Toksinlerden Arındırıcı Detoks

Ağır Metal Detoksu

Ağır Metal Detoksu Nedir?

Modern çağda bir insan, gün içinde bir çok zehirli maddeye maruz kalabilmektedir. Bunlardan bazılarını görebiliyorken ya da hissedebiliyorken bir çoğunu görmüyor, hissetmiyoruz. Daha da vahim olanı bu toksinlerden çoğu insan bünyesi için aşırı zararlı olmasıdır. Bunlar ağır metal detoksu ile vücuttan atılmaya çalışılır. Metaller vücudumuzun en gizli yerlerinde barınabilmektedirler. Bunlar cıva, alüminyum, bakır, nikel, arsenik, kurşun gibi ağır metallerdir.

Bu metalle insan vücudu için büyük hasarlara sebebiyet verebilmektedir. Özellikle bu metallerden bazıları diğer metallere göre çok daha fazla hasara sebep olabilir. Ağır metal zehirlenmesi vücutta iltihaplanma başta olmak üzere bir çok hastalığa davetiye çıkarmaktadır. Bu zehirli metaller gün içerisinde birebir dokunduğumuz, kokladığımız hatta içerisinde yemek yediğimiz kaplarda bile bulunabilmektedir. İşin en kötü yanı ise metal zehirlenmesini kolay kolay anlamıyoruz. Ağır metal detoksu bu noktada işinize yarayacaktır.

Bu zehirlenmenin baş dönmesi, kansızlık, kuru bir cilt, sürekli yorgunluk, yemek yemede isteksizlik gibi belirtileri olsa da başka hastalıklar ile ortak belirtiler taşıdığından dolayı teşhisi tıbbi yardımlarla olabilmektedir. Bu zehirlenmenin bir diğer önemli noktalarından bir tanesi de her bir metalin vücutta ayrı bir rahatsızlık içermesidir. Örneğin metaller arasında insan vücudu için en zararlısı olan cıva; böbrek, karaciğer ve beyin üzerinde etki gösterirken, nikel ; DNA hasarı, gıdalara ve objelere olan alerjik hassasiyette yoğunluk gösterebilmektedir. Ağır metal detoksu ile bu rahatsızlıklar azaltılabilir.

Ağır Metal Detoksu Nasıl Yapılır?

Detoks, kelime anlamı olarak vücuda çeşitli yollarla giren ve atık olarak dışarı atılmayı bekleyen zararlı toksinlerden kurtulmak anlamına gelmektedir. Buna göre ağır metal detoksu ise vücuda girmiş olan ağır metallerin çeşitli yollarla atılmasıdır.

Peki ağır metal detoksu nasıl yapılır? İnsan vücudu doğal olarak zaten böylesi zararlı maddeler ile sürekli bir mücadele içindedir.

Her ne kadar farkında olmasak da çeşitli yollarla bunlar vücuttan atılmaktadır. Fakat bunun için vücudun gerekli B12 vitaminini içermesi gereklidir. Yine yapay yollarla vücuttaki ağır metaller atılmaya çalışılabilir. Örneğin cerrahi tavsiyeler ile alınacak ilaçlar bu zehirli maddelerin vücuttan atılabilir. Bunların dışında bir diğer yol ağır metal detoksudur. Ağır metal detoksu ile vücuda giren her şey kontrol altına alınır. Bir nevi vücut arınması da diyebiliriz. Bunun için en iyi yöntemlerden birisi ağır metal içerdiğini bildiğimiz gıdalardan bir süre uzak kalmaktır.

Ağır metal detoksu diyeti boyunca özellikle C vitamini içeren sebze ve meyveler tüketmek doğal yollarla atılmasına büyük katkıda sunacaktır. Yine sarımsak, soğan, kişniş, gibi zengin sebzeler ve su tüketmek de bunun için fayda sağlar. Bunlar içlerinde barındırdıkları anti toksin özellikleri ile zararlı metallerin dışarı atılmasını sağlar. Ama diğer bütün diyetler gibi bununda yapılması için en önemli şey sabır ve iradedir. Detoks diyeti yapmak sıklıkla vücudun kendine gelmesine büyük katkı sunmaktadır.

