Yürüyüşle Zayıflama

Yürüyüş günlük hayatta en sık yapılan aktivitelerden olmasına rağmen her zaman kilo kaybettirmeyebilir. Dışarıda alışveriş için gezmek, ağır tempoda yürüyüşle zayıflama konusunda işinize yaramayacaktır. Yürüyüş yaparken de dikkat edilecek bazı noktalar vardır.

Her zaman aynı yerde ve aynı şekilde yürüyüş yapmak bir zamandan sonra bedeninizi alıştıracak ve kilo kaybı yavaşlayacaktır. Bunun önüne geçmek için farklılıklar yaratılabilir. Bedeninize bazı oyunlar oynayabilirsiniz. Bileklere minik ağırlıklar bağlayarak yürüyüş yapmak, her zaman gittiğiniz mekanları değiştirmek ve yürüyüş parkurunuzu zorlaştırmak küçük değişiklikler yaratabilir.

Yürüyüş Sırasında Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir?

 • Yürüyüş esnasında önce ağır sonra hızlı ve tekrar ağır tempoda hız değiştirmek bedeni şaşırtacağından kilo verme sürecinde fayda sağlayacaktır.
 • Zorlama ve uzun adımlar atmamaya özen göstermelisiniz. Adımlar doğal olmalı, ne çok geniş ne de çok küçük adımlar atılmamalıdır. Bu zorlama durumlar kalori yakmayı azaltacaktır.
 • Bacak kaslarınız gevşek halde olup, dizler kasılmamalıdır. Kollar 90 derece vücuda yakın olarak hareket ettirilmelidir. Yürüyüş rutininizi aralıklarla değiştirmek için küçük notlar tutabilirsiniz. Ortalama olarak 2-3 haftada değişikliğe gidilebilir.
 • Yürüyüş yaparken özen gösterilmesi gereken en önemli konulardan biri de rahat ve mevsimine uygun, pamuklu hafif kıyafetler tercih etmektir. Doğru orantılı olarak yürüyüş kalitenizi etkileyen önemli bir unsurdur. Aynı şekilde ayakkabı seçiminiz de çok önemlidir. Ayağınızı rahatsız edecek, acıtacak, yürüyüşe uygun olmayan ayakkabılar seçmek aktif bir yürüyüş sağlayamaz.
 • Yürüyüş yapan kişilerin dikkat etmesi gereken konulardan bir tanesi de kilo verme sürecinde size en çok fayda sağlayacak etmenlerden bir tanesi olan sudur. Su tüketimini arttırmanıza özen gösteriniz.

Yürüyüş Yapmanın Faydaları Nelerdir?

Yürüyüş yapmak hem fiziksel hem ruhsal hem de mental açıdan birçok fayda sağlamaktadır. Açık havada yapılan yürüyüş bol oksijen alarak hafızanızı güçlendirmenizi sağlar. Enerjik hisseder, stresinizi atarsınız. Metabolizmanızı ve bedeninizi aktif halde tutar böylece kilo verme sürecinizi hızlandırabilirsiniz. Yürürken eklem ve kaslarınız hareket halinde olacağından çeşitli bölgelerdeki ağrılarınız da kaybolur.

Doğru teknikle yapılacak yürüyüşler sayesinde sıkı bir karına sahip olabilirsiniz. Attığınız her adımda kalçanızın iki tarafında su dolu bardaklar olduğunu hayal edin. Bardaklardaki suları adım atarken taşırıp dökmemelisiniz. Yani kalçanızı yürüyüş yaparken sallamamalısınız. Bu durum kaslarınızı güçlendirerek, daha sıkı ve fit bir karın elde etmenizi sağlayacaktır.

Her gün yapılacak otuz dakikalık yürüyüşler büyük farklar ortaya koyacaktır. Yürüyüş yapmak doğru bölgelerden kilo kaybetmenizi sağlayacaktır.

Yürüyüş Yapmanın Vücuda Etkisi

Düzenli olarak yürüyüş yapmanın vücudumuza birçok etkisi olduğu için, yürüyüşle zayıflama konusunu yeniden açığa çıkarmıştır. En önemli özelliklerinden bir tanesi ise yaşam sürenizi uzatması olan yürüyüşün, bu yaşamınız boyunca olumlu etkileri ile de size rahat bir ömür sağlamaktadır.

Yürüyüşle zayıflama, en çok tercih edilen yöntemlerden biridir ve vücuda olumlu etkileri ile de çok konuşulmaktadır. Bu işlemi yaparken vücudunuza gelebilecek olumsuz yönlerden sizi koruyarak, sağlıklı kilo vermenizi sağlamaktadır. Yürüyüşle zayıflama, en kolay yöntemlerden biri olması ile de çok sık kullanılmaktadır. Düzenli yürüyüşler sayesinde kısa sürede zayıflayabilir ve eski formunuza kolaylıkla kavuşabilirsiniz.

Yürüyüşle zayıflama dışında, yürüyüşün vücudumuza etkileri çok sayıdadır. Stres ve kaygı gibi psikolojik problemlere de iyi gelen bu aktivite ayrıca kan basıncı değerinin dengelenmesinde yardımcı olmaktadır. Bu sayede daha mutlu ve sağlıklı bir yaşam sürmenizi sağlayan yürüyüş, en çok da vücuda iyi gelen bu yönleri ile bilinmektedir.

