Ayran Çorbası Detoks

Ayran çorbası, bilinen diğer adı ile ayran aşı, zayıflamak isteyenlere büyük ölçüde yardımcı oluyor. Sıradan bir çorba olmadığını ve detoks etkisinin de bir hayli yüksek olduğunu söyleyebiliriz. Bu çorbanın yapımını sizler için pratik hale getirerek detoks ayran çorbası tarifi yazımızda derledik.

Yapımı oldukça kolay ve lezzeti de diğer detoks çorbalarına nazaran çok daha hoştur. Ayran detoks çorbası sahip olduğu kalsiyum sayesinde yağ yakımında önemli bir rol oynuyor. Vücudumuz, belli oranda kalsiyuma ihtiyaç duyuyor. Fazlası zararlı olduğu gibi azı da vücudumuza zarar veriyor. Yeterli ölçüde alınmadığı takdirde karın bölgesindeki yağlanma da her geçen gün biraz daha artıyor ve kilo alma eylemi de hız kazanıyor. Ayran detoks çorbası ile birlikte sizler de kısa sürede fazlalıklarınızdan kurtulabilir ve tokluk hissini gün boyu yaşayabilirsiniz. Enerji dengesinde büyük pay sahibi olan kalsiyum, ayran çorbasında fazlaca mevcuttur. Düzenli tüketim ile birlikte ayran çorbası sayesinde zayıflayabiliyorsunuz ancak her zaman söylediğimiz gibi detoks çorbalarının fazla ve gereksiz tüketimi de vücuda zarar verebiliyor.

Detoks Ayran Çorbası Tarifi

Malzemeler

 • Yarım kilogram yoğurt
 • 1 adet yumurta
 • 2 litre tavuk suyu
 • Tuz ve nane
 • 1 su bardağı pirinç

Hazırlanışı

 • Un, yumurta ve yoğurdu geniş bir tencere içerisinde karıştırıyoruz.
 • Sonrasında tavuk suyunu ilave ederek ocağa koyuyoruz.
 • Farklı bir yerde haşladığımız pirincimizi de bu karışıma ilave ederek kaynatmaya alıyoruz.
 • Kaynama işlemi tamamlandıktan sonra isteğe bağlı olarak nane ilave edebilirsiniz.
 • 1 dakika boyunca ocakta karıştırdıktan sonra çorbamız hazır hale geliyor.

Detoks Ayran Çorbası Ne İşe Yarar?

Sağlıklı bir şekilde zayıflamak istiyorsanız eğer detoks kültüründe önemli bir yere sahip olan ayran çorbasını tercih edebilirsiniz. Hazırlanışı gayet kolay ve tadı da oldukça lezzetlidir. Az önce de ifade ettiğimiz gibi diğer detoks çorbalarına göre çok daha hoş bir tada sahip. İçerdiği yoğun kalsiyum sayesinde vücuttaki yağlanmanın önüne geçiyor ve daha da önemlisi yağ yakımını daha hızlı hale getiriyor.

Detoks Ayran Çorbası Nasıl İçilmeli?

Detoks ayran çorbasının tek başına yeterli olmadığını söyleyebiliriz. Diyet ve sportif faaliyetler ile birlikte tercih edilmelidir. Az sonra sizinle paylaşacağımız diyet programında ayran çorbasını nasıl ve ne şekilde tüketmeniz gerektiğini daha iyi anlayacaksınız.

Detoks Ayran Çorbası ile Nasıl Zayıflarım?

Detoks ayran çorbası oldukça zengin bir içeriği de beraberinde getiriyor. Bir kâse ayran çorbasında, vücudumuzun günlük ihtiyacı olan kalsiyum miktarı yer alıyor. Vücuttaki yağ oranını her geçen gün azaltan ayran çorbası, yağ yakımını da daha sağlıklı hale getirerek zayıflama konusunda yardımcı oluyor.

