Sebze Suyu Detoks

Sebze suyu detoks tarifi vücudun arındırılması için kullanılabilecek faydalı içeceklerdir. Evde kolaylıkla hazırlanabilir. Mevsimine uygun sebzeler, pişirilmeden öğütülerek hazırlanır ve tüketilir. Böylece mevsim sebzelerinden en yüksek düzeyde fayda sağlanması amaçlanır.

Detoks diyetleri uygulanırken bol bol tüketilen sebze suları diyet uygulamıyorken de tüketilebilir. Taze sebzeler bir arada öğütülerek etkilerinden en üst düzeyde faydalanılabilir. Etki etmek istenilen alana göre sebzeleri belirleyip bir arada öğütmek oldukça faydalı olur. Detoks yaparken kullanılabilecek ve sebze suları hazırlanabilecek birçok besin vardır. Bunlardan amaca en uygun olanları seçilerek karışımlar hazırlanabilir.

 • Havuç: Havucun pişirilmeden tüketilmesi sayısız fayda sağlar. Karaciğerin çalışmasına yardımcı olur. Doku ve organların arınmasına etki eder. Doğal bir antioksidan görevi görür. Magnezyum, kalsiyum, sülfür gibi değerli bileşenler içerir. Taze havuç çeşitli sebze suyu kombinasyonlarının içine eklenebilir.
 • Pancar: Pancarın tek başına dahi çok fazla faydası vardır. Farklı sebzelerde birlikte tüketilmesi büyük fayda sağlar. Karaciğeri ve bağırsakları temizlemede oldukça etkilidir. Kan hücrelerinin oksijen taşıma kapasitelerini arttırır. Böylece dokuların ve organların beslenmesini ve onarılmasını sağlar. Fakat tüketirken aşırıya kaçmamak gerekir. Günlük en fazla 250 ml tüketmek gerekir.
 • Maydanoz: Bazı enfeksiyonların atılmasında ve özellikle böbrek ve mesanenin arınmasında etkili olur. Kanın ve karaciğerin temizlenmesine katkı sunar. Göz sorunlarını önler. Sağlıklı beslenme listelerinin vazgeçilmezidir. Sebze suları çok farklı kombinasyonlarla oluşturulabilir. Hazırlarken sebzelerin mevsiminde tüketildiğinden ve iyice temizlendiğinden emin olmak gerekir. Katı meyve sıkacağı veya blender yardımıyla karışım hazırlanabilir. Posalı veya posasız olarak tüketilebilir.

Sebze Suyu Detoksunun Faydaları

Sebze suyu detoksu, kilo vermek ve vücudu detoksifiye etmek için sadece sebze ve meyvelerden yapılan suları tüketmeyi içeren bir diyet türüdür. Sebze suyu detoksu, genellikle belirli bir süre boyunca veya 3 ila 10 gün arasında uygulanan bir arınma diyetidir. Sebze suyu detoksu tarifinde ıspanak, salatalık, kereviz gibi sebzeler kullanılmaktadır.

 • Sindirim sistemini güçlendirir
  Sebze suyu detoksunun tedavi edici etkileri vardır. Vücut, besin yoğunluğu fazla olan bir detoks içeceğini çok az çaba sarf ederek emer. Sebze suyunun sindirim sistemi üzerinde yatıştırıcı ve iyileştirici etkisi vardır. Sebzelerde bulunan hayati besinlerin emilmesi söz konusu olduğunda sağlıklı bir sindirim sistemi çok önemlidir.
 • Kilo kontrolünü kolaylaştırır
  Sebze suyu detoksu tarifine göre tüketilen sebzeler yüksek lif oranına sahip oldukları için etkili bir şekilde kilo vermeye yardımcı olur. Bu lifler ayrıca iştahı kontrol eder ve daha uzun süre tok tutar. Böylece aşırı yemek yemeyi önler.
 • Bağışıklık sistemini güçlendirir
  Sebze suyu detoks tarifine göre hazırlanmış içecekler, içerdikleri fitokimyasal, vitamin, mineral ve antioksidanlarla bağışıklık sistemini güçlendirirler. Bu besinler vücudu hastalıkların yıpratıcı etkilerinden korur.
 • Enerji seviyelerini dengeler
  Sebze suları da vücuttaki enerji seviyelerini arttırır. Vücuttaki pH seviyelerini dengeler ve vücut nemini korumaya yardımcı olur.
 • Kolesterolü kontrol altına almaya yardımcı olur
  Sebze suyu doymuş yağ veya sodyum içermez. Bu da kolesterolü kontrol etmeyi kolaylaştırır. Yapılan araştırmalarda, günde iki kez sebze suyu içen insanların Alzheimer hastalığına yakalanma olasılığı daha düşük olduğu ortaya çıkmıştır.

