Zayıflama İğnesi

Zayıflama İğnesi Nedir?

Zayıflamak günümüzün en büyük sorunlarından bir tanesidir. Özellikle plaza yaşamının yaygınlaşması ve şehirlerin daha kalabalık hale gelmesi bizi hareketsiz bir yaşama itmiştir. Bunun sonucu olarak ise sağlıksız yaşam ve kilo alımı kaçınılmaz olmuştur. Kilo vermek için insanlar spor salonlarına yazılmışlar ve çeşitli yöntemlere başvurmuşlardır. Bu yöntemlerden en hızlısı zayıflama iğnesidir. Zayıflama iğnesi ile günde 1-2 kilo vermek mümkündür. Bu yöntemin diğer bir adı ise HCG diyetidir. HCG erken gebelik döneminde vücutta bolca görülen bir hormondur. Hem erkeklerde hem de kadınlarda doğurganlık sorunlarının tedavisinde kullanılır. Günde yaklaşık 500 kalori aldığınız HCG diyetinde vücuda zayıflama iğnesi ile HCG hormonu enjekte edilmektedir. HCG ürünleri oral damlalar, tabletler ve spreyler olmak üzere çeşitli şekillerde satılmaktadır.

HCG hormonu fetüs ve embriyonun gelişimi için önemli olan hormonların üretimini sürdürmeye yardımcı olur. Hamileliğin ilk 3 ayından sonra kandaki HCG hormonu azalır. Bu diyet ile günde 1-2 kiloya kadar zayıflayabilirsiniz. Ancak bu kadar hızlı kilo vermek size zarar verebilir. Kilo kaybında en sık görülen rahatsızlıklardan biri kas kütlesinin azalmasıdır. Diyetlerde ise istenen kas kaybı değil yağ kaybıdır. Bunların yanında baş ağrısı, depresyon, yorgunluk gibi yan etkileri bulunmaktadır. Bu yan etkilerin sebebi ise açlık seviyeli kalori alımlarından kaynaklanmaktadır. Günlük olarak 500 kalori tüketmek sizin enerji ihtiyacınızın çok az bir miktarını karşılamaktadır.

Zayıflama İğnesinin İçeriği

Hastaya verilen ilaç ve iğneler yemeğin ardından ince bağırsaktan salınan GLP-1 hormonu gibi çalışmaktadır. Çalışma sistematiği ise şu şekildedir:

 • Yiyeceklerin midede kalma süresini uzatırlar. Bu da hastanın kan şekerinin yükselmesini önlemek için yardımcı olmaktadır. Midenin yavaş boşaltılması kilo kaybına sebep olur.
 • Karaciğerin fazla şeker (glikojen) üretmesini önlemeye yardımcı olmaktadır.
 • Pankreasın daha fazla insülin üretmesini tetiklemektedir.

Zayıflama İğnesi Sonrasında Görülen Bulgular

Hastalar tarafından bildirilen en sık yaşanan yan etki mide bulantısı durumudur. Mide bulantısını en aza indirgemek için hastalara öğünlerde daha az yemeleri tavsiye edilmektedir. Genellikle zayıflama İğnesi içeriği hastalara 6 ay reçete edilmektedir. 2 aylık kullanım sonrasında bir değerlendirme yapılır ve tedaviye devam edip edilmeyeceğine karar verilir.

Yan Etkiler ve Dikkat Edilmesi Gerekenler

Günümüzde zayıflama iğnesi üretimi ve kullanımı hızla artmıştır. Ancak iğnenin yanında 500 kalorilik diyet de uygulanmaktadır. Bu diyet hastanın günlük enerji ihtiyacının küçük bir bölümünü karşılamaktadır. Bu nedenle 500 kalorilik diyet son derece zararlı olabilmektedir. Zayıflama iğnesi ile hastanın iştahını kapatmak hedeflenir. Böylelikle hasta kolaylıkla kilo vermektedir. Zayıflama iğnesi yanında verilen 500 kalorilik diyet ile hastalar hızlı ama sağlıksız bir şekilde kilo vermektedir.

Kimler Zayıflama İğnesi Kullanmalıdır?

Son üç yıldır Amerika’da oldukça ünlenen ve olumlu sonuçlar elde ede zayıflama iğnesi son zamanlarda Türkiye’de de oldukça ilgi görmeye devam etmektedir. Birçok uzman doktor tarafından yorumlanan zayıflama iğnesi kilo verme sürecinde oldukça etkili olmakla birlikte düzenli olarak uygulandığı zaman ciddi oranlarda kilo verme sonucunu meydana getirmektedir. Zayıflama iğnesi ile günde 1 kilo verilmesi mümkün hale gelmektedir. Zayıflama iğnesi diğer bir adı ile HCG hormonu diyeti oldukça doğal ve yan etkisi mevcut olmayan kilo verme yöntemleri arasında yer almaktadır.

