1 Günlük Sıvı Detoksu

1 günlük sıvı detoksu sayesinde vücudumuzda oluşacak arınma ve ferahlamanın ayrılacalığını beraber yaşayalım. Denemek için aşağıdaki yazıyı dikkatlice inceleyiniz.

1 Günlük Sıvı Detoksu Nedir?

Bütün haftanın yorgunluğunu azaltacak, hafta sonları sizi yenileyecek, yeni haftaya dinç ve zinde başlamanızı sağlayacak 1 günlük sıvı detoksu ile yenilenebilirsiniz. Özellikle hafta sonları tatilin verdiği rahatlık ile dışarıda ya da evde bol besin tüketerek kilo almamız kolaylaşır. Pazar günleri ise 1 günlük sıvı detoksu yaparak hem vücuden hem zihnen rahatlayabiliriz.

1 Günlük Sıvı Detoksu Nasıl Uygulanır?

 • Uyanır uyanmaz bir limonu sıkarak ılık suya karıştırın ve için. Hem sindiriminiz için faydalıdır hem de yağ yakımını kolaylaştırır. Bu tavsiyeyi detoks yapmasanız bile her sabah düzenli uygulayabilirsiniz.
 • Kahvaltınızda lif açısından faydalı olan muz yoğunluklu olacak şekilde başka meyveler ile birlikte keten tohumu ya da yulaf gibi katı yiyecekleri de katarak blenderdan geçirip sıvı haline getirip içebilirsiniz.
 • Yeşil bitkilerinizi blender da çekerek içerisine limon suyu ekleyerek ve seyrelterek içebilirsiniz. Yeşillikleri sıvı halinde tüketmeye dikkat edin.
 • Çay içmek istediğiniz zaman yeşil çay, elma yemek istediğiniz zaman sıvı haline getirdiğiniz elma suyu tüketebilirsiniz.
 • Detoks karışımlarınızı yaparken muhakkak çiğ meyve ve sebzeleri kullanmanız gerekmektedir. Vitamin açısından zengin olan bu besinler besin değerlerinden hiçbir şey kaybetmeyerek sindirimi kolay bir hale getirilmelidirler.

1 Günlük Sıvı Detoksu Ne İşe Yarar?

Detoks, yenilenme demektir. Vücudumuzdaki ağırlıktan ve kirden kurtulmak anlamını taşır. Etrafımızda biz fark etmesek bile çok fazla zararlı şey olur ve kullanırız. Zararlı yiyecekleri bilmeden ya da kendimizi tutamadan yeriz. Kimyasal maddelere maruz kalırız ve sonucunda vücudumuzda toksinler birikir. Bu toksinleri temizlemek için de detoks yapmak her açıdan çok etkilidir.

Sıvı tüketimi insan vücudunun çalışma düzeni için çok önemlidir. 1 günlük sıvı detoksu sayesinde baş ağrılarınız, yorgunluk hissiniz, sindirim sisteminizde meydana gelen rahatsızlıklar düzelmeye başlar. Kimyasalların etkisi olarak bozulan cildimiz dahi detoks sayesinde yenilenir, güzelleşir. Başa çıkmakta zorlandığımız uyku düzensizliklerini de 1 günlük sıvı detoksu ile hızlıca çözüme kavuşturabilirsiniz.

Sıvı detoksu boyunca katı bir besin tüketilmediği ve sıvı olarak alınan içeceklerde bol vitamin barındırdığı için mideniz rahatlar. Sindirim sisteminizde oluşan hafifliği detoks bitmeden dahi hissedebilirsiniz. Çünkü mide ağırlaştığında enerjimiz tükenmiş hissederiz. Detoks yaparken amacımız vücudumuzda biriken toksinleri atmak olduğu için faydalı meyve ve sebze kullanılır. Bu da enerji seviyemizi yükseltmek anlamına gelir.

Detoks sonrasında bağırsaklarınız faaliyete geçecek ve istenmeyen sizi rahatsız hissettiren tüm toksinler vücuttan dışarı atılacaktır. 1 günlük sıvı detoksu hayatınıza daha hafiflemiş ve enerjik devam etmenizi sağlar. Zamanla vücudunuz yine toksinlere maruz kalsa da detoks yöntemi ile düzenli olarak sağlığınızı koruyabilirsiniz.

1 Günlük Sıvı Detoksunun Faydaları

Vücudun sağlığı için girişilen her yöntem ister spor, ister doğru beslenme olsun geleceğimizde yaşayacağımız hastalıkları ya da sıkıntıları şimdiden def etmemize yaramaktadır. Her gün birçok uyaran madde ile karşılaşmakta ve istemesek dahi vücudumuzda birikmesini önleyemeyiz. Temiz besin tüketmek her zaman mümkün olmadığı için de muhakkak bağırsak ve sindirim problemleri ile karşılaşırız.