Ek olarak, meyve veya sebze suları içen kişilerin işlenmiş yiyecekleri veya abur cubur tüketme oranları azalmaktadır.

Zayıflatan Sebze Suları Hangileridir?

Sebze sularının zayıflamaya etkisi içerdikleri bazı bileşenler sayesinde metabolizmayı hızlandırması, sindirim sistemini düzenlemesi ve yağ yakılmasını kolaylaştırmasıyla gerçekleşir. Genel olarak sebze ve meyve tüketimi de bu etkileri sağlamaya yardımcı olur. Fakat bazı sebzelerin etkileri daha hızlı ve fazla hissedilir.

 • Domates: Güçlü bir antioksidandır. Bağışıklık sistemini güçlendirir. Toksinlerin atılmasına yardımcı olur. Ödem oluşmasını engeller ve zayıflamaya etkisi vardır.
 • Lahana: Lahana suyu tek başına günlük olarak tüketilerek de zayıflamaya büyük katkı sağlar. Sebze suları hazırlarken de sıkça kullanılır. Fakat Çok sık tüketilmesi bazı kişilerde sorunlara neden olabilir. İyi araştırılması gerekir. Lahana lif kaynağıdır. Bu sayede sindirim sistemini ve kan şekerini düzenler. Metabolizmayı hızlandırır. Düzenli çalışan sindirim sistemi ve hızlı bir metabolizma çok daha hızlı kilo verir ve yağ yakar. Lahana vücudun arınmasında da etkili olur. Ödem atılmasını sağlar.
 • Salatalık: Fazlasıyla su içerdiği için, vücudun arındırılması ve su ihtiyacının karşılanmasında etkili olur. Sindirim sistemini düzenler ve B, C vitaminleri içerir. Çok düşük kalorili bir sebzedir. Bu yüzden diyet yaparken bol bol tüketilebilir. Hem bazı vitaminleri almaya hem de zayıflamaya katkı sunar.
 • Ispanak: Salatalık gibi ıspanak da düşük kalorili bir sebzedir. Yüksek oranda çözünür lif içerir. Böylece sindirimi düzenler. Bağırsakları harekete geçirir. Böylece daha hızlı kilo vermeye yardımcı olur. Özellikle zor eriyen bölgelerde yağ yakılmasını sağlar.

Zayıflamak İçin Nasıl Bir Karışım Yapılmalıdır?

Kilo vermeyi hızlandırmak ve yağ yakmak için lif içeriği yüksek, bağırsakları çalıştıran ve metabolizmayı hızlandıran sebzeler diyet programına eklenebilir. Özellikle bölgesel yağların yakılmasını sebze karışımları iyi yönde etkiler. Zayıflamak için hazırlanan karışımlarda hem besleyici ve arındırıcı hem de kilo vermeyi kolaylaştıran karışımlar sağlıklı olur. Tadı fazla rahatsız etmeyen ve yağ yakmaya yardımcı sebzeler çiğ ve temiz olarak bir arada öğütülerek istenilen karışım elde edilebilir. Örneğin; ıspanak, salatalık ve pancardan oluşan bir sebze suyu hazırlanıp sabahları tüketilebilir. Böylece metabolizma hızlandırılır, sindirim sistemi düzenlenir ve yağ yakılır. Hem tadını güzelleştirmek hem de yağ yakımını hızlandırmak için karışıma bir limon ve küçük bir parça zencefil de eklenebilir. Hazırlanan karışımın bünyeyi rahatsız etmeyecek sebzelerden oluşması önemlidir. Çünkü, örneğin lahana ishal sorunu olanlarda rahatsızlık verebilir. Kabızlık sorunu varsa karışım buna göre hazırlanabilir. Hazırlanan sebze suyu hem amaca hem de bünyeye uygun olmalıdır.