 • Belirli bir süre diyet uygulayıp başarıya ulaşamayan,
 • Metabolik bir rahatsızlığı bulunmayan,
 • Vücut Kitle İndeksi 27 ve üzerinde yer alan kişiler,

Doktor veya diyetisyeninin önerisi ve belirttiği ölçülerde kullanımında herhangi bir sakınca görülmemektedir.

Zayıflama İğnesi Özellikleri

 • -Tamamen doğal bir hormon özelliği taşımaktadır.
 • -Tokluk hissinin oluşmasına katkı sağlamaktadır.
 • -Yeme sıklığı alışkanlıklarını en aza indirmektedir.
 • -Midenin boşalmasını engelleyen bir yöntem olmaktadır.
 • -Beyindeki tokluk hissinin oluşmasını sağlayan hücreye olumlu yönde tepki sağlamaktadır.
 • -İki aylık kullanım sonrasında%5 ile arasında kilo verimi gözlemlenmektedir. Düzenli yapılan zayıflama iğnelerinin sağlığa hiçbir yan etkisi mevcut olmamaktadır.

Zayıflama İğnesi İsimleri

Zayıflamada kullanılan bazı iğneler vardır. Zayıflama iğnesi isimleri aşağıdaki gibidir:

Victoza (Liraglutide) İğnesi

Özellikle obez kişilerde bu iğne kullanılmaktadır. Ancak bazı ülkelerde sağlık hizmetlerinin ödemediği bu iğne yerine alternatif iğne üretilmiştir.

Saxenda İğnesi

Saxenda iğnesi de victoza iğnesi ile aynı etken maddeleri içermektedir. Victoza iğnesi sigorta kapsamında tutulmadığı için aynı firma alternatif olarak kilo verme ilacı olarak Saxenda’ yı üretmiştir. Sonuçta isimleri farklı olsa da amaçları aynı 2 farklı ilaç ortaya çıkmıştır.

Liraglutidi İğnesi

Liraglutidi de yetişkin olan hastalarda kilo kontrolünü sağlamak amacı ile düşük kalorisi olan bir diyet programı ile buna uygun bir egzersiz programıyla beraber kullanılan kilo vermeye yardımcı ilaç olarak onaylamıştır. FDA’ nın bu ilacı kullanılması için belirlediği bazı kriterler vardır. Ve şu şekildedir:

 • Vücut kitle indeksi 30’ un üzerinde olan obezite kişiler için,
 • Vücut kitle indeksi 27’ nin üzerinde olan fazla kilolu kişiler içindir.

Yukarıda verilen zayıflama iğnesi isimleri bazı zayıflama iğneleridir. Muadilleri vardır. Siz de zayıflama iğnesi isimleri araştırabilirsiniz.

Zayıflama İğnesi Nasıl Uygulanır?

Lipotropik enjeksiyon yani zayıflama iğnesi uygulanan bölgedeki yağı azaltmak için kullanılan takviyelerdir. Mezoterapi tekniği ile uygulanan bu zayıflama iğnesi, egzersiz ve düşük kalorili diyet dahil olmak üzere kilo vermeyi kolaylaştırmayı amaçlamaktadır.

Uygulama Şekli

 • 1- Her seans öncesinde cildinize uyuşturmak için bir ilaç uygulanabilir de uygulanmayabilir de.
 • 2- Özel ve kısa bir iğne kullanarak bir dizi enjeksiyon alacaksınız.
 • 3- İğne, art arda birçok enjeksiyon yapmak için mekanik bir tabancaya takılı olabilir.
 • 4- Her enjeksiyonda cildinize küçük küçük damlalar halinde solüsyon verilecektir.

Uygulama Sıklığı

 • 1- Enjeksiyonlar, tedavi ettiğiniz duruma bağlı olarak farklı derinliklerde ama yüzeysel enjeksiyon olarak uygulanır.
 • 2- İstenilen sonuçlara ulaşmak için birkaç mezoterapi seansına yüksek ihtimalle ihtiyacınız olacaktır.
 • 3- Doktora 3 ila 15 kez dönmeyi bekleyebilirsiniz.
 • 4- Enjeksiyonlar ilk başta her 7 ila 10 günde bir yapılır.
 • 5- İğneler etkisini göstermeye başladıkça ihtiyacınız kadar tedaviye devam edilecektir.

Güvenli midir?

Enjeksiyonlar çoğunlukla güvenli olduğu düşünülen B12 vitaminini içerir. Ancak kilo vermek için kendinizin kullanacağı enjeksiyonlar güvenli olmayabilir. Bu sebeple önce daima bir doktorla konuşmalısınız. Çünkü içeriğindeki maddeler herkes için bir garanti veya tamamen risksiz değildir.

Zayıflama İğnesi Fiyatları Ne Kadar?

