Zayıflatan Detoks
Zayıflatan Detoks

Detoks suları belirli isteklerin önüne geçerek zayıflama etkisinin sağlanmasına yardımcı olur. Ayrıca metabolizmanın çalışma hızını arttırıp yağ yakılmasına sebebiyet vererek fazla kilolardan kurtulmaya yardımcı olur. Zayıflatan detoks suları arzu edilen amaca göre çeşitli tarifler altında hazırlanabilir.

Detoks sularından önce bu konunun ana başlığı olan detokstan bahsetmek gerekir. Detoks suları çeşitli amaçlara göre şekillendirilebilir olmasına rağmen asıl amaç kilo vermekten önce vücuttaki toksinlerin temizlenmesidir. Detoks diyeti uygulayanlar bilmektedirler ki toksinlerin vücuttan atılması, kilo verme konusunda da oldukça büyük avantajlar sağlayacaktır. Bilindiği üzere tüketilen besinlerle beraber vücudumuza çeşitli toksinler giriş yapar. Bu toksinlerin girişi sadece besin yoluyla değil; hava yoluyla da olabilir. Dolaşım ve sindirim sistemi tarafından sürekli olarak temizlenen bu toksin maddelerin girişi fazlalaştıkça sistemler görevlerini tam olarak yerine getirememeye başlar. Bu durumda ise baş ağrısı, depresyon, çeşitli hastalıklar, psikolojik bunalımlar ortaya çıkar.

Toksinlerin ortaya çıkardığı bu sorunların ortadan kaldırılması için detoks diyetlerinin uygulanması ve detoks sularının tüketilmesi gerekir. Kişinin beslenme alışkanlıklarına, yaşına ve cinsiyetine göre değişen sürelerde bu uygulamaların yapılması halinde vücuttaki toksinler büyük oranda temizlenir. Ayrıca tek başına detoks diyeti toksinlerin atılması konusunda yeterli olamayabilir. Kişinin yaptığı diyeti spor egzersizleriyle birleştirmesi gerekir. Böylece terleme yoluyla da toksinler atılabilir.

Şehir yaşamının ortaya çıkardığı psikolojik bunalımlar ve fiziki sorunlardan dolayı kişinin vücudunda biriken kötü enerjinin ve toksinlerin atılması için detoks kampları ve otelleri tercih edilebilir. Şehir hayatından uzaklaşan, detoks diyeti yapan, spor egzersizleriyle uğraşan kişilerde toksinlerin atılması daha kolay bir hâl almaktadır.

Zayıflatan Detoks Nedir ?

Zayıflatan detoks, hazırlanan suyun içeriği bakımından metabolizma hızını arttıran ve yağ yakımında büyük aşamalar kaydedilmesini sağlayan detoks suyudur. İçeriğinde metabolizmayı hızlandıran çeşitli bitkiler kullanılır. Kullanılan bitkilerin sağlığa herhangi bir zararı yoktur. Amaç zaten tamamen organik ve mevsiminde sebze ve meyve tüketimi olduğundan dolayı inorganik maddelerden olabildiğince uzak durulur. Mevsiminde olmayan, doğal koşullarda yetiştirilmemiş, zirai ilaçlar tarafından kirletilmiş her besin vücudun toksin bakımından zenginleşmesine sebep olur. Bu zenginleşmenin detoks diyetleri ile ortadan kaldırılmasının oldukça zor hale gelebildiği durumlar da bulunur. Bu yüzden zayıflatan detoks diyeti boyunca toksin açısından zengin inorganik sebze ve meyveler kullanmanın herhangi bir anlamı yoktur. Vereceği faydadan çok zarar verme ihtimali bulunan bu besinler günlük hayatta dahi tüketilmemelidir.

Zayıflatan Detoks İşe Yarar Mı ?

Zayıflatan detoks içerdiği malzemelerin içerisinde bulunan maddelerin metabolizmayı etkilediği ölçüde işe yarar. Çoğu tarif hazırlanırken ilave edilen malzemeler rastgele eklense de bilinçli bir el tarafından hazırlanan zayıflatıcı etkili detoks suyu oldukça etkili olmaktadır. Düzenli tüketimle birlikte zaman içerisinde artan metabolizma hızı daha fazla kalori yakmakta; eğer kalori doğrudan yiyeceklerden karşılanamaz ise vücutta fazla kiloya sebep olan yağları ortadan kaldırmaktadır. Kilo vermek toksin atımını da oldukça kolay bir hale getirir. Detoks diyetlerinde asıl amaç toksin atımıyken; zayıflatıcı detoks uygulamalarında asıl amaç kilo vermektir. Toksin atımı bu tür diyet uygulamalarında ikincil plana düşer.

Detoks İçeceği Ne Yapar, Nasıl Çalışır ?

