Maydanoz Detoksu

Maydanoz Detoksu Nedir?

Detoks, son zamanlarda vücuttaki toksiklerden arınmak için sıklıkla tercih edilen yöntemlerden biridir. Detoks uygulamanın birçok çeşidi vardır. İçerisinde kullanılacak olan malzemelere ve zevklere göre detoks programları hazırlanabilir.

En etkili detoks çeşitlerinden biri olan maydanoz detoksu toksiklerden kurtulmayı sağlarken zayıflamaya da yardımcı olur. Evet, maydanoz yemek ve salatalara kattığı lezzetten çok daha fazlasıdır.

Günlük yaşamda tüketilen hazır yiyeceklerle vücutta depolanan toksik maddeler, zamanla sağlığı olumsuz etkileyecek duruma gelebilir. Bu yüzden bu kimyasalların dokulara zarar vermeden vücuttan uzaklaştırılması önemlidir. Yaşam kalitesini artıracak maydanoz detoksu yöntemi vücudu baştan aşağı yenilemiş olur. 

Maydanoz detoksu, hızlı ve sağlıksız yollarla zayıflama yöntemlerinden çok daha etkilidir. Maydanoz detoksu ile sağlıklı bir beslenme programı ve düzenli egzersiz birleştirilebilir. Bu şekilde sağlıklı ve fit bir bedene ulaşmak hayal olarak kalmayacaktır.

Maydanoz detoksu alışkanlık haline getirildiğinde vücudun ihtiyacı olan birçok vitamin ve minerali de sağlayacaktır. Bu detoks için yüksek maliyetleri göze almaya ya da diyetisyen programlarına da ihtiyaç yoktur. Evde kolayca hazırlanıp tüketilebilir.

Maydanoz uzmanlar tarafından tüketilmesi sık sık önerilen bir bitkidir. Bağışıklık sistemi üzerinde ki olumlu etkileri maydanozu vazgeçilmez kılıyor. Ayrıca yok denecek kadar az kalorisi olduğu bilinirken içinde kolesterol ve yağ barındırmıyor.

Maydanozun kalp hastalıklarına, tansiyon ve kanser hastalıklarına olumlu etkileri de sık sık konuşulur. Bu şifa dolu bitkinin, detoks programlarına yakıştığına şüphe yok.

Maydanozun Faydaları

 • Maydanozun en bilinen faydası, vücutta ki fazla ödemi atmasıdır. Vücudun şişmesine sebep olan sıvı miktarı maydanoz ile vücuttan uzaklaştırılır ve vücudunuzun nefes almasını sağlar.
 • Maydanoz A, C ve K vitaminleri bakımından zengindir. Bu vitaminler ile bağışıklığı güçlendirir ve hastalıklar ile savaşır. İçerisinde ki A vitaminiyle de lenfosit ve kan hücrelerine etki eder.
 • Kan şekeri düzeyini düşürdüğü için diyabet hastaları için önerilir.
 • Maydanoz, bileşiminde ki flavon glikozid sayesinde idrar söktürücü özelliği taşır.
 • Mide, bağırsak ve gaz sorunlarında etkisi kanıtlanmıştır. Ayrıca mide bulantılarına da iyi gelir.
 • İçerisinde ki A vitamini ile göz sağlığını koruma konusunda oldukça etkilidir. 
 • Maydanoz antibakteriyel özelliğe sahip olduğu için ağız sağlığını korumakta etkilir. Bu sayede diş ve diş eti rahatsızlıklarının önüne geçebilir. Ağız kokularını gidermek için de tercih edilir.
 • İçesinde folik asit barındırdığı için kalp rahatsızlıklarının önüne geçebiliyor. 
 • Demir bakımından zengin olan maydanoz, vücutta ki kanı temizleme konusunda da öncüdür.
 • İçeriği sayesinde oksitlenmiş moleküllere savaşarak kanser hastalığında da etkisini hissettirmektedir. Tümör büyümelerini durduğu görülmüştür. 
 • İdrar söktürücü özelliği ile tansiyon seviyesini dengeler. Tansiyon düşürücü özelliği dolayısıyla yüksek tansiyon hastaları için önerilir.
 • İçerisinde ki beta-karoten ve C vitamini ile eklem ağrılarının önüne geçebilir.
 • Mesane ve idrar yolu enfeksiyonlarında uygulanan tedavilere yardımcı olur.
 • Güçlü kollajen üretimi ile cilt sağlığına da etkilir. Cildi aydınlatır, leke ve izlerin zamanla kaybolmasını sağlar. 
 • Ciltte ki yağ oranını dengede tutarak akne ve sivilce problemlerini büyük ölçüde çözer.
 • Reflü hastalarına yardımcı olur ve sindirimi kolaylaştırarak mideyi rahatlatır.
 • Nöron oluşumunu arttırarak beyin fonksiyonlarının gelişmesini sağlar.
 • Ağrı kesici özelliği ile eklem ve kas ağrılarını tedavi eder.

