Toksinlerden Arındırıcı Detoks

Cilt İçin Detoks

Detoks ile vücudumuzdaki toksinlerden ve günün yorgunluğundan arınmamız mümkün. Peki Cilt için detoks aynı etkiyi bize göstermekte midir?

Vücuttaki birikmiş zararlı bileşenleri sağlıklı bir şekilde vücuttan atmaya yardımcı olan programlara detoks denir. Birçok uygulanma şekli olan detoks programları farklı amaçlar için farklı şekillerde uygulanabiliyor. Temel olarak vücudun atıkları uzaklaştırma mekanizmasını hızlandıran ve kolaylaştıran detoks vücuda çok çeşitli faydalar sunuyor.

Hem genel olarak vücudu hem de cildi arındıran detoks, belli aralıklarla ve belli bir süre için uygulanır. Zararlı ve yüksek düzeyde atık oluşturan etkenlerden bir süre uzak durarak vücudun kendini yenilemesine olanak sağlanır. Cilt için uygulanan detoks programları sadece cilde yapılan bazı uygulamalar ya da hem bir beslenme programı hem de cilde bazı uygulamalar yaparak gerçekleştirilebilir. Diyet ile birlikte uygulanan yöntemler daha etkili sonuçlar doğurur.

Detoks ayda bir 5-10 gün uygulanarak etkileyici sonuçlar doğurabilir. Uygulanan süre boyunca beslenmeye dikkat etmek ve cildin arınması için ayrıca uğraşmak gerekir. Cildin ihtiyacı olan bileşenleri besin yoluyla almaya özen göstererek bir beslenme düzeni oluşturulabilir. Bunun yanında cildi arındıran uygulamalar yaparak çok daha hızlı ve etkili sonuçlar alınabilir.

Cilt Detoksu Nasıl Yapılır?

Beslenme

Cilt için detoks yaparken dikkat edilmesi gereken en önemli şeylerden başlıcası yediğimiz ve içtiğimiz gıdalara dikkat etmektir. İşlenmiş ve hazır gıdalara ara vermek önemlidir. Düzenli bir diyetle birlikte etkisini daha çabuk gösterir. Günde en az 2,5 litre su içmek vücudun en temel detoksudur. Çünkü su sindirim sistemine yardımcı olarak vücutta ödem oluşumunu önler. Cilt detoksu meyve ve sebzelerin düzenli tüketimi de kapsar. Özellikle lifli meyve ve sebzelerin cildi güzelleştirdiği kanıtlanmıştır. Lahana, havuç, domates, kabak gibi besinler gibi farklı renkteki meyve ve sebzeler gün içinde tüketilmelidir. Özellikle omega3 ve omega6 gibi yağlara ihtiyaç duyan cildimiz için balık, ceviz, badem, fındık, zeytinyağı tüketilmelidir. Bu yağları vücudumuz kendi üretemediği için mutlaka bunları içeren besinler tüketilmelidir. Cilt güzelliği vücudun genel sağlığına bağlı olduğu için bu süreçte yeme alışkanlıklarına dikkat etmek gerekir. Sağlıklı bir cilt için bu süreçte karaciğeri çok yormamak, sindirim sistemini rahatlatmak, boşaltım sistemini toksinlerin atılması için tetiklemek ve dolaşımı hızlandırmak şarttır.

Terleme

Beslenme düzenini oluşturduktan sonra cildin bakımını da düzenli olarak sağlamak gerekir. Ciltteki toksinleri atmanın en etkili yolu terlemektir. Terleme ile gözenekler genişler ve atıkların atılması için ortam sağlanır. Buhar banyosu bu etki için birebirdir. Ciltteki kan dolaşımını düzenleyerek kirlerin yumuşamasını sağlar. Böylece kirler kolaylıkla temizlenebilir hale gelir. Buhar banyosundan yaklaşık 15-20 dakika bekleyerek uygulanır. Cilt problemlerini ve özellikle ergenlikten sonra geçmeyen akne ve siyah nokta gibi problemlerin kesin çözümünde kullanılır. Bu ek olarak lavanta, fesleğen yağı gibi maddeler cildin arınmasını sağlar. Detoks programlarına eklenebilir.

