Zayıflatan Detoks

Meyve Detoksu

Meyve Detoksu Nedir?

Doğa canlılar için her türlü vitamini, minerali ve şifayı bulabileceğimiz türlü sebze ve meyveler vermektedir. Ek bir takviye gerekmeksizin, yediğiniz sebze ve meyveler ile vücudunuzun ihtiyacı olan vitaminleri alabilirsiniz. Bu aşamada yediğiniz sebze ve meyve kadar, onları pişirme yöntemleriniz ve miktar kontrolü yapmanız da önem taşımaktadır. Öyle ki birçok sebzede yararlı da olsa şeker oranı oldukça fazladır. Bu noktada diyetisyenler, sağlıklı da olsa meyve yemeyi kontrol altına alma yönünde danışanlarını uyarmaktadır. Meyve detoksu fikri de bu bilgiler ışığında karşımıza çıkmaktadır.

Vücudumuzu gelişmiş bir makine olarak düşünecek olursak, zaman zaman dinlenmesi ve arınması gerektiğini varsayabiliriz. Özellikle sağlıksız beslendiğimiz her gün, vücudumuzun üzerine yük bindirmekte ve onu hayli yormaktayız. Bu aşamada bazı dönemlerde meyve detoksu yapmanız sizi arındıracak ve kilo dengesi sağlamanıza yardımcı olacaktır.

5 ya da 10 gün boyunca uygulayabileceğiniz çeşitli meyve detoksu bulunmaktadır. Ancak süre size uzun geliyorsa biraz daha kısaltarak, günlerinizi belirli porsiyonlarda ancak sadece meyve yiyerek de geçirebilirsiniz. Vücuda ek farklı bir gıda girmeyecek şekilde, ihtiyacınız olan besin değerlerini yalnızca meyvelerden alacağınız yeme programına meyve detoksu ismi verilmektedir. Bilgiler ışığında meyve yemeyi seviyor, biraz da kilo kontrolü için vücudunuzu arındırmak istiyorsanız siz de kendinize uygun, sevdiğiniz meyvelerden oluşan bir detoks programı araştırabilir, mümkünde diyetisyeninize danışabilirsiniz. Sonrasında edindiğiniz bilgiler ve rahatlama hissi eminiz ki sizi de mest edecek.

Meyve Detoksu Ne Sağlar?

Çoğumuz vücudumuza iyi davranmıyor, özellikle yediğiniz gıdalar ile vücudumuzun yorulmasına ve çoğu zamanda yağlanmasına neden oluyoruz. Kilo kontrolüne ya da sağlıklı bir yaşam sürmeye dikkat eden herkes bir noktada çeşitli sebze ve meyveleri besin değerlerini kaybetmeden pişiriyor, yenilebilecek olanları çiğ yiyor ya da bazı dönemlerde detoks yapıyoruz. Meyve detoksu ise bu noktada vücudunuza yarar sağlayan girişimlerden biridir. Gün boyunca ek bir gıda yemeden yapacağınız meyve detoksları, bağırsaklarınızın temizlenmesini ve arınmasını sağlamaktadır.

Sindirim sistemimizin rahatlaması, meyvenin verdiği lifin ise midemizi temizlemesi nedeniyle meyve detoksu diyetisyenler ve uzmanlarca önerilmektedir. Bunun haricinde son zamanlarda aldığınız fazla kiloların kontrolünü de sağlamak isteyebilirsiniz. Meyve detoksu bu noktada da size yardımcı olacaktır. Öyle ki seçtiğiniz meyveye göre değişse de herhangi bir yağ ya da ek katkı maddesi içermemesi nedeniyle meyveler çoğu gıdaya göre çok daha masumdur. Sevdiğiniz bir meyve ile yapacağınız meyve detoksu, sizi hem tok tutacak hem de kalori dengenizi kurmanıza yarar sağlayacaktır.

Meyve detoksu yaptığınız sırada dikkat etmeniz gereken yegâne şey, seçtiğiniz meyvedir. Örneğin karpuz, kavuk ya da muz gibi meyveler şeker anlamında oldukça zengindir. Bu nedenle kontrollü tüketilmesi tavsiye edilir. Bunun yanı sıra ananas çok fazla lif içermesi ve tadının lezzetli olması nedeniyle iyi bir detoks meyvesi olmaktadır. Bilgiler ışığında siz de diyetisyeninize danışarak, haftanın belirli bir gününde meyve detoksu yapmayı deneyebilirsiniz.

