Zayıflama Yöntemleri

Liposuction ile Zayıflama

Liposuction ile zayıflama, diyet ve egzersiz denemeleri sonrasında sonuç alınamayan dirençli yağlara uygulanan, yağların vakum yoluyla yok edilmesini sağlayan bir yöntemdir. Karın, kalça, bacak, yüz gibi bölgelere uygulanabilen bir işlemdir. Cerrahi bir yöntemdir. Kilo verme değil bölgesel incelme yöntemidir. Herhangi bir sağlık sorunu olmayan, gebe ve emzikliler dışında yağlanma sorunu olan herkes liposuction yönteminden faydalanabilir.

Her cerrahi işlemde olacağı gibi liposuction işleminin de belli başlı komplikasyonları bulunmaktadır. Bunlar; kanama, enfeksiyon, aşırı ağrı ve morarma, uygulanan bölgede uyuşukluk, seroma, alerjik reaksiyonlar, yağ embolisi veya tatmin olunmayan sonuç olabilir. İyi bir doktor kontrolü ve doktor önerilerine uyularak bu komplikasyonlar minimum düzeye indirilebilir.

Liposuction Nedir? Kimlere Yapılabilir?

Zayıflamak için uygulanan cerrahi, yarı – cerrahi ve cerrahi olmayan yöntemler bulunmaktadır. Yağ dokularının erimeye karşı direnç kazanmadığı durumlarda zayıflama, bölgesel incelme yöntemi olarak ameliyatsız yöntemler tercih edilmektedir ki bunların ekseriyetini diyet ve spor egzersizleri oluşturur. Bazı yağ dokuları bir süre sonra spor egzersizlerine ve diyete karşı direnç kazanır. Ne kadar diyet ve spor egzersizi yapılsa da erimez. Bu diyet halinden dolayı da vücudun genelinde bir dengesizlik oluşur. Bölgesel olarak kilo vermek, vücudu şekle sokmak için yarı – cerrahi yöntemlerden yararlanılır. Yarı – cerrahi bölgesel zayıflama yöntemlerini ise yağ aldırma operasyonları oluşturur.

Liposuction yani yağ aldırma günümüzde en sık uygulanan bölgesel incelme tekniğidir. Bu teknik sayesinde bel, basen, kol, kalça, diz gibi dirençli yağ dokularının bulunabileceği bölgelere müdahale imkanı doğar. Teknik oldukça basittir. Lokal anestezi altında uygulanır. Özel olarak üretilmiş kanüller yardımıyla dirençli yağ dokusunun olduğu bölgeye girilir. İnce bir kesiden girildiği için estetik bir sorun ortaya çıkmaz. Dirençli yağ dokusunun iç bölgesinden arzu edilen miktarda yağ çekilir ve incelme sağlanır.

Liposuction sadece yağın alınması işlemi değildir. Yağ enjeksiyonu uygulaması yapılacaksa vücudun kendi yağının verimli bir şekilde kullanılmasını da sağlayan gelişmiş bir tekniktir. Şekilsel olarak bozuk olan bir bölgeden liposuction ile alınan yağ meme, yüz gibi bölgelere enjekte edilerek çift taraflı bir fayda sağlanır.

Liposuction uygulamasının yapılabileceği insanların anestezi yöntemlerine karşı komplikasyon geliştirme riski olmamalıdır. Eğer ekstrem bir durum yoksa yeni doğuranlara, gebelere, çok genç ve çok ileri yaşta olanlara uygulanmamaktadır. Bunun dışında prensip olarak birçok doktor dirençsiz yağ dokuları varsa liposuctionı değil, ameliyatsız zayıflama yöntemlerini tavsiye etmektedir. Yani diyet ve spor egzersizleri ile çözülemeyen yağlanmalar için liposuction tavsiye edilmektedir. Bazı metabolizma hastalıklarına sahip olan kişilerde yöntemin uygulanabilmesi için ciddi bir inceleme süreci gerekebilmektedir.

Liposuction İşlemi Nasıl Yapılmaktadır?

Liposuction işlemi inceltme yapılacak bölgelerin 1-2 mm olan küçük kesiler ile bazı yöntemler sonucu yağların parçalanması eritilmesi işlemidir. Parçalanan, eritilen yağlar enjektör yardımıyla vakumlama yöntemi şeklinde vücuttan alınır.Bir uygulamada çeşitli kriterlere göre değişmekle birlikte kişiden en fazla 5-6 litre yağ alınabilmektedir. Kişinin kilosu bu ölçütte önemli bir kriterdir. Kilo arttıkça yağ alım oranı artabilmektedir. Fakat liposuction yönteminin aşırı miktarda yağ alınması yani kilo verme süreci olarak adlandırılması doğru bir işlem değildir.

