Sebze Suyu Detoks Tarifi

Sebze Suyu Detoks Tarifi

Sebze suları vücudun arındırılması için kullanılabilecek faydalı içeceklerdir. Evde kolaylıkla hazırlanabilir. Mevsimine uygun sebzeler, pişirilmeden öğütülerek hazırlanır ve tüketilir. Böylece mevsim sebzelerinden en yüksek düzeyde fayda sağlanması amaçlanır. Detoks diyetleri uygulanırken bol bol tüketilen sebze suları diyet uygulamıyorken de tüketilebilir. Taze sebzeler bir arada öğütülerek etkilerinden en üst düzeyde faydalanılabilir. Etki etmek istenilen alana göre sebzeleri belirleyip bir arada öğütmek oldukça faydalı olur. Detoks yaparken kullanılabilecek ve sebze suları hazırlanabilecek birçok besin vardır. Bunlardan amaca en uygun olanları seçilerek karışımlar hazırlanabilir.Havuç: Havucun pişirilmeden tüketilmesi sayısız fayda sağlar. Karaciğerin çalışmasına yardımcı olur. Doku ve organların arınmasına etki eder. Doğal bir antioksidan görevi görür. Magnezyum, kalsiyum, sülfür gibi değerli bileşenler içerir. Taze havuç çeşitli sebze suyu kombinasyonlarının içine eklenebilir. Pancar: Pancarın tek başına dahi çok fazla faydası vardır. Farklı sebzelerde birlikte tüketilmesi büyük fayda sağlar. Karaciğeri ve bağırsakları temizlemede oldukça etkilidir. Kan hücrelerinin oksijen taşıma kapasitelerini arttırır. Böylece dokuların ve organların beslenmesini ve onarılmasını sağlar. Fakat tüketirken aşırıya kaçmamak gerekir. Günlük en fazla 250 ml tüketmek gerekir. Maydanoz: Bazı enfeksiyonların atılmasında ve özellikle böbrek ve mesanenin arınmasında etkili olur. Kanın ve karaciğerin temizlenmesine katkı sunar. Göz sorunlarını önler. Sağlıklı beslenme listelerinin vazgeçilmezidir. Sebze suları çok farklı kombinasyonlarla oluşturulabilir. Hazırlarken sebzelerin mevsiminde tüketildiğinden ve iyice temizlendiğinden emin olmak gerekir. Katı meyve sıkacağı veya blender yardımıyla karışım hazırlanabilir. Posalı veya posasız olarak tüketilebilir.

Yardıma Mı İhtiyacınız Var ? 

Zayıflatan Sebze Suları Hangileridir?

Sebze sularının zayıflamaya etkisi içerdikleri bazı bileşenler sayesinde metabolizmayı hızlandırması, sindirim sistemini düzenlemesi ve yağ yakılmasını kolaylaştırmasıyla gerçekleşir. Genel olarak sebze ve meyve tüketimi de bu etkileri sağlamaya yardımcı olur. Fakat bazı sebzelerin etkileri daha hızlı ve fazla hissedilir. Domates: Güçlü bir antioksidandır. Bağışıklık sistemini güçlendirir. Toksinlerin atılmasına yardımcı olur. Ödem oluşmasını engeller ve zayıflamaya etkisi vardır. Lahana: Lahana suyu tek başına günlük olarak tüketilerek de zayıflamaya büyük katkı sağlar. Sebze suları hazırlarken de sıkça kullanılır. Fakat Çok sık tüketilmesi bazı kişilerde sorunlara neden olabilir. İyi araştırılması gerekir. Lahana lif kaynağıdır. Bu sayede sindirim sistemini ve kan şekerini düzenler. Metabolizmayı hızlandırır. Düzenli çalışan sindirim sistemi ve hızlı bir metabolizma çok daha hızlı kilo verir ve yağ yakar. Lahana vücudun arınmasında da etkili olur. Ödem atılmasını sağlar. Salatalık: Fazlasıyla su içerdiği için, vücudun arındırılması ve su ihtiyacının karşılanmasında etkili olur. Sindirim sistemini düzenler ve B, C vitaminleri içerir. Çok düşük kalorili bir sebzedir. Bu yüzden diyet yaparken bol bol tüketilebilir. Hem bazı vitaminleri almaya hem de zayıflamaya katkı sunar. Ispanak: Salatalık gibi ıspanak da düşük kalorili bir sebzedir. Yüksek oranda çözünür lif içerir. Böylece sindirimi düzenler. Bağırsakları harekete geçirir. Böylece daha hızlı kilo vermeye yardımcı olur. Özellikle zor eriyen bölgelerde yağ yakılmasını sağlar.