Meyve Detoksunun Faydaları

Günümüzde insanların bilinçlenmesi, sağlıklı yaşama özellikle dikkat edilmesi ve en önemlisi kilo kontrolünün sağlanması nedeniyle detoks kavramı kültürümüze girmiştir. Belirgin meyve yada sebzeler ile hazırlanan detoks kürleri, vücudumuzu deyim yerindeyse güldürmektedir. Hal böyle olunca meyve detoksunun faydaları da oldukça fazladır. Günün belirli öğünlerinde ya da uzman bir diyetisyenin önerisi ile gün boyunca yapacağınız meyve detoksları vücudunuzda oluşan ağırlığı alarak, kilo kontrolünde size yardımcı olmaktadır.

Bu noktada gelin meyve detoksunun faydalarına birlikte bakalım;

 • Uygun meyve ve porsiyon kontrolü yapıldığında kanı ve hücreleri temizler.
 • Vücudunuza yararsız olan gıdaları bırakıp, meyve tükettiğiniz için enerjiniz artar.
 • Vücudunuzda bulunan zararlı maddelerin atılması, yeni gelenlerin ise faydalı olması sebebiyle vücudunuz, dolayısıyla da bağırsaklarınız temizlenir.
 • Kalori bakımından fakir bir sürece girdiğiniz için hızlı bir şekilde kilo verdirir.
 • Meyvenin bulundurduğu vitamin ve mineraller sayesinde bağışıklık sisteminiz kuvvetlenir.
 • Vücudunuzda bulunan gözenekler açılır ve daha parlak bir cilde sahip olursunuz.
 • Vücudunuz ferahladığı için daha rahat nefes alabilirsiniz.
 • Kalorili ya da yağlı yemekler yemeyi bıraktığınız için zihniniz açılır.
 • Kendinizi arınmış ve hafif hissedersiniz.

Yukarıda size bahsedilen maddeler tek tek ve düşünülerek okunduğunda oldukça mantıklı ve cazip görünmektedir. Meyve detoksunun faydaları yazılanlardan çok daha fazlası olsa da vücudumuzu bazı dönemlerde bu şekilde rahatlatmamız bedenen ve ruhen etkili olmaktadır. Siz de uzman bir diyetisyene danışarak, sevdiğiniz bir meyve ile meyve detoksunu deneyimleyebilirsiniz.

Hangi Meyveler Detoksta Kullanılmalıdır?

Modern kültürün yayılması; insanların bilinçlenmesi, sağlıklı yaşamın artması ve detoks kavramının duyulması adına önemli rol oynamıştır. Sağlıklı yaşamı misyon edinen, kilo kontrolü sağlayan ya da yaşam biçimini değiştirmek isteyen herkes, meyve ve sebzelerin ne denli değerli olduğunu bilmektedir. Bu anlamda yediğimiz sebze meyvelerin pişirilme süreleri, yenme şekilleri ve porsiyonları oldukça önemlidir. Öyle ki mango, avokado, muz ve incir gibi meyveler yüksek kalorileri ve lezzetli tatlarıyla dikkat çekmektedir. Ancak amacınız eğer kilo kontrolü ise yediğiniz ya da meyve detoksu sırasında kullandığınız meyvelere dikkat etmeniz önerilmektedir.

100 gram meyve için bakıldığında bazı meyvelerin kalorilerileri şu şekildedir:

Yukarıda belirtilen tüm meyveleri meyve detoksunuzda belki biraz da porsiyon kontrolü yaparak kullanabilirsiniz. Diğer yandan taze meyveler kadar, kuru meyveler de detoks sırasında uzman doktor kontrolünde tercih edilebilir. Ancak kuru meyvelerin içerisinde barındırdığı protein miktarı sebebiyle bolca kalori içerdiği bilinmektedir. Meyve detoksunuz sürecinde tercih etmek istediğiniz kuru meyvelerin kalorileri şu şekildedir:

Hurma 256 kalori, kuru incir 270 kalori, kuru üzüm 301 kalori, erik 177 kalori.

