Ayak Detoks Bandı

Gün içerisinde vücuda çeşitli yollarla alınan zararlı maddeleri, atıkları yeterince atamayınca vücutta toksik maddeler birikmiş olur. Daha sağlıklı yaşamamız için bu toksinlerin dışarı atılması lazımdır. Peki vücutta biriken bu artıkları ayak detoks bandı ile atmak mümkün mü?

Vücut atıklardan kendini temizleme mekanizmasına sahiptir. Fakat çevresel etkenlerle ve besinler yoluyla vücuda elimine edebileceğinden daha fazla toksik madde alırız. Bunları atmaya çalışan vücut ekstra uğraşır. Atılması zor toksik maddeler vücutta yorgunluğa, halsizliğe, sebebi anlaşılamayan ağrılara, aşırı strese ve depresyona yol açabilir. Detoks uygulamaları ise bu toksinleri sağlıklı bir şekilde vücuttan atılmasına yardımcı olur. Detoks uygulamanın birçok yöntemi vardır. Bunlardan birisi de ayak detoks bandıdır.

Detoks Bandı Nedir?

Detoks bandı diğer detoks yöntemlerinden farklı olup vücudu toksin maddelerden arındırmak için ayağa uygulanan banttır. Sargı bezine benzer yapıda olan bant, genellikle bambu sirkesi, turmalin, odun sirkesi gibi maddeler içerir.

Farklı maddeler kullanarak da hazırlanabilir. Evde hazırlanan bantlarda genellikle sarımsak ve soğan kullanılır. Bantlar ayağın orta kısmına yapıştırılarak kullanılır. Gece uyurken ayakta kalır ve sabah çıkarılır. Detoks bantları asya kültürüne ait geleneksel sağlık uygulamalarından biridir. Fakat şunu da söylemek gerekir ki vücutta biriken metaller ve çoğu toksik madde bant yardımı ile dışarı çıkarılamaz. Bu bantlar eczanelerden ya da online alışveriş sitelerinden temin edilebilir. Fiyatları oldukça uygundur.

Ayak Detoks Bandı Nasıl Kullanılır?

Faydalı olup olmadığı tartışmalı bir konudur. Fakat günümüzde popüler bir uygulamadır. Ayak detoks bandı evde yapılabileceği gibi hazır da alınabilir. Kullanımı oldukça kolaydır.

Bantlar gece yatmadan önce ayağın orta kısmına yapıştırılır ve gece boyu ayakta kalır. Sabah çıkarıldığında rengi genellikle kahverengine yakın olur ve rahatsız edici bir koku gelir. Bunun, vücuttan atılan toksik maddelerden kaynaklandığına inanılır.

Ayak detoks bantları, ayağın altında vücuttaki her bölgenin bir merkezi olduğuna inanılan düşünce sisteminden doğmuştur. Ayak altındaki bu merkezler aracılığıyla toksik maddelerin vücuttan çıkarılarak banda geçmesi amaçlanır. Bantlar bir 7 gün boyunca her gün uygulanır ve 2 gün ara verilir. Sonra tekrar başlanabilir.

Detoks Bandı İşe Yarar mı?

Detoks bandının iş yarayıp yaramadığı konusunda kesin bilimsel ispatlar henüz yoktur. Fakat detoks bandını kullanıp işe yaradığını söyleyenler de çoktur.

Detoks bantlarının kullanımı diğer detoks yöntemlerinden daha kolay ve zahmetsizdir. Yatarken ayakları iyice temizledikten sonra ayak tabanına yapıştırılır. Çıkmasın diye çorap giyilebilir. Sabaha kadar çıkarılmaz. Banttaki kahverengi kısım açık renge kavuşuncaya kadar düzenli olarak kullanılır. Kahverengi kısım ne kadar koyuysa vücutta o kadar zararlı bileşen ve toksin var demektir. Kullandıkça kahverengilikler azalır.

Detoks Bandı Faydaları Nelerdir?

Detoks bandı kullanıcılarının yorumlarına ve bantları üretenlerin açıkladıklarına göre etkileri şu şekilde sıralanabilir:

  • Kilo vermeyi kolaylaştırır, vücuttan ödem atılmasına yardımcı olur ve metabolizmayı hızlandırır.
  • Vücudu arındırarak dokuların daha iyi beslenmesine yardımcı olur. Böylece cilt sorunlarının çözümüne etki eder. Siyah nokta ve sivilce problemlerini çözmede yardımcı olur.
  • Bağışıklık sistemini güçlendirerek kolay kolay hastalanmamayı sağlar.
  • Sebepsiz baş ağrılarını ve eklem ağrılarını dindirmeye yardımcı olur.
  • Hava kirliliğine veya çalıştığı ortamda sağlıksız maddelere maruz kalanların arınmasına etki eder.
  • Detoks bantlarının etkileri genel olarak böyle sıralansa da kesin bir kanıya varmak güçtür. Çünkü henüz bilimsel olarak kanıtlanmış bir etkisi yoktur.

Ayak Detoks Bandı Psikolojik Etkisi

Detoks bantları satan firmaların açıklamalarına göre stres ile başa çıkmada ayak bantları yardımcı olur. Depresyon, anksiyete gibi sorunları çözmeye katkı sunar. Gergin ruh halinden kurtularak, canlı, enerjik ve dingin hissettirir. Uyku düzensizliği, uykusuzluk veya yorgun uyanma gibi problemleri çözer ve kaliteli bir uyku sağlar. Fakat şunu da söylemek gerekir ki bu etkiler henüz kanıtlanmamıştır.

Neyi Sormak istiyorsunuz bu kısıma detaylı belirtin lütfen. ( Yayınlanma Süresi 24 saati bulabilir ) *

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi*

Ücretsiz Bilgi Alın

Tıklayın