Peeling

Cildin ölü deriden arınmasını sağlayan en etkili uygulamalardan bir de peelingtir. Bu yüzden cilt detoksu uygulayacaklar için oldukça faydalıdır. Cildin üst tabakasını kontrollü olarak soyan madde cilde sürülüp su ile durulanır. Ciltteki aşırı yağlanmayı önler. Gözenekleri temizleyerek cildin nefes almasını sağlar. Ciltteki yaşlanmayı geciktirerek cilt yorgunluğunu alır. Cilt maskeleri, doğal olmak koşuluyla cildi besleyen önemli detokslardandır. Ciltteki gözenekleri besleyerek parlak ve canlı bir görünüme kavuşmasına yardımcı olur. Cilde alerji yapmayan maskeler seçilmesine dikkat edilmelidir.

Nemlendirme

Cildi beslemenin bir başka yolu da nemlendirmektir. Kuru bir cilt çabuk yaşlanır ve kırışıklıkların erken oluşmasını sağlar. Gün içinde kuruyan cilde uygulanan nemlendiriciler büyük fayda sağlar. Buhar banyosu, peeling gibi uygulamalarla arındırılan cildi onarmak için nemlendirme aşamasını atlamamak gerekir. Bunlar için doğal yağlar faydalanmak oldukça etkili sonuçlar doğurur. Argan, susam, shea, gül, sandal ağacı yağları cilde gerekli nemi sağlar. Bunun yanında E,C ve Omega 3 gibi cildin ihtiyacı olan bileşenleri içeren besinleri düzenli ve yeteri kadar tüketmek detoks için olmazsa olmazdır.

Cilt Detoksunun Faydaları Nelerdir?

Cilt için özel olarak hazırlanan detoks programları, dokulara kan akışını hızlandırır ve oksijen seviyesini yükseltir. Böylece cilt sorunları daha çabuk atlatılır ve cildin beslenmesi sağlanır. Vücuttaki toksik maddeleri uzaklaştırdığı için ciltteki sivilce gibi problemlerin çözülmesine yardımcı olur ve vücuttaki fazla yağın da yakılmasını sağlar. Vücudu genel olarak arındırdığı gibi cildi de kirden arındırır.

 • Cilt detoksu buluğ çağından sonra geçmeyen sivilce ve akne sorunu çözer.
 • Dokuların beslenmesini sağlayarak kırışıklıkları engeller.
 • Cildin nem dengesini sağlar. Böylece çök kuru veya yağlı ciltler için içten gelen kalıcı çözümler sunar.
 • Işıldan, yumuşak ve pürüzsüz bir cilte kavuşturur.
 • Deri üzerindeki yorgunluk belirtilerini iyileştirir. Özellikle göz çevresindeki koyu renkli alanlar azalır.
 • Selülit sorununu çözmeye yardımcı olur ve oluşmasını önler.

Cilt Detoksu İçin Hangi Detoks İçecekleri Faydalıdır?

Cildinizi doğru bir şekilde beslemek için doğal besinlerden yardım alabilirsiniz. Hazırlayacağınız cilt detoksu için kullanacağınız malzemeler sayesinde daha parlak ve canlı bir cilde sahip olabilirsiniz. Hücrelerinizin nem ihtiyacının karşılanmasında ve besinlerinin sağlanmasında etkili olabilecek detoks içeriklerini pratik bir şekilde hazırlayabilirsiniz. C vitaminini bol tutmanız gereken bu içeceklerde limonu, portakal suyunu veya greyfurtu kullanabilirsiniz. Diğer yandan C vitamini denildiğinde aklınıza gelecek olan besinler arasında salatalık bulunacaktır.

