Maydanozun Faydaları

Maydanozun faydaları özetlemek gerekirse; iltihaplı romatizmayı kontrol eder, adet ağrısı ve döngüsünü düzenlemeye yardımcı olur.

Maydanoz, Akdeniz bölgesine özgü çok faydalı bir bitkidir. Dik sapları ve parlak yeşil yaprakları vardır. Maydanoz, kıvırcık ve düz yapraklı olarak iki çeşitte yetiştirilir.

Maydanozun Faydaları Nelerdir?

Maydanoz, son derece yüksek seviyelerde K vitamini, C ve A vitamini, ayrıca beta karoten içeren birçok yararlı bileşeni içerir. Maydanoz aynı zamanda önemli ölçüde amino asit ve folik asit kaynağıdır. Maydanozun Faydalarını sayacak olursak:

Faydalı Amino Asitler İçerir

Antioksidanlar, serbest radikaller olarak adlandırılan moleküllerdir. Bu moleküller, hücrelerimizde zamanla oluşan hasarları önlemeye yardımcı olurlar. Vücudumuzun optimal sağlığını korumak için sağlıklı bir antioksidan dengesi ve faydalı serbest radikaller gerekir. Maydanoz özellikle flavonoidler olarak bilinen bir antioksidan sınıfı bakımından zengindir. İki ana flavonoid (mirisetin ve apigenin) içerir.

Yapılan araştırmalar, flavonoid bakımından zengin yiyeceklerle beslenmenin kolon kanseri, tip 2 diyabet ve kalp hastalığı gibi hastalıkların riskini azalttığını göstermiştir.

Karıtenoidler olarak bilinen beta karoten ve lutein’in yapılan araştırmalarda akciğer kanseri de dahil olmak üzere bazı kanser türlerinin oluşma riskini en aza indirmesi maydanozun faydaları arasındadır.

Kemik Sağlığını Destekler
Kemiklerimizin sağlıklı ve güçlü kalması için çeşitli miktarlarda vitamin ve minerallere ihtiyacımız vardır. Maydanoz, kemik sağlığı için gerekli bir besin olan K vitamini ile doludur. 1/2 bardak (30 gram) maydanoz suyu günlük K vitamini ihtiyacımızın %54’ünü sağlar. K vitamini, osteoblast adı verilen kemik yapıcı hücreleri destekleyerek daha güçlü kemiklerin oluşmasına yardımcı olur. Bu vitamin ayrıca kemik mineral yoğunluğunu artıran bazı proteinlerin sentezlenmesinde kullanılır.

Gözlerimizi Yaşlanmaya Karşı Korur
Maydanozda bulunan lutein, beta karoten ve zeaksantin, göz sağlığımızı korumaya yardımcı olan üç karotenoiddir. Lutein ve zeaksantin, yaşa bağlı makula dejenerasyonunu (sarı nokta) hastalığının etkilerini azaltma ve önleme de maydanozun faydaları olarak bilinmektedir. Maydanozda bolca bulunan A Vitamini, gözün en dış tabakası olan kornea ve göz kapaklarımızın içindeki ince zar tabakasını beslemeye yardımcı olur.

Maydanoz Neye İyi Gelir?

Maydanoz, tüm dünya mutfaklarında en çok kullanılan ve birçok faydası olan özel bir bitkidir. Maydanozun içinde vücudumuza faydalı birçok antioksidan vardır. Bu antioksidanların bilinen en faydalı özelliklerinden biri yoğun fiziksel aktivite sonucu eklemlerimizde oluşan ödemleri azaltmasıdır.

Maydanozun içinde bulunan fitokimyasallar, bitkiyi virüslerden, bakterilerden ve mantarlardan korudukları gibi insanlarda kanser, diyabet, hipertansiyon ve kalp hastalıkları riskini azaltmaya yardımcı olurlar.

Maydanozun faydaları şöyledir:

İltihaplı Romatizmayı Kontrol Eder
Maydanoz, iltihaplı romatizmaya (romatoid artrite) karşı etkili bir yiyecektir. Maydanozda bulunan C vitamini ve beta-karoten, ödem kontrolünde yardımcı olan ödem önleyici (anti-enflamatuar) özelliklere sahiptir. Düzenli maydanoz tüketimi, artrit semptomlarına bağlı olan ürik asidin vücuttan atılma sürecini hızlandırabilir.

Adet Ağrısı ve Döngüsünü Düzenlemeye Yardımcı Olur
İçinde bulunan K vitamini, hormonlarımızın işlevini düzenleyerek PMS (Adet Öncesi Gerginlik Sendromu) kramplarını ve diğer adet ağrılarını azaltmaya yardımcı olması maydanozun faydaları arasındadır. K vitamini bir kan pıhtılaşma vitamini olduğundan, adet döngüsü sırasında vücuttan atılacak kanı düzenlemeye yardımcı olarak, PMS semptomları için ağrı kesici özelliği vardır.

Aşırı kanama, adet dönemi sırasında daha fazla kramp ve ağrıya neden olur. Birçok araştırma, K vitamini barındıran besinlerin tüketiminin PMS semptomlarına yardımcı olabileceğini göstermektedir. Ayrıca bu durumun tam tersi K vitamini eksikliği için geçerlidir yani bu vitaminin eksikliğinde PMS semptomları daha da ağır yaşanabilir. Maydanozun faydaları özellikle kadınlar için altın niteliğindedir.

