Yeşil Detoks Tarifi

Yeşil Detoks Tarifi

Yeşil sebzeler ile birlikte yaratacağınız yeşil detoks tarifi kürü ile birlikte zayıflama sürecini çok daha sağlıklı hale getirebiliyorsunuz. Doğanın bizimle buluşturduğu yeşil renkteki sebzeler, bir araya geldikleri takdirde ortaya harika bir kür çıkıyor. Yeşil detoks ile zayıflamak mümkün ve buradaki en önemli detay ise sebzelerin sağladığı tokluk hissidir. Düzensiz beslenme, fazla kiloların en büyük nedeni olarak karşımıza çıkıyor. Ne yazık ki birçoklarımız tükettiğimiz gıdalara dikkat etmiyor ve düzensiz tüketim ile birlikte aşırı kilolara maruz kalıyoruz. Yeşil detoks ile birlikte günlük ihtiyacınız olan karbonhidrat ve proteini kısa sürede sağlıyorsunuz ve çok daha fazlasına da ihtiyacınız kalmıyor. Yeşil detoks ile birlikte gün boyu hissedilecek olan tokluk hissi, zayıflama sürecini de çok daha hızlı hale getiriyor. Bünyesinde barındırdığı lif de sindirimi daha kolay hale getiriyor ve bu sayede çok daha sık tuvalete çıkarak yediklerimizi dışkılayabiliyoruz. Sindirim sistemini harekete geçiren yeşil detoks içerisinde çok sayıda ürün yer alıyor ancak dilerseniz tek bir yeşil ile de detoks kürünüzü sorunsuz bir şekilde hazırlayabilirsiniz.

Yardıma Mı İhtiyacınız Var ? 

Yeşil Detoks Nasıl Hazırlanır?

Midelerinizi rahatlatacak, sindirimi kolaylaştıracak ve metabolizmayı hızlandıracak güçlü bir detoks hazırlamaya ne dersiniz? Gün içerisindeki tokluk hissini korumaya yarayan ve bununla birlikte idrar problemini de ortadan kaldıran yeşil detoks için farklı ürünlere ihtiyacınız olacaktır. Dilerseniz malzemeleri paylaşarak başlayalım…

 • 3 bardak su
 • Yarım limonu sıkarak elde edeceğiniz limon suyu
 • Taze zencefil
 • Salatalık
 • Taze nane
 • Buz

Buz kullanımı isteğe bağlıdır ancak sıcak yaz aylarında buz takviyesi ile birlikte kendinize serinletici bir içecek de hazırlayabilirsiniz. Yukarıda bahsi geçen malzemeleri mutfak robotunda ya da rondo yardımıyla karıştırarak sıvı hale getirmeniz yeterli olacaktır. Yeşil detoksun hazırlanması bir hayli kolay ve dilerseniz farklı yeşilleri de ilave edebilirsiniz. Toksinlerin atılmasında da önemli bir yere sahip olan yeşil detoks, kadınların olduğu kadar erkeklerin de en büyük yardımcılarından bir tanesidir. Gün içerisinde öğünlerden sonra tüketebilir ve yatmadan önce de bir bardak alabilirsiniz.

Yeşil Detoks Faydaları Nelerdir?

 • Detoks, yalnızca zayıflamayı değil, insan vücudunun bir bütün olarak sağlıklı kalmasını da sağlıyor. Karaciğer, bağırsak ve böbreklerinizdeki zararlı maddelerin atımında da bu ürünü tercih edebilirsiniz. Yeşilin vücudunuza sağlayacağı faydalar saymakla bitmiyor. Toksinlerin atılmasında yeşil detoks bir adım öne çıkıyor.
 • Gün içerisinde ihtiyacınız olan enerjiyi yeşil detoks ile temin edebilirsiniz. Özellikle güne erken başlayan kişileri vitamin bakımından daha güçlü kılacak özel bir içecektir. Güne daha zinde başlamak ve günü sorunsuz bir şekilde tamamlamak için de detoksu tercih edebilirsiniz.
 • Cilde uygulanacak detoks kürleri de mevcuttur. Özellikle kuru ciltlerin en büyük ihtiyacı yoğun nemdir ve detoks kürü ile birlikte cildinizin ihtiyaçlarına yanıt verebilirsiniz. Düzenli kullanım ile birlikte daha sıkı ve daha dikkat çekici bir cilt yapısına sahip olmak da mümkündür.
 • Sindirimi kolaylaştırır ve güçlü bir idrar sökücü olarak da imdadınıza yetişir.
 • Zayıflamak için tercih edebilirsiniz ve metabolizmayı sağlıklı bir şekilde hızlandırıcı role sahiptir.

Yeşil Detoks Suları Nelerdir?

