Bölgesel Zayıflama

Vücuda zaman içerisinde alınan fazla kaloriler basen, kalça, göbek gibi bölgelerde depolanır. Bu depolamanın amacı aç kalınırsa vücudun temel fonksiyonları için gereken enerjinin bu bölgelerden temin edilmesidir. Esasında olumlu gibi görünen bu süreç bahsi geçen bölgelerde ortaya çıkan görüntü bozukluklarından dolayı olumsuz hale döner. Bölgesel zayıflama tekniklerinin temelini doğrudan diyet değil; spor egzersizleri oluşturur. Bölgesel zayıflama için diyet uygulamaları yardımcı araç konumunda bulunur.

Ayrıca bahsetmek gerekir ki bölgesel zayıflama, genel zayıflama yöntemlerine göre daha zordur. Bunun sebebi verilecek kilonun nereden verileceğinin tam olarak kontrol edilemiyor oluşudur. Kullanılan bu teknikler de bu kontrolün azami ölçüde sağlanabilmesi amacını taşır.

Bölgesel Zayıflama Yöntemleri Nelerdir?

Bölgesel zayıflama yöntemleri spor egzersizlerinden oluşur. Bel ve basen bölgesini inceltmek için kişiden kişiye değişen şekilde ve yoğunlukta uygulanan egzersizler ve bu egzersizlerin diyetler yardımıyla desteklenmesi sonucu bölgesel zayıflama sağlanabilir. Ancak sadece diyet uygulamasıyla belli bir bölgenin kilo vermesi mümkün değildir.

Göbek Eritme Egzersizleri

Kilo vermek isteyenlerin başlıca amacı, kilolarının en fazla belli olduğu yaz aylarında, denize girerken bu kiloların ortadan kalkmasını sağlamaktır. Herkes için olmasa da kiloların en fazla belli olduğu bölge de göbek bölgesi olduğundan dolayı doğrudan bu bölgeden kilo verilmesi gerekir. Anlatacağımız teknikler yardımıyla bu bölgeden kiloları yok etmek mümkün hale gelebilmektedir. Ancak spor egzersizlerine ek olarak diyetler de uygulanması gerekir.

Her spor egzersizinden önce vücudun ısıtılması gerekir. Göbek bölgesindeki yağları eritmeye başlamadan önce de vücudumuzu yaklaşık olarak on dakika kadar ısıtmalıyız. Isınma hareketleri hafiften başlayıp ağıra doğru ilerlemeli. Kas elastikiyetinin sağlanması açısından bu oldukça önemlidir. Dik pozisyonda dururken el parmak uçlarını ayak parmak uçlarına değdirmek, hafif tempolu yürüyüş yapmak ısınma hareketleri olarak kullanılabilir.

 • Isınmayı tamamladıktan sonra ilk hareketimiz oldukça basit. Ellerinizi boynunuzun arka tarafında birleştirin ve yere oturun. Dizlerinizi doksan derecelik açıyla bükün. Nefes alırken kendinizi dizlerinize doğru; nefes verirken ise tam tersi yönde hareket ettirin. Bu hareketi yaklaşık on defa tekrarlayıp otuz saniyelik ara verin. Beş set halinde tamamlayın.
 • Sonrasında ise belinizi ve yan göbeği eritmek için bir harekete geçiyoruz. Önceki harekette olduğu gibi yine ellerinizi boynunuzun arka kısmında birleştirin. Dik bir şekilde ve dirseklerinizi sağa sola açık şekilde pozisyon alın. Sonrasında ise sağ dirseğinizi en sola; sol dirseğinizi en sağa getirecek şekilde yarın tur hareket ettirmeye başlayın. Bunu yaklaşık otuz kere yapıp bir dakika mola verin. Üç set halinde tamamlayın.
 • Yukarıdaki hareketi de tamamladıktan sonra ellerinizi başınızın üzerine alın. Ayakta ve dik pozisyondayken dizlerinizi yukarı doğru kaldırın. Ayak tabanınız ile baldırlarınız doksan derecelik açı yapmalı. Bunu her iki ayağınız için yirmi kere tekrarlayın. Üç set halinde tamamlayın.
 • Ayrıca bunlara ek olarak standart mekik hareketini de gün içinde sık sık uygulayabilirsiniz. Göbek eritmek için birçok hareket bulunmasına rağmen en etkili olanı mekiktir.