Detoks Ayran Çorbası ile İlgili Dikkat Edilmesi Gerekenler

 • Detoks ayran çorbası diyetine başladığınız günden itibaren şeker ve tatlı gıdaları hayatınızdan bir süreliğine çıkartmanız gerekiyor.
 • Bununla birlikte sigara ve alkol tüketiminin de olabildiğince azaltılmasında fayda vardır.
 • Eğer mümkünse bu iki zararlı içeceği tamamen bırakın.
 • Kafein, diyet boyunca en büyük düşmanlarınızdan bir tanesi olacaktır.
 • Çay ve kahve gibi içecekler de hayatınızdan çıkartmanız gereken içeceklerden bazılarıdır.

Detoks Ayran Çorbası Diyet Planı

Az sonra sizinle paylaşacağımız diyet programı, 2 günlük bir programa karşılık geliyor. Detoks ayran çorbası ile 2 günde sonuç almak elbette mümkün değil ancak bu uygulamayı haftada 1 kez, 1 ay süreli uygulamanız gerekecektir.

Ayran Detoksu Diyeti Nasıl Yapılır?

Kahvaltınızı tamamladıktan 2 saat sonra ayran çorbası içebilirsiniz. Akşam saat 8’e kadar 2 saat aralıklarla 1 kâse çorbayı bitirmeniz yeterli olacaktır. Bunu ertesi gün yine tekrar edeceksiniz. Peki burada ne gibi bir fayda sağlıyoruz? Ayran çorbası, gün içerisinde tokluk hissini üst seviyelere taşıyor ve herhangi bir gıdaya ihtiyaç duymuyorsunuz. Vücudunuzun ihtiyacı olan birçok gıda bu çorba içerinde yer alıyor. Az önce de belirttiğimiz gibi 1 ay süre içerisinde haftada bir uygulamak yeterli olacaktır. Fazla kullanım ya da program dışı tüketim aşırıya kaçtığı takdirde yan etkiler görülebilir ve vücudunuz olumsuz tepkiler verebilir. Bu süre zarfında sportif faaliyetleri de aksatmamanızda fayda var. Bu sayede zayıflama süreci çok daha hızlı bir hal alacaktır.

Ayran Detoksu ile Kaç Kilo Verilir?

Ayran detoksu ayran veya ayranla hazırlanmış yemeklerle uygulanan 1-2 günlük bir detoks yöntemidir. Daha uzun süre uygulamanız beslenme yetersizliklerine neden olabilir. Ayrıca sindirim sorunları, herhangi bir kronik hastalık ya da gebelik yaşıyorsanız bunu uygulamamanız önerilir. Ayran detoksu üç öğünün üçünde de ayranla veya yoğurtla hazırlanan tarifler-öğünler dışında besin tüketilmeyen bir tür diyettir. Normal zamanda aldığınız ya da sağlıklı beslenmenin önerdiği kaloriden çok daha düşük olacağı için günlük verdiğiniz kiloyu artıracaktır.

Ortalama 2 günde 2 kilo vermek hedeflense de verilen kilo kişiden kişiye değişir. Vücut kitle indeksiniz, metabolizma hızınız, hareketlilik düzeyiniz gibi birçok etken verilen kiloyu 2’den daha az veya daha fazla yapabilir.

Ayran veya yoğurtla hazırladığınız tariflere çok fazla tuz eklememeniz önerilir. Bu ödem attırıcı bir içeriktir. Günde altı öğün belli detoks tarifleri tüketilir. Bunun dışında siyah çay, kahve gibi içecekler tüketilmez. Ayrıca meyveler de tüketilmez. Uygulandığı 2 gün boyunca yürüyüş gibi hafif egzersizler yapılır. Temelde yoğurt ayran ve proteinler üzerine kurulu bir beslenme düzenidir.

Fakat unutmamak gerekir ki 2 günde 2 kilo vermek sağlıklı değildir. Bu detoksu 2 günden uzun süre uygulamak da sağlık sorunlarına yol açacaktır. Adı her ne kadar detoks olsa da böyle bir beslenme vücudunuz için günlük olarak gerekli olan vitamin, mineral ve diğer faydalı bileşenleri alamamanıza yol açar.

Neyi Sormak istiyorsunuz bu kısıma detaylı belirtin lütfen. ( Yayınlanma Süresi 24 saati bulabilir ) *

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi*

Ücretsiz Bilgi Alın

Tıklayın