Maydanoz Detoksunun Etkisi

Maydanozun vücuda etkilerinden faydalanmak için öncellikle maydanoz tüketmenin tek başına yeterli olmayacağını bilmek gerekir. Maydanoz her ne kadar mucizevi özellikleri ile bir şifa kaynağı olsa da spor ve sağlıklı beslenme ile desteklenmelidir.

Düzenli bir program hazırlanarak yapılan spor egzersizleri toksinleri vücuttan daha etkili ve hızlı uzaklaştırmayı sağlar. Aynı şekilde sağlık beslenmeyi alışkanlık haline getirmek maydanozun faydalarını destekler nitelikte olacaktır.

Maydanoz detoksu uygulamak için birçok yöntem vardır. Maydanoz detoksu için kullanabilecek ek besinler bu süreci daha hızlı ve sağlıklı kılabilir. Örneğin detoks suyuna maydanoz ile birlikte limon da eklenirse etkileri daha kısa sürede görülebilir.

Salatalık da aynı şekilde maydanoz detoksu için maydanoza eşlik edebilecek bir diğer şifa deposudur. Maydanoz detoksuna ek yaptırabilecek masaj ve hatta hamam ziyaretleri etkilerini daha kısa sürede ortaya koyabilir. 

Zayıflamak için sıklıkla tercih edilen maydanoz detoksu, kısa süreli kullanımlar sonucunda cilt problemlerinin de üstesinden gelecektir. Detoksu düzenli ve bilinçli ilerletmek çok önemlidir. Detoks programına 1 gün dahi ara verilse hiçbir etkisinin görülemeyeceği gerçeği vardır. Düzenli yapılan, spor ve beslenme ile desteklenen detoks programında maydanoz kendine hayran bıraktıracak etkilerini kısa sürede ortaya çıkaracaktır.

Maydanoz Detoksu Nasıl Yapılır?

Zayıflamaya yardımcı olan maydanoz detoksu için birçok farklı tarif vardır. Maydanoz detokslarının genellikle 15 günlük programlar ile uygulanması tavsiye edilir. Aşırı tüketimle hamile kadınlarda uterus kasılması gibi sıkıntılar yaşanabilir. 2 ay boyunca 15 günlük programlara uyulursa kısa zamanda hem sağlık hem de zayıflama üzerinde ki etkisi görülür.

Maydanoz suyunun daha etkili ve kısa sürede sonuç vermesi için limon suyu ilave edilebilir. En pratik maydanoz suyunu hazırlamak için 15-16 sap maydanoz, 2 yemek kaşığı kadar limon suyu ve yarım bardak su yeterli olacaktır. Malzemeler blender yardımıyla 1-2 dakika karıştırılır ve program dahilinde her gün taze olarak tüketilmelidir.