Kalça ve Bacak Eritme

Kalça ve bacak bölgesinde bulunan yağlar vücudun dikey pozisyondaki dengesini ve görünüşünü büyük ölçüde bozar. Bunun önüne geçmez için bölgesel kilo verme tekniklerinin kullanılması gerekir. Bu hareketlerin düzenli olarak yapılmasıyla kadınlar için bikini veya mini etek giymek sorun olmaktan kolayca çıkacaktır. Yine göbek eritme egzersizlerinde olduğu gibi on dakika kadar ısınma hareketleri yapıyoruz.

 • İlk pozisyonda bacaklarımızı omuzların iki katı genişliğinde açıp kalçayı dik hale getiriyoruz. Ellerimizi vücudumuzun ön kısmına doksan derece açı yapacak şekilde götürebildiğimiz kadar ileri götürüp birleştiriyoruz. Bu haldeyken on beş saniye kalıp hafif aşağı iniyoruz. Yine on beş saniye kalıp biraz daha iniyoruz. İnebileceğimiz en uç noktaya kadar inip sonra aynı yolu yine yavaş yavaş çıkıyoruz. Bu hareketi üç set halinde tamamlıyoruz.
 • Bir başka harekette ise ellerimizi yine vücuda doksan derece açı yapacak şekilde birleştirebildiğimiz kadar önde birleştiriyoruz. Sonrasında ise çalıştırmak istediğimiz bacağı sabit tutarak diğerini geriye doğru atıyoruz. Arka bacak kaslarının çalışması ve bu bölgedeki yağların yakılması için oldukça önemli bir egzersizdir. Bunu da beş set halinde tamamlıyoruz.

Diyet Yaparak Bölgesel Zayıflama Sağlamak Mümkün Mü?

Sadece diyet uygulamasıyla bölgesel zayıflama sağlamak ne yazık ki mümkün değildir. Yapılan diyetin spor egzersizleriyle desteklenmesi gerekir. Yapılan spor egzersizleri de doğrudan kilo verilmek istenen bölgeye yönelik olmalıdır.

Bölgesel Zayıflama Çayları Ne Kadar Etkilidir?

Sadece yeme – içme yöntemleriyle yani diyet ile bölgesel zayıflama mümkün olmadığından dolayı, bölgesel zayıflama çaylarının da etkili olduğu söylenemez. Ancak bazı bitki çayları tok tutma ve antioksidan etkisi sayesinde genel bir zayıflamaya yardımcı olabilmektedir. Bölgesel olarak zayıflamak isteyen kişilerin bitki çaylarına ek olarak mutlaka spor egzersizleri de yapması gerekir.

Bölgesel Zayıflama Ürünleri Ne Kadar Etkilidir?

Bölgesel zayıflama ürünleri en az bölgesel zayıflama çayları kadar etkisiz elemanlardır. Yeme – içme ile belli bir bölgenin hedeflenmesi ne yazık ki mümkün olmadığından dolayı yapılacak genel diyet uygulamasına spor egzersizleriyle destek verilmesi gerekir.