Meyve Detoksu ile Zayıflama

Özellikle yaz mevsiminde ince kıyafetler giyen bizler, vücudumuzun şekillenmesini, fazlalıklarımızın ise gitmesini istiyoruz. Hem görüntü hem sağlıklı bir yaşam hem de ruhen tercih ettiğimiz bu durum; yediklerimize dikkat etmekten ve egzersiz yapmaktan geçmektedir. Yoğun bir spor programına sahip olsanız dahi, kalorice zengin gıdaların tüketimi emeklerinizi boşa götürebilmektedir. Bu anlamda meyve detoksu, kısa sürede sağlıklı bir şekilde zayıflamak isteyen kişilerin karşısına çıkmaktadır. Herhangi bir pişirme ya da hazırlama adımı olmaksızın yiyebileceğiniz bazı meyveler ve meyve detoksları kısa sürede zayıflamak isteyenlerce tercih edilmektedir.

Meyve detoksu ile zayıflama konusunda çok fazla görüş ve öneri bulunsa da aslına bakacak olursanız, uzman bir diyetisyen kontrolü olmaksızın girişimde bulunmamanız en doğrusudur. Gün boyu yalnızca meyve tüketerek sağlayabileceğiniz ancak bu sırada porsiyon kontrolünü de atlamayacağınız meyve detoksunda seçtiğiniz meyvenin türü de önemlidir. Öyle ki bazı meyveler sahip oldukları yararların yanı sıra, kalori anlamında da oldukça zengindir.

Muz, avokado, incir, üzüm ve benzeri tatlı meyvelerin dikkatli yenilmesi kilo kontrolü sağlanmak istendiğinde önerilmektedir. Diğer yandan, lif oranı yüksek olan meyveler, meyve detoksu ile zayıflama sırasında sizin daha tok kalmanızı, daha az meyve tüketmenizi sağlayacak; kendinizi enerjik hissetmenizin yanı sıra, bağırsaklarınızın temizlenmesine ve arınmasına da etki edecektir. Sağlıklı beslenmeyi hepimizin yaşam felsefesi haline getirmemizi göz önünde bulundurarak, siz de sevdiğiniz meyveler ile meyve detoksu yapabilirsiniz.

Meyve Detoksu ile Kaç Kilo Verilir?

Tüm aşamalarını eksiksiz bir şekilde yerine getirdiğinizde bağışıklık, dolaşım veya boşaltım gibi sistemlerin harekete geçmesi nedeniyle vücudunuzun tükettiklerinizi hızla yakması ve kilo vermenize yardımcı olması mümkündür. Meyve detoksu yapan bir birey şişkinlikten, ödemden, sindirim sistemi yavaşlığından kurtulabilir. Vücudumuz da bulunan istenmeyen zararlı maddeleri, şişkinlikleri üç günlük bir detoks ile temizlemeniz mümkün. Daha ince bel, basen, göbek isteyen bireyler bu detoks yaparak bunu başarabilirler.

Eğer gerçek manada detoks yapıyorsanız, daha sağlıklı ürünler tüketilmeli ve günlük en az 2.5 litre su tüketilmelidir. Detoks düzenli ve tam tertipli yapıldığı takdirde metabolizma hızlanır ve günde bir kiloya kadar kilo verebilirsiniz. Düzenli yapılan üç günlük bir meyve detoksu size üç kilo verme olarak geri dönebilir. Detoksu uygularken de fiziksel olarak aktiviteler yapmak gerekecektir. Bu nedenle günlük eb az yarım saat yürüyüş yapmalısınız.

Kimler Meyve Detoksu Yapmalıdır?

Vücudunuzun toksinlerden arınması için ihtiyacınız olan meyve detoksu yapmanız için uygun olup olmadığınızın yanıtını arıyor olabilirsiniz. Vücudunuzu temizleyecek olan meyve detokslarını gereken sürelerde tamamlayarak sağlık problemlerine neden olan durumları ortadan kaldırabilir ve daha zinde hissedeceğiniz dönemleri yaşayabilirsiniz.