Yeşil detoks suları yeşil sebzelerle hazırlanan içeceklerin tümüdür. Tek bir tarifi kapsamadığı gibi kendi sevdiğiniz yeşil sebzelerle kendi tarifinizi oluşturabilirsiniz. Bu sular gün içinde daha fazla yeşil yapraklı sebze tüketmenizi sağlarken sindirim sisteminizi de çalıştırmayı hedefler. Yeşil detoks sularında en sık kullanılan malzemeler şunlardır:

 • Kereviz
 • Lahana
 • Ispanak
 • Pazı
 • Salatalık
 • Maydanoz
 • Taze Nane

Yeşil detoks suları sadece sebzelerle yapıldığında çok lezzetli olmayabilir. Tadından rahatsız olmamak için çoğu tarifte onu tatlandırmak ve genel lezzetini iyileştirmek için küçük miktarlarda meyve kullanılır. Bu meyve yeşil olmak zorunda değildir. Sık tercih edilen tatlandırıcı meyveler elma, çilek, kivi, limon, portakal ve greyfurttur. Bunların dışında limon ve zencefili de tatlandırmak için kullanabilirsiniz. Örnek olarak bir yeşil detoks suyu tarifini aşağıda bulabilirsiniz.

Lezzetli Detoks Suyu Tarifi

 • 4-5 yaprak ıspanak
 • Bir tutam maydanoz
 • Bir çay kaşığı toz zencefil
 • 1 limon
 • 1 elma

Tüm malzemeleri katı meyve sıkacağı ya da blender ile öğütüyoruz. Detoks suyunun yoğunluğunu azaltmak isterseniz bir su bardağı su ekleyip öğütebilirsiniz. Yeşil detoks suyunu taze tüketmeniz önerilir. Ayrıca çok fazla meyve eklemek şeker içeriğini yükseltir. Bu yüzden çoğunlukla sebzeleri tercih etmek, az miktarda meyve kullanmak önerilir. Zencefili tariflerinizle taze olarak da tercih edebilirsiniz. Daha ferahlatıcı tatları seviyorsanız taze nane ekleyebilirsiniz. Tatlarını uyumlu bulduğunuz tüm yeşil sebzelerle kendi tariflerinizi oluşturabilirsiniz.

Yeşil Detoksun Kalori Değeri Nedir?

Yeşil detoks suları yeşil yapraklı sebzelerin öğütülmesiyle hazırlanır. Bazen içine tatlandırması için az miktarda meyve eklenir. Yüksek şekerli meyveleri çok fazla kullanmadığını sürece bu içeceklerin kalori değeri çok düşük düşük olacaktır. Buna karşılık besin değerleri yüksektir ve kilo vermek ya da sağlıklı beslenmek için idealdir. Bu detoks sularını bir öğününüzün yerine geçecek şekilde tüketebilirsiniz.

Yeşil detoks içeceklerinin kalori değeri eklediğiniz sebze ve meyvelere göre değişse de ortalama 100-200 kalori kadardır. Örnek tariflere göre kalori hesaplamaları yaklaşık değeri görmenize yardımcı olabilir. Örneğin elma, ıspanak, limon, kara lahana, marul, maydanoz, salatalık, zencefil ve pazıyı öğüterek hazırladığınız 500 mililitrelik bir yeşil detoks 135 kaloridir.

Çok daha düşük kalorili bir yeşil detoks örneği verebiliriz. Maydanoz, salatalık, zencefil, kereviz sapı ve elma sirkesiyle hazırladığınız 300 mililitrelik bir yeşil detoks 54 kaloridir. Daha tatlı bir alternatif tarif arıyorsanız az malzemeli bir yeşil detoks hazırlayabilirsiniz. Elma, ıspanak, avokado ve armutu öğüterek hazırladığınız 500 ml yeşil detoks 130 kaloridir.

Örneklerde görüldüğü gibi sebzelerin yoğunlukta olduğu bu yeşil detoksların miktarı ne kadar fazla olsa da kalori değeri çok düşüktür. Buna rağmen kullandığınız malzemelere göre C vitamini, lifler ve kalsiyum gibi ihtiyacımız olan bileşenler açısından zengindir. Bu detoks besinlerini gün içinde bir öğününüzün yerine geçirerek tüketebilirsiniz.

Yeşil Detoks Kilo Verdirir mi?

Yeşil detoksun zayıflamaya yardımcı bir ürün olduğunu hepimiz çok iyi biliyoruz. Detoksu farklı şekillerde hazırlama gibi bir şansa da sahipsiniz. Yukarıda verdiğimiz tarifte yeşil çay yer almıyor ancak zayıflamak için yeşil çayı da listelerinize dahil edebilirsiniz. Yeşilin farklı tonları da doğanın mucizeleri arasında yer alıyor. Peki detoks nasıl zayıflatıyor? Yeşil bitkilerin bir araya gelmesi ile birlikte oluşturacağınız detoks kürünüz, gün içerisindeki tokluk hissini en üst seviyeye taşıyor. Yemek yemeden duramıyorum diyenler için mükemmel bir yardımcı ve bu sayede gün boyu daha az yemek yemiş oluyorsunuz. Sindirim sistemini rahatlatması ve metabolizmayı hızlandırması da yeşil detoksu bir adım daha öne taşıyor. İdrar sökücü bir güce sahip olduğunu da belirtmekte fayda var. Eğer idrar çıkmakta sorun yaşıyorsanız bu sorunun da kilo almanıza neden olacağını bilmenizde fayda var. Yediklerinizi dışkılayamadığınız takdirde bu gıdalar vücutta yer edinecek ve hem yağ hem de aşırı kilo olarak sizleri rahatsız edecektir. Yağ yakımını sağlıklı bir şekilde yeşil detoks desteği ile gerçekleştirmek mümkündür.