Bölgesel Zayıflama Kategorileri

En İyi Bölgesel Zayıflama Aleti

Vücudun tamamında dengeli bir kilo alımı söz konusu ise kilo vermek kolaydır. Beslenme alışkanlıklarına, spor alışkanlıklarına ve çalışma alışkanlıklarına bağlı olarak vücut dengesiz bir şekilde kilo alabilir. Bu durumda bölgesel yağlanmalardan bahsetmek söz konusudur ki bu bölgesel yağlanmaları ortadan kaldırmak oldukça zordur. Kilo vermek amacıyla uygulanan diyetler, spor egzersizleri ve diğer yöntemler vücudun genel olarak kilo vermesini sağlar. Yani kilo verilse dahi vücuttaki dengesiz görüntü devam eder. Böyle kompleks bir sorunun ortadan kaldırılması için ise özel spor egzersizlerine ve bölgesel zayıflama aletlerine ihtiyaç vardır.

Tüm kilo verme yöntemleri için bölgesel yağlar en zor olanlardır. Genelde yağ aldırma gibi yöntemlere başvurularak çözülen bu sorunlar kimi zaman bölgesel zayıflama aletleri ve bölgesel zayıflama egzersizleri kullanılarak çözülür. Piyasada birçok bölgesel zayıflama aleti bulunur ancak bunların tamamının aynı verimlilik seviyesinde çalıştığını söylemek mümkün değildir. Ayrıca her bölge için ayrı alet bulunması da kafa karıştırıcı olmaktadır. Bölgesel zayıflama aleti almadan önce ihtiyacınızı tam olarak belirlemeniz gerekir. Sonrasında ise kilo vermek istediğiniz bölgeye en uygun aleti seçmelisiniz.

Herkesin ihtiyacı farklı olabileceği için burada doğrudan bir alet tavsiyesi vermek mümkün değildir ancak ilgili aletin, kilo verilecek bölgedeki kasları yoğun olarak çalıştırması zorunluluktur. Ayrıca aleti kullanırken yapılan hareketlerin de ekstra olarak bölgeyi çalıştırması gereklidir. Örneğin kollardaki fazla yağlanmayı ortadan kaldırmanın en iyi yolu ağırlık kaldırmak iken; bel bölgesindeki yağları ortadan kaldırmanın en iyi yolu titreşimli aletlerdir. Ayrıca titreşimli aletlere ek olarak uygulanacak spor egzersizleri ile ilgili bölgedeki bölgesel yağlanmaların bir – iki ay içerisinde büyük oranda ortadan kaldırılması mümkündür.

Kavitasyon ile Bölgesel Zayıflamak Mümkün Mü?

Tüm zayıflama türleri içerisinde bölgesel zayıflama en zor olanlardan bir tanesidir. Klasik beslenme ve spor alışkanlıkları ile bölgesel olarak zayıflamak oldukça zordur. Bu sebepten ötürü de, çeşitli sebeplere bağlı olarak bölgesel kilo alanların yardımcı bazı yöntemler veya cihazlar kullanması mecburidir. Yağ aldırma en çok kullanılan teknik iken; yağ aldırmanın metodolojisinden korkanlar için ikinci bir alternatif ise kavitasyondur.

Bilindiği üzere yağ dokuları vücudun belli bölgelerinde toplanma eğilimindedir. Özellikle bel ve basen bölgesi ülkemizdeki genetik yapı için başlıca toplanma noktalarıdır. Bu noktalardaki yağlara müdahale edilmesi oldukça zor olduğundan dolayı kavitasyondan yararlanılabilir. Kavitasyon, ultrason dalgalarının belirli bir yoğunlukta yağ dokularına verilmesini içerir. Yağ dokularına ulaşan ultrason dalgaları, yağ dokularının içerisinde hava kabarcıkları oluşturur. Normalde çözünmeye karşı ekstra dirençli olan bu yağ dokuları, hava kabarcıklarının oluşup patlamasıyla beraber vücuttan kolayca sökülür.

Hava kabarcıklarının patlamasından sonra çözünen yağ dokuları dolaşım sistemi tarafından taşınarak vücuttan atılır. Böylece kilo verilmesi de mümkün hale gelir. Kavitasyon yöntemi genel olarak vücudun tamamında kullanılabileceği gibi bölgesel zayıflama amacıyla da kullanılabilmektedir. Özellikle bel, basen ve kol bölgesinde oldukça etkilidir.