Ömrünüzü uzun tutan bir alışkanlık olduğunu söylediğimiz yürüyüş bunu kalp ve akciğerlerin sağlığını koruması ile başarmaktadır. Bu amaçlara ulaşmanızda gerekli olan sadece günde 15 dakika yürüyüş, hem kolaylığı ile hem de sağlıklı olması açısından, gündelik hayatlarımızda bir aktivite olarak yerini alması gerekmektedir. Size ruhen iyi gelirken ayrıca vücut sağlığınızı da koruyan sayılı aktivitelerden biridir ve bu aktiviteyi terapi yöntemi bile sayabilirsiniz.

Yürüyüş Yapmanın Zayıflamaya Etkisi Nedir?

Yürüyüş, zayıflama yöntemlerinin arasında en sağlıklı ve kolay yöntemlerden birisidir. Eğer gerçekten hedefiniz zayıflamak ise, yürüyüş yapmayı egzersiz programınızdan eksik etmemeniz gerekmektedir. Kısa zamanda sağlıksız diyetler ile kilo vermeyi tercih etmiyor, sağlıklı ve zinde kalarak doğal yollarla kilo vermek istiyorsanız tam da aradığınız yerdesiniz. Zayıflamanıza yardımcı olan en kolay ve sağlıklı yöntemlerden biri bu makalemizde…

Yürüyüş yapmak, vücudumuzda görev alan tüm kasların çalışmasına yardımcı olduğu için zayıflamaya da büyük oranda faydalıdır. Kasları beklenenin aksine çok yormayan fakat en iyi şekilde çalıştıran bu egzersizi günlük hayatınızda sabit bir pozisyona koymanız sağlığınız açısından da çok önemlidir. Fakat her şeyde olduğu gibi bu yürüyüşü yaparken de dikkat etmeniz gereken bazı hususlar vardır. Bu hususlara dikkat ettiğinizde zayıflamak için çıktığınız bu yolda, en iyi verimi almanız şüphesiz kaçınılmaz olacaktır.

Zayıflamak için yaptığınız yürüyüş egzersizi bazı faktörlere göre yapılmalıdır. Bu faktörler yürüyüşü ne zaman yaptığınız, yemekten sonra mı yoksa önce mi ve yürüyüşünüzün süresi gibi etkenlerdir. Amacınıza ulaşmanız için bu faktörleri size en uygun şekilde yapmanız gerekmektedir. Kimilerine göre yemekten önce yapılması gereken bir egzersiz olarak gördüğü bu yürüyüşü, bazıları da yemekten sonra yapmanın daha faydalı olduğu görüşündedir. Fakat yürüyüş yapmanın herhangi bir zararı olmadığı ve gündelik hayatımızda mutlaka yapmamız gerek egzersizlerden biri olduğu kanıtlanmıştır.

1 kg Vermek İçin Kaç Saat Yürümek Gerekir ?

Peki 1 kg vermek için kaç saat yürümemiz gerekir? Bir insan orta derece hafif bir tempo ile yürüyerek 1 saat boyunca 400-500 arasında kalori verebilmektedir. 2 saatte 800, 4 saatte 1600, 18 saatte ise 7200 kalori vermiş olacaksınız.7200 kalori, insan vücudunda 1 kiloya tekabül eder. Bu durumda 1 kg vermek için, 18 saatlik bir yürüyüş yapmak yeterli olacaktır. Yürüyüşle zayıflama her ne kadar etkisi az gibi görünen bir yöntem olsa da, sağlıklı bir şekilde zayıflamak isteyenler için avantajlı bir yöntemdir.

Zayıflamak İçin Yürüyüş Ne Zaman Yapılmalı ?

Yürüyüşle zayıflama, konusunun faydalarından bahsettik. Peki zayıflamak için ne zaman yürüyüş yapmalıyız ? Aslında zayıflamak için yürüyüş yapmanın belirli bir zamanı yoktur. Sadece yapılan araştırmalara göre, sabahın erken saatlerinde yapılan yürüyüşlerde, yağ yakımı daha hızlıdır. Eğer hızlı bir şekilde yağ yakmak ve zayıflamak istiyorsanız, yürüyüşlerinizi sabah yapmanız daha etkili olacaktır. Yürüyüş yaparken düzenli aralıklarla su tüketmeyi ihmal etmemelisiniz.Yürüyüşle zayıflamak isteyenler için en etkili zaman dilimi, sabahın erken saatleridir. Haftada en az üç gün, günde en az bir saat olmak üzere sabahın erken saatlerinde veya öğle zamanlarına doğru ,egzersiz ya da yürüyüş yapmalısınız. Sağlıklı günler dileriz.

Zayıflamak İçin Yürüyüş Ne Kadar Yapılmalı ?

