Bebek Yemek Tarifleri

Bebek Yemek Tarifleri ile bebeğinizin yeterli ve sağlıklı ölçülerde gıda tüketimi yapıp yapmadığınından emin olabilir, böylece bebeğinizin sağlığından emin olabilirsiniz.

Bebekler yaklaşık 1 yaşına gelene dek anne sütü almayı sürdürse de günlük besin ihtiyaçlarının karşılanabilmesi için 6 aylık olduktan sonra ek gıdaları tüketmeye başlaması gerekmektedir. Bunun için de bebeklere en uygun yiyecekler seçilmelidir. Örneğin 6 aylık bir bebekten et yemesi beklenemez. Ancak 8-12 aylık bebeklerde yavaş yavaş et tüketimini de başlatmak gerekmektedir. Bebeğinizin anne sütünün yanında diğer besinlerden de alması gereken birçok vitamin ve mineral bulunmaktadır. Bu nedenle de öncelikle doktorunuza danışarak doktorunuzun verdiği tavsiyeler doğrultusunda bebek beslenmesine dair araştırmalar yapıp yazılar ve kitaplar okuyarak bebeğiniz için en uygun beslenme programını oluşturmanız gerekmektedir. Bu süreçte uzmanlık alanı bebek ve çocuk beslenmesi olan uzman bir beslenme uzmanından da yardım alabilirsiniz. Bebeğinize hazırlayabileceğiniz yemekler konusunda size ayrıntılı bilgi ve tarif verecektir.

Bebek Yemeklerini Hazırlarken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Bebek yemekleri hazırlanırken dikkat edilmesi gereken birçok unsur vardır. Bunlar bebek sağlığını direkt etkileyen unsurlardır. Bebek yemek tarifleri hazırlanırken dikkat edilmesi gerekenler;

 • Bebek bir yaşını doldurana kadar yemeklerinde tuz ve şeker kullanılmamalıdır.
 • Bebek için hazırlanan besinlere baharat eklemesi yapılmamalıdır.
 • Bebek için hazırlanacak besinler evde anne eliyle hazırlanmalı, hazır alınmamalıdır.
 • Alerji rahatsızlığına sebep olacağı için bir yaşından önce bebeklere bal verilmemelidir.
 • İştah kesme özelliği olan meyve sularını bir yaşından önce bebeklere 1 su bardağından fazla verilmemelidir.
 • Kızartma ve aşırı yağlı besinler bebek yemek tarifleri hazırlanırken kullanılmamalıdır.
 • Fındık, fıstık, leblebi, kuru üzüm gibi kuruyemişler tükürükle çözülmediği için ve solunum yolunda sıkıntı yapacağı için dikkatle verilmelidir.
 • Yemek suyu ve et suyu gibi takviye gıdalar tek başına bebeklere verilmemelidir.
 • İlk defa başlanacak besinler bebek açken verilmelidir.
 • İlk defa verilecek besinler bir hafta arayla takip edilerek verilmelidir.
 • 0-6 ay aralığında bebeklere sadece anne sütü verilmelidir. Anne sütüyle birlikte takviye gıdalara 6. Aydan sonra başlanmalıdır.

Bebek Yemek Tarifleri Kategorileri

Bebek Beslenmesi

Bebeklerin beslenme alışkanlığı ve tüketmesi gereken gıdalar büyüdükçe değişmekte ve çoğalmaktadır. Bu da annelerin daha seçici ve dikkatli olması gerektiğini göstermektedir. Bir yandan anne sütünü tüketmeye devam eden bebek yeni gıdalar tüketmeye ve gerekli vitamin ve mineral desteğini ek gıdalardan almaya başlamalı ve buna alışmalıdır. Bu konuda da anne ve babaların üzerine çok iş düşmektedir. Ek gıdaların tüketimine yeni başlayan 6 veya 7 aylık bebeklerde bir süre besin tüketimi konusunda zorluk yaşanabilir. Bu zorlukları daha kolay aşabilmek için bir çocuk doktoru ve çocuk beslenesi ile ilgilenen bir beslenme uzmanı ile görüşerek uygun yiyecekleri belirlemek ve bir beslenme programı oluşturmak en doğrusu olacaktır. Bu şekilde bebeğiniz en sağlıklı biçimde ek gıda tüketimine başlamış olur. İlerleyen aylarda bebeğiniz yemekleri seçmeye başlayabilir. Eğer böyle bir durum ile karşılaşırsanız sevmediği yiyecekleri yemesi için bebeğinizi zorlamayın. Zorlamak hem bebeği yemek yemekten uzaklaştırır hem de diğer gıdalara duyduğu isteğin azalmasına da neden olabilir. Bebeğinizi sevmediği gıdaları yemesi için zorlamak yerine sevdiği gıdalardan o vitamin ve mineralleri karşılayacak besinler seçin ya da sevdiği gıdalarla sevmediği gıdaları karıştırarak daha lezzetli tarifler hazırlayın. Bu şekilde yemek seçme sorunu daha çözülebilir hale gelecektir.
Ayrıca bu aylarda bebeğinizin bir öğünde aldığı gıda miktarı azalabilir. Yemekleri seçmeye başladığı için bu normaldir. Özellikle ek gıda tüketimine yeni başlayan bebekler için meyve ve sebzelerin tüketimi vitamin, mineral ve lif kaynağı olmaları açısından oldukça önemlidir. Besin değerleri açısından zengin gıdalar tercih edilmelidir. Meyve ve sebzeler genellikle püre şekline getirilerek yedirilmelidir. Güvenilir hazır mamalarda bu dönemde annelere çok yardımcı olmaktadır.