İdeal kiloya sahip olmak herkesin hayalidir. Bunun için spor salonlarına gideriz, çeşitli zayıflama yöntemleri ile kilo vermeye çalışırız.

Bize en hızlı kilo verdirecek yöntem ise zayıflama iğnesidir. Zayıflama iğnesi ile haftada 1-2 kiloya kadar zayıflayabilirsiniz.

Bu denli hızlı kilo vermenin vücudumuza da bazı zararları vardır. Kas kütlemizin erimesi gibi etkilerin yanında çatlak oluşumu da görülebilmektedir. Zayıflama iğnesi kullanımına başlamadan önce mutlaka doktorunuza danışmanız gerekmektedir. Vücudunuz elverişli ise size uygun diyet programının hazırlanmasıyla birlikte zayıflama iğnelerini kullanmaya başlayabilirsiniz. Zayıflama iğnelerini kullanırken de düzenli olarak doktor kontrolüne gitmek oldukça önemlidir. Bu sayede kilo veriminiz kontrol altında olacaktır. Doktorunuzun kontrolü ile hızlı kilo vermenin yan etkileri minimuma indirilecektir.

Zayıflama iğnesi yöntemi çok ucuz bir yöntem değildir. 2020 yılı güncel fiyatı minimum düzeyde 350 TL – 800 TL civarındadır.

Zayıflama iğnesi ile hızlı kilo verimi zararlı olduğu için doktorlar tarafından mecbur kalınmadıkça tavsiye edilmemektedir. Ayrıca fiyat olarak da ucuz olmayan bu yönteme zorunda olmadıkça başvurmamanız gerekmektedir. Zayıflama aşısının yanında günlük olarak uygulamamız gereken diyetler gerçekten çok düşük kalorili diyetlerdir. Günlük enerji ihtiyacımızın çok az bir kısmını karşılayan bu diyetleri uygularken çok dikkatli olunması gerekir. Vücut direncinin düşmemesi için sağlıklı ve dengeli beslenmek şarttır. Aksi halde vücudumuzun gerekli olan enerji ihtiyacını karşılayamayız. Bunun sonucunda zayıf düşerek hasta oluruz.

Zayıflama İğnesi Zararları Nelerdir?

Dünyada obezitenin hızla artması ile çok kilo verdiren ilaçlar, çaylar popüler bir hale gelmiştir. Çünkü insanlar uzun vadede ve enerji harcayarak sonuca ulaşmak yerine kolay yoldan ve kendilerini uğraştırmadan sonuca gitmeyi tercih ederler. Günümüzde bu zayıflama iğnesi kullanımı hızla artmıştır. İlk olarak Amerika’da uygulanan zayıflama iğnesi ülkemizde de hızla yayılmaktadır. Bu iğnenin yanında son derece zararlı olan 500 kalorilik diyette uygulanmaktadır. İnsan vücudunun günlük enerji ihtiyacının çok küçük bir bölümünü karşılayan bu diyet son derece zararlıdır. Zayıflama iğnesi ile kişinin iştahının kapatıldığı ve bu sayede kilo verdirdiği söylenmektedir. Ama yapılan hiçbir araştırma bu iğnelerin kilo verdirdiğini kanıtlayamamıştır. Bu diyette kilo verdiren unsurun 500 kalorilik diyet olduğu kanıtlanmıştır. Bu diyet insan vücuduna son derece zararlı olmakla birlikte hızlı kilo veriminden dolayı sağlık problemleri yaşamanıza neden olabilmektedir.

Kas kütlesinin erimesi, vücudunuzda çatlak oluşumu gibi sağlığınızı tehdit eden hastalıkların oluşumu çok hızlı kilo verimi ile olmaktadır. Ayrıca bu iğneler vücudun birçok fonksiyonunu bozduğu için kansere yol açabilmektedir. Yapılan bütün araştırmalar göstermiştir ki sağlıklı ve kalıcı kilo vermenin en iyi yolu dengeli beslenerek ve düzenli spor yaparak olmaktadır. Mecbur kalmadıkça bu yönteme başvurmamalıyız. Eğer mecbur kaldıysak mutlaka doktor kontrolünde uygulanması gerekli olan zayıflama iğnesini doktorlar da mecbur kalmadıkça hastalarına uygulamayı tercih etmezler.

Kaynaklar:

1. Daily Med. Drug label information: Saxenda (liraglutide injection, solution) Accessed January 8, 2016

2. U.S. Food and Drug Administration. Fraudulent HCG Products for Weight Loss Accessed December 10, 2011.

3. J Family Med Prim Care. 2019 May; 8(5): 1804–1806. Short-term monotherapy with Liraglutide for weight management: A case study

Neyi Sormak istiyorsunuz bu kısıma detaylı belirtin lütfen. ( Yayınlanma Süresi 24 saati bulabilir ) *

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi*

Ücretsiz Bilgi Alın

Tıklayın