Toksinlerden Arındırıcı Detoks

Toksinlerden Arındırıcı Detoks uygulayarak, vücudunuzda biriken toksinlerin tamamından kurtulmanız mümkün! Sizde harekete geçin!

Günümüzde kilo vermeye çalışan veya sağlıklı beslenmek için uğraşan birçok kişinin çeşitli detokslardan faydalandığını görebiliyoruz. Bunlardan birisi de toksinlerden arındırıcı detoks özellikleri olan sulardır. Bu detoks suları vücudu toksinlerden arındırırken metabolizmayı hızlandırmaya da yardımcı olmaktadır. Ayrıca enerji verici özellikleri de mevcuttur.

Toksin Nedir?

Aslında toksin kelime anlamı olarak zehir ile aynı anlama gelmektedir. Genel anlamda bakarsak toksinlerin de vücut için zehirli bir madde olduğunu düşünebiliriz. Vücutta beslenme ve çevresel faktörler gibi çeşitli etkilerle meydana gelen atık maddelere toksin adı verilmektedir.

Toksin Neden Oluşur?

Vücudumuzda gerçekleşen bazı hücresel işlemlerden sonra yararlı maddeler vücut için kullanılırken bir yanda da dışarı atılması gereken zararlı maddeler oluşmaktadır. Bunlara genel olarak toksin adı verilir. Toksinler yalnızca atık maddelerden oluşmaz. Aynı zamanda çevresel faktörlerle de vücudumuzda toksin oluşabilir. Örneğin dışarıdan da vücuda toksin girebilir ya da kimyasal tarım ilaçları ile yetiştirilen meyve sebze tüketimide toksin oluşumuna sebep olabilir. Ayrıca sağlıksız bir yaşam ve beslenme de bu nedenlerden biridir. Örnek vermek gerekirse sigara ve alkol kullanan kişilerde vücutta biriken toksin miktarı çok daha fazla olmaktadır. Eğer bunlardan herhangi biri ya da birkaçı nedeni ile meydana gelen toksinler vücuttan dışarı atılmazsa birikmeye ve hücre yapılarını bozmaya başlarlar. Bu durum da birçok hastalığa davetiye çıkarmaktadır. Vücut sağlığı için hücre ve doku yapıları korunmalı, toksinler vücuttan uzaklaştırılmalıdır. Bunun için öncelikle bolca su içmek gerekir. Ancak bol su içmek toksinlerden arınmak için her zaman yeterli etkiyi yaratmayabilir. Burada da devreye bol vitaminli ve mineralli toksine ve birçok soruna çözüm olabilecek detoks suları girmektedir.

Toksinlerden Arındırıcı Detoks Kategorileri

Toksinlerden Arındırıcı Detoksun Faydaları?

Sağlıklı bir beden için vücudumuzun toksinlerden arınması gereklidir. Böylelikle dümdüz bir karın, sağlıklı bir hayat için önemli adımlar atmış olunur. Toksinlerden arındırıcı detoks, vücudumuzda bulunan toksinlerin vücuttan uzaklaştırılmasının yanı sıra metabolizmamızın da daha iyi çalışmasını sağlar. Bu yüzden doğru hazırlanmış toksinlerden arındırıcı detoks faydaları saymakla bitmez.

Toksinlerden arındırıcı detoksun en önemli faydalarından birisi yapılacak diyetin ilk basamağı olmasıdır. Yani vücudu diyet yapmaya hazır hale getir. Böylelikle de sağlıklı ve düzenli bir yaşama geçişi sağlamış olur.

Birden fazla toksinlerden arındırıcı detoks suları bulunmaktadır. Bunlardan en basit ve kol bölgesine uygulananı ayrıca herkesin bildiği limonun su ile birleştirilerek hazırlananıdır. Böylece limonun sindirime yardım etmesi özelliğini aktif hale getirmiş olursunuz. Nane ve salatalığın suya eklenerek yapıldığı toksinlerden arındırıcı detoks suyunun faydası ise şudur; nanenin ferahlatıcı etkisinin yanı sıra aynı limon gibi sindirime yardımcı olur ve mide kramplarının rahatlamasına yol açar. Salatalığın ise vücutta ödem birikmesini önlemesi, iltihap giderici bir faydasının olması ve antioksidan olma özelliklerinden yararlanılmış olunur.

