Zayıflama Yöntemleri

Zayıflama yöntemleri hakkında merak ettiğiniz soruların yanıtları bu sayfada!

Zayıflamak kolay gibi görünse de esasında komplike bir sürecin ürünüdür. Vücut ihtiyacından fazla alınan kaloriyi yağ dokularına çevirerek vücutta belli bölgelerde saklar. Zaman içerisinde bu birikme artarak kişinin kilolu görünmesine sebep olur. Zayıflama yöntemleri esasında fazla kalori yakımı ve az kalori alımı üzerine kurulu teknikleri içerir. Tarif edilen zayıflama tekniklerinin tamamı cerrahi müdahaleye gerek duyulmayan cinstendir. Aşağıda tarif edilen yöntemlerin sadece bir ya da birkaç tanesinin uygulanması başarı için yetersiz olabilir. Hayat tarzınıza ve vücudunuza en uygun olanların bir kombiniyle zayıflamaya çalışmanız gerekmektedir.Bu sayede ideal kilonuza çok daha kısa ve sağlıklı bir şekilde ulaşabilirsiniz.

Zayıflama Yöntemler ile İlgili Genel Bilgiler

 • Su İçerek Zayıflama: Metabolizmanın hızlı çalışması için gerekli temel maddelerden bir tanesi sudur. Vücutta suyun eksik olduğu durumlarda otomatik olarak metabolizma hızı azalmakta ve vücut kaloriyi yakmak yerine depolamaya başlamaktadır. Durum böyle olunca zayıflamanın anahtarlarından bir tanesi de su içmek olmaktadır.
 • Kahvaltıda Yumurta Tüketmek: Kilo vermenin denkleminin az kalori almak olduğunu söylemiştik. Az kalori almanın yollarından bir tanesi tokluk hissini uzun tutmaktır. Kahvaltıda yenilen yumurta daha uzun süre tokluk hissi vereceğinden dolayı gereksiz kalori alımına engel olacaktır.
 • Kahve Tüketimi: Kahve, metabolizmanın çalışma hızını arttırıp yağ yakım sürecine olumlu açıdan katkıda bulunmaktadır. Şekersiz ve kremasız içilen kahve aynı zamanda kalori açısından da oldukça düşük seviyelerde kalmaktadır. Özellikle öğle ve akşam yemeği gibi uzun saat aralıklarının olduğu öğünler arasında kahvenizin içerisine ekleyeceğiniz light süt ile hem metabolizmanızın çalışmasına katkıda bulunabilir hemde çok daha uzun süreli tokluk sağlayabilirsiniz.
 • Yeşil Çay Tüketimi: Yeşil çay, çerisinde bulunan kafein ve katesin ile birlikte yağ yakımına yardımcı olan bir besindir. Ayrıca termojenik etkisi ile de metabolizmanın hızlanmasına yardımcı olmaktadır.
 • Besinlerinizi Pişirirken Hindistan Cevizi Yağı Kullanın: Hindistan cevizi yağı vücutta yağ oksidasyonunu arttırmaktadır. Bu sayede vücutta yağ depolanmasını azaltırken kilo verme sürecine destek olmaktadır. Gün içerisinde kullanılan enerji miktarının da artmasını sağlayan hindistan cevizi yağını yemeklerinizi pişirirken kullanarak kilo verme sürecinize katkıda bulunabilirsiniz.
 • Şeker Kullanmayı Bırakın: Şeker gün içerisinde gereksiz kalori almanıza neden olmaktadır. Kan şekerinde düzensiz dalgalanmalara neden olan şeker tüketimi gün içerisinde daha fazla açlık hissetmenize neden olacaktır. Bu yüzden zayıflama sürecinizde şeker tüketimizi sınırlandırarak kilo verme sürecinize destek olabilirsiniz.
 • Karbonhidrat Tüketimini Minimum Seviyeye İndirin: Kan şekerinin anlık olarak değişmesine sebep olarak açlık hissinin oluşmasını sağlayan karbonhidratlardan uzak durmak zayıflama süreciniz için oldukça önemlidir.
 • Planlı Yiyin: Yediğiniz yiyecekleri kayıt altında tutun ve gereğinden fazla kalori almamak için belli bir plan dahilinde besinlerinizi tüketin. Çok uzun süre aç kalmamaya çalışın. Uzun süreli açlık durumlarında iştah atakları geçirebilir ve yüksek kalorili gıdalara yönelebilirsiniz. Bu nedenle belirli aralıklar ile öğün tükettiğinizde iştahınızı çok daha kolay kontrol altına aldığınızı göreceksinizdir.
 • Atıştırmalık Alışkanlıklarınızı Değiştirin: Çok acıktığınızda sağlıksız ve kalori açısından yüksek atıştırmalıklar yerine meyve ve sebze gibi sağlıklı atıştırmalıkları tercih edin.
 • Düzenli Spor Yapın: Yağ yakımına en çok katkıda bulunan şey şüphesiz spor egzersizlerini düzenli hale getirmektir. Günlük olarak belli periyotlarda egzersiz yaparak yağ yakım sürecinize destek olabilirsiniz.
 • Lif Ağırlıklı Beslenin: Tokluk hissinin korunmasında ve sindirim sisteminin düzene sokulmasında en başarılı gıdalar lif içeren besinlerdir. Bu yüzden günlük beslenmenizde lifli gıdalara olabildiğince yer vermelisiniz.
 • Sebze ve Meyve Ağırlıklı Beslenin: Gün içerisinde tükettiğiniz öğünlerden birinde mutlaka sebzeye yer verin. Düşük kalori ve yüksek lif içeriğiyle sizi hem tok tutacak hem de vücudunuz için gerekli vitamin ve mineral değerlerini almanıza katkıda bulunacaktır. Meyve tüketiminizi şeker içeriğinden dolayı gün içerisindeki ara öğün porsiyonlarınıza dikkat ederek yapmalısınız. Bu sayede hem tatlı ihtiyacınızı giderebilir hemde ara öğün ihtiyacınızı sağlıklı bir şekilde yapabilirsiniz.
 • Besinleri Yavaş Tüketin: Yavaş tükettiğiniz besinler daha fazla tokluk hissi yaratmaktadır. Bu yüzden öğünlerin süresini elinizden geldiğince uzatmalısınız.
 • Uykunuzu Düzene Sokun: İyi uyumak hayatınızdan stresin uzaklaşmasına sebep olacağından dolayı olabildiğince deliksiz ve düzenli uyumaya çalışmalısınız. Stresin uzaklaşması yeme alışkanlıklarınızı kökten değiştirecektir. Strese bağlı yeme ataklarınızı uykunuzu düzene sokarak giderebilirsiniz.
 • Protein Ağırlıklı Beslenin: Protein ağırlıklı beslenme metabolizma hızını arttıracağından dolayı protein açısından zengin beslenin.

