Karaciğer Detoksu

Karaciğer hastalıklarının önüne geçmek ve karaciğer ile ilgili problemlerinizden kurtulmanın bir yolu da karaciğer detoksu gerçekleştirmektir.

Karaciğer Detoksu Nedir?

Vücudun sağlıklı bir yapıya sahip olabilmesi için en büyük organ olarak farklı vazifelere sahip olan karaciğerin sağlıklı olması gerekir. Çünkü karaciğer dolaşım, sindirim ve toksinlerin vücuttan atılması gibi önemli konularda görev almaktadır. Bu bağlamda sağlıklı bir karaciğere sahip olmak açısından da son yılların popüler uygulamalarından biri olarak karaciğer detoksu değerlendirilebilir.

Detoks, vücutta istenmeyen zararlı kimyasalların ve toksinlerin vücuttan atılmasını ifade eder. Bu avantajı elde etmek için bazı gıdalar beslenme listesinden çıkarılırken, bazı gıdalar detoks uygulaması için tercih edilir. Bu bağlamda karaciğer detoksu gerçekleştirilirken de karaciğere güç sağlayacak, koruma oluşturacak ve yeterli beslenme sağlayacak adımlar atılır.

Sağlıklı bir karaciğere sahip olabilmeniz için öncelikle sağlıklı besinleri diyet listenizde bulundurmanız gerekir. Aslında bu sayede karaciğer detoksu gerçekleştirilebilir. Örneğin rafine gıdalar yerine doğal meyve sebzeler, tam tahıl içerikli gıdalar ve vitaminli gıdalar seçilmelidir. Kırmızı et haftada 1-2 gün tüketilerek, balık ve bitkisel protein daha çok alınmalıdır. Doymuş yağ içeren fındık, ceviz, badem ve zeytinyağı gibi yağlar seçilmeli ve günde 5 porsiyon sebze-meyve tüketmeye önem vermelidir.

Karaciğer sağlığını koruyabilmek için alkol tüketiminden ve sigara tüketiminden kaçınarak, yeterli düzeyde öncelikli olarak su ve sağlıklı içecekler tüketilmelidir. Ayrıca hayatınızda mutlaka egzersiz yani hareket bulunmalıdır. Bazı kişiler dengeli beslenmelerine rağmen vücudunda herhangi bir eksiklik bulunduğu için gıda takviyesi kullansa da bu takviyeler karaciğere istediği faydayı sağlamaz. Ancak gereken durumlarda doktor tavsiyesi ile birlikte vitaminler ve detoks sularının kullanımı karaciğere güç katabilir.

Karaciğer Detoksu Nasıl Yapılmalıdır?

Vücudumuzun önemli organlarından birisi olan karaciğer sağlığımızı korumamız için karaciğer detoksu yapabilirsiniz. Bu detoks ile karaciğerinizin temizlenmesine, vücuttaki toksinlerden uzaklaştırılmasına sağlamaya yardımcı olacaktır. Bu karaciğer detoks diyeti genellikle sebzeler, meyveler ve doğal sıkma meyve suyu içermektedir. Sizlerde karaciğer sağlığını korumak adına karaciğer detoksu tüketebilirsiniz. Düzenli bir şekilde tüketilen karaciğer detoksu ile iyileşebilirsiniz.

Karaciğer Detoksu Tarifi

Malzemeler

 • Zencefil
 • Zerdeçal
 • Bal
 • Tarçın
 • Karabiber
 • Hindistan cevizi sütü
 • Sıcak içme suyu

Hazırlanışı

Karaciğer temizliği için yapılan detoks şu şekildedir; Öncelikle malzemelerinizi hazır hale getiriniz. Daha sonra sıcak suya zencefil ve zerdeçalı ilave edin. Ardından 10 dakika kadar demlenmesini sağlayın. Bu karışımın içine birde karabiber, tarçın ve bal ilave edin ve iyice karıştırın. Ocakta 5 dakika daha dinlenmeye bırakınız. Son olarak da bu karışım içine Hindistan cevizi sütü de ilave ederek karışımı tamamlayın ve ocaktan alıp süzüp tüketebilirsiniz. Bu karışımı her sabah kahvaltısında içiniz.