Yöntemin dezavantajı yok denecek kadar azdır. Eğer kavitasyon uygulamasından sonra bol miktarda su tüketilirse yan etkiler sıfıra indirilir. Uygulamanın tamamlanmasından hemen sonra ilk sonuçlar alınır. Genelde ilk haftanın sonunda vücut istenen forma girer. Eğer beslenme alışkanlıklarına dikkat edilir, spor egzersizleri aksatılmazsa kavitasyon uygulamasının sonuçları kalıcı hale gelir. Ortalama olarak beş santimetre kadar incelmek mümkün iken; kişinin vücut yapısına göre bu rakam artıp azalabilir.

Ozon Tedavisi ile Bölgesel İncelme

Bölgesel zayıflama amacıyla kullanılabilecek yöntemler oldukça fazla olmasına rağmen bu yöntemlerden çoğu oldukça etkisizdir. Etkili olanların dahi sonuçları geçici olduğundan dolayı insanlar bölgesel incelme yöntemlerine karşı ciddi bir güvensizlik yaşamaktadır. Bilindiği üzere diyet ve spor egzersizleri ile uygulanan zayıflama yöntemleri vücudun tamamındaki kiloların ortadan kaldırılmasını amaçlamaktadır. Eğer ciddi derecede bölgesel zayıflama egzersizleri yapılmazsa bu tür yöntemler bölgesel incelme için oldukça etkisizdir. Vücudun görünümündeki dengesizliği ortadan kaldırmak için mutlaka ama mutlaka özel geliştirilmiş bölgesel zayıflama tekniklerinden yararlanmak gerekmektedir.

Ozon tedavisi başlı başına bir uygulama olmaktan ziyade diğer yöntemleri destekleyen bir konuma sahiptir. Başta diyet ve spor egzersizlerini destekler. Zayıflama sırasında vücudun tamamında meydana gelen hasarların ortadan kaldırılması için kullanılması ilk öncelik olsa da bazı durumlarda bölgesel zayıflama amacıyla da kullanılmaktadır.

Ozon tedavisi uygulamasının altında yatan temel mantık metabolizmanın hızlandırılmasıdır. İlgili bölgedeki kan akışının artırılmasıyla beraber çözünmeye karşı dirençli olan yağ dokuları bir anda çözünmeye başlar. Çözünen yağ dokuları sıvı olarak vücuttan atılır. İşte bu atımın sonucu olarak da bölgesel zayıflama gerçekleşir. Günümüzde ozon tedavisinin uygulama sıklığı günden güne artmaktadır. Bunun temel sebebi, bölgesel kilo vermeyi sağlarken aynı zamanda kilo verilen bölgeleri tamir etmesidir.

Yöntemin uygulanmasıyla beraber kan şekeri de dengeye girdiği için kişinin besin tüketme ihtiyacı baskılanır. Yani hem mevcut yağ dokuları ortadan kaldırılırken hem de alınması muhtemel olan kaloriler engellenmektedir. Kişinin kendisinden alınan bir ya da iki tüp kana ozon karıştırılır. Sonrasında ise kişinin vücuduna tekrar verilir. Süreç seanslar halinde, kişinin hedefleri gerçekleşene kadar devam eder. Bu uygulama bölgesel değil, genel zayıflama için yapılmaktadır.

Bölgesel zayıflamayı amaçlayan ozon tedavisinde ise lipoliz yöntemi uygulanmaktadır. Yağ dokusu açısından zengin olan bölgelere ozon gazı enjekte edilmekte; enjekte edilen ozon gazının bölgeyi inceltmesi beklenmektedir. Her iki uygulama da oldukça başarılı sonuçlar ortaya koyar. Dikkat edilmesi gereken husus, ozon tedavisi uygulaması süresince ve sonrasında beslenme alışkanlıkları ile spor alışkanlıklarının değiştirilmesi gerektiğidir. Yani ozon tedavisi uygulandıktan sonra sağlıklı beslenmeli, günde en az bir saat yürüyüş yapmalısınız. Ancak bu şekilde ozon tedavisinin sonuçları kalıcı olmaktadır.