Sıvı Detoksu sayesinde bağırsaklarımızı rahatlatıp, sindirim sistemimizi düzene sokabiliriz. Yaşam koşullarına bağlı olarak uzun süreler detoks yapmakta zorlanabiliriz ama 1 günlük sıvı detoksu ile ara bir arınma ve rahatlama yapmak çok meşakkatli değildir.

1 günlük sıvı detoksu, kendinizi rahat hissedeceğiniz ve kendinize ayıracağınız 1 gün boyunca katı gıdalardan uzak durmayı ve besin değeri açısından yüksek meyve sebzelerin sıvı olarak tüketilmesi demektir. Böylece midede oluşan ağırlık, bağırsaklarda oluşan toksinler ve sindirim sisteminizdeki bozukluk bir süre bile olsa rahatlayacaktır.

Enerjinizi yükseltmek ve hayata daha pozitif bakmak için 1 günlük sıvı detoksunu denemelisiniz.

Kimler 1 Günlük Sıvı Detoksu Yapmamalıdır?

1 günlük sıvı detoksu arınma için önemli bir adım olsa da, detoksu kontrolsüz ve sürekli yapmak vücudumuza zarar verebilir. Yaptığımız detoksun bize iyi gelmesi amaçlanır. Var olan rahatsızlıklarımızın daha da artmasını sağlamak değil!

 • Özellikle düzenli ilaç kullanımı olan hastaların sıvı detoksu yapmaması gerekmektedir. Kronik hastalığı olan kişiler detoks yapmak istiyorlarsa muhakkak doktorlarına danışmalıdır. Doktora danışılmadan yapılacak detokslar sağlığımızı olumsuz etkileyebilir.
 • Ayrıca sıvı detoksunda kullanılan meyve ve sebzelere alerjisi varsa, midesine dokunuyorsa ve sindirimde daha büyük rahatsızlığa yol açacaksa başka tür bir detoks deneyebilir ya da hiç başlamaması önerilir.
 • Kanser hastaları, gebeler ve süt veren anneler, şeker hastalığı olanlar ve kan sulandırıcı ilaç kullananlar detoks yapmamalıdır.
 • Obezite problemi olan kişiler kadar aşırı zayıf olan kişilerin de detoks yapması önerilmez.
 • Özellikle kronik rahatsızlığı olan kişilerin yapacakları detoks yarardan çok zarar verebilir. Her şeyden önemli olan şeyin sağlığımız olduğunu unutmamalı herkesin metabolizmasının farklı olduğunu göz ardı etmemeliyiz.
 • Azı karar, çoğu zarar lafını hepimiz biliriz. Detoks yaparken de bu mottoya uymamız gerekir.
 • Detoks programları düzenli bir şekilde ayda maksimum 1 kez yapılması gereken programlardır. Sürekli yapılan sıvı detoksları daha büyük problemler oluşturabilir. Unutmayalım ki sıvı tüketimi sağlığımız için altın kural olsa da katı yiyeceklere de ihtiyacımız var.

Sıvı Detoksunda Dikkat Edilmesi Gerekenler

Her doktorun önerdiği ve herkesin hemfikir olduğu tek konu neredeyse su içmenin önemidir. Yani vücudu susuz bırakmayıp, tüm vücut fonksiyonlarımızın düzgün çalışmasını sağlamak için sıvı tüketiminin çok büyük önemi vardır. Günde en az 2,5 3 litre su tüketmek basit ve etkili bir yöntemdir.

Bilindiği üzere vücudumuzun ¾ ü sıvıdan oluşmaktadır. Sıvı tüketimi hepimiz için hayati bir önem taşımaktadır. İkinci beynimiz dediğimiz bağırsaklarımız, böbreklerimiz sıvı tüketimi ile doğru orantılı çalışma faaliyetlerini düzenler. Sağlıklı yaşam için aldığımız kararlar hem bugünümüzü hem de geleceğimizi etkilemektedir.

Tabi sıvı tüketiminde de bir denge bulunur. Her şeyin fazlasının zarar olduğu gibi sıvı tüketiminin de kontrolsüz bir şekilde sürdürülmesi de önemlidir.

Sıvı tüketiminin önemini kavrayan kişiler ayda 1 günlük sıvı detoksu yapmaktadırlar. Sıvı detoksu ile birlikte vücut zamanla arınmaya başlar. Ayda 1 gün uygulayabileceğiniz, sizi zorlamayacak bir sıvı detoksu ile sağlıklı bir yaşam için zahmetsiz ve önemli bir adım atmış olursunuz. Detoksu düzenli aralıklarla devam ettiğiniz zaman vücudunuz bu aylık arınma sayesinde yenilenecek, düzenlenecektir.