Kimler Karaciğer Detoksu Yapmalıdır?

İnsanlar günümüzde vücutlarında sağlık elde edebilmek için birçok farklı bitkisel tedavi denemektedir. Ancak bu yöntemlerin bazıları bilimsel olarak kanıtlanmış bazıları ise sadece belirli kişilerin deneyimlerine bağlı olarak ortaya çıkmıştır. Ancak bitkisel yöntemler ile karaciğer detoksu gibi bir uygulama yapmak için mutlaka kanıtlanmış ve uzmanlar tarafından da kabul edilen yöntemleri kullanmak gerekir.

Aslında karaciğer detoksu gerçekleştirmek için bilinen yöntemleri bitkiler sayesinde doğal olarak evinizde kendinizde sağlayabilirsiniz. Hatta bu konuda belirli kurallar göz önünde bulundurularak, sağlıklı beslenme ve hareketli bir yaşam mutlaka sağlanmalıdır. Dengeli beslenmede yeterli sıvı gıda tüketimi, fazla doymuş yağdan kaçınmak, kırmızı et tüketim oranını ayarlamak, karbonhidrat tüketim oranını ayarlamak ve alkol-sigara kullanımından kaçınmak önemli ayrıntılardır.

Detoks uygulaması genellikle uzman diyetisyenler ve hekimler tarafından kontrol edilen bir şekilde sağlanacak önemli bir diyet programı bağlamında gerçekleştirilir. Bu bağlamda karaciğer detoksu yani karaciğer yıkanması için de yine uzmanların verdiği formüller uygulanmalıdır. Hatta bu formüller kimi zaman 5gün kimi zaman 1 hafta gibi süreçler içerisinde uygulandığında daha etkili olacaktır.

Aslında bu detoks uygulaması sağlıklı her bireyde sorunsuz bir şekilde uygulanabilir. Özellikle karaciğer yağlanması ile karşılaşan ve obezite yaşayan kişilerde uygulanabilir. Kronik karaciğer hastalığı ve Hepatit B taşıyıcılarında uygulanması doğrudur. İş hayatı nedeniyle yoğun egzoz dumanı, kimyasallar ve kirli havaya maruz kalan kişilerde uygulanabilir. Kuru temizleme ve çamaşırhaneler gibi noktalarda çalışan kişilerde de uygulanabilir. İstisnai olarak siroz hastaları, hamileler, küçük çocuklar, bitki alerjisi bulunan kişiler ve karaciğer kanseri yaşayan kişilerde uygulanması doğru olmayabilir.

Karaciğer Detoksu Ne Zaman Yapılır?

Vücudumuz için önemli bir işlevi olan karaciğerimizin sağlığını korumak adına karaciğer detoksu uygulayabilirsiniz. Karaciğer detoksunu uygulamak karaciğerimizin sağlığı açısından birçok faydası bulunmaktadır. Bu detoks bağışıklık sistemini güçlendirmeyi ve sindirim sistemini düzenlemeye yardımcı olur. Ayrıca karaciğer sağlığını korumak gibi birçok faydası bulunmaktadır. Karaciğeri yıkamanın en faydalı yoludur. Karaciğer detoksunun yapılma amaçları genelde vücut için önemli bir organ olan karaciğerin atamadığı zararlı mikropları vücuttan atmaktır. Karaciğer rahatsızlığı olanlar bu detoksu düzenli bir şekilde uygulasınlar. Karaciğerimiz hasar görebilir, yorulabilir ve güç kaybedebilir. Bu sebeple sadece doğal besinlerden üretilen detoksu her sabah içtiğiniz takdirde doktora bile gerek duymadan önlemini almış olursunuz. Özellikle de alkol kullanan bireylerde karaciğer hastalığına yakalanma riski oldukça fazladır. Alkollü madde tam anlamda sindirilmediği için vücudunuzda bulunan zararlı maddeleri dışarı atamaz. Bu sebeplerde zamanla burada biriken zararlı maddeler çeşitli ciddi hastalıklara ortaya çıkarabilir. Bundan dolayı doğal olan bu detoks diyetini uygulayınız.

