Limonlu Su Detoksu
Limonlu Su Detoksu

Limonlu su detoksu, limonun yağ yakıcı etkisi ve metabolizmanın su yardımı ile hızlandırılması amacıyla oluşturulan kilo vermeye yardımcı bir detoks programıdır. Genellikle her sabah uyanıldığında tüketimine başlanan limonlu su detoksu ile kısa sürede fark yaratacak etkiler göreceksiniz. Limonun zayıflatıcı etkisinden yararlanmak için diyetisyeninizin önereceği ölçülerde tüketimine özen göstermelisiniz.

Uzman Diyetisyen Tuğba Yaprak

Yardıma Mı İhtiyacınız Var ? 

Limonlu Su Detoksu Nedir?

Detoks suları ile vücutta biriken toksinlerin atılımını sağlamak ve yağ yakımını hızlandırmak mümkün. Detoks suları çeşitli vitamin ve mineral içeren, yağ parçalayan besinler ile hazırlanır ve düzenli bir şekilde tüketilmesi tavsiye edilir.

Limonlu su detoksu sayısız faydası ile detoks sularının vazgeçilmez besinidir. Her sabah iki üç damla limonlu su eklediğiniz bir bardak ılık suyu tüketerek metabolizmanızı hızlandırabilirsiniz. Böylece bütün gün yemek yerken bile metabolizmanız çalışmaya devam edecek ve vücudunuz yağ birimi yapmayacaktır.

Limon suyu ile hazırlayacağınız detoks suyunu çeşitlendirmek ve daha faydalı hale getirmek için birçok tarif bulunuyor. Damak zevkinize göre de bu tarifler üzerinde ufak değişiklikler yapabilirsiniz. Örneğin: 1 litre suyun içine 1 adet limon suyu eklerken yanında 1 adet de misket limon suyu kullanabilir ve vitamin miktarını arttırabilirsiniz. Yine aynı tarifte kullanacağınız 2-3 dilim zencefil ve 1 adet salatalık yağ yakımını hızlandıracaktık. İçerisine nane, biberiye gibi destekleyici besinleri eklemek tamamen sizin seçimlerinize göre şekillenebilir.

Detoks suyunu sadece kilo vermeyi düşünenler insanlar içmek durumunda değil. Özellikle limon suyu içeren detoks suyu, sigara ve alkolün vücutta ki zararlarını azaltır ve stres düzeyini de düşürür. Sadece detoks suyu tüketmek bir fayda yaratmayacağı için bu detoks sürecini kısa yürüyüş ve egzersizler ile destekleyebilirsiniz. Ayrıca organik sebze ve meyveler tüketmeye de özen göstermelisiniz.

Limonun Faydaları

Limon yemeklere ve salatalara kattığını lezzetle birlikte insan vücudunda sağladığı faydalarla da bilinir. C vitamini, potasyum, magnezyum ve folik asit bakımından oldukça zengindir. Limonun içerisinde bulunan sayısız vitamin ve mineral sayesinde sık sık tüketilmesi tavsiye edilir. Limonun vücuttaki mucizevi etkilerinden bahsetmek gerekirse:  

  • Limonun içerisinde sitrik asit bulunur. Bu sayede idrar pH’ı arttırılır ve böbrek taşı oluşumu engellenir. Var olan böbrek taşının dökülmesine de yardımcı olur.
  • İçerisinde bulunan C vitamini miktarı sayesinde bir antioksidan etkisi gösterir. Böylelikle vücutta ki toksin maddelerin uzaklaştırılmasında önemli bir rol oynar. Aynı zamanda kanser türlerini önler ve hatta stres hormonlarının da önüne geçerek ruhsal dinginlik sağlar.
  • Limon sayesinde bitkilerde bulunan demir miktarının emilimi sağlanır. Bu yüzden anemi hastalığının önlenmesi sağlanır.
  • Limon kanı temizler ve kan basıncını dengede tutar. Böylelikle kan pıhtılaşmasından kaynaklı yaşanan tansiyon ve inme gibi rahatsızlıkların önüne geçilir.
  • Vücutta ki iltihap ve enfeksiyon oranını düşürür ve buna bağlı gelişen alerjilerin yaşanmasını engeller. Limon özellikle alerjik astım hastaları için tavsiye edilir.
  • Limon pektin maddesi bakımından doğada bulunan en zengin meyvedir. Pektin maddesi, bağışıklık sisteminin direnci arttırmakta oldukça etkilidir. Bu sayede limon tüketimi, bağışıklık sistemini güçlendirirken birçok kronik hastalığında yaşanmasını engeller.
  • Kolesterol seviyesinin düşmesini sağlayarak kalp ve damar rahatsızlıklarının önüne geçer. Damar sertleşmesi problemleri yaşayan kişiler için önerilmektedir.

Zayıflatan diğer detoks tarifleri için tıkla!

WhatsApp
Hizmetlerimiz Hakkında Bilgi Alın!
Merhabalar, Ben Diyetisyen Tuğba Yaprak, size nasıl yardımcı olabilirim?
Powered by