Günlük hayatta aldığımız her besin gerek günümüzdeki doğallıktan uzak üretimler gerekse farklı çevresel faktörler sebebiyle vücudumuzda toksin oluşumuna yol açmaktadır. Vücutta oluşan toksin fazlalığı ise gerek yanlış beslenme düzenleri ile gerekse stres ve kötü doğa koşulları gibi etkenlerle birleşerek sağlık üzerinde olumsuz etkiler oluşturmakta. Böbrek ve karaciğer rahatsızlıkları, sindirim ve bağışıklık sistemi sorunları, uyku problemleri ve kronik rahatsızlıklara yol açan bu zararlı toksinlerden kurtulmak için kullanılan zayıflatan detoks yöntemi gün geçtikçe faydaları ile daha da popüler hale gelmektedir. Detoks kelimesi, detoksifikasyon tanımının kısa halidir ve vücuttaki zararlı toksinlerden arınma anlamında kullanılır. Zayıflatan detoks yapmanın birçok yöntemi olsa da yoğun tempoda çalışan insanlar için en kolay yöntem detoks içeceği tüketmektir.Yanlış beslenme, zararlı alışkanlıklar ya da ilaç kullanımı ya da yoğun stres nedeniyle vücutta biriken toksinleri arındıran zayıflatan detoks suları, vücudumuzda yer alan bu zehirli kaynakları ter ve idrar gibi doğal yollar ile temizlemeye yardımcı olur. Böylece böbrekler dinlendirilerek iyileştirilir ve karaciğer fonksiyonları olması gereken normlara döner.İçerisinde çoğu kez salatalık ya da greyfurt gibi antioksidan barındıran meyveleri bulunduran detoks içecekleri metabolizmayı hızlandırarak bağırsakları temizler. Gün boyunca tokluk hissi vererek gereksiz besin alımını önler. Vücuda gerekli sıvı ve besin takviyesi sağlayarak hem zihni zinde tutar hem de bağışıklık sistemini kuvvetlendirir. Özellikle kandaki oksijen seviyesini arttırarak günlük hayattaki enerjiyi arttırdığı gibi cilt üzerinde de gözle görülür yenilenmeler sağlar.Sebze ve meyvelerin besin değerlerini koruyarak oluşturacağınız zayıflatan detoks içeceklerini, içeriklerine baharat ve kuru yemiş gibi eklemeler yaparak doğal ve sağlıklı beslenme düzeninize dahil etmeniz hem pratik hem de yararlı bir yöntemdir.

Zayıflatan Detoks Nasıl Hazırlanır ?

Zayıflatan detoks suyunu hazırlamak için sıcak ya da soğuk değil oda sıcaklığında beklemiş ılık su kullanılır. Tarifin işe yaraması için ilk kural suyun temiz ve oda sıcaklığında olmasıdır. Kullanılan sebze ve meyveler gibi suyun da taze olması gerekir. Alındığı kaynağın kirlenmeye maruz kalmaması, toksin birikiminin ortaya çıkmaması için önemli bir faktördür. Suyun pH değerinin de kontrol altında olması, renk skalasında yeşil renkli alanda bulunması gerekir. Çoğu şişelenmiş suyun üzerinde pH değeri açık olarak yazar. Zayıflatan detoksun hazırlanacağı suyun üzerindeki pH değerinin kontrol edilmesi; pH değerinin kestirilemediği sularla zayıflatan detoks suyu hazırlanmaması tavsiye edilir.

Zayıflatan Detoks Suyu Hazırlanırken Kullanılan Malzemeler

  • Bir litre kadar oda sıcaklığında beklemiş su,
  • Bir tatlı kaşığı kadar ince doğranmış zencefil. Zencefilin mutlaka taze olması gerekmekte,
  • Bir tatlı kaşığı karanfil,
  • Bir orta boy elma

Zayıflatan Detoks Suyunun Hazırlanması

Elma iyice yıkanır. Sapından ayrıldıktan sonra kabuklarıyla birlikte ince dilimlere ayrılarak zencefil ve karanfille birlikte suyun içine atılır. Malzemelerin özünü suya bırakması için en az altı saat oda sıcaklığında bekletilir. Karışım hazır olduktan sonra gün içinde ufak porsiyonlar halinde tüketilir.

Detoks Suyu Kaç Gün Boyunca Tüketilmelidir?

Her insanın bünyesi bir diğerininkinden farklıdır. O yüzden bu zayıflatan Detoks ile ilgili kesin bir kullanım süresi önerilmemektedir. Burada bu süre kullanacak kişinin kendi vücudundaki değişimlere göredir. Bu yüzden kendi vücudunuzu tanımanız gereklidir.

Zayıflatan detoks uygularken bilmeniz gereken en önemli şey kendi vücudunuzun metabolizma hızıdır. Metabolizması hızlı olan insanlarda detoks çok daha kısa sürede etki göstereceğinden daha kısa sürede kullanımı bitirilmelidir. Sürekli olarak egzersiz yapan metabolizması Akıncı derecede hızlı olan kişiler yaptıkları detoksu üç günde sonlandırılmalıdır.

Zayıflatan detoks egzersiz yapamayan günlük hayatı hareketsiz yaşayan kişiler için de etkilidir. Bu kişilerde etkinin gözükmesi bir iki gün daha uzun süreceğinden bitirme süresi de bir iki gün daha fazla olabilir. Ayın belli zamanlarında bu uygulama yapılmaya devam ettikçe etkisi daha da artacaktır. Televizyonlarda gördüğünüz farklı uygulamaların 7 gün 10 gün gibi süreleri olabilmektedir. Siz oradaki bilgileri salatalık detoksuna da uygulamayı kalkmayın.