Karaciğer sağlığınız için uygulamış olacağınız karaciğer detoksunun sağlığınıza birçok faydası bulunur. Bunlar genellikle; Karaciğer hastalıklarından korur ve yakalanma riskinizi azaltır,karaciğer yağlanmasını önler, kronik hastalıklara yakalanma riskini azaltır, alkol tüketen kişiler için zararlı maddeleri vücudunuzdan atmanıza yardımcı olur, sindirim sisteminizi düzenler ve kabızlığa iyi gelir, vücudunuzdan zararlı mikropları atar ve kan akışınızı sağlamaktadır. Düzenli bir şekilde tükettiğiniz takdirde yararını göreceksiniz.

Karaciğer Detoksu Neden Yapılır?

Metabolizmanın hayati parçalarından birini oluşturan karaciğer, vücutta kan şekerinin düzenlenmesi, proteinlerin yağlara dönüştürülmesi ve enerjinin üretilmesi gibi birçok görevi üstlenir. Aslında vücudun dengede olabilmesi için karaciğerin sağlıklı olması ve korunması çok önemlidir. Eğer hayatınızın belirli dönemlerinde karaciğer sağlığınız bozulursa, karaciğer detoksu gibi bir uygulamayı tercih edebilirsiniz.

İşlevleri açısından insan vücudunda çok önemli bir yere sahip olan karaciğer, aslında vücudun güç kaynaklarından birisidir. Vücudun en çok yorulan ve en çok zorlanan organlarından biri olmakla birlikte yanlış bir yaşam tarzı karaciğerde hasarlara yol açabilir. Bu nedenle karaciğer detoksu susuz kalmış, sağlıksız beslenmiş ve yorulmuş karaciğeri kurtarmak için gerçekleştirilir.

Karaciğerde genellikle karşılaşılan en büyük sorunlar arasında yağlanma ve karaciğerin hasar görmesi yer alır. Vücutta biriken toksinler de karaciğer içerisinde depolandığı için ve karaciğer vasıtasıyla vücuttan atıldığı için detoks yapmak hem karaciğerinizi hem de vücudunuzu koruyacaktır. Ayrıca detoks yaptığınızda karaciğeriniz ile birlikte vücuttaki birçok farklı organ da daha rahat ve güçlü çalışmaya başlayacaktır.

Günümüzde karaciğer detoksu gerçekleştirmek için birçok farklı yöntem ve farklı gıda tercih edilebilir. Örneğin, 1 adet limon, 15 adet maydanoz ve bir bardak su yeterli olabilir. Sapları ile birlikte mutfak robotundan geçirdiğiniz maydanozların üzerinde bir bardak su ve limon suyu ekledikten sonra tekrar robottan geçirip 15 gün boyunca her sabah kahvaltıdan yarım saat önce bu içeceği tüketebilirsiniz.

Karaciğer Detoksunun Faydaları Nelerdir?

Karaciğerin çok daha rahat bir çalışma sistemi elde etmesi ve rahat bir nefes alması için uygulanan karaciğer detoksu kapsamında özellikle faydalı bir gıda tüketimi sağlamak ve egzersizi sürekli hale getirmek yer alır. Çünkü sağlıksız bir beslenme düzeni ve hareketsiz bir yaşam, karaciğerin kirlenmesine neden olurken, sonrasında karaciğer yıkama yani detoks uygulaması mecburiyeti ortaya çıkar.

