Tüp Mide Ameliyatı

Tüp mide ameliyatı yıllarca diyet denemiş bir türlü sonuç alamamış, kilolarından kurtulamayan kiloları yüzünden sağlık sorunu yaşayan morbid obezlere uygulanan bir cerrahi yöntemdir.

Tüp Mide Ameliyatı Nedir?

Tüp Mide Ameliyatı, en kısa tanımı ile vücut kitle indeksi 35 ve üzeri olan hastalarda uygulanan ve kapalı (laparoskopik) yöntemle gerçekleştirilen bir ameliyat türüdür. Ameliyat ile mide hacmi 4/3 oranında küçültülür ve bu durum hastanın beslenme kontrolünü elinde tutmasını sağlayarak sağlıklı bir şekilde kilo kaybetmesine yardımcı olur.

Tüp Mide Ameliyatı Nasıl Yapılır?

Tüp Mide Ameliyatı, yani tıp literatüründeki adı ile Sleeve Gastrectomy, kapalı (laparoskopik) yöntemle gerçekleşen bir ameliyat türüdür. Ameliyatın temel amacı, mide içerisinde bulunan fundus, bir diğer adı ile iştah merkezinin büyük bir çoğunluğuna müdahale edilmesidir. Bu müdahalenin gerçekleşmesi ardından Ghrelin adı verilen iştah hormonunun salınımı azalarak, hastanın iştahının azalmasına ve yeme kontrolü sağlamasına destek olur.

Tetkik süreci tamamlanan ve ameliyata uygun görülen hastalar, ameliyat öncesi gerçekleşen endoskopinin tamamlanması ardından ameliyata alınır. Tüp mide, hastanın karın bölgesinde açılan 4 adet ufak kesi yolu ile, Ligasure ve Stapler adı verilen aletler yardımıyla yapılan, ortalama 45-50 dakika süreye sahip bir ameliyattır. Ameliyat gerçekleşirken,midenin anatomisini bozmayacak şekilde mide hacminin yaklaşık 4/3’üne müdahale edilir. Mide, zımba ve dikişi hatları atılarak kapatılır. Ameliyathane süreci ve ameliyat sonrası ile hasta ortalama 2 saat geçmesi ardından odasına alınır. Ameliyat sonrası genel olarak yoğun bakım süreci bulunmamaktadır. Odasına alınan hasta 4 saat süre ile sırt üstü uzanır. 4. saatin tamamlanması ardından hemşireler yardımı ile ayağa kaldırılarak hareket süreci başlamış olur.

Tüp Mide Ameliyatı Süresi Nedir?

Tüp Mide Ameliyatı, ameliyat süresi olarak ortalama 45-50 dakika süreye sahip bir ameliyat türüdür. Hasta ameliyatın tamamlanması ardından ameliyathanede bulunan dinlenme alanında 1 saat dinlendirilir ve uyandırılır. 1. saatin tamamlanması ardından hasta odasına alınarak istirahat sürecine başlar. Hasta odasında damar yolu ile ilaç tedavisi başlar ve bu tedavi arasında ağrı kesici ilaçlarda bulunur. Bu ilaçlar yardımı ile hastanın çektiği ağrı minimal seviyeye indirilmektedir. 4. saatin tamamlanması ardından hasta ayağa kaldırılarak hareket ettirilmeye başlar. Bu süreç sonrası hastanın her saatin 15 dakikası hareket halinde olması önerilmektedir.

Tüp Mide Ameliyatı Kimlere Yapılır?

Tüp Mide Ameliyatı, obezite cerrahisi içerisinde uygulanan ve en çok tercih edilen yöntemlerin başında gelmektedir.

Tüp Mide Ameliyatı, diğer bir adı ile Sleeve Gastrectomy; 18-65 yaş arasında, vücut kitle indeksi 40 ve üzeri olan, öncesinde diyet, egzersiz gibi süreçlerde başarısız olan hastalarda uygulanan bir ameliyat türüdür. Hastanın vücut kitle indeksinin (BMI) 35-40 arasında olduğu durumlarda ise; yandaş hastalığının (tansiyon,şeker,uyku apnesi) bulunması durumunda ameliyat uzmanlar tarafından önerilmektedir. Bunun yanında; hastanın 18 yaşından küçük olması durumunda ; belirgin bir obezitesi var ise aile onayı gerekmektedir. Hastanın yaşının 65 yaşın üzerinde olduğu durumlarda ise hastanın genel sağlık durumu, ameliyatın uygulanıp uygulanmayacağı konusunda hekime bilgi verecektir.

