Zayıflama Merkezleri

Kilo vermek için hazırlanan paketler içerisinde günümüzde sıkça tercih edilmeye başlanan zayıflama merkezleri hakkında bilgi edinin!

Yurt dışındaki ile Türkiye’deki zayıflama merkezi anlayışı birbirinden biraz farklıdır. Yurt dışındaki zayıflama merkezlerinde belirli süre içerisinde değişik yöntemler uygulayarak vücutta şok bir şekilde kilo kaybı hedeflenir. Fakat Türkiye’de zayıflama merkezi anlayışı yerine zayıflama kampları daha yaygındır. Zayıflama merkezi olarak estetik merkezlerde kullanılan cihazla ile zayıflama sağlanabilir.

Bölgesel kilolarından şikayetçi olan kişilerin başvuracağı yöntemlerin başında gelir. Bölgesel zayıflama sağlamak için kullanılan estetik amaçlı tıbbi yöntemler; mezoterapi, radyofrekans, karboksiterapi, liposuction, lazer lipoliz, kavitasyonel ultraporasyon, elektroterapi yöntemleridir. Bu yöntemlerden lazer lipoliz ve liposuction hariç diğer tüm yöntemler noninvazivdir.

Cihazlar Yardımı ile Zayıflamak Mümkün Müdür?

Zayıflamak için kullanılabilecek yöntemleri temel olarak üç ana başlık altında inceleyebiliriz. Spor ve diyet ile zayıflama, alet yardımı ile zayıflama ve estetik müdahaleler ile zayıflama olarak. İnsanların hafif kiloluyken ve kilo vereceklerine olan inancı tam iken tercih ettikleri yöntem spor egzersizleri ve diyet ile zayıflamadır. Kişinin özellikleri, ilgili yönteme bağlılık derecesi ve diğer çeşitli girdilere göre bazı durumlarda spor egzersizleri ve diyet ile zayıflamak mümkün değildir.

İlk ve basit yöntem ile zayıflamanın mümkün olmadığı ya da çok yavaş olduğu durumlarda insanların iki yöntemden birisini tercih etmesi gerekmektedir. Estetik müdahalelerin ucu oldukça açıktır. Basit yağ alma operasyonlarından başlayıp tüp mide operasyonlarına kadar giden süreçlerden bahsetmek mümkündür ki bu süreç de insanları korkutabilmektedir. Estetik müdahalelerin ortaya çıkarabileceği sorunlardan korkan insanların tercihi ise cihazlar ile zayıflamak olmaktadır.

Bilindiği üzere kilo alımı iki şekilde gerçekleşir. Birincisi genel olarak, vücudun tamamına alınan kilolar iken ikincisi bölgesel olarak kilo alımıdır. Spor egzersizleri ve diyetin çözemeyeceği kilo alma tiplerinin başında da bu bölgesel yağlanmalar gösterilir. Bu kilolardan kurtulmak isteyen insanların o bölgeyi çalıştıracak cihazlar alması mecburiyettir. Bu aletler bölgesel titreşimler, bölgesel hareketler veya diğer bazı etkileri oluştururlar. İlgili bölgedeki hareket yoğunluğunun artmasıyla beraber de bölgesel kilo verme süreci başlar. Bazı cihazlar ise ultrason dalgalarını bölgeye ileterek erimeye karşı direnç kazanmış yağ dokularını kırar. Sonrasında ise spor egzersizleri yapılarak süreç tamamlanır.

Unutulmaması gereken nokta zayıflamak için cihazlar kullanılsa da nihayetinde dikkat edilmesi gereken şey beslenme şekli ve düzenidir. Yani en mucize cihaz dahi kullanılsa, beslenmeye dikkat edilmezse verilen kilolar kalıcı olmayacaktır.

Zayıflama Merkezi Kategorileri

Kimler Zayıflama Merkezlerine Gitmelidir?

Zayıflama sürecinde ihtiyaç duyulan şeylerin başında irade gelmektedir. Kilo verme süreci birbirini tekrarlayan ve çoğu zaman sıkıcı olabilen bir takım durumları beraberinde getirir. Zaman içerisinde, yeteri kadar iradeye sahip olmayan insanlar diyetlerini veya spor egzersizlerini yarıda bırakarak kilo vermekten geçici bir süre vazgeçerler. Diyet öncesi yaşamı tekrar tattıktan bir süre sonra da tekrar diyete başlarlar. Bu süreç yeterli irade gösterilmezse sonsuza kadar devam eder ve kişinin kilo problemi hiçbir zaman çözülmez. Bir zamandan sonra bu o kadar büyük bir problem haline gelir ki sadece spor egzersizleri ve diyet ile kilolardan kurtulmak imkansız hale gelir.

Bazı insanların besinlere karşı olan direnci düşüktür. Yeme isteği o kadar fazladır ki diyet yapmak imkansıza yakındır. Ayrıca bazı insanlarda da yeterli irade olsa da çeşitli fizyolojik ve psikolojik sorunlardan dolayı diyetiler ile zayıflamak mümkün olmamaktadır. İşte bu iki durumu da yaşayan insanlar zayıflama merkezlerine başvurabilirler. Ayrıca kilo problemi olmasa da sağlıklı ve düzenli beslenmek isteyenler de zayıflama merkezlerine başvurabilmektedir.