Zayıflama Yöntemleri Kategorileri

Bilimselliği Kanıtlanmış Zayıflama Yöntemleri

Kilo vermek için uygulanabilecek yüzlerce farklı yöntem olsa da bunlardan çok azı bilimsel temellere dayanmaktadır. Birçok uygulamanın sonucu bilimsel bir çalışma gibi sunulmakta; bu sunumlardan da ticari kazanç elde edilmektedir. Kilo vermek, daha da önemlisi kalıcı şekilde kilo vermek için uygulanabilecek bilimsel yöntemler oldukça sınırlıdır. Bu yöntemlerin belirli bir düzen içerisinde, diyetisyen tavsiyesine dayanacak şekilde uygulanması halinde ise kilo vermemek ya da mevcut kiloyu koruyamamak mümkün değildir. Kısacası, bilimsel olarak kanıtlanmış yöntemler dışındaki yöntemler belirli bir beklenti içinde uygulanmamalıdır. Bilimsel olarak kanıtlanmış kilo verme yöntemleri sayesinde uzun sürede kalıcı şekilde kilo vermek mümkündür. Bilimsel olarak kanıtlanmış kilo verme yöntemlerini şu şekilde sıralayabiliriz:

Bol Sıvı Tüketimi Yapın

Vücudumuzun çok büyük bir kısmı sıvıdan oluşmaktadır. Sıvı yalnızca vücut kütlesini oluşturmamaktadır. Aynı zamanda hücrelerin faaliyetleri üzerinde de belirleyici etkilere sahiptir. Genel olarak sıvı tüketimi metabolizmanın çalışma hızını belirlediğinden dolayı bol su tüketimi sayesinde metabolizmanın normalden yüzde yirmi daha hızlı çalışması söz konusudur. Yetişkin ve ortalama beden ölçülerine sahip bir insanın günlük tüketmesi gereken sıvı miktarı yaklaşık olarak iki litredir. Bunun üç litreye çıkarılması halinde metabolizma olması gerekenden hızlı çalışarak fazla kalorilerin yakılmasına yardımcı olmaktadır. Sıvı tüketimi yaparken kafein içeren içeceklerin alım miktarlarına dikkat edilmeli ve asitli, şekerli sıvıların tüketiminin sınırlandırılması hatta bırakılması gerekmektedir.