Yeşil Detoks Kaç gün Uygulanır?

Detoksun, bir beslenme ya da diyet programı olmadığını, gerçek bir yaşam felsefesi olduğunu ifade etmek gerekiyor. İhtiyacınız olan diyet programı ile birlikte bir günlük detoks bile vücudunuzun toparlanmasını sağlayacaktır. Zorlu bir dönem geçiriyor ve vücudunuzun çok fazla yıprandığını ya da yorulduğunu düşünüyorsanız bu süreyi 3 güne kadar taşıyabilirsiniz. Unutmadan belirtmek gerekiyor ki detoks gibi uygulamalara uzunca süreler devam etmek cildinize ve vücudunuza fazlasıyla zarar verecektir. 3 günlük süre maksimum süre olmalıdır ve diğer ay detoksunuza kaldığınız yerden devam edebilirsiniz. Bir süre sonra bağımlılık yapacak bir uygulama değildir. Dilediğiniz zaman başlayabilir ve dilediğiniz zaman terk edebilirsiniz ancak 15 günde ya da 1 aylık periyotlarda düzenli olarak uygulanması çok daha sağlıklı olacaktır. Art arda 3 günden fazla uygulanmaması gerektiğini de bir kez daha uyarı olarak belirtmiş olalım.

Yeşil Detoks ile Ne Kadar Kilo Verilir?

Kilo vermenin pek çok sağlıklı yolu vardır. Bu yollardan biri de Yeşil Detoks içeceğidir. Temel olarak koyu yeşil sebzeleri kullanarak yaptığımız bir arınma içeceği olan Yeşil Detoks içeriğinde ki doğal besinler ile kolayca hazırlanabilen bir içecektir. Yediğimiz besinlerin doğal olmaması ve işlenmiş gıdaları sıkça tüketmemiz nedeniyle vücudumuz zararlı toksinler üretmektedir. Bu zararlı toksinlerden arınmamızı sağlayacak Yeşil Detoks içeceği aynı zamanda kilo vermemize de yardımcı olacaktır. 

Yeşil Detoks İçeceği İle Kaç Kilo Verirsiniz?

Uygulayacağınız 3 günlük yeşil detoks programı ile kadınlar ortalama 2-4  kilo, erkekler ise 3-6 kilo verebilir. Sizde uygulamak istiyor ama herhangi bir merkeze gitmeye vakit bulamıyorsanız 3 günlük detoksu kendinizde uygulayabilirsiniz. 3 günün sonunda vücudunuzda olan gözle görülür değişimi Farkedeceksiniz.  

Yeşil Detoks Ne İşe Yarar?

Toksinler, insan vücudu üzerinde olumsuz etkileri olduğu bilinen kimyasallardır.Gıdalarda, suda hatta kirli havada bulunabilirler. Toksinler karaciğer ve böbrek yoluyla işlenir, terleme, idrar ve bağırsak hareketleriyle vücuttan atılırlar. Detoks diyetleri genellikle bu toksinleri vücuttan uzaklaştırmak için yapılmaktadır. Fakat bu içeceklerin başka bir yararı da hızlı kilo vermeye yardımcı olmalarıdır. Birkaç gün boyunca süren bu diyet normalde yediğimiz besinlerden uzak durup detoks içeceğinin içilmesiyle yapılmaktadır. Uzmanlar en az yılda bir kere detoks yaparak zararlı toksinlerden arınmamız gerektiğini belirtiyorlar. Bu detoksun en az 3 gün sürmesi toksinlerden arınmamızı sağlıyor. 

Yeşil Detoks Örnek Program

Kahvaltı

Taze meyve eşliğinde 1 bardak olmak kaydıyla şekersiz meyve suyu. Dilerseniz meyve suyu yerine bitki çaylarına da yer verebilirsiniz.

Öğlen

1 tabaktan daha az taze fasulye, sebze çorbası (1 kâse) 2 yemek kaşığı pilav ya da tercihe bağlı olarak bulgur. Arzu ederseniz az yağlı salata da ekleyebilirsiniz.

Akşam Üzeri (Ara Öğün)

1 adet haşlanmış mısır ve 4 adet ceviz-fındık

Akşam

Çorba (1 kâse-sebze), bol yeşil sebze, kepek ya da çavdar ekmeği (2 dilim)

Yatmadan önce

1 bardak yeşil detoks suyu

Yeşil detoks tarifine ek olarak, yeşil çay ile zayıflama yöntemini de kullanabilirsiniz. Buraya tıklayarak yazıma ulaşabilirsiniz.

WhatsApp
Hizmetlerimiz Hakkında Bilgi Alın!
Merhabalar, Ben Diyetisyen Tuğba Yaprak, size nasıl yardımcı olabilirim?
Powered by