Zayıflama merkezine başvurulmasının ardından kişisel özelliklerinize ve isteklerinize göre değişen programlar hazırlanır. Programlar öylesine profesyonelce hazırlanır ki sıkılmanız mümkün olmaz. Eğer psikolojik veya fiziksel bir probleminiz varsa bunlar da gözetilerek süreç başlatılır ve kilo vermeniz sağlanır.

Zayıflama merkezleri gelişen zayıflama teknolojisini oldukça yakından takip eden kurumlardır. Gerekli durumlarda zayıflama sürecine teknolojiyi de dahil etmekten kaçınmazlar. Böylece modern yöntemler ile konforlu ve kolay kilo verme sağlanabilir. Kısacası, kilolar ile problemi olan herkes zayıflama merkezlerine başvurabilir. Kilo probleminiz yoksa ancak sağlıklı beslenmek istiyorsanız bir diyetisyene başvurmak için zayıflama merkezlerine müracaat edebilirsiniz.

Uygulanan Yöntemler Nelerdir?

Elektroterapi Yöntemi

Cildin yüzeyinin, cilt altı dokularının ve derin kas gruplarının yüksek frekanslı elektriksel uyarılarla aktive edilmesi sağlanır. Bu sayede dokulardaki yüzeyel ısınma ile kan dolaşımı ve metabolizma hızı artar. Bölgesel yağlanma, selülit ve ağrı tedavisinde kullanılan bir yöntemdir.

Mezoterapi Yöntemi

Belirli ajanlardan ve vitaminlerden oluşan solüsyonların mikroenjeksiyon yöntemi ile cilt yüzeyi ve cilt altına uygulanmasıdır. Enjekte edilen solüsyon o bölgedeki kan dolaşımını arttırır ve lenfatik dolaşımı düzenler.

Karboksiterapi Yöntemi

Deri altına CO2 (karbondioksit) gazının enjekte edilmesiyle dolaşımın ve bölgesel metabolizmanın hızlanması sağlanır. Karbondioksit normal şartlarda da vücutta üretildiğinden uygun dozlar kullanıldığında yan etkisi yoktur.

Kavitasyonel Ultraporasyon Yöntemi

Ultrasonik ses dalgaları kullanılarak yağ hücrelerinin parçalanması sağlanır. Yoğun etkili ve düşük frekansla verilen ses dalgaları, yağ dokusundaki hücre sıvısında ani değişiklikleri yaparak yağ hücre zarlarını parçalar ve açığa çıkan yağ vücuttan karaciğer ve lenf yoluyla uzaklaştırılır. Bu yöntem, yağ dokusunda azalma ve deride sıkılaşma sağlanır. İşlem sonrasında hastanın yağsız bir diyet uygulaması ve bol su içmesi önerilir.

Ultrasonlu Radyofrekans Yöntemi

Ultrasonun mekanik enerjisi ve dual radyofrekans enerjisi aynı anda yağ dokusuna gönderilerek, yağ hücrelerinin hacminin azalması ve cilt dokusunun sıkılaşması sağlanır. Bu tip tedavilerde önemli olan uygun beslenme tedavisi ile seansların düzenli uygulanmasıdır.

Lazer Lipoliz Yöntemi

Bölgesel incelmenin istendiği alana 1-2mm’lik kesikler açılarak yağ birikimi olan yerlere lazer atışı yapılır. Bu sayede yağ hücresinin zarı patlatılarak karaciğer ve lenf yoluyla yağ hücrelerinin vücuttan atılımı sağlanır.

Liposuction Yöntemi

Yağlanmanın fazla olduğu bölgeden yağ alınması işlemidir. Cerrahi bir operasyondur ve diğer yöntemlere göre daha riskli, ağrılıdır. Obezite tedavisinde kullanılan bir yöntem değildir daha çok bölgesel yağlanmalar için kullanılır. 2-3 mm’lik kesikler açılır ve yağlı bölgeye ince kanallar ile girilerek yağlar çekilir. Liposuction uygulandıktan sonra bölgenin şekillenmesi için 30 gün korse kullanılması gerekir.

Güzellik merkezlerinde verilen bu zayıflama hizmeti sonuçları yöntemlerine göre değişmekle birlikte etkili bir zayıflama için dikkat edilmesi gereken bazı noktalar vardır. Bunlar; önerilen diyet programını ve egzersizi uygulamaktır. Bu yöntemler genellikle bölgesel zayıflama isteyen kişilerde etkili olur. Fakat obez bireylerin zayıflaması için yapılacak obezite cerrahisi bu merkezlerde yapılamaz. Bunun için hastane koşullarında olunmalı ve alanında uzman cerrah tarafından operasyon gerçekleştirilmelidir.

Ücretsiz Bilgi Alın

Tıklayın