Soğuk Lipoliz ile Bölgesel Zayıflamak Mümkün Mü?

Beslenme alışkanlıklarına, spor alışkanlıklarına ve çeşitli travmalara bağlı olarak vücudun çeşitli bölgelerinde bölgesel yağ birikmeleri ile karşılaşılabilir. Genelde bel ve basen bölgesi bu bölgesel yağların merkezi olmakla beraber; boyun bölgesi, üst kol bölgesi de bölgesel yağ birikimlerine ev sahipliği yapabilmektedir. Vücudun genelini zayıflatacak şekilde uygulanan diyetlerle ve spor egzersizleriyle bu bölgesel yağlanmalardan kurtulmak mümkün olmadığı için, bölgesel yağlanmaları ortadan kaldıracak tekniklerin kullanılması zorunluluktur.

Günümüzde bölgesel yağlanmalardan kurtulabilmek amacıyla onlarca teknik geliştirilmiştir. Geliştirilen tekniklerden hangisinin daha efektif çalıştığı noktasında onlarca tartışma olsa da soğuk lipoliz tekniğinin oldukça etkili olduğu klinik çalışmalar ile kanıtlanmış durumdadır.

Bilindiği üzere bölgesel yağlanmalar çözünmeye karşı oldukça dirençlidir. Uygun beslenilse ve bölgesel zayıflama egzersizleri yapılsa dahi buradaki yağlar çözünmeyebilmektedir. Hal böyle olunca, bu yağların eritilmesi de ekstra mesai gerektirmektedir. Genelde ultrason dalgaları, cerrahi uygulamalar veya yağ alma operasyonları ile halledebilse de; tüm bu uygulamalara karşı önyargılı olanlar tarafından uygulanabilecek en konforlu yöntem soğuk lipolizdir. Soğuk lipoliz uygulamasında bölgesel yağlar dondurulur. Dondurma işleminin kişiden kişiye göre değişen bazı dereceleri bulunmaktadır. Dondurma işleminden dolayı etraftaki sağlıklı dokular zarar görmez. Donan yağ dokularının zarları parçalanır ve yağ dokularının çözünmeye karşı olan direnci kırılır.

Yöntem oldukça basit, ağrısız ve acısızdır. Yağların zarlarının parçalanmasından sonra vücuttaki bazı hücreler olağan görevlerini yerine getirerek yağ dokularını emmeye başlar. Emilen yağ dokuları ise dolaşım sistemi yardımıyla vücuttan tamamen atılır. Soğuk lipoliz uygulamasının ilk sonuçları uygulamadan hemen sonra alınır ancak kalıcı sonuçların alınabilmesi için iki ay beklemek gerekir. Uygulamadan sonra beslenme düzenine azami özen gösterilmeli, günün en az bir saati yürüyüş tarzında spor egzersizi yapılmalıdır. Tüm bu bilgiler ışığında evet, soğuk lipoliz ile bölgesel zayıflamak mümkündür. Hatta soğuk lipolizin bölgesel zayıflama için kullanılabilecek yegane araç olduğunu da söyleyebiliriz.

Vücudunuza Şekil Verecek En İyi 5 Hareket

Vücudun şekle girmesini sağlayan hareketlerin temel amacı kas dokularını çalıştırmak ve yağ dokularını yakmaktır. Genelde kas bölgelerine toplanan yağların, bu hareketler ile tamamen yakılması; görece zayıf ve hacimsiz olan kasların da bu hareketler ile canlandırılması mümkündür. Günümüzün estetik algısı erkekler için kas yapılmasını; kadınlar için ise vücudun şekle sokulmasını temel görüş olarak kabul ettiğinden dolayı, hayatın her anında uygulanabilecek bu basit egzersizler oldukça önemlidir.