Cildinizi koruyacak olan ve A vitamini bakımından zengin içeriğe sahip ananas ve kiviyi de detoks içeceklerinizde kullanabilirsiniz. İltihabı yatıştırıcı özelliğe sahip olan nane ise içeceklerinizin vazgeçilmez malzemeleri arasında yer alacaktır. Cilt detoksu içeriden yapılacak müdahaleler ile daha faydalı hale getirilebilir. Buda tüketilen besinler ile sağlanabilir. Tüketilen besinler kalıcı bir güzel cilt için önemlidir. Su tüketmek vücut da ki toksinleri atabilir ancak tek başına su tüketmek kimi insanlar için yetersiz olabilir.

Cildinizin daha parlak olması için yapılan cilt detoksu tüketilen içecekler ile beraber daha yararlı olacaktır. Sebze ve meyveler ile hazırlanan içecekler hem sağlığınızı koruyacak hem de daha güzel bir cilde sahip olmanızda yardımcı olacaktır. Sağlık bir içecek hazırlamadan önce vücudunuzun hangi meyvelere ihtiyacı olduğunu belirlemeli daha sonra içeceği hazırlayıp tüketmelisiniz.

Cilt Detoksu Yaparken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Cilt detoksu uygularken kişi için en uygun beslenme düzeni ve cilt bakımı programı oluşturulmalıdır. Duyulan her şey herkes için uygun ve yararlı değildir.

 • Detoks süresince uygulanan cilt bakımı çok sık veya fazla uygulanmamalıdır. Bu durum cildi tahriş edebilir.
 • Çok yağlı ciltler, yağlanmayı arttıracak uygulamalardan uzak durmalıdır. Cilt yapısına uygun bakımlar uygulanmalıdır. Detoks süresince amaç cildi arındırmak olduğu için uygulanacak süre boyunca makyajdan uzak durmak gerekir.
 • Cilde uygulanacak kimyasallardan mümkün olduğunca uzak durmak altın kural sayılabilir.
 • Bunun yanında günlük su tüketimine dikkat etmek daha hızlı bir arınma sağlar.
 • Uygulanacak süre boyunca alkol, sigara ve kahveden mümkün olduğunca uzak durmak önem taşır.
 • Aynı şekilde hayvansal proteinler, şeker, beyaz un, tuz tüketimini de sınırlamak gerekir.
 • Son olarak detoks beslenme programlarını hazırlarken bir diyetisyenden yardım almak en doğrusu olur.

Cilt Detoksu Ne Kadar Süre ile Yapılır?

Cilt detoksu ayda bir ya da iki ayda bir periyotlar halinde 5-10 gün süreyle gerçekleştirilebilir. Burada uygulanabilecek süreyi kişi kendi hayatına göre planlar. Süreyi çok uzun tutmadan ve cildi tahriş etmeden yapılabilecek en uzun süre arınma işlemi uygulanır. Bazı durumlarda beslenme programlarını uygulamak için uygun olunabilir. Sadece cildi arındıran önlemler uygulanabilir.

Cilt Temizleme Nasıl Yapılır?

Cilt temizleme yöntemleri, cilde olan uyumuna göre tercih edilmelidir. Çok kuru ciltler peeling uygularken nemlendiricilerden faydalanmalı, hassas ciltler çok yoğun peeling tercih etmemelidir. Yağlı bir cilde sahip olanlar bakım yağlarına dikkat etmelidir. Bunun dışında çeşitli terleme yöntemleri ve ardından uygulanan nem terapileri cildi yeniler. Buhar banyosu, sıcak çamur maskesi gibi yöntemler cildi arındıran doğal maddelerle birlikte kullanıldığında etkili sonuçlar verir. Fakat böyle uygulamalar her gün üst üste tekrar edilmemelidir. Cildin günlük temizliği hafif temizleyicilerle sağlanmalı ve uygun bir nemlendiriciyle tamamlanmalıdır.