Sebze Suyu Detoksu Ne Kadar Tüketilmelidir?

Bir diyet programına ek olarak her sabah bir bardak içilecek şekilde hazırlanabilir. Bazı sebzeler gün içinde istenildiği kadar tüketilebilir. Fakat pancar, lahana, domates gibi sebzelerde aşırıya kaçmamak gerekir. Sebze suları biraz fazla hazırlanıp dolapta muhafaza edilebilir. Böylece ara öğünlerde de kullanılabilir. Hem besleyici, az kalorili hem de yağ yakıcı özelliklerinden faydalanmak mümkün olur.

Sebze Suyu Detoksu Uygularken Dikkat Edilmesi Gerekenler

 • Detoks içecekleri, günlük öğünlerin yerine geçmemelidir. Vücudun su seviyesini korumak için sabah erken metabolik güçlendiriciler olarak alınabilirler. Sebze suyu detoksu tarifine göre hazırlanmış içeceklerin öğün aralarında tüketilmesi sindirim sistemi açısından faydalı olacaktır.
 • Yaşam tarzı değişikliklerini ve sağlıklı beslenme ve egzersizleri günlük rutininize dahil etmek kilo vermenin en iyi yoludur. Detoks içecekleri vücudunuza ekstra nemlendirme ve beslenme katacaktır, ancak tek yönlü olarak sebze suyu detoksu tariflerine bağlı kalmak, etkili ve uzun süreli kilo vermek için doğru çözüm değildir.
 • Sebze suyu detoksu tarifleri ile hazırlanmış içeceklerinden herhangi birini sabahları tüketmeye özen göstermelisiniz. Sabahları tüketilen bu içecekler vücudu nemlendirmek ve vücudun su ihtiyacını gidermek için çok faydalı olacaktır.
 • Sebze suyu detoksu uygularken, sağlıklı bir şekilde kilo vermek veya vücut sağlığını artırmak için dengeli beslenmeye odaklanmak, düzenli egzersiz yapmak gereklidir.
 • Bu detoks şeklini uygularken bütün işlenmiş ve yüksek şekerli gıdalardan uzak durulması gerekir. Bazı sebzelerin çiğ tüketilmesi bazı insanların vücutlarında çeşitli alerjik reaksiyonlara sebep olabilmektedir. Çeşitli sebze alerjilerini varsa bu tür detoksları uygulamadan önce mutlaka doktorunuza danışmanız gerekir.
 • Aşırı miktarda ve uzun süreler boyunca sebze suyu tüketmek, metabolik sendrom ve obezite riskini artırabilir. İnsan vücudu karaciğer ve böbrekleri kullanarak toksinleri dışarı atacak şekilde çalışmaktadır. Fazla sebze suyu tüketmek bu organların fazla çalışmasına sebep olur. Fazla miktarlarda tüketilen sebze suları böbreklerde taş oluşumuna sebep olabilir.

Sebze Suyu Detoksu ile Kaç Kilo Verebilirim?

Fazla kısıtlayıcı diyetler uygulayarak çok hızlı kilo vermek mümkün olsa da bu sağlıksız ve kalıcı olmayan bir yöntemdir. O yüzden diyet yaparken sağlığı korumaya ayrıca özen göstermek gerekir. Uzmanların uyarılarına göre ayda beş kilodan fazla vermek sağlıksız olabilir. Uygulanan diyette ne kadar kilo verileceği kişiye göre değişir. Yaş, genel sağlık durumu, metabolizma hızı, fiziksel aktivite düzeyi gibi etkenler kilo verme hızını doğrudan etkiler. Bu yüzden yapılan diyetlerde metabolizmayı hızlandıran ve sindirim sistemini düzenleyen önlemler almak gerekir. Sebze suları bu noktada oldukça etkilidir. Yağ yakma sürecini hızlandırmaya etki eder. Yavaş kilo verme sorunu çözmeye yardımcı olur.