6 Aylık Bebek Yemek Tarifleri

Günümüz de artık bebeklerimizin belli bir yaştan sonra farklı lezzetler ile tanışması sağlığı ve gelişimi açısından çok önemli olduğu ortaya çıkmıştır. 6 aylık bebeğiniz için yapacağınız meyve ve sebze püreleri, bu pürelerle hazırlayacağınız çorbalar oldukça önemlidir.

Aylık bebek yemek tarifleri listesi yapacak olursak armut, muz, elma, şeftali ve avokado püreleri bu yaş dönemi için oldukça idealdir. Patates, kabak, balkabağı, havuç, bezelye yine bu dönemlerde bebek yemek tarifleri için kullanacağınız besinlerdir. Eğer bebeğiniz tadını beğenmezse kesinlikle ısrar etmeyin. Bunların dışındaki besinler daha çok gelişmemiz bebek vücudu için zararlı olabilir. Yapacağınız çorbaların ve pürelerin baharatlı ve yağlı olmamasına dikkat ediniz.

7 Aylık Bebek Yemek Tarifleri

Bir önceki aylarda bebeğinizi farklı gıdalarla tanıştırmaya başlamıştık. Bu ayda bebek yemek tarifleri listenizi biraz daha zenginleştirebilirsiniz. Artık bebeğiniz büyümekte ve yemeklerinize lezzet katıp birkaç çeşidin bir arada olduğu püre ve çorba tariflerini yapabilirsiniz. Mesela bulgurlu sebze çorbası. Bebeğinizin tahıl besinleri ile sebze besinlerinin bir arada tüketimini kolayca sağlayacaktır. Malzemelerimiz;

 • Domates
 • Kabak
 • Patates
 • 2 kaşık bulgur
 • Zeytinyağı

Sebzeleri haşladıktan sonra iyice püre haline getirdiğinizden emin olun ve bulgur da ekleyerek iyice pişirin. Bebeğinizin hala hassas bir midesi olduğu için normal yağ yerine zeytinyağı daha sağlıklı olacaktır. Bebek yemek tarifleri hazırlanırken baharatlar kullanılmamaktadır. Bebeğiniz hala bunun için hazır değil buna dikkat edelim.

8-11 Aylık Bebek Yemek Tarifleri

Bebeğinizin artık metabolizması ve sindirim sistemi daha da gelişmiştir. Bebek yemek tarifleri bakarken artık daha katı yiyeceklerin bulunduğu, et ve et ürünlerini tüketebileceği tarifler listenize koyabilirsiniz. Bebek yemek tarifleri olarak köfteli çorba bebeklerinizin severek tüketebileceği besin değeri yüksek bir seçenek olacaktır.

 • 100 gr kıyma
 • 4 çorba kaşığı ekmek içi
 • Yumurta sarısı köfte için gerekli malzemeleri ile hazırlayınız. Daha sonra bebeğinizin sevdiği sebzelerden hazırlayacağınız çorbalara ekleyebilirsiniz.

Ayrıca bu dönem de et ve et ürünlerinden hazırlayacağınız kızartma köfte, karbonhidratları da kolayca sindirebileceği az yağlı sade makarna bebeğiniz artık tüketebileceği yemeklerdendir.