Her hareket vücudun belli başlı bölgelerini çalıştırmaktadır. Düzenli bir uygulama sonrasında ise, yaklaşık iki ay içerisinde vücudun şekle girdiği gözlenecektir. Hareketlerin tamamını sürekli artan bir efor seviyesinde yapmak gayet önemlidir. Hareketler yapıldıkça kaslar üzerinde mikro çatlaklar oluşmakta; oluşan mikro çatlaklar vücut tarafından kapatılarak daha güçlü hale getirilmektedir. Bu süreç sürekli devam ettiği için de zaman içerisinde kaslar daha hacimli bir görünüme kavuşmaktadır. Hareketler aletsiz yapıldığı için herhangi bir ekstra çaba ya da masraf gerektirmez. Uygun olan her ortamda kolayca yapılabilir.

Hareketler Nasıl Uygulanmalı

Hareketler kadar hareketlerin nasıl uygulandığı da oldukça önemlidir. Özellikle kondisyon bakımından düşük olunan ilk zamanlarda hareketlerin büyük bir dikkat ile uygulanması gerekmektedir. Haftanın her günü değil; üç günü uygulanan egzersizler daha faydalı olacaktır. Egzersizlerden her biri yarım dakika boyunca uygulanmalı; uygulama bittikten sonra yarım dakika beklenerek diğer egzersize geçilmeli. Bu döngüyü her hareket için beş defa tekrarlamak yeterlidir. Her hafta sonunda toplam egzersiz sayısına yüzde yirmi eklenerek devam edilebilir. Zaman içerisinde ilgili kas grupları maksimum gelişim seviyesine ulaşacağı için vücudun farklı kas gruplarını çalıştırmak için daha komplike egzersizlere geçilebilir.

1. Hayali Sandalye Oturuşu

Bu egzersizdeki temel amaç kalça kaslarını çalıştırmaktır. Düz bir duvar yüzeyine sırt bölgesi dayanır. Sonrasında ise dizler doksan derecelik açı alana kadar kırılır ve sırt yüzeyi, duvar yüzeyinde kaydırılır. Kollar duvardan destek almamak amacıyla vücudun ön bölgesine veya yan bölgesine serbest biçimde uzatılır. Bu pozisyonda yarım dakika ile bir dakika arasında kalınabilir. Hareket yapılırken alınan nefesin derin ve yavaş olması gerekmektedir. Ayrıca omurilik bölgesine zarar vermemek amacıyla sırtın tamamının duvara yaslanması gerekmektedir. Bu düzlüğü sağlamak amacıyla da karın kaslarını sıkılması gerekmektedir. Zaman içerisinde, ilk ayın sonundan itibaren egzersizin zorluk seviyesini katlamak amacıyla tek bacak üzerinde durulmaya da başlanabilir. İşlevsiz kalan bacak, çalışan bacağın üzerine atılmalıdır.

2. Triseps Kaslarını Çalıştıran Egzersiz

Bu egzersizin temel amacı triseps olarak adlandırılan kas grubunu oluşturmak veya var ise çalıştırmaktır. Düz bir zeminin önüne, bacakları kalça genişliğinde açacak şekilde durun. Ellerinizi duvara yaslayın ve ön kollarınızı omuz hizasında duvara bastırmaya başlayın. Duvara doğru eğilirken nefes almak, duvardan ilk pozisyona dönerken de nefes vermek gerekmektedir. Egzersizin tam olarak işe yarayabilmesi için sırtınızı olabildiğince dik tutun. Dik tutmak için de karın kaslarınızı sıkın.