1 Günlük Sıvı Detoksu ile Kilo Verilir Mi?

Detoksun asıl amacı vücudu arındırma olduğundan 1 günlük sıvı detoksu yöntemini kilo vermeye çalışmak için kullanmamız gerekir. Hepimizin günlük kendiliğinden yaktığı bir kalori miktarı vardır. Biz bu kalori miktarının üstüne çıktığımız zaman kilo almaya başlarız. Detoks ise vücudumuzda biriken zararlı toksinleri atmaya yarar. Yani detoks yaptığınızda elbette ki belirli ölçülerde kilo kaybı gözlemleyebilirsiniz çünkü gün içerisinde katı yiyecek tüketmezsiniz.

Diyet ve detoksun birbirine karıştırılmaması gerekir. İkisinin farklı yöntemleri ve amaçları vardır. Detoks kilo verme sürecinizde ağırlığınızı dengelemek ve sizi rahatlatmak için yardımcı olabilir. Mideniz rahatladığı için daha hafif ve yüksek enerjili hissederseniz tabii ki ama diyetinizi sürdürmediğiniz ve eski yeme alışkanlıklarınıza döndüğünüz sürece tartı da gördüğünüz kilo kaybı geçici olacaktır.

Sıvı Detoksu Çeşitleri Nelerdir?

Sıvı detoksu yöntemi de diğer detokslar gibi vücuttan toksin atımının sağlanmasındaki en etkili yollardan birisidir. Dolayısıyla yapımında da toksin atıcı içecekler kullanılır. Etkili bir süreç göstermesini amaçlıyorsanız sıvı detoksu süresince mutlaka bol sebze ve meyve tüketimine yer vermelisiniz. Uygulaması ise programınız dâhilinde öğünleriniz yerine hazırlamış olduğunuz detoks sularının tüketimiyle yapılır.

Doğal ve sağlıklı besinler tüketmemizi sağlayan sıvı detoksu, aynı zamanda tüm organlarımızın çalışması açısından da olumlu yönde katkı sağlayacaktır. Sıvı detoksunun çeşitleriyse kullanılan malzemeler ya da yöntemlere dayanılarak değişkenlik gösterebilir. Dolayısıyla bu çeşitlendirmeleri örneklendirecek olursak; sebzeli beslenme, çorba ile beslenme, meyve ile beslenme, soğuk sıkım sıvı detoksu, pastörize edilmemiş sıvı detoksu gibi örneklendirmelere yer verebildiğimiz gibi uygun sıvı karışımlarıyla bu örneklemleri çoğaltmamız mümkündür. Genel olarak önerilme süresi 2 ya da 3 gün arasında değişiklik gösterir. Kişiler kendi vücut özelliklerine göre tercihlerini yapabilir. Beslenme tarzınıza ve hedeflerinize göre uygun detoks yöntemini seçebilir ve sıvı detoksu serüveninize başlayabilirsiniz.

1 Günlük Sıvı Detoksunun Riskleri

Çok çeşitli detokslar bulunmakla birlikte uygulama öncesi kişisel olarak sağlık açısından bize uygun olup olmadığı mutlak çok iyi araştırılıp mümkünse bir doktor onayı ile başlamak her açıdan daha güvenli olmaktadır. Fayda görmek adına kendimizi riske atmamalıyız. Dönem dönem vücudumuzun gereksinimlerine göre uygulanacak birçok güvenilir detoks programı vardır. En doğru olanı hekim kontrolünde gerçekten ihtiyacınız olanı uygulamaktır. Genellikle birçok kesimde ilk olarak zayıflamak için tercih edildiği düşünülse de asıl amacı arınmak olan detoks çeşitleri bilinçsiz bir şekilde uygulama esnasında büyük riskler taşımaktadır. Zayıflamak oldukça zahmet gerektiren bir uygulama olduğu üzere detoks tanımı bu kilo vermek isteyen kişilere hep cazip gelmiştir.

Bir günlük sıvı detoksu adı üzerinde bir gün uygulanması gereken bir detokstur. Etkinliği yapıldığı anda güzel sonuçlanmasından dolayı devam edildiği takdirde ciddi riskler içermektedir. Doktorlardan tarafından da sürekli konunun uyarılmasına karşın sabırsız insanların aynı hataya düşmesi çok kez kaçınılmaz olmuştur.

Bir günlük sıvı detoksu içeriği ve uygulaması hekim kontrolünde çok faydalı bir detokstur. Bilinçsiz uygulama ve devamı safra kesesi şikâyetleri, düşük tansiyon, böbrek rahatsızlıkları gibi ciddi riskler taşımaktadır.

Neyi Sormak istiyorsunuz bu kısıma detaylı belirtin lütfen. ( Yayınlanma Süresi 24 saati bulabilir ) *

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi*

Ücretsiz Bilgi Alın

Tıklayın