Selülit Nedir? Nasıl Geçer?

Selülit Nedir?

Selülit yüzeyde yumrulu çukurlu görünüme yol açan yaygın bir durumdur. Bu görünüm genelde portakal kabuğu görüntüsü olarak adlandırılır. Çoğu zaman uyluk, kalça, popo ve karın bölgesinde oluşur fakat bazen göğüs, karın alt tarafları ve kolların üst taraflarında oluşur ve sağlık açısından bir zararı bulunmaz. Kadınlar arasında daha yaygın olsa da erkeklerde de görülebilir. Kadınların %80’i hayatlarının bir döneminde selülitle karşılaşır.

Selülitler, derinin altındaki bağ dokusunun üzerine yağ dokusunun çıkması ve deriye yaklaşması ile oluşur. Kadınlarda yağ hücreleri ve bağ dokusu dikeydir ve yağ dokusu bazı tetikleyicilerin de etkisiyle deri dokusuna daha kolay çıkabilir. Erkeklerde bu yapı çaprazdır ve daha zor oluşur. Fakat bazı sağlık koşulları, genetik ve yaşam tarzı selülit oluşumunu tetikleyebilir ya da oluşumu azaltabilir.

Bu tedavi edilmesi gereken bir sorun değildir, herhangi bir sağlık sorununa yol açmaz. Fakat bu görüntüden hoşlanmıyorsanız etkinliği görülen birkaç tedavi, yaşam tarzı değişikliği ve basit uygulamadan söz edilebilir. Fakat yaşam tarzına dair değişim kısa süreli olduğunda selülitlerin geri gelmesi muhtemeldir. İşe yaradığı kanıtlanan tedavi yöntemleri de bu yüzden her zaman kalıcı olamaz.

Piyasada bulunan ve sadece deri üzerinden uygulanan krem ve losyonlar vardır. Fakat selülit deri yüzeyinde oluşmaz, daha derindeki dokularla ilgilidir. Krem ve losyonlar sadece cildin üst katmanına etki edebilir. Bu krem ve losyonların etki edebilmesi için masaj gibi alt dokulara etki etmesi muhtemel uygulamaların yapılması gerekir. Özetleyecek olursak, selülite etki eden asıl şey cilt üzerinde uygulanan kremler/yağlar değil uygulama sırasında yaptığınız hareketlerdir.

Selülit Neden Olur?

Selülit derinin altındaki bağ ve yağ tabakalarının etkileşiminden kaynaklanır. Yağ hücrelerinin üst katmanlara doğru hareketi bu görüntüye neden olur. Kadınlarda daha çok görülmesinin bir nedeni bağ ve yağ tabakalarının yapısıdır. Fakat bu oluşumu tetikleyen birçok faktör vardır. Bunları şöyle sıralayabiliriz:

 • Hormonlar: Östrojen, insülin, noradrenalin ve tiroid hormonları selilüt oluşumunda etkilidir. Bir dengesizlik yaşandığında oluşum tetiklenebilir.
 • Menopoz: Benzer şekilde, menopoz ile birlikte östrojenin azalmasıyla deri altındaki bağ dokunun kan akışı azalır. Bu nedenle bölgede daha az oksijen bulunur ve kollajen üretimi azalır. Böylece bölgede yağ hücreleri büyür. Bağ dokuları da zayıflamış olduğu için yağ üst tabakalara çıkar ve selülit oluşur.
 • Yaş: Yaş ilerledikçe cilt daha az elastik, daha ince hale gelir ve sarkar. Bu değişim selülit için uygun ortamı hazırlar.
 • Genetik: Selülit oluşması için belirli genler gereklidir. Genetik faktörler bir kişinin metabolizma hızıyla, yağın deri altına dağılımıyla ve dolaşım düzeyiyle ilişkilidir. Hepsi birden selülit ihtimaline etki eder.
 • Beslenme: Çok fazla yağ, karbonhidrat ve tuz tükettiği halde çok az lif tüketen kişilerde selülit daha fazladır. Sebze ve meyvelerin yoğun olduğu, hamur işi ve kızartmaların az olduğu bir beslenme alışkanlığı selülit ihtimalini azaltır.
 • Yaşam tarzı: Hareketsiz yaşam bölgesel yağlanmanın ve diğer birçok problemin nedenidir. Daha hareketli bir yaşam ile selülit ihtimali de azalır. Aynı zamanda sigara içmek, uzun süre aynı vaziyette durmak ve egzersiz yapmamak selülit ihtimalini artırır.
 • Bazı kıyafetler: Uzun süre sıkı kıyafetler giymek, örneğin kalçayı sıkan çamaşırları uzun süre gitmek bölgedeki kan akışını yavaşlatabilir. Bu da selülite yol açabilir.