Lokal anestezi ile uygulanan bir yöntemdir. Liposuction sonrası hastalar 2-3 gün içerisinde işlerine, 2 hafta içerisinde ise normal aktiviteleriyle birlikte yaşantılarına dönebilirler. İyileşme süreci hızlı olmakla birlikte hastadan hastaya değişmektedir.İşlem sonrasında vücudun daha güzel şekil alması ve işlemin aktif sonuç vermesi için giydirilen korse 1 ay boyunca giyilmelidir. İşlemden sonraki ilk hafta şişlikler inmeye başlar ve yeni görünüme maksimum 1 ay içerisinde kavuşulmuş olunur.

Kimler Liposuction Olmalıdır?

Bu işlemde en fazla tek seferde 6 ila 8 kilo arasında yağ alınmaktadır. 6-8 kilo veya maksimum 15 kilo fazlası olan kişiler bu ameliyatı olmalıdır. Vücudunda yağ kütlesi 30-40 kg arasında olan kişiler için çok mutlu sonuçlar elde edilemeyecektir. Ancak operasyon sonrası kişiler 6 ila 8 kilo arasında kilo verecekleri için liposuction ile zayıflama gerçekleşecektir. Vücut kitle indeksi 32 ve üzerinde olan vücudunda 25 kg yağ kütlesinden fazla olan kişilerin öncelikle diyet ve egzersiz yöntemleri ile zayıflaması gerekmektedir. Daha sonrasında bu işlemi düşünebilirler. Liposuction sonrasında vücutta dalgalanmalar oluşabilmektedir. Operasyondan başarılı sonuçlar alınabilmesi için yağ kütlelerinin az olması gerekmektedir. Belirli bölgeler için yapılabildiği için herkesin vücudunda yağ belirli bölgelerde toplanmamaktadır. Bu yüzden liposuction sonrasında vücutta düzensiz yağ birikmeleri oluşması da ameliyat sonrasında oluşabilecek bir komplikasyon olarak göze çarpar.

Liposuction bir zayıflama yöntemi olarak görülmemelidir. Liposuction ile ancak belirli bölgelerde oluşan birikmeler alınabilmektedir. Bu yüzden genel bir zayıflama olarak görülmemesi gerekmektedir. Öncelikle doğal yollarla kilo verme gerçekleştikten sonra vücudunuzda belirli bölgelerde aşırı yağlanmalar var ise böyle bir durumda yapılabilecek bir operasyondur.

Liposuction ile Kaç Kilo Verilir ?

Liposuction özel enjektörler yardımıyla vücuttan kilo alınmasını sağlayan oldukça özel bir tekniktir. Bu teknik esasen kilo vermek için değil, estetik bazı ihtiyaçları gidermek için geliştirilmiştir. Yaklaşık kırk yıldır kullanılıyor olmasından dolayı da birçok amaçla kullanılmış; kullanılmaya da devam etmektedir. Bu amaçlardan bir tanesi de kilo verilmesini sağlamaktır ancak bu amaç koşullu olarak yerine getirilmektedir.

Liposuction operasyonları ile alınabilecek yağ miktarı günden güne artmaktadır. Tıbbi teknolojideki ilerleme bu alanda da kendini göstermektedir. On yıl öncesine kadar alınabilen yağ miktarı dört – beş litreyi geçmezken günümüzde bu miktar on litrelere kadar dayanmış durumdadır. On litre kalın yağ dokusunun alınması kişinin on iki – on üç kilo zayıflamasını sağlamaktadır.

Maksimum değer şimdilik bu olsa da artış devam etmektedir. İdeal olarak verilmesi gereken kilo ise yedi ile sekiz kilo arasındadır. Bu değerin üzerine nadiren, özel hastalarda ve gereklilik durumunda çıkılmaktadır. Verilen kilolarla birlikte kişi üç beden kadar zayıflayabilir. Yöntem oldukça basittir ancak verilen kiloların alınmaması için operasyondan sonra sıkı bir diyete başlanması gerekir. Ameliyatın etkileri ortadan kalktığında ise mutlaka spora başlanmalıdır.