Kimler Sebze Suyu Detoksunu Uygulamamalıdır?

Sebze suyu detoksu tarifi ile hazırlanan içecekler herkes için uygun olmayabilir.

 • Çocuklar,
 • hamile veya emziren kadınlar,
 • diyabet veya kronik karaciğer rahatsızlığı olanlar,
 • böbrek veya safra kesesi problemleri olan insanların bu detoksu uygulaması tavsiye edilmemektedir.

Sebze Suyu Detoks Tüketiminde Oluşabilecek Zararlar Nelerdir?

 • Böbrek Taşları

  Pek çok sebze suyu koyu renkli yapraklı yeşillikler ve pancarlardan yapıldığı için oksalat bakımından yüksek içeriğe sahiptirler. Oksalat fazlası, böbrek taşı oluşumunu hızlandırabilir ve çeşitli sağlık sorunları ortaya çıkarabilir.

 • Düşük Kan Şekeri

  Sebze suyu detoksu tarifi düşük kaloridir ve düşük kan şekerine neden olabilir. Bu da diyabet ve hipoglisemi hastaları için tehlikeli olabilir. Düşük kan şekeri belirtileri baş dönmesi, bayılma, halsizlik, titreklik, baş ağrısı ve açlığı şeklinde olabilir.

 • Bakteriyel Enfeksiyonlar

  Vücuttaki zararlı bakterileri öldürmek için pastörize edilmemiş sebze suyu içmek bazı insanları hasta edebilir. Bu, özellikle kronik hastalıklarla mücadele eden insanlar, yaşlılar ve küçük çocuklar için bir sorundur. Sebze suyu detoksu tarifi ile bir içecek hazırlamadan önce sebzeleri iyice yıkadığınızdan emin olun. Tüketilmeyen sebze suyunu sıkıca kapatılmış bir kapta saklamalısınız ve 24 saat içinde tüketmeye özen göstermelisiniz.

Ayrıca sebze suyu çok az kalori içerdiğinden kilo kaybını geçici olarak artırabilir. Ancak uzun vadede sürdürülmesi sağlıklı değildir. Yapılan araştırmalara göre, sebze suyu detoksu veya detoksifikasyon diyetleri hızlı kilo kaybı için uygun besinlerdir. Ancak normal bir diyet gibi uzun süre devam edildiğinde kilo alımına yol açtıkları gözlemlenmiştir.

Sebze Suyu Detoks Tarifleri

Taze sebzelerle hazırlanan içecekler sağlıklı kilo vermeye yardımcı olur. Her bünyenin ihtiyacı arklı etkileri olan sebzeler olabilir. Ayrıca bazı sebzeler bazı kişileri rahatsız eder. Sebze suları amaca ve bünyeye uygun şekilde hazırlanıp tüketilmelidir. Sebzelerin mevsimine uygun ve taze olması gerekir. Hazırlamadan önce iyice yıkanmalıdır. Örnek bazı tariflerse yeni başlayanlara ışık tutabilir.

Zayıflamaya Yardımcı Sebze Suyu

Malzemeler

 • Ispanak
 • 2 adet kabak
 • 3 adet salatalık
 • Küçük bir parça zencefil
 • 1 adet limon
 • Yarım elma

Hazırlanışı

Malzemeler bir öğütücüden geçirilir. Çıkan ürün posasıyla birlikte tüketilir. Ara öğünler için ya da sadece sabahları içilebilir.

Detoks Sebze Suyu

Malzemeler

 • Yarım limon
 • 1 greyfurt
 • 1 demet maydanoz
 • 2 adet havuç

Hazırlanışı

Malzemeler çiğ olarak öğütücüden geçirilir. Çıkan ürün posasıyla birlikte tüketilir. İster sabah ister ara öğünlerde tüketilebilir.

Neyi Sormak istiyorsunuz bu kısıma detaylı belirtin lütfen. ( Yayınlanma Süresi 24 saati bulabilir ) *

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi*

Ücretsiz Bilgi Alın

Tıklayın