Vücudunda fazla yağ olan kişilerin selülit geliştirme ihtimali daha fazladır. Fakat diğer etkenlerle zayıf kişilerde de görülebilir. Genellikle 25 yaş üstünde yaygındır ve kişiyi görsel olarak rahatsız etmiyorsa tedavi edilmesine gerek yoktur.

Selülit Belirtileri Nelerdir?

Selülit vücut yüzeyinde portakal kabuğu görüntüsü oluşturur. Bölgeyi parmaklarınızla sıktığınızda girintili çıkıntılı doku daha belirgin olur. Bölgede yumrular ve çukurlar vardır. Bunların şiddetti değişebilir. Bazılarında küçük girinti-çıkıntılar varken bazı durumlarda derin çukurlar gözlenir.

Bu durumun en yaygın gözlendiği bölgeler üst bacak, kalça, popo bölgeleridir. Fakat bazı kişilerde kolların üst kısımlarında, göğüs bölgesinde ve karnın alt bölgelerinde görülebilir. Bu durum yağ doku işe bağ dokunun etkileşiminden kaynaklandığı için bağ dokuyu zayıflatan etkenler ve yağları artıran etkenler selüliti artırır.

Kadınların %80’i hayatlarının bir döneminde selülitle karşılaşır. Bu sağlıksız bir durum değildir ve her zaman ters giden bir şeyi işaret etmez. Yaşla birlikte görülme ihtimali artsa da ergenlik döneminden itibaren ortaya çıkması mümkündür.

Selülit Tipleri Nelerdir?

Selülit şiddetine göre sınıflandırılabilir. Görsel açıdan bundan hoşlanmayan ve gidermek isteyenler için yöntemler her selülit tipi için farklı olacaktır. Fakat tedavi yöntemi ne olursa olsun kalıcılığı artıran şey sağlıklı bir yaşam tarzıdır. Yani sigaradan uzak durmak, düzenli egzersiz yapmak; yağları, karbonhidratları ve tuzu azaltmak etkileri uzatacaktır. Aşağıda farklı selülit tiplerini bulabilirsiniz:

Yumuşak Selülit

Bu tip, cilde hafif dalgalı bir görünüm verir ve dokusu yumuşaktır. Genellikle kolların üst tarafları ve bacakların üst taraflarında bulunur. Fakat kalça ve karında da olabilir. Uzanırken daha belirgin olur. Çoğu kişide beraberinde varisleşmiş damarlar ya da kılcal damarların örümcek ağına benzer görüntüsü vardır. Kas dokusunu artırmak ve kilo vermek bunu hafifletir. Gidermek için:

 • Beslenmede yağ, karbonhidrat ve tuzu azaltıp sebze, meyve ve proteinleri artırmak yağ birikimlerini azalttığı gibi kas oluşumunu da destekler.
 • Kas dokusunu artırmak ve güçlendirmek yumuşak selüliti azaltır. Bu nedenle günlük olarak egzersiz yapmak faydalıdır.
 • At kılı fırçalar ya da çeşitli masaj aletleri kullanarak bölgedeki kan dolaşımını artırabilirsiniz. Bunu düzenli olarak en az 10 dakika yaparak bir süre sonra azaldığını görebilirsiniz. Masaj gibi uygulamalar yaparken çeşitli losyonlar kullanabilirsiniz.
 • Radyofrekans tedavisi, elektro-stimülasyon ve özel masaj teknikleri bu tip selülitler için işlevseldir.

Sert Selülit

Sert selülit genç kadınlarda daha yaygındır ve çoğunlukla kalça, bacakların üst kısmı, dizlerin arkası ve iç taraflarında ortaya çıkar. Genellikle selülitin dışarıdan görünen ilk belirtisidir. Bölgede portakal kabuğu gibi minik çukurlu bir doku bulunur ve dokununca sıkıdır. Yürürken, hareket ederken bölge hareket etmez ya da görünüm değiştirmez. Bazen sert dokunuşlarda acı hissedilebilir. Gidermek için:

 • Gidermek için erken zamanda uygulamalara başlamak avantajlıdır.
 • Mezoterapi bu tip selülit için birçok kişide işe yarar.
 • Losyonlarla yapılan masaj uygulamalarının günde 2 kez uygulanması bir süre devam ettirilmesi önerilir. Enderoloji yöntemi etkili olabilir.