Sağlıklı ve doğru bir karaciğer detoksu yapabilmek için sıvılar, gıdalar ve bitkiler bir arada kullanılarak zararlı gıdalardan kaçınmak gerekir. Örneğin; alkol, sigara, fazla yağlı besinler, karbonhidratlar ve zararlı paket gıdalardan kaçınmak önemlidir. Karaciğerin korunabilmesi ve detoks uygulanabilmesi için dost bitkiler arasında deve dikeni, enginar, rezene, ekinezya, kekik ve sarımsak gibi doğal bitkiler yer almaktadır.

Bu önemli noktalara dikkat edildiğinde detoks uygulaması birçok önemli fayda sağlayabilir. Bu faydalar arasında ise

 • Karaciğer hastalıklarını önleyebilme,
 • Karaciğer yağlanmasını önleyebilme,
 • Alkol ve sigara kullanımı sonrasında vücutta biriken toksinleri uzaklaştırma,
 • Kronik hastalıklarda kullanılan ilaçların artıklarını uzaklaştırma,
 • Kabızlığı engelleme,
 • Kan akışının düzenlenmesi ve sağlık kazanma,
 • Vücuttan mikropların uzaklaştırılması,
 • Karaciğer problemlerine bağlı olarak yaşanan iştah bozukluğunun kaybolması ve sağlıklı beslenme sisteminin yeniden elde edilmesi yer almaktadır.

Karaciğeri Yağlandıran Nedenler Nelerdir?

Vücutta kan dolaşım sistemi içerisinde kanın süzüldüğü, toksinlerin biriktiği, yağın depolandığı ve glikojenin üretildiği önemli merkezlerden birisi karaciğerdir. Karaciğer birçok farklı göreve sahip olmakla birlikte bu görevleri gerçekleştirirken de yağlanma ile karşılaşabilir. Yağlanmış ve çalışma sisteminde hasara uğramış karaciğerin yeniden temizlenmesi ve sağlıklı bir şekilde çalışmasının sağlanması amacıyla karaciğer detoksu uygulanabilir.

Detoks uygulaması gerçekleştirmeden önce karaciğer yağlanmasının tekrar etmesini engellemek amacıyla bazı yaşamsal değişimler, beslenme değişimleri ve hareketlilik sağlanması gerekir. Yani aslında öncelikle karaciğer yağlanmasının nedenleri araştırılmalıdır. Karaciğerde yağlanma farklı faktörlere karşı karaciğer organının gösterdiği tepki olarak ifade edilebilir. Ayrıca yağlanma vücutta birçok farklı sorunu da ortaya çıkarabilir.

Karaciğer yağlanması arkasında çoğu zaman aşırı alkol tüketimi, bazı yanlış ilaçların sürekli şekilde kullanılması ve tip2 diyabet gibi sorunlar yer almaktadır. Ayrıca sağlıksız beslenme, yani çok fazla yağ ve karbonhidrat tüketimi, yanlış gıdalar ve paket kadar tüketilmesi hatta hareketsiz bir yaşam sürdürülmesi karaciğer yağlanmasına neden olabilir. Yine bu faktörler sonrasında karaciğer yağlanması ile karşılaşıldığında da karaciğer detoksu en pratik ve geçerli çözümlerden biri olarak görülmektedir.

Kişi özellikle göbek bölgesinde aşırı derecede yağlanma ile karşılaşırsa, bu durumda yüksek ihtimalle karaciğer yağlanması problemi de vücutta boy gösterecektir. Karın bölgesi bölgesel olarak da çok zor kilo verilen bir bölge olduğu için mutlaka karaciğer yağlanması riskine karşı doktor muayenesi de gerekecektir. Doktor ve diyetisyen tavsiyeleri ile birlikte sağlıklı ve dengeli beslenme, daha fazla hareket ve değişen hayat tarzı ayrıca doğru bir karaciğer detoksu tekrar sağlık kazanmanıza yardımcı olacaktır.

Neyi Sormak istiyorsunuz bu kısıma detaylı belirtin lütfen. ( Yayınlanma Süresi 24 saati bulabilir ) *

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi*

Ücretsiz Bilgi Alın

Tıklayın