Zayıflamak İçin Nasıl Bir Karışım Yapılmalıdır?

Kilo vermeyi hızlandırmak ve yağ yakmak için lif içeriği yüksek, bağırsakları çalıştıran ve metabolizmayı hızlandıran sebzeler diyet programına eklenebilir. Özellikle bölgesel yağların yakılmasını sebze karışımları iyi yönde etkiler. Zayıflamak için hazırlanan karışımlarda hem besleyici ve arındırıcı hem de kilo vermeyi kolaylaştıran karışımlar sağlıklı olur. Tadı fazla rahatsız etmeyen ve yağ yakmaya yardımcı sebzeler çiğ ve temiz olarak bir arada öğütülerek istenilen karışım elde edilebilir. Örneğin; ıspanak, salatalık ve pancardan oluşan bir sebze suyu hazırlanıp sabahları tüketilebilir. Böylece metabolizma hızlandırılır, sindirim sistemi düzenlenir ve yağ yakılır. Hem tadını güzelleştirmek hem de yağ yakımını hızlandırmak için karışıma bir limon ve küçük bir parça zencefil de eklenebilir. Hazırlanan karışımın bünyeyi rahatsız etmeyecek sebzelerden oluşması önemlidir. Çünkü, örneğin lahana ishal sorunu olanlarda rahatsızlık verebilir. Kabızlık sorunu varsa karışım buna göre hazırlanabilir. Hazırlanan sebze suyu hem amaca hem de bünyeye uygun olmalıdır.

Ne Kadar Tüketilmelidir?

Sebze suları kısa süreli detoks programlarında, besleyici özelliği göz önünde bulundurularak tek başlarına tüketilebilir. Bir diyet programına ek olarak her sabah bir bardak içilecek şekilde hazırlanabilir. Bazı sebzeler gün içinde istenildiği kadar tüketilebilir. Fakat pancar, lahana, domates gibi sebzelerde aşırıya kaçmamak gerekir. Sebze suları biraz fazla hazırlanıp dolapta muhafaza edilebilir. Böylece ara öğünlerde de kullanılabilir. Hem besleyici, az kalorili hem de yağ yakıcı özelliklerinden faydalanmak mümkün olur.

Ne Kadar Sürede Ne Kadar Zayıflarım?

Fazla kısıtlayıcı diyetler uygulayarak çok hızlı kilo vermek mümkün olsa da bu sağlıksız ve kalıcı olmayan bir yöntemdir. O yüzden diyet yaparken sağlığı korumaya ayrıca özen göstermek gerekir. Uzmanların uyarılarına göre ayda beş kilodan fazla vermek sağlıksız olabilir. Uygulanan diyette ne kadar kilo verileceği kişiye göre değişir. Yaş, genel sağlık durumu, metabolizma hızı, fiziksel aktivite düzeyi gibi etkenler kilo verme hızını doğrudan etkiler. Bu yüzden yapılan diyetlerde metabolizmayı hızlandıran ve sindirim sistemini düzenleyen önlemler almak gerekir. Sebze suları bu noktada oldukça etkilidir. Yağ yakma sürecini hızlandırmaya etki eder. Yavaş kilo verme sorunu çözmeye yardımcı olur.

Örnek Sebze Suyu Detoks Tarifleri

Taze sebzelerle hazırlanan içecekler sağlıklı kilo vermeye yardımcı olur. Her bünyenin ihtiyacı arklı etkileri olan sebzeler olabilir. Ayrıca bazı sebzeler bazı kişileri rahatsız eder. Sebze suları amaca ve bünyeye uygun şekilde hazırlanıp tüketilmelidir. Sebzelerin mevsimine uygun ve taze olması gerekir. Hazırlamadan önce iyice yıkanmalıdır. Örnek bazı tariflerse yeni başlayanlara ışık tutabilir.

Zayıflamaya Yardımcı Sebze Suyu

**Malzemeler: **

 • Ispanak
 • 2 adet kabak
 • 3 adet salatalık
 • Küçük bir parça zencefil
 • 1 adet limon
 • Yarım elma

Malzemeler bir öğütücüden geçirilir. Çıkan ürün posasıyla birlikte tüketilir. Ara öğünler için ya da sadece sabahları içilebilir.

Detoks Sebze Suyu

 • Malzemeler:
 • Yarım limon
 • 1 greyfurt
 • 1 demet maydanoz
 • 2 adet havuç

Malzemeler çiğ olarak öğütücüden geçirilir. Çıkan ürün posasıyla birlikte tüketilir. İster sabah ister ara öğünlerde tüketilebilir.

WhatsApp chat