 • Eğer sabah uyanmakta zorlanıyorsanız,
 • Gün içerisinde kendinizi yorgun ve bitkin hissediyorsanız,
 • Halsizlik şikayetiniz bitmek bilmiyorsa,
 • Aşırı stresli bir ortamda çalışıyorsanız,
 • Hareketsiz kaldığınız süreler daha fazla ise,
 • Çok sık olacak şekilde yolculuk yapıyorsanız,
 • Gaz ve şişkinlik şikayetleriniz bitmiyorsa,
 • Su tüketiminiz yeterli seviyelere ulaşmıyorsa,
 • Alkol veya kafein alışkanlıklarınız aşırı ise ve meyve tüketimini gereken seviyede yapmıyorsanız, vücudunuz detoksa ihtiyaç duyacaktır.

Gebelik veya emzirme durumu var ise, şeker gibi rahatsızlıklarınız varsa, 18-80 yaş aralığı dışındaysanız meyve detoksu yapmanız önerilmeyecektir.

Eğer günün stresinden kurtulmak istiyorsanız detoksu yapmanız vücudunuzun daha hızlı dinlenmesine yardımcı olacaktır. Eğer oturduğunuz semtte hava kirliliği oranı fazla ise detoks yaparak vücudunuzda bulunan zararlı maddeleri atabilirsiniz. Eğer dengesiz besleniyor veya sağlıklı besinler tüketemiyorsanız detoksu yapmanız gerekir. Meyve detoksu cildi hızlı yaşlananlar içinde oldukça etkilidir. Vücudu çabuk yağlananlar ve vücudunda sivilcesi olanlar bu detoksu yaparak daha sağlıklı bir cilde sahip olabilirler. Sivilcenin yanında vücudu lekeli olanlar da detoks ile daha parlak bir vücuda sahip olabilirler. Eğer vücudunuzun yorgun ve halsiz olduğunu düşünüyorsanız detoks yaparak daha dinç bir vücuda sahip olabilirsiniz.

Meyve Detoksu ile Nasıl Bir Diyet Yapılmalıdır?

Vücudunuzun zararlı olan toksin maddelerden arındırılması ve yağ yakımının daha kolay bir hale gelmesi için hazırlanacak olan meyve detoksunun yanı sıra uygun bir diyet programı ile desteklenebilir. Yalnızca beslenmenizi kontrol altına almanız ve meyve detoksu yapmanız yeterli olmayacaktır. Bunun yanında iyi ve düzenli bir şekilde spor programlarına uymanız, sizler için kısa sürede hedeflediğiniz noktalara gelmenizi sağlayacaktır. Ödemlerin kolayca atılması için günlük 2 litre civarında su içmeli, kafeinli içeceklerden uzak durmalı, tuzu olabildiğince azaltmalı, toplamda 3 ana ve 3 ara öğün olarak toplamda 6 öğün yemek yemeli ve aralarda ise meyveyi eksik etmemelisiniz. Öğünlerinizde sebze tüketimine ağırlık vermelisiniz.

Tempolu bir şekilde yaklaşık 40 dakikalık yürüyüş programlarını düzenlemeniz önerilmektedir. Ayrıca yeşil sebzeleri ve süt ürünlerini tüketerek B vitamini alabilir ve stresinizi azaltabilirsiniz. Su kaybını önleyecek olan C vitamini ağırlıklı beslenmeniz önerilecektir. Haftada 2-3 kez ızgarada pişirilmiş kırmızı ve beyaz eti tüketmeniz detoks diyetinde yeterli olacaktır. Meyve detoksu için ilkbahar ve sonbahar başlangıcı çok iyi bir zamandır.

Hafta boyu yapılan en az 2 saatlik bir spor vücut da ki toksinleri kolay bir şekilde atacaktır. Meyve detoksu yapılırken bunun yanında günlük 15 dk spor yaparak terlemeniz detoksun verimli geçmesinde önemli olacaktır. Bunun yanında masaj da vücut da ki toksinlerin atılmasında yardımcıdır.

Neyi Sormak istiyorsunuz bu kısıma detaylı belirtin lütfen. ( Yayınlanma Süresi 24 saati bulabilir ) *

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi*

Diyetisyen

Tuğba Yaprak

Genel yaşam standardınızı bozmadan, sıkılmadan diyet yapmak istemez misiniz ?

Sizi Arayalım


  Hemen Şimdi Destek Alın

  Ücretsiz Bilgi Alın

  Tıklayın