1 Yaş Bebek Yemek Tarifleri

Bebekleriniz artık yaşına girdiğine göre onunda yemek sofrasında size eşlik edeceği zamanlar gelmiş demektir. Bu yaş aralığındaki bebekler gelişimini tamamladıkları için yemeklerini kendi başlarına yemek için sizlere ısrar edeceklerdir. Onlara hazırlayacağınız yemek tabaklarında sağlıklı ve besin değerleri yüksek yiyecekler seçmeye çok dikkat edilmelidir. Bir yandan anne sütü almaya devam ederken bebek yemek tarifleri ile de yemek çeşitliliğinizi desteklemelisiniz. Meyve ve sebzeleri ara öğünlerde artık püre halinde değil de doğranmış şekilde vererek bebeğinizin ağız gelişimine katkı sağlayınız. Dediğimiz gibi artık kendi sofranıza koyduğunuz yemekleri yaparken az baharatlı ve yağlı yemekler yapabilirsiniz.

Anne-Bebek Beslenmesi

 • Yeterli Sıvı Alımı (Su): Emzirme döneminde yapmanız gereken ilk ve en önemli şeylerden birisi bolca su tüketmektir. Günlük içilen sıvı miktarı anne sütü miktarını etkileyen en önemli unsurdur. Günlük en az 2,5 litre sıvı tüketimi hem sizin sıvı ihtiyacınızı gereken oranda karşılayacak hem de bebeğiniz için anne sütü miktarını artıracaktır. Su dışında sıvı alımı için kompostolar oldukça ideal bir seçenektir. Taze sıkılmış meyve suları, şekersiz meyve kompostoları besleyici ve sağlıklı olduğundan bu konuda en uygun tercihlerden birisidir.
 • Protein Kaynağı Besin Grupları: Emzirme döneminde anneler geceleri de sıklıkla uyanıp bebeklerinin karnını doyurduğu için kendilerine enerji veren besinlere ihtiyaçları vardır. Protein kaynaklı besinler hem anneyi uzun süre tok tutacak hem de bebek için anne sütünü daha sağlıklı bir duruma getirecektir. Sabah kahvaltıları bu protein alımı için en ideal öğündür. Kahvaltınızdan süt, peynir, yumurta gibi besinleri eksik etmemeniz gerekmektedir. Öğle ve akşam yemeklerinde ise tavuk, hindi, balık, kırmızı et, sebze gibi proteinli besinler tercih ederek günlük protein alımınızı arttırabilirsiniz.
 • Emzirme döneminde kalsiyum içeriği etkisiyle de süt, yoğurt, ayran gibi besinler ihmal edilmemesi gereken besin gruplarındandır.
 • Bu dönemde zeytinyağı, somon, avokado gibi tekli ve çoklu doymuş yağ asidi içeren sağlıklı besin tüketimine de özen göstermelisiniz.
 • Ispanak, havuç ve pancar gibi sebzelerin tüketimi de emzirme döneminde önemlidir. Hepsi anne sütünü vitamin ve mineral açısından zenginleştirir ve anne sütünün kalitesinin artmasına yardımcı olur. Bu süreçte gaz yapıcı etkisi olan karnabahar, brokoli, lahana gibi sebze tüketiminden de kaçınılmalıdır.
 • Ceviz: Kahvaltılarda enerji vermesi ve annenin omega 3 vitamin ihtiyacının bir kısmının karşılanabilmesi için tüketilmesi gereken önemli yağlı tohumlardan birisidir.
 • Yulaf: Emzirme dönemlerinde annelerin en sık şikâyet ettiği konulardan birisi kabızlıktır. Yulaf da yüksek lif içeriği ile laksatif bir besin maddesi olduğu için sindirimi ve hazmı kolaylaştırmaktadır. Bu da kabızlık probleminin çözümü için tüketilmesi uygun bir besin olarak karşımıza çıkmasını sağlar.

Bu süreçte aşırı baharatlı besinlerin tüketiminden kaçınılmalıdır. Baharatlı besinler anne sütü ile bebeğinize geçtiğinde bazen bebeğin iştahını açarken bazende iştah kapanmasına, mide ağrısına ve kusmaya neden olabilir. Bu yüzden bebeğinizin tepkilerini dikkatlice izleyerek baharat tüketiminizi gerçekleştirebilirsiniz. -Hazır, dondurulmuş soğuk gıdaların tüketiminden kaçınılmalıdır. -Katkı maddesi olan hazır gıdalar günlük beslenmede yer almamalıdır.

Kaynaklar:

Baby Feeding Schedule: A Guide to the First Year – Medically reviewed by Karen Gill, M.D. — Written by Donna Christiano on August 28, 2019

Diyetisyen

Tuğba Yaprak

Genel yaşam standardınızı bozmadan, sıkılmadan diyet yapmak istemez misiniz ?

Sizi Arayalım


  Hemen Şimdi Destek Alın

  Benimle Zayıflayanları Görmek İçin

  Tıklayın