Tüp Mide Ameliyatı Riskleri

Günümüz dünyasında çağımızın hastalığı obezite kabul edilmektedir. Obezite rahatsızlığı ile ilgili geçmişten günümüze birçok ameliyatlı veya ameliyatsız tedavi yöntemleri uygulanmıştır.

Obezite ile savaşta günümüzden en çok tercih edilen ameliyat türü Tüp mide ameliyatı olarak kabul edilmektedir. Bu ameliyat türü, düşük risklere sahip olmasından ve kalıcı bir çözüm sunmasından dolayı hastalar ve hekimler tarafından tercih edilmektedir.

Mide küçültme yani tüp mide ameliyatı, kapalı teknik ile uygulanan bir ameliyat türüdür. Bu nedenle ameliyat öncesi ve sonrası yaşanan komplikasyon ve ölüm oranları açısından düşük riskli ameliyat grubundadır.

Tüp Mide ameliyatının en belirgin olarak kabul edilen komplikasyonu kaçak yani kanama durumudur. Bu risk , ameliyat sonrası zımba hattı ile kapatılan bölümden vücut içine kan akması ile gerçekleşir. Kaçak durumunun birden fazla nedeni olabilir. Bu nedenler arasında; doktorun ameliyat tecrübesi, ameliyatlarda kullanılan ekipmanların kalitesi ve en önemlisi hastanın ameliyat sonrası özellikle 1 ay belirli beslenme kurallarına uymamasından kaynaklı ortaya çıkabilir. Bu nedenle ilk olarak ameliyatı gerçekleştirecek hekimin yeterli bilgi ve ameliyat tecrübesine sahip olup olmadığının iyi araştırılması, ameliyatın gerçekleştirileceği hastanenin tam donanımlı olması, ameliyat ekipmanlarının A sınıfı olması ve ameliyat sonrası verilen desteklerin tam anlamıyla yerine getirilmesi hususlarına özenle dikkat edilmesi gerekir.

Tüp Mide ameliyatı gerçekleştirilen hasta, taburculuk işlemi gerçekleşmesi ardından 15 gün sıvı diyet ve bunu takip eden 15 gün püre diyet programlarına tabi tutulur. Bu programlar, midenin alışma evresinde herhangi bir olumsuzluk yaşanmaması adına önem teşkil etmektedir. 1. ayın tamamlanması ardından ise, içeride ve dışarıda oluşturulan zımba ve mide dikişlerinin kapanmasından dolayı, hasta katı beslenme dediğimiz döneme başlar ve risk unsurları belirgin seviyede azalır.

Mide Küçültme Ameliyatı Fiyatları Nelerdir?

Mide küçültme ameliyatı olmak isteyen ve bu süreci araştırma aşamasında olan hastaların merak ettiği konuların başında ameliyatın fiyatı gelmektedir.

Günümüzde özellikle Türkiye’de tüp mide ameliyatları birçok kurum ve hekim tarafından uygulanan ameliyatlardır. Bu nedenle özellikle fiyatlar konusunda her kurum ve hekim kendi fiyatını belirlemektedir.

Tüp Mide ameliyatı fiyatları, ameliyatların gerçekleşeceği hastane, ameliyat sırasında kullanılan ameliyat ekipmanlarının kalitesi bakımından değişiklik göstermektedir.

Bu süreç araştırılırken en çok dikkat edilmesi gereken konu, ameliyatın sağlıklı ve başarılı bir şekilde nerede gerçekleştirileceğidir. Hastanın başarılı bir şekilde bu süreci atlatmasında en belirgin rol oynayan etmenler; özellikle ameliyatın gerçekleşeceği hastanenin tam donanımlı olması ve ameliyatta kullanılan malzemelerin 1. sınıf olmasıdır.

Mide Ameliyatı ile Kaç Kilo Verilir?

Tüp Mide ameliyatı, belirgin obezite hastalığı bulunan hastalarda uygulanması tercih edilen bir ameliyat türüdür. Bu ameliyat türü hasta için tercih edilirken ilk bakılması gereken konu hastanın vücut kitle indeksinin kaç olduğudur. Vücut kitle indeksi, hastanın boy ve kilosununun matematiksel bir oranla hesaplanması sonu elde edilmektedir ve bu oran 35-40 arasında ise hastanın sahip olduğu rahatsızlıkları göz önüne alınarak ameliyata karar verilir. hastanın vücut kitle indeksi 40 üzerinde olduğu durumlarda ise ameliyat herhangi bir şart aranmaksızın karar verilmektedir.