Liposuction Hangi Mevsimde Yaptırılmalıdır?

Yağlanmanın olduğu bölgeye özel kanüller yardımıyla girilmesi ve yağ dokusunun orta bölgesinden yağ alınması prensibine dayanan bu yöntem oldukça ince hesaplar gerektirmektedir. Bu hesaplardan bir tanesi de uygulamanın yapılacağı mevsimdir.

Liposuction için en uygun olan mevsim için uygulamanın genel detaylarına hakim olmak gerekmektedir. Yağ dokularının alınmasından sonra bölgedeki yağların olabildiğince sabit sıcaklıklarda, travmalardan uzak şekilde kalması gerekmektedir. Kış ayları sıcaklığı korumak için; yaz ayları da travmalardan uzak durmak için uygun mevsimler değildir.

İlkbahar ise operasyondan sonraki iyileşme döneminin yaza geliyor olmasından dolayı uygun değildir. Sonuç olarak, birçok uzmanın da üzerinde uzlaştığı üzere yazın sonları ile sonbaharın başları liposuction yaptırmak için en uygun mevsimlerdir. Sonbahar aylarının başında yapılan uygulamalar sonucunda iyileşme süreci sorunsuz olarak evde atlatılabilmekte; alınan yağ dokuları sorunsuz bir şekilde diğer dokular tarafından doldurulabilmektedir. Ayrıca sıcaklık değişimleri ile travmalara da dikkat edilebiliyor olması büyük avantajdır. Genel olarak, sonbahar aylarında yapılan uygulamaların iyileşme süresinin yüzde yirmi daha hızlı olması söz konusudur.

Liposuction Yaptırmak Kalıcı Bir Çözüm Müdür?

Estetik kaygıların artmasıyla beraber liposuctiona olan talep artmaktadır. Günümüzde dahi en sık yapılan uygulama budur. Ancak insanların ilk algısı liposuction uygulamasının bir zayıflama yöntemi olduğu yönündedir. Bu yöntem bir zayıflama değil, bölgesel şekillenme yöntemidir. Yani kalıcı bir yöntem olmaktan oldukça uzaktır. Liposuction uygulaması ile beraber belli miktarda yağ alınır. Alınan yağ dokularından sonra bölgede oluşan boşluk uygun bazı metotlar ile kapatılır ki bu metoda korse uygulaması adı verilir. Arzu edilen biçimde şekillendirilen bölge gayet estetik bir görünüme kavuşur.

Estetik olan görünümün kalıcılığından bahsedilemez. Eğer operasyondan sonraki süreç hayat tarzı değişiklikleri, spor egzersizleri ve diyetle desteklenmezse yaklaşık beş – altı ay sonra liposuction uygulamasının tüm sonuçları ortadan kalkar. Yani, uygulamanın sonuçlarını kalıcı hale getirebilmek için:

 • Beslenme alışkanlıkları yeniden kurgulanmalıdır. Operasyondan sonra yağ alımı bir süre büyük miktarda kesilmeli, sonrasında ise kontrollü şekilde artırılmalıdır. Tüketilen yağların sağlıklı olması da oldukça önemlidir.
 • Rafine şeker, asitli gıdalar, koruyucular ve tatlandırıcılar tamamen kesilmelidir. Tüm bunlar bölgesel yağlanmaya ciddi katkılar sunmaktadır.
 • Yağ yakım sürecinin desteklenmesi amacıyla protein ağırlık bir beslenme düzeni iki ay kadar sürdürülmelidir.
 • Çabuk parçalanan karbonhidratların tüketimi bir süre azaltılmalıdır.
 • Öğün sayısı artırılmalı, kalori kontrolüne başlanmalı, daha az kalori daha çok öğüne bölünerek tüketilmelidir.
 • Akşam yediden ve sabah altıdan önce besin tüketilmemelidir.
 • Organik, mevsiminde ve sağlıklı gıdalar tüketilmelidir.
 • Spor egzersizleri düzenli hale getirilmelidir. Bölgesel zayıflama hareketlerine ağırlık verilmeli; vücudun genel kondisyonuna katkı sağlayacak bir spor dalına başlanmalıdır.
 • Düzenli uyunmalı, deliksiz bir uyku çekilmeli; belirli saatte uyunmalı ve uyanılmalıdır.
 • Stresten uzak bir ortamda durmak bölgesel yağlanmanın tekrarlamaması için oldukça önemlidir. Bu amaçla iş ortamı, sosyal ortam ve yaşam bölgesi değiştirebilir. Daha fazla yeşilin olduğu alanlarda vakti geçirmek oldukça faydalı olacaktır.
 • Sonuç olarak; liposuction uygulaması kadar uygulama sonrasındaki süreç de kalıcılığı sağlamak için önemlidir.