Bu tarz detokslar uygulanırken kulaktan dolma bilgilerle hareket edilmemelidir. Üzerine basa basa söylenen herkesin vücut metabolizması farklıdır sözünü değer vermek lazımdır. Detoks başka hiçbir detoks gibi değildir. O yüzden kullanım süresinde başka bir detoksun baz alınması da doğru değildir. Ortalama bir şekilde kullanmak her zaman en iyisidir. Çok uygulamakla çok zayıflatmaz. Zayıflatan detoksunuzu tüketirken egzersiz yaparak etkisini artırabilirsiniz.

Kimler Yalnızca Detoks Suyuyla Beslenmemelidir?

Zayıflatan Detoks uygulaması çok keskin bir uygulamadır. Çok kısa bir süre içerisinde etki göstereceğinden dolayı bu uygulamayı yaparken dikkat edilmesi gereken bazı hususlar vardır. Uygulamayı yapabilmek için tam anlamıyla sağlıklı olmak gereklidir.

Şeker hastaları şekerlerini dengede tutabilmek adına sürekli olarak bir şeyler tüketmek zorundadır. Dolayısıyla bu Detoksu uygulamaları onlara faydadan çok zarar verecek belki de hayati sonuçlar doğuracaktır.

Gebe veya emzikli anneler zayıflatan detokstan kesinlikle uzak durmalıdır. Onlar bu dönemde vücudundaki direnci iki kişilik düşünmek zorundadır. Yaptıkları detoks hem bebeklerinin hem de kendilerinin sağlıklarını riske atabilir. Kan sulandırıcı ilaç kullanan kişiler yine bu detokstan uzak durmalıdır. Çok zayıf ve çok kilolu kişiler detoks yapmamalıdır.

Zayıflatan detoks içeriğinde bulunan herhangi bir besin maddesine alerjisi bulunan kişiler yine bu detokstan uzak durmalıdır. Kanser hastalığı bulunan kişiler kemoterapi alan kişiler detoks uygulaması yapmamalıdır. Küçük çocuklar ve ergenler anne kontrolünde bile bu uygulamadan uzak durmalıdır.

Uzun süreli kronik ve ağır sağlık sorunu bulunan kişiler yine bu detokstan uzak durmalıdır. Sigara ve alkol kullanımı olan kişiler ya Detoks yapacakları sürede bu alışkanlıklarını bir tarafa bırakacaklar ya da detokstan uzak durmalıdır. Mide küçültme ameliyatı olanlar MS hastaları tansiyon problemi yaşayan kişiler karaciğer gibi organ yetmezliği yaşayanlar yine bu Detoks yönteminden uzak durmalıdır.

Detoks Yaparken Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir?

Zayıflatan detoks direkt olarak karaciğer temizliğini esas alır. Bu yüzden bu temizlik yapılırken dikkat edilmesi gereken bir sürü husus vardır. Bu hususlara dikkat edilmediği takdirde size fayda vermesi beklenen şeyler zarar vererek karşınıza çıkar.

İyi bir detoks programı kesinlikle uygulayan kişiyi açlığa yönlendirmemelidir. Detoks esnasında karbonhidrat ve protein beslenmesine dikkat edin. Doğru zayıflatan detoks formülünü bulduktan sonra uygulayıcının dikkat etmesi gereken kurallar şunlardır.

Detoks uygulaması yapıldığı zaman zarfında sigara ve alkol kesinlikle hayattan çıkarılmalıdır. Sigara ve alkol yapacağınız detoksun vücudunuzdaki etkisini azaltacağından kesinlikle bu süreçte olmamalıdır. Kafein kullanımı bırakılmalıdır. Eğer günlük belirli bir dozun üzerinde Kafein tüketen kişiler iseniz bu detoksa başlamadan önce kademeli olarak kafein kullanımını azaltmanız gerekmektedir.

Beslenmenizde doğal gıdalar yiyin. Doğal olmayan genetiği ile oynanmış ürünlerden en azından bu süreçte uzak durun.  Bu tespiti yapabilmek için doğada ne kadar süre önce bu ürün vardı sorusunu kendinize sorabilirsiniz. Doğal olmayan işlenmiş şekerleri asla ve asla vücudunuza almayın. Özellikle bu süreçte kendinizi kontrol altında tutun.

Yapacağınız zayıflatan detoks sizin vücudunuzu temizleyecek. Bundan sonraki hayatınıza olumlu etki edecek. Bu opsiyonlar göz önünde bulundurarak daha dikkatli davranın. Uygulama yaparken günde en az bir buçuk iki litre su için. Uykunuzu düzene sokun. Sağlıklı yaşam şeklinizle sevdiklerinize örnek olabileceğinizi de aklınızdan çıkarmayın.

WhatsApp
Hizmetlerimiz Hakkında Bilgi Alın!
Merhabalar, Ben Diyetisyen Tuğba Yaprak, size nasıl yardımcı olabilirim?
Powered by