Kimler Ağır Metal Detoksu Yapmalıdır?

Ağır metaller çinko, bakır, alüminyum gibi insan vücudunun az ihtiyaç duyduğu veya kurşun, civa, arsenik gibi hiç ihtiyaç duymadığı metallerdir. Bilimsel olarak ise özgül ağırlığı 4 ten büyük olan metallerdir. Ağır metal detoksu ise ağır metalleri vücuttan atmak için yapılan işlemlere verilen isimdir.

Soluduğumuz havada, yemek pişirdiğimiz tencerede, içtiğimiz suda ve günlük yaşamda sık sık kullandığımız ve tükettiğimiz birçok maddede bu metallerden bulunmaktadır. Ağır metallere uzun süre maruz kalmak fiziksel, nörolojik ve kas dokularına bağlı birçok hastalığa neden olmaktadır. Uzun süre dinlenmenize rağmen kendinizi yorgun hissediyorsanız, yataktan kalkmakta zorlanıyorsanız ve yaptırdığınız tahlillerde bir problem görünmüyorsa bunun nedeni vücudunuzda biriken ağır metaller olabilir. Çünkü ağır metaller hücrenin enerji üretim kaynağı olan mitokondriyi etkilerler ve ağır metalleri vücudunuzdan uzaklaştırmanız için ağır metal detoksu yapmanız gerekir.

Ağır metaller demir emilimini azaltırlar ve bunun sonucu olarak da kansızlık görülür. Testlerinizi yaptırdığınızda kansızlıkla karşılaşıyor ve bunun nedenini bulamıyorsanız vücudunuzda biriken ağır metaller buna neden olabilir. Ayrıca ağır metaller unutkanlık, alzheimer, parkinson gibi nörolojik hastalıklara da neden olmaktadır. Çünkü söz konusu hastalıklar alüminyum zehirlenmesinden meydana gelebiliyor. Bu tür belirtileriniz varsa ağır metal detoksu yapmanız önerilir.

Halsizlik, unutkanlık, kansızlık ve vücut ağrıları gibi şikayetleri olan kişilerin yanı sıra hamilelerinde ağır metal detoksu yapmaları önerilir. Çünkü 2004 yılında Amerika’da yeni doğmuş bebekler üzerinde yapılan araştırmada bebeklerin daha anne karnında ağır metallere maruz kaldığı saptanmıştır.

Ağır Metal Detoksunda Hangi Besinlerden Uzak Durulmalıdır?

Ağır metaller vücudumuzda birikerek toksin etkisi oluşturur. Toksin kelime anlamı olarak ‘zehir’ demektir. Ağır metal detoksu ise bu metallerin vücuttan uzaklaştırılması için yapılan işlemlerdir. Halsizlik, unutkanlık, kansızlık ve kas ağrıları gibi şikayetleriniz varsa ayrıca hamileyseniz ağır metal detoksu yapmanız tavsiye edilir.

Ağır metal detoksu yaparken ağır metallerin bulunduğu tüketmememiz gerekenlerin başında sigara gelir. Sigaranın içinde arsenik, kadmiyum, nikel, kobalt, kurşun gibi birçok ağır metal bulunur.

Kadmiyum vücudumuzda öksürük, çarpıntı, yutma zorluğu ve göğüs ağrısı gibi rahatsızlıklara sebep olur. Detoks sırasında deniz ürünleri de tüketilmemelidir. Özellikle ton balığı, kılıç balığı gibi büyük balıklarda civa birikimi çok fazladır. Balıkların dışında bir diğer deniz ürünü olan midye de içerisinde bol miktarda civa bulundurur. Cıva vücudumuzda en çok beyin ve böbrekleri etkiler. Hafızada bozulma, kaslarda koordinasyon kaybı, el ve bacaklarda titreme gibi belirtileri vardır. Ağır metal detoksu sırasında tüketmememizin gereken bir diğer besin ise konserve gıdalardır. Konserve gıdaların içerisinde kurşun bulunmaktadır. Kurşun öğrenme ve algılamada yavaşlığa, konuşma ve işitme fonksiyonlarında bozulmalara neden olmaktadır. Bu besinlerin yanında renkli şekerler, boyalı pastalar ve işlenmiş gıdalar tüketmememiz gereken besinlerin başında yer alıyor.