Mide küçültme ameliyatı uygulanan hastaların kilo verme süreci her hastada farklı ilerlemektedir. Bu süreçte; hastanın sahip olduğu yağ oranı, yaşı, metabolizmanın çalışma hızı, hastanın kilo verme sürecinde doğru orantılıdır.

Bu ameliyatlar uygulanırken temel amaç hastaya hızlı kilo verdirmek değildir. Bu nedenle hastanın kilo verişini diğer hastalar ile kıyaslamaması uzmanlar tarafından önerilmektedir.

Tüp Mide Ameliyatı Sonrası Normal Yaşantıya Ne Zaman Dönülür?

Ameliyat süreci tamamlanan hastalar taburculuk işlemleri tamamlanarak hastaneden taburcu edilmektedir. Ameliyat, kısa işlem süresi ve kapalı yöntemle gerçekleşmesi nedeniyle hasta açısından konforlu ameliyat sınıfına girmektedir. Bu nedenle hastane süreci ardından hastanın ev istirahati süresi çok uzun tutulmamaktadır.

Ameliyat sonrası 1. haftasını tamamlayan hasta, gündelik hayat aktivitelerine geri dönebilmektedir. Bu hayat aktiviteleri sırasında 15 gün süre ile ağır iş yapılmaması ve beslenme kurallarına uyum sağlanması hekimler tarafından önerilmektedir. Bunun yanında,hafif tempolu yürüyüşlerin yapılması hasta açısından süreci daha kolay atlatabilmesi adına önerilmektedir.

Ameliyat sonrası masa başı bir iş yapılıyor ise, 1. haftanın tamamlanması ardından hasta çalışma hayatına başlayabilir. Ağır işlerde çalışan hastaların ise minimum 15 gün istirahati önerilmektedir.

Tüp Mide Sonrası Beslenme

Hasta ilk 2 gün sadece serum ile beslenir. 2. Günün sonunda mavi sıvı içirilerek kaçak testi yapılır. Kaçak testini geçen hastalar Su ,meyve suyu gibi berrak sıvılar ile beslenmeye başlayabilir.

Ameliyattan sonra ilk 15 gün sıvı dönemidir. Bu dönemde hasta et suyu , tavuk suyu , kemik suyu gibi berrak tanesiz yağı süzülmüş çorbalar , taze sıkılmış meyve suları , protein içecekleri , ayran ve laktozsuz süt ile beslenebilir. Bu dönemde su tüketimi de önemlidir. 1-1.5 litre su tüketimine özen gösterilmelidir.

Ameliyattan sonra 15.-30 Günler arası ise püre dönemidir. Bu dönemde en önemli şey katı-sıvı ayrımıdır. Yemek yemeden 30 dakika önce sıvı almayı kişi bırakmalı ardından yemek yedikten 30 dakika sonra sıvı almaya başlanmalıdır. Hasta artık taneli çorbalara kahvaltı da iyice ezilmiş peynir ve yumurta tüketmeye, öğle ve akşam yemeklerinde taneli çorbalara, püre haline getirilmiş et,tavuk, balık, köfte ara öğünlerde ise meyve ve yoğurt tüketmeye başlanılabilir. 30. gün ve sonrasında ise katı diyeti programına geçilmektedir. Bu dönem itibariyle susuz bir şekilde kuru baklagiller tüketilebilir. Salça, baharat, yağ, limon, sağan-sarımsak, domates gibi besinler 3. aya kadar tüketilmemelidir.

Tüp Mide Ameliyatı Hakkında Sık Sorulan Sorular

Tüp Mide Ameliyatı Sonrası Ağrı Olur Mu?

Tüp Mide ameliyatı kapalı yöntemle gerçekleşen ve kısa ameliyat süresine sahip bir ameliyat türü olduğundan ağrı durumu minimal düzeydedir. Ameliyat sonrası hastanın 4. saati tamamlanası ardından her saatin en az 15 dakikası hareket halinde olması önerilir. Bu hareket sayesinde ise ağrıların minimal düzeye indiği söylenebilmektedir.

Tüp Mide Ameliyatı Sonrası İz Kalır Mı?

Tüp Mide ameliyatı vücutta 4 adet ufak kesi açılarak gerçekleşir. Oluşturulan bu kesiler ameliyat sonrası estetik dikişle kapatılır. Bu dikişler 1 ay içerisinde erime özelliğine sahiptir ve hastanın dikiş aldırmasına gerek kalmaz. Ameliyat sonrası oluşturulan bu kesiler ise sonraki süreçlerede gözle görülmeyecek kadar küçülür ve vücutta kalıcı bir iz kalmaz.