3. Karın Kaslarını Geliştiren Egzersiz

Bu egzersizin temel amacı karın kaslarını geliştirmektir. Bilindiği üzere karın kaslarını geliştirmek oldukça zordur. Hele dışarıdan görülebilecek şekilde şekle sokmak ise daha zordur. Bu hareket sayesinde kısa sürede ilgili görüntünün oluşturulması mümkündür. Hareketi yaparken düz bir zemine sırt üstü uzanın.

Ayaklarınızı dizden kırın ve ön bölgenize doğru uzatın. Yani yanal bir görünüm kazanın. Vücudun alt bölgesi yanal bir görünüm kazanmışken üst bölgeniz sırt yere değecek şekilde kalsın. Ellerinizi kulaklarınıza değdirip açınızı bozmadan yukarı doğru kalkın. Kalkabileceğiniz seviyeye kadar kalktıktan yani karın kaslarınızı yaktıktan sonra tekrar eski pozisyonunuza dönün. Omuriliğe zarar vermemek için vücudunuzu gereğinden fazla zorlamayın. Ayrıca ellerinizle kafanızı yukarı doğru çekmeyin.

4. Üst Kalça ve Alt Kalça Kaslarını Geliştiren Egzersiz

Esasen bu egzersizin temel amacı dış kalça kasları ile baldır kaslarını geliştirmek, ilgili bölgelerdeki fazla yağı da yakmaktır. Öncelikle dik bir şekilde ayakta durulur. Sonrasında ise ayaklar omuzdan daha geniş olacak şekilde açılır. Eller tam bel bölgesine konulur. Hareketlerin baldır bölgesini de geliştirebilmesi için ayakların dışa doğru açık olması gerekmektedir. Üst vücudunuzu karşıya sabit bakacak şekilde tutarken önce sağ bacağınızı dizden kırarak sol bacağınızı; sonra da sol bacağınızı dizden kırarak sağ bacağınızı çalıştırın. Çalışması gereken kas grupları yanana kadar bu hareketi tekrarlayın. Bu hareketin daha efektif olabilmesi için diz kırılırken nefes alınmalı, diz toplanırken nefes verilmelidir. Hareketin karın kaslarını da çalıştırması için karın kaslarının sıkılması gerekmektedir.

5. Şınav Çekmek

Şınav esnasında hem kol kasları hem de göğüs kasları çalışmaktadır. Genel olarak omuz, göğüs ve kol kasları hedeflenir. Çok yönlü bir egzersiz olmasının yanı sıra üst vücudu şekillendirmek konusunda oldukça faydalıdır. Avuç içlerinizi zemine koyun ve omuzlarınızdan biraz daha fazla açın. Ayaklarınızı da kalça genişliğinde açtıktan sonra kol ve göğüs kaslarınızla kendinizi bir yukarı bir aşağı itin. Yere doğru eğilirken nefes alınmalı, kalkarken de nefes verilmelidir. Vücudun düz bir şekilde durması oldukça önemlidir.

Bölgesel Zayıflama Merkezleri

Konu zayıflamak olduğunda tek bir yönteme veya anlayışa bağlı kalmak çoğu zaman yanlıştır. Her insanın zayıflama sürecinde ihtiyaç duyduğu yöntemler farklı olduğu için, kişinin ihtiyaçlarına uygun yöntemin belirlenmesi noktasında profesyonel destek olmazsa olmazdır. Farklı yöntemlerin kombine edilebilmesi, sürecin en ufak detayına kadar izlenip değerlendirilebilmesi için de profesyonel destek şarttır. Günümüzde bu desteğin büyük bir kısmı zayıflama merkezleri tarafından sunulmaktadır. Türkiye’nin büyük kentlerinin neredeyse tamamında zayıflama üzerine teknikler geliştiren ve uygulayan merkezler bulunmaktadır. Bu merkezler doğrudan bir teknik üzerine yoğunlaşabileceği gibi birkaç tekniğin uygulayıcısı da olabilmektedir. Gerek genel bir zayıflama gerekse de bölgesel zayıflama için bu merkezlere başvurulabilir. Genel olarak merkezlerde verilen hizmetler şu şekildedir:

1. Bölgesel Zayıflama ile İlgili Hizmetler

İnsanlar genel olarak kilo vermek istediğinde diyet ve spor egzersizleri ile bunu büyük oranda halledebilmektedir ancak konu bölgesel zayıflama olduğunda uzman yardımı şarttır. Zayıflama merkezlerinin en büyük hizmetleri de bu noktada olmaktadır. Soğuk lipoliz, ozon tedavisi, kavitasyon, yağ aldırma operasyonları bu merkezlerin içerisinde uygulanabilmektedir.

2. Sıkılaştırma Tedavileri ve Selülit Uygulamaları

Bilindiği üzere kilo alıp vermenin en büyük yan etkisi bacaklarda görülen sarkmalardır. Bu sarkmalar kendini selülit olarak da gösterebilir. Zayıflama merkezlerinin en büyük artısı ise bu olumsuz durumlara çözüm bulmasıdır. Eğer sarkmanın veya selülitin boyutu küçük – orta ise zayıflama merkezlerinde çeşitli ameliyatsız tekniklerle müdahale uygulanabilmektedir.

3. Vücuda Genel Bakım ve Yüz Estetiği Uygulamaları

Vücut yalnızca bir bölgenin estetik hale getirilmesi ile estetik olabilecek kadar dar bir alan değildir. Zayıflama merkezlerinde bölgesel yağlanmalara sunulan çözümlerin yanında, yağlanmaya bağlı olarak gelişen olumsuz durumların tedavisi için de uygulamalar yapılır. Başta yüz estetiği olmak üzere vücudun tamamını ilgilendiren, cerrahi kesi içermeyen uygulamalar gerçekleştirilebilir.

4. Metabolizma Danışmanlığı

Bilindiği üzere kilo alıp – verme sürecinin belirleyicisi metabolizmanın çalışma hızıdır. Eğer beslenme ve spor ile dengelenemiyorsa, zayıf çalışan metabolizmanın sonucu olarak fazla kilolar ortaya çıkmaktadır. Zayıflama merkezlerinde hastanın özel durumu analiz edilerek bu özel duruma ilişkin öneriler yapılmaktadır. Gerek kilo almak için gerekse de kilo vermek için. Ayrıca bazı durumlarda da mevcut kilonun korunması amacıyla bu danışmanlık hizmeti verilebilmektedir.

5. Gıda Alerjilerinin Araştırılması

Bazı insanların kilo alması, kilo vermesi, bağışıklık durumu ve bağırsak fonksiyonları tükettikleri gıdalara göre şekillenebilmektedir. Zayıflama merkezlerinde bu tür alerji oluşturan gıdalar tespit edilerek hastanın beslenme alışkanlıklarından çıkarılmakta; alerji yapmayacak ikameleri ile değiştirilmektedir. Başta süt ürünleri olmak üzere bal, tarçın gibi ürünler kolayca tespit edilebilmektedir.

Kaynaklar:

Effects of weight gain and weight loss on regional fat distribution – Prachi Singh, Virend K Somers, Abel Romero-Corral, Fatima H Sert-Kuniyoshi, Snigdha Pusalavidyasagar, Diane E Davison, Michael D Jensen – The American Journal of Clinical Nutrition, Volume 96, Issue 2, August 2012, Pages 229–233, – https://doi.org/10.3945/ajcn.111.033829 – Published: 03 July 2012 Article history

Diyetisyen

Tuğba Yaprak

Genel yaşam standardınızı bozmadan, sıkılmadan diyet yapmak istemez misiniz ?

Sizi Arayalım


  Hemen Şimdi Destek Alın

  Benimle Zayıflayanları Görmek İçin

  Tıklayın