Liposuction Ameliyatı Sonrası

Liposuction Sonrası Dikkat Edilmesi Gerekenler

Liposuction uygulaması oldukça sık yapılmaktadır. Neredeyse her hasta tipine uygun bir yöntemin geliştirilmiş olması uygulama öncesinin ve uygulama anının kolay atlatılmasını sağlasa da operasyondan sonraki sürecin hastanın inisiyatifinde gelişiyor olması dikkat edilmesi gereken bazı hususları ortaya çıkarmaktadır. Uygulama oldukça basit ve hedefe yöneliktir. Ufak kesiler kullanılıyor olması, uygulamanın ağırlığının pek olmaması gibi etkenler, operasyondan sonraki süreci konforlu hale getirmektedir. Bu durumlardan da hareketle, liposuction uygulamasından sonra dikkat edilmesi gerekenleri şu şekilde sıralayabiliriz:

 • Ameliyattan sonra ameliyat bölgesinde travmaya sebep olabilecek her türlü durumdan uzak durmak mecburidir. Aşırı sıcak ya da aşırı soğuk su ile yıkanmak yasaktır.
 • Korsenin belirtilen süreler haricinde çıkarılması kesinlikle yasaktır. Eğer korseyi günde bir saatten fazla çıkarırsanız bölgesel yağlarınızın olmadık şekilde şekilleneceğini bilmelisiniz.
 • Doktorunuz durumunuza özel olarak bazı ilaçlar verebilir. Bu ilaçları belirtilen dozda ve saatte kullanmalısınız. Aksatmanız durumunda operasyonun sonuçları tehlike altına düşebilir.
 • Operasyonunun sonuçlarını koruyabilmek için ilk haftadan itibaren hafif bir diyete başlanmalı; ikinci aydan itibaren ise bir diyetisyenle görüşerek ideal bir diyet listesi oluşturulmalıdır.
 • Birinci aydan itibaren hafif spor egzersizlerine başlanmalı, spor egzersizleri hayatın bir parçası haline getirilmelidir.
 • Hayat tarzı tamamen değiştirilmelidir. Düzenli bir uyku olmazsa olmazdır. Erken kalkmak, çok geç yatmamak, deliksiz uyku uyumak da bu düzenin bir parçasıdır.
 • Stresten ve yeme isteğini uyandıran her türlü durumdan uzak durulmalıdır.
 • Dikkat edilmesi gerekenlerin arasına onlarca farklı madde daha eklenebilir ancak bu maddeler herkesi kapsamamaktadır. Operasyon sonrasındaki süreç de en az operasyon kadar önemlidir. Bir maddedeki yetersizlik hali bölgesel yağlanmanın daha şiddetli bir biçimde ortaya çıkmasına sebep olabilir.

Liposuction Operasyonu Sonrası Beslenme Önerileri Nelerdir ?

Operasyondan sonra kilo almamak için bazı besinlerin tüketiminin kesilmesi; bazı beslenme alışkanlıklarının ise kazanılması oldukça önemlidir. Tüketimi kesilmesi gereken besinleri kısaca rafine şeker, asitli içecekler, sigara, aşırı ve sağlıksız yağ olarak sıralayabiliriz. Çabuk parçalanan ve kan şekerini dengesizleştiren karbonhidratlar da azaltılmalıdır. Protein açısından tüketimin bir miktar artırılması faydalı olacaktır.

 • Liposuction uygulamasından sonra su tüketiminin maksimum seviyeye çıkarılması gerekmektedir.
 • Tam tahıllar tüketilmelidir. Bu sayede kan şekerinin daha dengeli hareket etmesi sağlanacaktır.
 • Lif içeriği yüksek gıdalar tüketilmeli; çiğ sebzelere ağırlık verilmelidir.
 • Tuz tüketimi olabildiğince azaltılmalıdır. Bu sayede ödemler de çözülecektir.
 • Gerektiği takdirde vitamin ve mineral takviyeleri yapılabilir.
 • Uygulamadan sonra beslenme alışkanlıklarına ek olarak yaşam tarzı da değiştirilmelidir. Düzenli bir uyku, belli uyuma ve uyanma saatleri, hareketli bir yaşam ve düzenli spor egzersizleri bu değişiklikler arasında sayılabilir.