Kahvaltıdan yaklaşık 30 dakika önce aç karnına tüketilmelidir. Maydanoz suyunu 15 günlük tüketip ardından birer hafta ara verilmesi çok daha sağlıklıdır.

Diğer bir tarifte ise yarım demet maydanozu ayıklayıp temizleyerek 1.5- 2 bardak su bardak su ile kaynatılır. Çiğ tüketmek besin değerlerini koruma konusunda daha iyidir ama haşlayarak içmeyi tercih edenler için de haşlama süresinin 10 dakikayı geçmemesi gerekiyor. Haşlanmış maydanozları süzerek açığa çıkan su dinlendirebilir ve ardından tüketilebilir. Yine limon suyu ekleyerek maydanoz detoksu etkisi arttırılabilir. 

Maydanoz detoksu uygularken yoğurt tüketmek isteyenler maydanozlu yoğurt kürünü de deneyebilirler. Bir yemek kaşığı maydanoz ve dereotu limon suyu ile karıştırılıp yoğurdun içine eklenebilir. Dereotu tercih etmeyenlerin tarifi sadece maydanoz ve limon ile uygulamasında bir mahsur yoktur. Her gün yemeklerden yaklaşık 1.5-2 saat sonra tüketilmesi tavsiye edilir.

Maydanoz detoksu sürecinde tükettiğiniz maydanoz kürleri ile gün içinde 2-2.5 litre su tüketilmesi çok önemlidir.

Maydanoz Detoksu Ne Sağlar?

Maydanoz detoksu zayıflama ve kilo vermek için sık sık kullanılır. Ancak bunun yanı sıra maydanozda yağ ve kalori bulunmadığı için kan dolaşımı ve metabolizma üzerinde iyileştirici etki sağlar. Sindirimi kolaylaştırır, vücutta yağ yakımı sağlar ve vücutta ki fazla su atılımını gerçekleştirir. Bu sayede sağlığa iyi yönde etki sağlarken aynı zamanda sağlıklı ve kontrollü kilo verme sağlanır.

Maydanoz detoksu birçok tarif ve kür programlarından daha garanti şekilde faydalarını sıralar ve kilo kontrolüne kesinlik sağlar. Bu şekilde sürekli alternatif kürler ve tarifler için kaybolmayı engeller. Bulunan tariflerin sağlıklı olup olmadığını sorgulama şüphesinden kurtarır. Maydanoz detoksu çerisinde bulunan bol miktarda mineral ve vitamin ile yaşlanma belirtilerinin ortadan kalkmasını sağlar. Kal damar sağlığına etki ederek huzurlu bir hayat vadeder. Diyet yaparken alınan düşük kalorili besinlerin vücutta işlenme oranını arttırarak yapılan diyetleri daha etkili kılar. Bu sayede de zayıflama ve kilo kontrolüne destek olur.

İdrar enfeksiyonlarının hızlı bir şekilde iyileşmesini ve böbreklerin sağlıklı çalışmasını sağlar. Ayrıca içinde bulunan K vitamini seviyesi tam anlamıyla bir kemik dostudur. Bilindiği üzere K vitamininin vücutta ki eksikliği kemik kırılma risklerinin daha yüksek olmasına yol açabilir. Yeterli miktarda ve düzenli tüketilen maydanoz, içerisinde ki K vitaminini kemikler için bir protein dönüştürücü olarak kullanılır. Böylece kemik sağlığını iyileştirir ve yaşam kalitesini arttırır. 

Maydanoz Detoksu ile Kaç Kilo Verilir?

Şişkinlik, kabızlık, ödem ve diyet yapılsa da kilo verememe gibi sorunlarda ilk akla gelen karaciğer yağlanmasıdır. Vücut üzerinde ki ağırlık ve yorgun olma hissi karaciğerin büyüyerek doku, organ ve kemiklere baskı yapmasıyla oluşabilir. Trigliserid hormonunun yüksek çıkması vücutta karaciğer yağlanmasının olduğunu gösterir. Karaciğer yağlanmasının en belirgin sebebi sağlıksız ve düzensiz beslenmektir. Maydanoz detoksu tamda bu noktada bir kurtarıcı haline gelir. Maydanoz detoksu karaciğer yağlanmasının önüne geçer ve sağlıklı kilo vermeye destek olur. İç organ yağlanmalarına çözüm getirmek için diyet ve spor tek başına yeterli olmaz ve maydanoz detoksu ile bu yağlanmaların önüne geçilebilir.