Mide Küçültme Ameliyatı Sonrası Tekrar Kilo Alınabilir Mi?

Tüp Mide ameliyatı, midede bulunan iştah merkezine müdahale edilmesiyle gerçekleştirilen bir ameliyat türüdür. Bu ameliyat sonrası hastanın belirgin oranda iştahı azalır ve kilo kaybetmeye başlar. Ameliyat sonrası hastaya protein ağırlıklı ve karbonhidrattan uzak diyetler önerilir.

Bu tür ameliyatlara karar verilmesi durumunda, midenin kendini yenileme özelliği olduğu unutulmamalıdır. Bu nedenle mideyi genişletecek aktiviterlerden uzak durulması gerekir. Şekerli, karbonhidrat ve kalori bakımından zengin gıdaların uzun vadede mideyi büyüteceği ve kilo almaya neden olacağı unutulmamalıdır.

Tüp Mide Ameliyatı ile Gastrik By-pass Ameliyatı Arasındaki Fark Nedir?

Obezite cerrahisi içerisinde tüp mide ameliyatına en yakın kabul edilen ameliyatlardan biri Gastrik Bypass ameliyatıdır. Bu ameliyat türü, tüp mide ameliyatına nazaran ekstra ince bağırsak müdahalesi içermektedir. Bu müdahale de hastada emilim değişikliği yaşatmaktadır. Gastrik Bypass ameliyatı ardından vitamin desteği kullanılması ve vitaminlerin sık sık takip edilmesi uzmanlar tarafından önerilmektedir.

Tüp Mide Ameliyatı Sonrası Spor Yapabilir Miyim ?

Tüp Mide ameliyatı sonrası en çok dikkat edilmesi gereken hususların başında spor aktiviteleri gelmektedir. Ameliyat sonrası 1. aya kadar hasta tempolu yürüyüş yapabilmektedir. 3. ayın tamamlanması ardından ise ağır spor dallarına yönelebilmektedir. Bu spor dallarının sürekli hale gelmesi, hastanın vücudundan herhangi bir deformasyon olmaması açısından önemlidir.

Tüp Mide Ameliyatı Sonrası Herhangi bir Kısıtlama Var Mı?

Tüp Mide ameliyatı olan hasta, hastane süreçlerinin tamamlanması ardından şifa ile taburcu edilir. Bu taburculuk döneminin ardından hastanın en çok dikkat etmesi gereken konuların başında ilk ay uygulayacağı sıvı ve püre programları gelmektedır. Bu programların harfiyen uygulanması hastanın sürecinin başarılı bir şekilde tamamlanması adına önemlidir. Ameliyat sonrası katı sıvı ayrımına dikkat edilmesi, beslenme düzeni olarak kalorisi düşük, protein anlamında zengin gıdaların tercih edilmesi uzmanlar tarafından önerilmektedir.

Mide küçültme ameliyatı sonrası hastanın gazlı, alkol içeren içeceklerden de mümkün olduğunca uzak durması gerekir. Bu tür içeceklerin uzun vadede mideyi genişleteceği ve hastanın tekrar kilo almasına neden olacağı unutulmamalıdır.

Katı – Sıvı Ayrımı Nedir?

Tüp Mide ameliyatı sonrası en çok üzerinde durulan konulardan biri katı-sıvı ayrımıdır. Bu ayrım, Katı gıdalar yenmeden 30 dakika önce veya 30 dakika sonrasında sıvı almaya müsaade edilmesidir.

Bu ayrımın uygulanma nedeni; katı yiyeceklerin sıvılar ile tüketildiğinde mide hacminde genişlemeye neden olmasıdır. Bu nedenle ameliyat olsun olmasın, her bireyin bu ayrıma dikkat ederek gıdaları tüketmesi önerilen bir durumdur.

Tüp Mide Ameliyatı Kaç Yaşına Kadar Yapılıyor ?

Mide küçültme ameliyatı genel olarak 18-65 yaş arasında uygulanması tercih edilen bir ameliyat türüdür. 18 yaşından küçük hastaların belirgin bir obezitesi bulunması ve aile onayı ile ameliyat gerçekleştirilmektedir. 65 yaşından büyük kişiler içinde genel sağlık durumu ve sahip olduğu hastalıklara göre ameliyata karar verilmektedir.

Neyi Sormak istiyorsunuz bu kısıma detaylı belirtin lütfen. ( Yayınlanma Süresi 24 saati bulabilir ) *

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi*

Ücretsiz Bilgi Alın

Tıklayın