Detoks Yaptıran Diyetisyenler ve Doktorlar

Detoksun hayatımızdaki yeri ve önemini artık hepimiz kavradık. Peki detoks yaptıran diyetisyenler ve doktorlar kimlerdir? Nasıl ulaşabiliriz?

Detoks genelde yaşı ilerlemiş olanlarda, sağlıksız beslenenlerde ve kilo problemi olanlarda uygulanan özelleştirilmiş bir diyet çeşididir. Vücutta biriken toksinlerin ortadan kaldırılması ilk amaç olmakla beraber kilo vermek, beslenme alışkanlıklarını düzene oturtmak, uyku düzenini sağlamak gibi amaçlar da güdülür. Vücuda alınan çoğu besin belli miktarlarda atık maddeyi hücrelerde ve organlarda bırakır. Bu toksinler vücut için küçük miktarlarda etkisiz olsa da çoğalmaları halinde oldukça olumsuz sonuçlar ortaya çıkarabilirler. Günümüzde deneme aşamasında olan cihazlarla bu toksinlerden kurtulmak mümkün olabilse de en etkili yöntem ağır bir detoks diyeti uygulamaktır. Bu diyet ile vücuda oldukça fazla toksin bırakan besinlerin tüketimi sıfırlanırken; bu toksinlerin ortadan kalkmasını sağlayacak sağlıklı besinlerin tüketimi maksimize edilir.

Detoks diyetinin uygulanma sebebinin sağlıksız beslenme olduğu açıktır. Tüm doktorlar olmasa da bazı doktorlar ve diyetisyenlerin neredeyse tamamı beslenmelerine oldukça fazla dikkat ederler. Bu sebepten ötürü vücutlarında toksin birikme ihtimali, doktor ve diyetisyen olmayan bir bireye göre daha düşüktür. Bu ihtimal ne kadar düşük olsa da çevre şartlarından dahi toksinin vücutta birikme ihtimali bulunduğundan dolayı onlarda ara ara bu diyetlere başvururlar.

Günümüzde beslenme ve diyet konusunda kamuoyunu yönlendiren birçok isim beslenmelerine oldukça dikkat ediyor olmalarına; et, balık ve karbonhidrat gibi besinleri minimum miktarda tüketiyor olmalarına rağmen detoks diyetine başvurmaktadır. Beslenme alanında uzman kişilerde yılda birkaç kez detoks diyetlerine başvurarak toksin birikiminin önüne geçmeye çalışmaktadırlar.

Diyet ve beslenme konusunda uzman kişiler detoks diyetini genelde yılda iki kere ve mevsim başlangıçlarında yaparlar. Mevsim başlangıçları vücut dengelerinin değiştiği ve müdahaleye oldukça açık olduğu zamanlardır.

Tam bu zamanlarda vücuda sağlıklı beslenmeyi aşılamak mevsim boyunca ve belki de yıl boyunca sağlıklı beslenmeyi alışkanlık haline getirmeyi teşvik edecektir.

Ayrıca katı bir diyet uygulaması olarak değil de daha çok günün kurtarılması şeklinde görülebilecek detoks diyetleri de diyetisyenler tarafından uygulanır. Örneğin günün ilk öğünü olan kahvaltıdan önce içilen taze sebze suları sayesinde sürekli ve düşük seviyeli detoks diyeti uygulamasının yapıldığını görebiliriz.

Ayrıca şunu da söylemek gerekir ki hiçbir diyet tek başına işe yaramaz. Diyetin sağlıklı bir yaşamla birleştirilmesi gerekir. Detoks diyeti yapan diyetisyenler günlük olarak spor yapmakta; sağlıklarını bozabilecek her türlü koşuldan olabildiğince uzak durmaktadır. Kilo problemiyle uğraşan kişilerde spor egzersizlerinin çok daha fazla ön planda olması gerekir. Böylece kişi hem sağlıklı beslenecek hem de yaptığı egzersizler sayesinde oldukça stabil ve hızlı kilo verecektir.

Sonuç olarak detoks diyetleri birçok diyetisyen tarafından bizzat uygulanmaktadır. Ancak uygulama her vücuta göre farklılaşmaktadır. Çoğu diyetisyenin, kazandıkları beslenme alışkanlıklarından dolayı uzun süreli ve ağır detoks diyeti yapmasına gerek kalmaz. Hafif ve kısa süreli diyetler ile vücutlarındaki tüm toksini ortadan kaldırabilirler. Ayrıca sağlıklı beslenmeyi bir hayat felsefesi haline getirdiklerinden dolayı detoksun ana ilkelerini günlük yaşamlarında zaten uygularlar. Bu günlük uygulamalardan dolayı çoğu zaman detoks diyetine ihtiyaçları bile kalmamaktadır.

Neyi Sormak istiyorsunuz bu kısıma detaylı belirtin lütfen. ( Yayınlanma Süresi 24 saati bulabilir ) *

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi*

Ücretsiz Bilgi Alın

Tıklayın