Sonuç olarak ağır metal detoksu sırasında balık ve diğer deniz ürünleri, konservelenmiş gıdalar, renkli şekerler, boyalı pastalar ve işlenmiş gıdaların yanı sıra sigara ve tütün ürünleri tüketmemiz büyük önem taşımaktadır.

Ağır Metal Detoksunun Faydaları

Ağır metal detoksunun faydalarından önce neden yapılması gerektiği konusunda bilgi vermeliyiz.

Ağır metaller yediğimiz besinlerle vücudumuza girer ve birikmeye başlar. Hastalık olarak belirtileri birçok hastalıkla aynıdır. O yüzden karıştırılabilir. Uzmanlara göre gündelik hayatta 23 adet metalin bize zarar verme ihtimali ile yaşamaktayız.

Ağır metal detoksu yaparak bu tehlikeyi en az hasarla atlatabiliriz. Ağır metal detoksunun kişiye gösterdiği en büyük fayda daha kaliteli bir vücutla daha kaliteli bir yaşamdır.

 • Bol su için. Su çözücü taşıyıcı temizleyici özelliğe sahip olduğu için ağır metal detoksu yapan kişiler için ilk gerekli malzemedir. Günde en az 2 litre su içilmelidir. Su vücudunuzun dinlenmesini sağlar ve vücuttaki fazla metalin daha hızlı atılmasını sağlar.
 • Organik beslenin. Vücudunuzu metallerden arındırmanın en kolay yolu o metallerin vücuda girişini engellemektir. Yediğiniz ürünlerin organik olmasına dikkat etmeniz gerekmektedir. Organik beslenme vücuttaki istenmeyen fazla metallerin oluşmasını önler.
 • Yemeklerinizde sarımsak olsun. Sarımsak doğada çiçeği olmayan tek bitkidir. Yapılan araştırmalara göre vücuttaki metal birikmesinin önüne geçmektedir. Birçok faydasının yanı sıra cevap ve demir gibi elementleri vücuttan söktüğü bilim adamları, tarafından kanıtlanmıştır. Doğal antibiyotik diye tanımlanan sarımsak, vücuttaki bağışıklığı güçlendirir ve dinç bir vücudunuzun olmasını sağlar.
 • Spor yapın terleyin. Spor yapmak ve terlemek doğal bir detoks yöntemidir. Spor yaparken kişinin kan dolaşımı hızlanır. Bu şekilde vücuda ağır metal detoksu yaparken bir yandan da yeni metallerin birikmesini engeller. Detoks sürecinde yapılan spor sinirimizin daha rahat çalışmasını sağlar ve ihtiyacınızdan fazla metalin vücuda gitmesini önler.
 • Dengeli beslenin. Susam yağı çörek otu havuç pancar üzüm gibi yiyecekler tüketmeye özen gösterin. Bu ürünlerde yer alan pektin isimli bir lif ağır metallerin atılması konusunda size yardımcı olacaktır. Doğru besinler tüketmek sistemlerinizin daha kaliteli çalışmasını sağlar.

Neyi Sormak istiyorsunuz bu kısıma detaylı belirtin lütfen. ( Yayınlanma Süresi 24 saati bulabilir ) *

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi*

Diyetisyen

Tuğba Yaprak

Genel yaşam standardınızı bozmadan, sıkılmadan diyet yapmak istemez misiniz ?

Sizi Arayalım


  Hemen Şimdi Destek Alın

  Ücretsiz Bilgi Alın

  Tıklayın