Mezoterapi ile Zayıflama

Mezoterapi ile Zayıflama

Bölgesel zayıflama, genellikle kilosu ve BKİ değeri ideal aralıklarda olan fakat daha çok genetik nedenlerden dolayı kişinin belirli bölgelerinde (basen, kol, bel, karın çevresi vb…) yağlanmanın fazla olduğu durumlarda istenir. Bazen beslenmeye ve egzersize dikkat edilse de bölgesel zayıflama sağlanamayabilir. Bir diğer durum ise kişinin egzersiz veya diyet yapmasını gerektirmeyecek kiloda olmasına rağmen bölgesel yağlanmasının fazla olmasıdır. Bu kişiler gün geçtikçe estetik amaçlı tıbbi yöntemleri daha sıklıkla tercih etmektedir. Bu estetik amaçlı tıbbi yöntemlerden biri de mezoterapi yöntemidir.

 

Yardıma Mı İhtiyacınız Var ? 

Mezoterapi nedir?

Mezoterapi; enzimler, mineraller, vitaminler, ilaçlar ve bazı ajanlardan oluşturulan kokteylin deri ve deri altı tabakasına mikroenjeksiyon ile uygulanır.

Mezoterapinin Uygulama Alanları Nelerdir?

  • Bölgesel yağlanma tedavisinde
  • Saç dökülmesi tedavisinde
  • Sellülit tedavisinde
  • Yüzde kırışıklık tedavisinde(gençleşme için)

Mezoterapi ile Zayıflama Nasıl Sağlanır?

Mezoterapi, karın, bel, kol ve bacaktaki bölgesel yağlanmaların tedavisinde liposuction yöntemine göre daha ağrısız alternatif bir tedavidir. Cilt ve cilt altı dokusuna nüfus eden kokteyller, yağ hücrelerinin yıkımını sağlar, lenf sistemiyle vücuttan atılımı sağlanır. Ayrıca enjekte edilen ajanlar sayesinde kan akımı uyarılır ve kollajen yapımı arttırır. Böylelikle bölgesel yağlanmanın tedavisi sağlanmış olur.
Ayrıca bölgesel yağlanmanın olduğu bölgelerde sellülit görünümü sıklıkla oluşmaktadır. Mezoterapi sellülit tedavisinde de kullanılır. Kollejen üretimini arttırarak derinin gençleşmesini ve gerginleşmesini sağlamaktadır. Mezoterapi ilk 2 hafta, haftada 2 kez uygulanır. Daha sonra haftada 1 kez olmak üzere kişinin vücut ihtiyacına göre 10-15 seans uygulanması gerekebilir.
Zayıflamanın kalıcı olabilmesi için önerilen beslenme şekline geçilmeli ve gerekli egzersizler yapılmalıdır.

Mezoterapi ile Bölgesel İncelme Nasıl Sağlanır? Kaç Seans Yapılmalıdır?

Beslenme alışkanlıkları, çalışma koşulları ve diğer bazı olumsuz faktörler birleşerek kişinin sürekli olarak kilo almasını sağlar. Vücudun tamamını etkisi altına alan bu trendin durdurulması ve tersine çevrilmesi görece kolaydır. Kolay olmayan ise bölgesel yağlanmalardan kurtulmaktır. Vücudun belli bölgeleri, diğer bölgelerine göre daha az çalışır. Bu bölgelerdeki kas dokularının az çalışmasına bağlı olarak da yağlanma problemi daha sık görülür. Bel, basen ve kaçla bu bölgelere örnek olarak verilebilir. Bölgesel yağlanmanın ortaya çıkardığı en büyük problem görünüş kısmında olsa da uzun vadede daha farklı problemler de çıkabilir. Cildin bozulması, selülit oluşumları ve buna benzer diğer sorunlar bölgesel yağlanmaların uzun vadeli sonuçları arasında yer almaktadır.

Günümüzde bölgesel yağlanmalardan kurtulmak için onlarca yöntem geliştirilmiş olmakla beraber bunlardan çok azı işe yarar durumdadır. Çoğu yöntem her hasta ile uyum sağlamamakta; buna bağlı olarak da ciddi sorunlar ortaya çıkmaktadır. Mezoterapi tedavisi de bölgesel incelme için kullanılabilecek yöntemlerdendir. Esas geliştirilme amacı doğrudan bu olmasa da zaman içerisinde kullanım alanı incelmeye doğru genişlemiştir.