Liposuction İşlemi Sonrasında Diyet Yapılmalı Mıdır?

Ameliyatlı, yarı – ameliyatlı ya da ameliyatsız herhangi bir yöntemin tek başına kilo vermeye yardımcı olması söz konusu değildir. Kilo vermek ciddi derecede disiplin isteyen, kilo verildikten sonra bile ciddi dikkat isteyen bir süreçtir.

Liposuction gibi zayıflama yöntemi olarak kullanılmayan bir işlemden sonra tüketilen besinlere dikkat edilmemesi durumunda kilo almak kaçınılmazdır. Bu sebepten ötürü, liposuction yaptıranların uygulamadan sonra sağlıklı bir diyete başlaması tavsiye edilmektedir.

Liposuction uygulaması ile yapılan şey kilo almaya sebep olan faktörlerin ortadan kaldırılması değil, sonuçların ortadan kaldırılmasıdır.

Sağlıksız beslenme, hareketsizlik ve diğer faktörlere bağlı olarak gelişen bölgesel yağlanmalardan dirençli olanların alınmasıdır. Bu alma işlemiyle beraber tekrar yağlanmaya sebep olacak faktörler ortadan kaldırılmaz. Eğer liposuction uygulamasından sonra sağlıksız beslenmeye ve hareketsiz yaşama devam ederseniz kilo almanız kaçınılmazdır. Hatta, daha önceden yatkın olduğunuz için kilo alma süreciniz daha hızlı gelişecektir.

Bölgesel yağlanmalara tekrar maruz kalmamak için liposuction uygulamasından sonra diyete başlamalısınız. Ekstra olarak ise yaşam tarzınızı daha sağlıklı bir zemine oturtmalı, spor egzersizleri ile de süreci desteklemelisiniz. Günümüzde birçok insan liposuction uygulamasından sonra kalıcı olarak zayıfladığını düşünerek olabildiğince sağlıksız yaşamakta; sağlıksız yaşamanın sonucu olarak da tekrar kilo almaktadır. Bu sebeplerden ötürü ikinci hatta üçüncü liposuction uygulamasını yaptıranlar ile karşılaşmaktayız. Bu gibi sonuçları ortadan kaldırmanın yegane yolu da hafif bir diyet ile süreci devam ettirmek; kilo alma trendine girilmesiyle beraber de daha ağır diyetlere geçmektir.

Liposuction İşlemi Sonrasında Korse Giyilmeli Midir?

Liposuction hangi teknikle icra edilirse edilsin, operasyondan sonra ortaya çıkan boşluğun yönetilmesi gerekmektedir. Yani, ilgili boşluğu doğru şekillendirmek amacıyla korse kullanımı mecburidir.

Alınan yağ dokularından arta kalan boşluğun deri sarkmasına ya da şekil bozukluğuna mahal vermeden düzgün ve arzu edilen bir formda doldurulması için korse mecburiyettir. Bu işlem için kullanılan korseler oldukça özeldir.

Operasyonun tamamlanmasından hemen sonra korse uygulamasına geçilir. Bölge bağ dokulardan yoksun olduğu için korsenin oluşturduğu baskı ile ideal bir şekillenme sağlanır. Genelde, hastadan hastaya göre değişmekle beraber üç haftalık bir korse uygulamasından bahsetmek mümkündür. Korse kullanımı sanıldığı kadar zor değildir. İlgili bölgeden on beş dakikalığına korsenin çıkarılması dahi mümkündür. Bu sayede banyo yapılması olası hale gelir. Ancak dikkat edilmesi gereken noktaların başında günde en az yirmi üç saat korsenin vücutta kalması gelmektedir. Korse renginin değiştirilebiliyor olması da günlük yaşantınızın minimum derecede olumsuzlaşmasını sağlamaktadır.

Neyi Sormak istiyorsunuz bu kısıma detaylı belirtin lütfen. ( Yayınlanma Süresi 24 saati bulabilir ) *

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi*

Diyetisyen

Tuğba Yaprak

Genel yaşam standardınızı bozmadan, sıkılmadan diyet yapmak istemez misiniz ?

Sizi Arayalım


  Hemen Şimdi Destek Alın

  Ücretsiz Bilgi Alın

  Tıklayın