Öğün İçeriklerini Doğru Belirleyin

Hangi öğünde hangi besinlerin tüketildiği oldukça önemlidir. Bazı besinler az kalori içermesine rağmen tok tutmakta; bazıları ise vücutta bunun tam tersi bir etki oluşturmaktadır. Günün ilk öğününde kalori açısından fakir ama doyuruculuk açısından zengin olan gıdaların tüketilmesi gerekmektedir. Ara öğünlerde ise hacim olarak büyük ancak kalori olarak düşük değerlere sahip besinlerin seçilmesi genel olarak kalori alımını sınırlandırmaktadır. Örneğin sabah kahvaltısında yumurta ara öğünlerde ise yoğurt tüketmek kilo verme sürecinizde oldukça faydalı olacaktır. Son olarak ise zor parçalanan tahılların kahvaltı ve öğle yemeğinde; kolay parçalanan tahılların ise akşam yemeğinde tüketilmesi genel olarak kan şekerini düzenlemek konusunda daha yararlı olacaktır.

Kahve Tüketimini Artırın

Eğer doğru miktarda tüketilirse kahve oldukça faydalı bir diyet içeceğidir. İçerisinde kafein ve çeşitli antioksidanlar bulunmaktadır. Antioksidanlar vücudu desteklerken kafein de metabolizmanın hızını artırmaktadır. Hızı artan metabolizma ise yağ yakım sürecinin hızlanmasına yardımcı olacaktır. Gün içerisinde iki ya da üç fincana kadar sade kahve içmek kilo verme hızını artıracaktır.

Bitki Çayı Tüketimini Artırın

Kafein olarak daha az değerlere sahip olan bitki çaylarının tüketilmesi kilo verme hızını artırmakta; kilo verirken de vücudu güçlendirmektedir. Başta yeşil çay olmak üzere birçok bitki çayı kilo verme hızını yüzde on kadar artırmaktadır. Gün içerisinde iki-üç fincan kadar tüketilmelerinde herhangi bir sakınca yoktur. Ayrıca sıvı alımı da bitki çayları yardımıyla sağlanabilmektedir. Özellikle akşam yatmadan önce içilen bitki çaylarının vücudun yağ yakma kapasitesini artırdığı bilinmektedir. Web üzerinde yapabileceğiniz aramalar içisinde zayıflatan bitki çayları yada zayıflama çayları adı altında daha detaylı bilgi alabilirsiniz.

Yemeklerinizde Sağlıklı Yağlar Kullanın

Bilindiği üzere diyet denilince akla gelen ilk şeylerden birisi yağ tüketimi olmaktadır. Ülkemizde en sık kullanılan yağlar çiçek yağlarıdır. Ancak bu yağlar fabrikasyondan geçtiği için bir o kadar da zararlıdır. Tüketimin fazla olması kalori alımını maksimum seviyeye çıkarmaktadır. Diyet yapan insanların zeytinyağı, Hindistan cevizi yağı, avokado yağı gibi sağlıklı yağları tüketmesi faydalı olacaktır. Ayrıca tereyağı da belirli oranlarda beslenme programınızda yer alabilmektedir.

Her Türlü Rafine Şeker Tüketiminden Kaçının

Günümüzde insanların hızla kilo almasının başlıca sebebi rafine şekerdir. Rafine şeker tüketildikten sonra bağırsaklar tarafından değil, tükürük bezleri tarafından kana karıştırılmaktadır. Sürenin oldukça kısa olmasından dolayı da kan şekeri dengesiz bir biçimde artıp azalmakta; buna bağlı olarak da kişinin açlık hissi sürekli olarak artmaktadır. Eğer sağlıklı beslenmek, kalıcı şekilde kilo vermek istiyorsanız rafine şeker tüketimini tamamen kesmeniz gerekir. Tatlı, şekerli çay ve şeker ilavesi bulunan tüm besinlerin tüketiminden kaçınmalısınız. Az miktarda ihtiyacınız olan şekeri ise meyvelerden karşılamalısınız. Ayrıca rafine şekerin yerine kullanılan tatlandırıcıları içeren ve diyet diye pazarlanan her türlü ürünün kullanımından da uzak durmalısınız.