Maydanozun Zararları Nelerdir?

 • Maydanoz, normal miktarlarda tüketildiğinde sağlığımız açısından zararlı değildir. Fakat bazı insanların bünyeleri maydanoza karşı alerjik reaksiyon gösterebilir.
 • Maydanoz, kan pıhtılaşmasına yardımcı olan K vitamini bakımından zengin olduğundan, Coumadin (varfarin) gibi kan inceltici ilaçlar kullanan kişilerin bu bitkiyi fazla miktarlarda tüketmeleri çeşitli sağlık sorunlarına yol açabilir.
 • Hamile kadınlar, aşırı maydanoz tüketiminden kaçınmalıdır. Maydanoz normal miktarların üstünde tüketildiği zaman doğum kasılmalarını tetikleyebilir. Bu durum erken veya yalancı doğum kasılmaları gibi birçok istenmeyen durumun ortaya çıkmasına sebep olabilir.
 • Maydanoz doğal bir diüretiktir. Yani vücuttan su atılmasını hızlandırıcı etkisi vardır. Maydanozu diüretik ilaçlarda birlikte tüketmek vücudun çok fazla su kaybetmesine neden olabilir, bu da baş dönmesine veya kan basıncının çok düşük olmasına neden olabilir.
 • Çeşitli sinir hastalıklarında kullanılan lityum ile birlikte tüketilecekse mutlaka bir doktora danışılması gerekir. Maydanozun diüretik etkileri lityum zehirlenmesine neden olabilir.

Maydanozun Besin Değerleri

Keyifli lezzetinin yanı sıra maydanoz, iyi bir vitamin ve mineral kaynağıdır. 100 gram maydanozun içinde;

 • 984 ug K vitamini,
 • 8 mg C vitamini,
 • 72 mcg Demir,
 • 253 g Vitamin
 • A, 91 mcg
 • B9 Vitamini,
 • 089 mg
 • Bakır
 • 83 mg Kalsiyum

vardır. Ayrıca 100 gram maydanozda 0.027 g Triptofan, 0.073 g Treonin, 0.071 g İzolösin, 0.122 g Lösin gibi birçok Amino asit de bulunur. Maydanozda miristisin, limonen, öjenol ve a-thujene gibi vücudumuza oldukça faydalı esansiyel yağlar vardır. Bu esansiyel yağlar insanların yaşamını sağlıklı bir şekilde devam ettirmesi için yiyeceklerden alınması gereken ve vücutta sentezlenmeyen yağlardır.

Taze maydanoz yaprakları aynı zamanda pantotenik asit (B-5 vitamini), riboflavin (B-2 vitamini), niasin (B-3 vitamini), piridoksin (B-6 vitamini) ve tiamin (B vitamini- 1) gibi faydalı vitaminler içerir. Bu vitaminler, insan vücudunda koenzim görevi görerek karbonhidrat, yağ ve proteinlerin oluşmasında hayati bir rol oynar. Koenzimler, insan vücudunda yaşlanma belirtilerini en aza indirmek için hücre yenilenmesi için çalışan antioksidanlardır.

Maydanoz Nasıl Tüketilmelidir?

 • Maydanoz, kumu ve kiri gidermek ve üzerinde kalabilecek çeşitli tarım ilaçlarından kurtulmak için suda bir süre bekletildikten sonra iyice yıkanmalıdır. Kökleri, sapların kalın kısımları ve çürümüş yaprakları kesilip kullanılmamalıdır. Kokusunu ve aromasını korumak için genellikle tariflerin sonunda eklenmesi faydalı olacaktır.
 • Maydanoz sofralarda yaygın bir şekilde garnitür olarak kullanılır. Birçok yemeğin üstüne taze yeşil kıyılmış maydanoz ile servis edilebilir.
 • Eski zamanlardan beri Akdeniz ve Avrupa mutfağında birçok popüler yemeğin hazırlanmasında kullanılan maydanoz, diğer otlar ve baharatlarla birlikte, sebze, tavuk, balık ve et yemeklerinin hazırlanmasında eşsiz bir aroma verici olarak kullanılabilir.
 • Ünlü Akdeniz yeşil sosu ismiyle bilinen Salsa Verde sosunun en önemli bileşenlerinden biridir. Bu sos maydanoz, kapari, sarımsak, soğan, ançüez, zeytinyağı ve sirkeyi karıştırarak yapılır.
 • Evimizde kolayca hazırlayabileceğimiz bir karışım olan maydanoz suyunu hem yağ yakımı hem de bağışıklık sistemimizi güçlendirmesi için tüketilmelidir. Maydanoz suyunun etkilerini artırmak için içerisine limon, kivi, zencefil, yeşil elma ve salatalık gibi çeşitli birçok sebze ve meyve eklenilebilir.
 • Aslında tüm sebze ve meyvelerde olduğu gibi maydanozdan da tam olarak faydalanabilmemiz için onu çiğ olarak tüketmemiz gerekir. Ayrıca maydanoz yapraklarını ve saplarını kaynatarak maydanoz çayı yapabiliriz. Bu çay detoks ve zayıflamak için son derece faydalıdır.

Neyi Sormak istiyorsunuz bu kısıma detaylı belirtin lütfen. ( Yayınlanma Süresi 24 saati bulabilir ) *

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi*

Ücretsiz Bilgi Alın

Tıklayın