veya matarada bulunan suyumuza ekleyebiliriz.
 • Böylece tüm gün boyunca tüketebileceğimiz limonlu suyumuz hazır olacaktır.

Dilimlenmiş Şekilde Birkaç Litre Suya Ekleyerek

Gün içinde tüketeceğimiz suyumuza dilimler şeklinde hazırlayacağımız limonlarımızı ekleyebiliriz. Limonları koyacağımız suyun oda sıcaklığında olması gerekir. Limon çok sıcak suya konulursa, sahip olduğu besleyici özellikleri kaybedebilir.

Ayrıca,

 • Limon suyunu portakal veya salatalık dilimleri gibi diğer taze meyveler ve sebzelere dökerek tüketebiliriz. Dilimlemeden ve kullanmadan önce limonu daima iyice yıkamayı unutmamamız gerekir.
 • Evimizde limon suyundan yapılmış buz küplerine sahip olmak, suyunuza hızlı bir şekilde limon eklemenin harika bir yoludur. Taze limon suyunu buz kaplarına sıkın ve dondurun.
 • Birkaç küpü istediğiniz zaman bir bardak soğuk veya sıcak suya koyabilirsiniz.
 • Sabahınıza bir bardak ılık limon suyu ile başlayabilir ve gün boyunca içmek için buzdolabınızda birkaç dilimlenmiş limon ile hazırlanmış bir sürahi su tutabilirsiniz.

Limonlu Su Neye İyi Gelir?

 • Bal ve limon ile karıştırılmış ılık su, boğaz ağrısı olan insanlar için popüler bir ev ilacıdır. Limondaki C vitamini, karışım soğuk mevsimde boğaz ağrısı için yatıştırıcı etkiler sağlayabilir.
 • Asit, yiyeceklerin parçalanmasına yardımcı olur. Limon suyunun faydaları arasında içeriğinde bulunan asidin, biz yaşlandıkça düşme eğilimi gösteren mide asidi seviyelerini takviye etmeye yardımcı olabilir.
 • Limon, potasyum bakımından zengin olduğu için kan basıncını kontrol etmeye yardımcı olur.
 • Limon suyu, toksinlerin vücuttan atılmasını sağlar.
 • Limon suyunu idrarın sitrat seviyesini yükselterek böbrek taşı oluşumunu engeller.
 • Limonda bulunan limonen, çeşitli kanserlerin gelişimini önlemeye yardımcı olur.
 • Limonlar C vitamini bakımından zengindir ve bağışıklık güçlendirici görevi görür.
 • Limon antioksidan bakımından zengindir.
 • Hücrelerin hasar görmesine neden olan serbest radikallerin vücuttan atılmasını sağlar.
 • Yaşlanma karşıtı ve iltihap önleyici özelliklere sahiptirler.
 • Limon suyu, diğer bileşenlerle birlikte cilde ve saça uygulandığında cilt bozukluklarını, akneleri, lekeleri ve kepeği tedavi edebilir.
 • Limon suyunda bulunan petkin adı verilen lif, karaciğerdeki sindirim enzimlerinin üretimini artırır. Bu da karaciğerin daha sağlıklı çalışmasını sağlar.
 • Limondaki pektin uzun süre tok hissetmenize yardımcı olur. Limonlu suyun faydaları arasında kilo vermeye yardımcı olması da vardır.

Neyi Sormak istiyorsunuz bu kısıma detaylı belirtin lütfen. ( Yayınlanma Süresi 24 saati bulabilir ) *

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi*

Diyetisyen

Tuğba Yaprak

Genel yaşam standardınızı bozmadan, sıkılmadan diyet yapmak istemez misiniz ?

Sizi Arayalım


  Hemen Şimdi Destek Alın

  Ücretsiz Bilgi Alın

  Tıklayın