Aldığınız Karbonhidratlara Dikkat Edin

Karbonhidrat tüketimi hem fazla kalori almaya sebep olmakta hem de vücudun su tutma kapasitesini artırmaktadır. Sağlıklı beslenme ve diyet dönemlerinde alınan karbonhidrat miktarı kadar tükettiğiniz karbonhidrat türüne de dikkat etmelisiniz. Yavaş parçalanan tam tahılların tüketimi sayesinde hem karbonhidrat ihtiyacınızı karşılayabilir hem de gereğinden fazla kalori almaktan kaçınabilirsiniz.

Düzenli Olarak Spor Yapın

Kalıcı şekilde kilo vermek için yapılması gerekenlerin başında spor egzersizleri gelir. Vücudun farklı kas gruplarını çalıştırmak, fazla kalorileri yakmak için spor biçilmiş kaftandır. Uzman bir antrenör ile hazırlanan spor egzersizleri sayesinde uzun vadede kalıcı şekilde kilo vermek mümkündür.

Et Tüketimini Sınırlayın, Sebze Tüketimini Artırın

Bağırsakları yoran, bağırsak florasını bozan her türlü besinden uzak durmalısınız. Eğer özellikle protein diyeti yapmıyorsanız et tüketiminizi sınırlandırmalısınız. Dinlenmiş veya marine edilmiş etleri tüketmelisiniz. Lif açısından yüksek değerlere sahip olan sebzeleri bol bol tüketebilirsiniz..

Kalıcı Zayıflama Yöntemleri Nelerdir?

Konu kilo vermek olduğunda insanların kafası inanılmaz derecede karışmaktadır. Birçok diyetin ve yöntemin mevcudiyeti bu kafa karışıklığının başlıca sebepleri olmakla beraber irade konusunda sıkıntılar yaşanması da kişilerin azmini kırmakta; onları kalıcı kilo verme yöntemi araştırmaya itmektedir. Hangi yöntemle kilo verilirse verilsin, kilo verme süreci boyunca ve sonrasında iradeli olmak kalıcı kilo vermenin anahtarıdır. Herhangi bir sebepten dolayı vazgeçmek ya da ödüllendirme maksatlı da olsa kaçamak yapmak kalıcı kilo vermeyi engelleyen unsurlardır.

Kalıcı kilo vermek isteyenlerin tek bir yönteme bağlı kalmaktansa bazı kanıtlanmış yöntemlerin bir karışımını uygulaması daha faydalı olacaktır. Bilindiği üzere bel ve basen gibi bölgelerde fazla yağlar depolanmaktadır. Uzun süre hareketsiz bir yaşama sahip olunması durumunda ise bu yağlar erimeye karşı dirençli hale gelmektedir. Düzensiz şekilde yapılan spor egzersizleri veya diyetler ile bu yağların eritilmesi mümkün olmamaktadır. İşte kalıcı kilo yöntemleri tam olarak bu noktada imdada yetişir.

Kalıcı şekilde kilo vermek isteyenlerin yapması gereken en temel şey düşünce tarzlarını ve yaşam tarzlarını değiştirmektir. Kilo vermeyi hayatlarının ve düşüncelerinin merkezine koyanlar genelde kilo vermek konusunda başarısız olmaktadır. Zayıflamayı bir iş olarak görmekten çıkarıp yaşam tarzı haline getirmek gerekmektedir. Bunun içinde kapsamlı bazı değişiklikler yapılması gerekmektedir.

Hayatınızın Merkezine Sporu Koyun

Alınan fazla kalorilerin yakılması, vücudun şekle sokulması ve mevcut olan yağ dokularının yakılması ancak spor ile mümkündür. Vücuttaki her kası çalıştırabilen değişik hareketleri de içeren bir spor programının uzman bir antrenör tarafından hazırlanması faydalı olacaktır. Özellikle bölgesel yağlanma için özel olarak geliştirilmiş hareketler uygulanmalı, bölgesel yağlanmalar tamamen eridikten sonra da vücudun tamamını eşit derecede çalıştıracak egzersiz programlarına geçilmelidir. Günlük olarak en az yarım – bir saat arasında spor yapmak kalıcı şekilde kilo vermek için yeterlidir.