Yaz meyvelerinden birisi olan karpuzunda kullanıldığı toksinlerden arındırıcı detoks suları vardır. Karpuzun faydalarını saymakla bitiremeyiz. Karpuzun içeriğinde bulunan antioksidan bileşiklerinin sindirime yararından, içerdiği yüksek oranda ki su miktarının toksinleri arındırıcı etkisinden ve vücudun ihtiyacı olan suyu sağlamasından yararlanır.

Bu ve bunun gibi meyvelerin yâda tarçın gibi vücuda iyi gelen baharatların da yardımıyla evlerinizde toksinlerden arındırıcı detoks sularını keyifle hazırlayabilirsiniz.

Zen

Toksinlerden Arındırıcı Detoks Suyu Nasıl Olur?

Vücudun içerisinde biriken toksinleri dışarı atmaya yardımcı olan, çoğunlukla meyve, sebze ve bitkiler ile hazırlanan sulara detoks suyu denmektedir. Detoks suları evde hazırlanabilirken aynı zamanda güvenilir markalardan hazır detoks suları da temin edilebilir. Doğal bir karışım olduğundan içerisinde kimyasal ya da katkı maddesi bulundurmadığından evde hazırlamanız gayet kolay olacaktır. Önemli olan bu suları düzenli olarak kullanmanız olacaktır. Düzenli kullanıldığında sadece toksinlerden arınmaya değil; ödem atmaya, zayıflamaya ve metabolizmayı hızlandırmaya da yardımcı olacaktır.

Detoks suyunu hazırlamak oldukça pratik bir işlemdir. Ancak doğru malzemeleri seçmek ve doğru şekilde kullanmak da oldukça önemlidir. Eğer bunları yapamazsanız detoks suyunun bir faydasını da görmeniz pek mümkün olmayacaktır. Öncelikle kullanacağınız malzemelerin yani meyve veya sebzelerin üzerinde kimyasallar olmamalıdır. Eğer böyle bir durumdan şüphe ediyorsanız meyvelerinizi ve sebzelerinizi kullanmadan önce sirkeli suda bekletebilirsiniz. Bunu sadece detoks suyu hazırlarken değil, meyve ve sebzeleri farklı şekillerde tüketirken de yapmaya özen göstermelisiniz. Bunun yanı sıra detoks suyunda kullanılacak baharatların da taze olmasına ve o yılın ürünü olmasına dikkat edilmelidir. Geçtiğimiz yıllardan kalma ve depolarda uzun süre bekletilmiş olan baharatlar detoks suyunda kullanmamalıdır. Detoks suyunuzun vitamin ve mineral açısından zengin ve kimyasallardan arınmış olması gerekmektedir. Bu nedenle de kullanılacak malzemelerin de doğal ve taze olmasına özen göstermek gerekmektedir.

Örnek bir tarif vermek gerekirse malzemeler aşağıdaki gibidir.

Zencefilli Detoks Suyu Tarifi

Malzemeler

  • 5 su bardağı su
  • 1 adet limon
  • 1 yemek kaşığı elma sirkesi
  • 1 parça taze zencefil

Hazırlanışı

  • Öncelikle limonu iyice yıkayıp gerekirse sirkeli suda beklettikten sonra ince dilimlere ayırın.
  • Ardından taze zencefili, rendenizin en ince kısmı ile rendeleyin.
  • Bir şişeye ya da sürahiye doldurmuş oldunuz 5 su bardağı suyun içerisine rendelediğiniz zencefili, dilimlediğiniz
  • Limonları ve elma sirkesini ilave ettikten sonra bir gece bekletin.
  • Ertesi gün detoks suyunuz içmeye hazır olacaktır.
  • Düzenli kullanımda toksin ve ödem atımına yardım ettiğini, metabolizmayı hızlandırdığını fark edeceksinizdir.

Vücut Nasıl Sinyal Veriyor?

Daha önce de bahsettiğimiz gibi detoks suyunun temel amacı vücudu toksinlerden arındırmaya yardımcı olmaktır. Ancak bunun dışında da zayıflama, ödem atma, metabolizmayı hızlandırma gibi birçok etkisini görmek mümkündür. Bunu detoks suyunun düzenli kullanımında gözlemleyebilirsiniz. Detoks suyu ile birlikte günlük enerjinizin arttığını, şişliklerinizin azaldığını ya da sıklıkla tuvalete çıkarak ödem ve toksinleri attığınızı düzenli kullanımda siz de göreceksinizdir.

Ücretsiz Bilgi Alın

Tıklayın