Ödemli Selülit

Fazla yaygın olmayan bir türdür ve aynı zamanda gidermek için daha fazla uğraşmak gerekir. Genellikle nedeni dokularda sıvı birikmesine eşlik eden kan dolaşımı sorunudur. Bacaklar en sık görüldüğü alandır. Bunun yanında dizler ve kalça da etkilenebilir. Deri yumuşaktır ve dokunduğunuzda ya da uzun süre oturduğunuzda ağrı hissedebilirsiniz. Gidermek için:

 • Ağrı ve ödem şikayetleri yaşam kalitesini düşürdüğü için doktora görünmek gerekebilir. Eşlik eden dolaşım sorunları ve varisli damarların tıbbi olarak tedavi edilmesi gerekebilir.
 • Bisiklete binmek, yürüyüş, yüzme gibi güvenli egzersizler faydalıdır.
 • Varis çorapları ve elastik bandajlar dolaşım problemlerini kontrol altına almayı sağlayabilir.
 • Duş alırken ya da sadece o bölge için ılık suyla başladığınız duşu soğuk suyla bitirebilirsiniz. Ilık – sıcak dönüşümü damarlar için faydalı olabilir.
 • Tuz, gazlı içecekler ve hazır yiyeceklerden uzak durmak gerekir. Çünkü bunlar ödemi artıracaktır.
 • Lenf drenaj masajı ödem atmaya kan dolaşımını düzeltmeye yardımcıdır. Ödemli selülitin azalmasında da etkili olabilir.
 • Ödem atmaya yardımcı bitki çaylarından destek alabilirsiniz.

Selülitten Kaçınmak için Neler Yapılmalıdır?

Selülit birçok nedenden kaynaklanabilir. Bunların bazıları yaşam tarzı değişiklikleriyle önlenebilir. Bir kısmı ise yavaşlatılabilir. Fakat bazen tamamen engellemek mümkün olmaz. Aşağıda selülit gelişimini yavaşlatmak ve önlemek için hayatınızda yapabileceğiniz değişiklikleri bulabilirsiniz:

 • Tuz, karbonhidrat ve yağları azalmanız ve sebze-meyve ağırlıklı bir beslenme düzeni oluşturmanız selüliti artıran birçok etkeni dizginlemeye yardımcı olur.
 • Fazla kilolarınız varsa yavaşça vermek belli bölgelerden biriken yağlanmayı azaltarak selülit ihtimalini azaltır.
 • Hareketli bir yaşam tarzına geçmek, uzun süre aynı duruşta kalmamak (saatlerce oturmak gibi) ve egzersiz yapmak en etkili korumalardan biridir.
 • Hormonal bir rahatsızlığınız varsa bunun tedavisi için doktora başvurmak hormonal selülitten kaçınmaya yardımcı olur.
 • Duş aldıktan sonra yağların vücudunuzda en çok biriktiği bölgelere ve bacaklarınıza 10 dakika masaj yapmak oldukça faydalıdır. Böylece dolaşım sisteminizi iyileştirmiş ve bölgelerdeki kan akışını hızlandırmış olursunuz. Bunu yaparken herhangi bir krem/losyon veya yağ kullanabilirsiniz.
 • Sigara ve tütün ürünleri kullanıyorsanız bırakmak en etkili önlemlerden biridir. Sigara bağ dokularınızı zayıflatması, vücudunuzdaki oksijeni azaltması nedeniyle selülit oluşmasını tetikleyebilir.

Selülit Diyeti Nasıl Yapılır?

Selülit diyeti yağlanmayı azaltmayı ve ödeme neden olan besinlerden kaçınmayı içerir. Aslında herkes için önerilen sağlıklı beslenme alışkanlığından büyük bir farkı yoktur. Fakat bazı besinler ve etkileri hakkında daha bilinçli olmak gerekir. Öncelikle, amacınız fazla kilolarınızı vermekse bunu yavaşça gerçekleştirmek ve yeme alışkanlıklarınızı kalıcı olarak değiştirmek önemlidir. Böylece selülitleri gidermeniz daha kolay olur.

Selülit diyeti yapmak için şunlara dikkat etmek gerekir:

 • Tuzu azalmak en önemli değişikliklerden biridir. Tuz, özellikle ödemli selülitleri daha da artırır. Bu nedenle yemeklerinizde daha az tuz kullanmaya çalışabilirsiniz. Tatlandırmak için limon, sirke, baharat gibi malzemeleri daha sık kullanabilirsiniz.
 • Daha az yağ ve karbonhidrat tüketmek önemlidir. Selülit yağlanma arttıkça şiddetlenir. Bu nedenle vücudunuzdaki fazla yağları eritmek etkili bir yöntemdir. Hamur işleri, margarin, tereyağı, kızartmalar, beyaz un ve şeker azaltmanız gereken besinlerdir.
 • Daha fazla proteini sebze ve meyve tüketin. Bu kaslarınızı güçlendirerek selüliti azaltır. Günlük egzersizlerle birlikte daha fazla protein almak kasları güçlendirmenin en temel yoludur. Aynı zamanda sebze ve meyveler yüksek lif içerir ve bazıları yağ yakmanıza yardımcı olur.
 • Yeşil yapraklı sebzeler ayrıca önemlidir. Bunları her gün tüketmeye özen gösterebilirsiniz.
 • Keten tohumu östrojen hormonunu düzenleyen etkilere sahiptir. Bunu ara öğünlerde tüketebilirsiniz.
 • Cips, işlenmiş gıdalar ve hazır yemekler selülit diyetinde uzak durmanız gerekenler arasında yer alır.
 • Ödem atmaya ve dolaşımı iyileştirmeye yardımcı bitki çayları tüketebilirsiniz. Örneğin karahindiba çayı bu konuda etkilidir.
 • Uzun süre aynı duruşta kalmak (uzun saatler oturmak ya da ayakta durmak gibi) selülite neden olabilir. Bu yüzden hareketli olmak önem taşır.
 • Diyeti uygularken günlük egzersizler yapmak (yürüyüş, bisiklet ve yüzme gibi), selülitli bölgelere kan dolaşımını hızlandıran masajlar uygulamak etkili yöntemlerdir. Böylece bölgedeki kan dolaşımını artırır ve egzersizlerde kasları güçlendirirsiniz. Selülitler yağ dokudan kaynaklandığı için bu yöntemler oldukça etkilidir.
 • Hormonal problemleriniz ya da kan dolaşımı sorunlarınız varsa doktora görünüp tedaviye başlamanız gerekir.

Selülit Nasıl Geçer?

Hangi tür selülite sahip olduğunuza göre sizde etkili olan yöntem değişecektir. Bunun için selülit türleri ile ilgili başlığımıza bakabilirsiniz. Belirtmek gereken nokta, selülitlerin tedaviden sonra tekrar edebileceğidir. Bunu önlemek için yaşam tarzı ve beslenme değişiklikleri yapmanız gerekebilir.

Kullanılan yöntemlerin ayrıntıları için aşağıdaki listemize göz atabilirsiniz:

 • Masajlar: Selülitleri azaltmada en etkili yöntemlerden biri düzenli masajdır. Selülitin şiddetine göre günde 2 kez ya da her duştan sonra en az 10 dakika masaj uygulayabilirsiniz. Bunu yaparken bir losyon ve masaj aleti kullanabilir veya ellerinizle uygulayabilirsiniz.
 • Kan dolaşımını hızlandıran aletler: At kılı fırçası en yaygın alettir. Hafif durumlarda duştan sonra, daha şiddetli durumlarda her gün en az 10 dakika selülit üzerine at kılı fırçasıyla masaj yapabilirsiniz. Bunu alışkanlık haline getirmek tekrar etmemesi için faydalıdır. Aynı amaca hizmet eden başka aletler de kullanabilirsiniz.
 • Yağları yakıp kasları güçlendirmek: Beslenme önlemleri ve düzenli egzersizlerle kasları güçlendirip yağları yakabilirsiniz. Özellikle masajla birlikte kullanıldığında etkili yöntemlerden biridir.
 • Lenf drenaj masajı: Özellikle ödemli selülitleri azalmak için kullanılabilir. Lenfatik sistemi uyararak ödemi azaltmayı ve kan dolaşımını hızlandırmayı amaçlar.
 • Endermoloji: Cildi vakum gibi bir cihazla kaldıran ve derin dokulara etki eden bir masajdır. Bazı selülit türlerinde etkilidir.
 • Akustik dalga terapisi: Ses dalgalarını alttaki dokulara iletir. Seanslar halinde uygulanır ve selülitlerin azalmasında yaygın olarak kullanılır.
 • Mezoterapi: Bazı selülit türleri için etkili yöntemlerden biridir. Fakat her selülit için etkili olmaz. Seanslar halinde uygulanır.
 • Radyoterapi: Selüliti iç dokuları ısıtarak azaltmayı hedefler. Ancak sonuçlar kısa vadeli olabilir.
 • Lazer yardımlı liposuction: Bu yöntem bazı şüpheler içerir. Çünkü bazı durumlarda çukurları daha da kötüleştirebilir. Araştırmalar selüliti azaltmadaki etkisini kanıtlamamıştır.

Neyi Sormak istiyorsunuz bu kısıma detaylı belirtin lütfen. ( Yayınlanma Süresi 24 saati bulabilir ) *

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi*

Ücretsiz Bilgi Alın

Tıklayın