Organik ve Sağlıklı Besinler Tüketin

Hazır paketli gıdalardan olabildiğince uzak durun. İçerisinde rafine şeker, asit, koruyucu veya tatlandırıcı içeren besinleri tüketmekten vazgeçin. Köylü pazarlarından, köylerden veya butik üretim yapan yerlerden alışverişlerinizi gerçekleştirin. Büyük marketlerde satılan ve diyet etiketi içeren her türlü besinden uzak durun. Elinizden geldiğince evde organik sebze ve meyvelerle yaptığınız yemekleri tüketmeye çalışın. Aşırı yağlı yiyeceklerin tüketimini tamamen kesin. Vücudunuzun ihtiyaçlarına uygun bir beslenme programını uzman bir diyetisyenden yardım alarak oluşturun.

Yemekleri Pişirme Şeklinizi Değiştirin

Kalıcı şekilde kilo vermek için tüketilen besinlerin nasıl pişirildiği oldukça önemlidir. İnsanlar hızlı kilo verdiren diyetlere başlamakta; diyet ile birkaç kilo verdikten sonra artık kilo almayacağını düşünerek sağlıksız besinleri sağlıksız pişirme teknikleri kullanarak tüketmektedirler. Bir yemeğin sağlıklı olup olmadığını belirleyen unsurların başında pişirme tekniği gelir. Eğer kalıcı şekilde kilo vermek istiyorsanız besinlerin besin değerini koruyan pişirme tekniklerine başvurun. Özellikle haşlama, buğulama ve ızgara başlıca tercihleriniz olsun. Yağda kızartmayı ise elinizden geldiğince kullanmamaya çalışın.

Hareketsiz Bir Yaşam Tarzından Uzaklaşın

Kalıcı şekilde kilo verememenin altında yatan en temel sebeplerden bir tanesi de hareketsiz yaşam tarzıdır. Hareketsiz şekilde çalışmak veya genel olarak hareketsiz olmak kas yapılarını, kasların harcadığı enerjiyi, kalori tüketim oranlarını etkilemektedir. Vücuda yeteri kadar kalori alınmasına rağmen bu kaloriler yakılmamakta, vücudun farklı bölgelerinde depolanmaktadır. İlgili fazla kalorileri daha depolanmadan yakmak için mutlaka hayat tarzının daha hareketli hale getirilmesi gerekmektedir. Eğer masa başı işiniz var ise her saat başında on dakikalık yürüyüşler yapabilirsiniz. Bu sayede günlük aktivite düzeyinizi arttırabilirsiniz.

Hayatınızı Düzene Oturtun

Ne yendiği ve nasıl spor yapıldığı kadar önemli olan bir diğer husus ise günün nasıl düzenlendiğidir. Kilo almanın başlıca sebeplerinden birisi vücudun biyolojik saatine uygun olmayacak şekilde besin tüketmektir. Bilindiği üzere vücudun tüm hareketlerinden ve gelişiminden hormonlar sorumludur. Hormon dengesi açısından değerlendirdiğimizde gece uykuları daha önemlidir. Ayrıca akşam yediden sonra ve sabah altıdan önce besin tüketmek vücuda zarar vermekte; kilo alımına neden olmaktadır. Bu sebepten ötürü gününüzü düzenlerken gece düzenli uyumaya, besinleri doğru saatlerde tüketmeye dikkat etmelisiniz. Öğün ve spor düzeninizi oluşturabilmek adına diyetisyenlerden yardım alabilirsiniz.

Diyete ve Spor Egzersizlerine Rağmen Kalıcı Kilo Veremiyorsanız

Eğer tüm çabalarınıza ve irade göstermenize rağmen fazla kilolarınızı veremiyor ya da verdiklerinizi hızlıca alıyorsanız yapmanız gereken şey tıbbi testler yaptırmanızdır. Başta hormon dengesi olmak üzere insülin direnci ve göbek bölgesinde yağlanmaya sebep olabilecek vitamin eksikleri detaylı değerlendirilmelidir. Yaptırılacak testlerin sonuçlarına göre fiziksel aktivite ve beslenme planları oluşturulabilir. Kalıcı şekilde kilo vermek için operasyondan sonra spor yapılmalı, beslenme düzeni kurulmalıdır.

Daha detaylı bilgi almak için Uzman Diyetisyen Tuğba Yaprak‘a ulaşabilirsiniz.

Diyetisyen

Tuğba Yaprak

Genel yaşam standardınızı bozmadan, sıkılmadan diyet yapmak istemez misiniz ?

Sizi Arayalım


  Hemen Şimdi Destek Alın

  Benimle Zayıflayanları Görmek İçin

  Tıklayın