Bölgesel olarak şişmanlamanın başlıca sebebi olan yağ dokularının erimeye karşı direnç kazanması söz konusudur. Direnç kazanan yağ dokuları ne spor egzersizleri ile ne de diyetler ile ortadan kaldırılamaz. Özel bazı müdahalelerin yapılması gerekir ki mezoterapi ile de tam olarak bu mümkün hale gelmektedir. Mezoterapi amacıyla kullanılan karışımın içerisine bölgedeki yağları eritecek, kılcal damarları harekete geçirerek bölgesel kan dolaşımını artıracak maddeler katıldığı takdirde bölgesel zayıflama mümkün hale gelmektedir. Günümüzde çok sık uygulanmasa da bölgesel yağlanmalardan kurtulmak için mezoterapiye başvurulmaktadır.

Mezoterapi amacıyla enjekte edilecek karşımın özenle hazırlanması sayesinde oldukça az seans ile sonuç almak mümkündür. Genel olarak üç seanstan sonra bölgesel zayıflamaya dair sonuçlar alınır. Yedinci seans itibariyle de kesin sonuçlar ortaya çıkmaya başlar. Ancak, her hastanın özel durumuna bağlı olarak seans sayıları artıp azalabilir. Ortalama olarak üç – yedi seanstan bahsetmek mümkündür. Mezoterapi ile bölgesel olarak kilo vermenin bir diğer avantajı da deri sarkması veya doku hasarlarının engellenebiliyor oluşudur.

Mezoterapi Selülit Tedavisinde Etkili Midir?

Kadınların neredeyse tamamında, hayatlarının bir döneminde mutlaka selülit sorunu ile karşılaşılmaktadır. Bu sorun bazen ufak olduğu için görmezden gelinebilir ancak çoğu zaman selülitin popo ve basen bölgesinde geniş bir alanı etkisi altına alması söz konusudur. Bu durumda da kişilerin sosyal yaşamlarındaki özgüvenleri düşmekte; başta etek olmak üzere mayo veya bikini giymekten imtina etmektedirler. Selülitin tedavi edilmesi dair geliştirilen birçok yöntem olmakla beraber bunlardan belki de en etkilisi mezoterapidir.

Selülitin ortaya çıkmasından sonra ilgili bölgedeki kılcal damarlar etkinliklerini kaybetmeye başlar. Büzüşmeden dolayı da zaman içerisinde portakal kabuğuna benzeyen bir görüntü oluşur. Görüntü biraz yakınlaştırılırsa kılcal damarların etkisiz olduğu görülecektir. Yani uygulanacak tedavisinin esas amacının bu kılcal damarları harekete geçirmek olması gerektiği bilinmelidir ki mezoterapi de tam olarak bunu yapmaktadır.

Vitamin, aminoasit, mineral ve çeşitli diğer maddelerden hazırlanan bir karışım özel enjeksiyon teknikleri ile selülitin olduğu bölgeye gönderilir. Karışımın etki alanı derinin hemen altıdır ve kılcal damarları da etkiler. Karışım kılcal damarlardan kan geçmesini sağlar. Yani esas nokta vücudun kendi iyileştirme etkisinin kullanılmasıdır. Karışımla birlikte verilen vitamin ve mineraller de süreci destekler.

Selülitin başlıca sebeplerinden olan yağ dokuları da mezoterapi karışımının bölgeye enekte edilmesiyle çözülmeye başlar. Tabaka halindeki görünüm dağılarak daha homojen bir görünüm elde edilir. Ayrıca karışımın içerisindeki diğer özel maddeler yardımıyla cilt gerginleşir. Bağ dokular kuvvetlenir ve on yaşlık bir gençleşme etkisi oluşturulur. Mezoterapinin selülit tedavisinde etkili olarak kullanılabilmesi için doğru evrede, doğru karışımla, doğru miktarda ve doğru seans sayısında uygulanması mecburidir. Günümüzde birçok merkez bu konuda oldukça uzman olduğu için isteklerinize en uygun uygulama tarzını seçebilmektedir. Kısacası, mezoterapi selülit tedavisinde oldukça etkili bir yöntemdir.

Mezoterapi Kimler İçin Uygun Değildir?

  • Kalp hastalıkları olanlar
  • Gebeler ve emziren anneler
  • İnsülin kullanımı olan diyabet hastaları
  • Kan pıhtılaşması problemi olanlar
  • Kanser hastaları için uygun değildir.

Mezoterapinin Yan Etkileri Nelerdir?

  • Mezoterapi iğneli ve iğnesiz olmak üzere ikiye ayrılır. İğneli mezoterapide mikroenjeksiyon yöntemi uygulanırken, iğnesizde(mesostar) monopolar düşük voltajlı elektriksel akımla oluşan mikrokanallar ve polarizasyon yardımı ile hazırlanan ilaçlar deri altı tabakasına ulaşır. İğnesiz mezoterapinin yan etkisi yoktur ve iğneliye göre daha olumlu sonuçlar elde edilmektedir. İğneli mezoterapinin yan etkileri; ağrı, enjeksiyonun gerçekleştiği bölgede morarma, çürükler, kanama gibi yan etkiler oluşabilir.

WhatsApp chat