Cilt Detoksu Cildi Güzelleştirir Mi?

Cildinizin ışıl ışıl parlamasını ve daha güzel görünmesini istediğinizde yardım alabileceğiniz cilt detoksunu nasıl hazırlamanız gerektiğini merak ediyor olabilirsiniz. Sağlıklı besinlerle hazırlayarak tüketeceğiniz detoks sayesinde sağlıklı, pürüzsüz ve canlı ciltlere sahip olabileceksiniz. A, C ve E gibi cildi nemlendiren ve güzelleştiren vitaminlere sahip olan meyvelerin kullanımı sayesinde cildinizin eskisinden çok daha güzel olacağını fark edeceksiniz. Düzenli bir şekilde yapacağınız cilt detoksu ve spor sayesinde hem kilo kontrolünü sağlarken, hem de cildinize önemli katkılarının olacağını görebilirsiniz.

Herhangi bir rahatsızlığınızın olmaması halinde tüketebileceğiniz bu besinlerin içeriğindeki malzemelerle ilgili olarak doktorlarınızdan görüş almayı ihmal etmemelisiniz. Cildinizin görünümünü iyileştirecek özelliğe sahip olan cilt detoksu içeceklerinin toksinleri atmanızda etkili olacağını vurgulamaktayız. Vücudunuzun daha genç ve enerjik görünmesine yardımcı olacak olan bu detoks sağlıklı ürünlerin tüketilmesi ile birlikte daha verimli hale gelmektedir.

Doğru yapılan bir detoks cilt de bulunan siyah noktalarının da ortadan kalmasını sağlamaktadır. Önceden insanların zayıflamak için yaptığı detoks günümüzde cilt detoksu olarak da yapılmaktadır. Cilt detoksunda kullanılan malzemeler ve su çok önemlidir. Kaliteli ve sağlıklı malzemeler ile hazırlanmış detoksu yüzünüze masaj yaparak sürmesiniz. Bu sayede yüzünüzde bulunan siyah noktalar, ölü deriler giderek gözeneklerinizin açılmasını sağlayacaktır. Gözeneklerinizin açılması daha güzel görünen ve parlak bir cildinizin olmasını sağlayacaktır. Ayrıca detoks ile stresinizi de bir nebze azaltabilirsiniz.

Cilt Detoksu Beslenme Programı

Her cilt ve vücut tipinin detoks programı farklıdır. Fakat temel olarak vücudu ve cildi besinlerden ve çevreden alınan toksik maddelerden olabildiğince korumak esastır. Aşağıda örnek bir detoks programı bulunabilir.

 • Sabah

  Kahvaltıdan önce aç karna ılık su ve limon suyu karıştırılıp tüketilir. Ardından kahvaltıda bitki çayı, kuru meyvelerle hazırlanan bir kâse yoğurt ya da taze meyve tabağı tüketilir.

 • Ara Öğün

  Mevsime uygun sebzeler meyve sıkacağında öğütülür ve tüketilir.

 • Öğlen

  Mevsimine uygun sebzelerle hazırlanan bir porsiyon çorba ve salata tüketilir.

 • Ara Öğün

  Az miktarda kuru yemiş, bir taze meyve ve bir bardak bitki çayı tüketilir.

 • Akşam

  Haşlanmış sebze ve deniz ürünleri tüketilir.

Neyi Sormak istiyorsunuz bu kısıma detaylı belirtin lütfen. ( Yayınlanma Süresi 24 saati bulabilir ) *

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi*

Diyetisyen

Tuğba Yaprak

Genel yaşam standardınızı bozmadan, sıkılmadan diyet yapmak istemez misiniz ?

Sizi Arayalım


  Hemen Şimdi Destek Alın

  Ücretsiz Bilgi Alın

  Tıklayın