Karaciğer yağlanmasından kurtuldukça kilo kaybı gözle görülür bir duruma gelecektir. Yağlanmanın önüne geçip düzenli olarak tüketilen maydanoz suyu ile 15 günde 5 kilo vermek mümkündür. Artık metabolizmanın hızlandırılmasını engelleyecek bir durum olmadığı için hızlı kilo vermeler yaşanabilir. 

Maydanoz içerisinde ki C vitamini sayesinde tokluk hissi yaratıp diyetlere sadık kalınmasını da sağlayacaktır. Diyet, spor ve maydanoz detoksu üçlüsü ile bir kişi haftada 1 kilo verirken diğer kişi 2 ya da 3 kilo verebilir. Sağlıklı zayıflama kriterlerine göre 15 günde 5 kilo verilmesi idealdir. Bu sayılır kişinin metabolizma hızına ve hayat tarzına göre değişiklikler gösterebilir. Maydanoz suyu desteği ile 20-30 kilodan kurtulan insanlara şahit olunmuştur.

Maydanoz Detoksu ile Kaç Kilo Verilir?

 • Hamile kadınların kesinlikle maydanoz detoksu yapmaması önerilir. Çünkü erken doğum riski yaratabilir. Emzirme döneminde de aşırı tüketimi önerilmez.
 • Maydanoz etkileri çok güçlü olduğu için günlük 30 ml’den fazla içilmesi tavsiye edilmez. Özellikle ilk defa maydanoz detoksu uygulayacak kişiler daha kontrollü ve dikkatli olmalılardır.
 • Diüretik ilaç kullanan kişilerin maydanoz detoksu yapmamaları gerekir. Devamlı maydanoz tüketimi ilaçların diüretik yani idrar söktürücü etkisini ortadan kaldırabilir. 
 • Maydanoz vücutta su kaybı yaşatır. Vücudun alışık olmadığı ve bir anda yaşanan su kaybı sonucunda baş dönmesi ve kan basıncı düşüklüğü görülebilir.
 • Maydanozda ki K vitamini seviyesi dolayısıyla kan sulandırıcı ilaç kullanan kişiler için önerilmez. Kan sulandırıcı ilaçlar K vitamininin etkisini ortadan kaldırmaktadır.
 • Maydanoz, kalsiyum miktarı yüksek besinler ile birlikte kullanılmamalıdır. Çünkü maydanoz oksalik asit içerir. Oksalik asit kalsiyumun vücutta etki göstermesini engelleme yeteneğine sahiptir.
 • Oksalik asit sebebiyle böbrek taşı olanlara önerilmez. Çünkü oksalik asit idrarda birikerek böbrek taşına sebep olan bir asittir. 
 • Hipertansiyonu olan kişiler de maydanoz detoksundan uzak durmalılardır.

Bu gibi rahatsızlıklar da maydanoz tüketiminin bir sakıncası yoktur. Maydanoz suyu maydanoz tüketimine kıyasla daha etkili olduğu için istenmeyen rahatsızlıklar yaratabilir. Aşırı tüketim sağlanmadığı sürece her sağlıklı kişi maydanoz detoksunu uygulayabilir.

Maydanoz suyunun zayıflatıcı etkisinden yararlanmak için tıklayın!

WhatsApp
Hizmetlerimiz Hakkında Bilgi Alın!
Merhabalar, Ben Diyetisyen Tuğba Yaprak, size nasıl yardımcı olabilirim?
Powered by