1 saatlik yürüyüş toplamda 350- 400 kalori yakmanızı sağlar. Bu yüzden eğer zayıflamak istiyorsanız günde en az 1 saat veya daha fazla olmak üzere tempolu bir şekilde yürümelisiniz. Zayıflamak isteyenler için yürüyüş yapmak hem kolay hem de pratik bir yöntemdir. Birçok kişi için etkisiz bir yöntem gibi algılansa da, düzenli bir şekilde gerçekleştirildiğinde, faydasını hızlı ve kalıcı bir şekilde görmüş olacaksınız.

Zayıflamak İçin Yürüyüş Temposu Nasıl Olmalı?

Peki zayıflamak için yürüyüş temposu nasıl olmalı ? Bilinenin aksine, sadece hızlı bir şekilde koşarak zayıflayamazsınız. Yavaş yürüyerek de ciddi bir zayıflama elde edemezsiniz.

Yürüyüşle zayıflama yönteminde başarılı olmak istiyorsanız, tempolu bir şekilde yürümelisiniz. Tempolu yürüyüşten kastımız ne çok hızlı ne de çok yavaş… Belli bir tempo ile yürüyüşünüzü devam ettirmelisiniz. Diğer bir yöntem ise bir süre hızlı koştuktan sonra, tekrar tempolu yürümek ve daha sonra tekrar hızlı koşmaya başlamak. Bu döngüyü uygulayarak da zayıflayabilirsiniz. Bol sağlıklı ve spor dolu günler dileriz.

Yürüyüşle Ne Zaman Kilo Vermeye Başlanır?

Her yürüyüş yaptığınızda kalori yakarsınız. Yürüdüğünüz süreyi ya da hızı artırarak daha fazla kalori yakabilirsiniz. Yani başladığınız andan itibaren kalori kaybetmeye de başlarsınız. Düzenli ve günde en az 1 saat yürüyüş yaptığınızda bir haftanın sonunda tartıda bir değişim görmeniz beklenir. Fakat yürüyerek yaktığınız kalorileri yemeklerle geri alıyorsanız kilo vermeniz mümkün olmaz. Çoğu insan için (çok fazla hareketli olanlar ve ağır spor yapanlar hariç) günlük 2000 kalori üst sınırdır. Günde 1500-2000 kalori almak ve yürüyüş gibi egzersizlerle hareketliliği artırmak kilo vermenizi sağlar.

Vücut kitle indeksi orta düzeyde olan kadınlar arasında yapılan bir çalışma 6 ay boyunca tempolu yürüyüş yapanların günde 1 saat yürüdüklerinde kilo verdiklerini göstermiştir. Hafta 3 kez veya haftada her gün en az 1 saat yürüyüş yapmak sadece diyetle vereceğiniz kilodan daha fazla vermenize yardımcı olur. Ek olarak yağ kaybederken kaslarınızı da güçlendirmenizi sağlar.

Eğer bir problemden dolayı 1 saat kesintisiz yürüyemiyorsanız kesintili olarak 1 saate tamamlayabilir, yürürken destek alabilir veya sadece yapabildiğiniz hareketlerle daha aktif hale gelebilirsiniz. Alışkanlığınız olandan daha fazla hareket etmek ve bunu en az bir saat yapmak önemlidir. Bunu sağlıklı ve sürdürülebilir bir beslenme düzeniyle desteklediğinizde sadece kilo vermekle kalmaz vücut sağlığınızı da geliştirmiş olursunuz. Hareketli bir yaşam kalp hastalıkları gibi ciddi hastalıkları önlemede yardımcıdır.

Yürümek Ne kadar Zayıflatır?

Yürüyüşle zayıflama, amacıyla yapılan yürüyüşler, kilo vermenize büyük bir ölçüde yardımcı olur. Sanıldığının aksine ağır egzersizler yapmanıza gerek yok. Sadece düzenli yürüyüş yapma alışkanlığı elde ederek, çok kısa bir sürede fit bir vücuda sahip olabilirsiniz. Eğer günde en az 1 saat yürüyen ve buna ek olarak sağlıklı beslenen biri iseniz, 2-3 haftada 300 ile 700 gram arasında kilo verebilirsiniz. Yürüyüşle zayıflama yöntemi ile zayıflamak isteyenler, eğer bahsettiğimiz gibi günde en az 1 saat yürümeyi alışkanlık haline getirirlerse, 3 veya 4 ayda ortalama 5 ile 10 kilo arasında zayıflamış olacaktır.

Metabolizmanız hızlı çalışıyorsa, düzenli yürüyüşlerle bahsettiğimiz kilolardan daha fazla kilo verebilirsiniz. Bu durum tamamen sizin metabolizma hızınıza bağlı fakat düzenli yürüyüşler ile ağır egzersizlere gerek duymadan, zayıflayabilirsiniz. Yürüyüşle zayıflama yöntemine ilave olarak düzenli ve sağlıklı beslenme alışkanlığını da hayatınıza katmalısınız. Yürüyüş yaparken kaç kalori yakıldığı en çok merak edilen konulardan bir tanesidir. Yürüyüş sırasında yakılan kalori miktarını belirleyebilmek için kişinin vücut ağırlığı, yürüme mesafesi ve hızı bilinmelidir. Örnek vermemiz gerekirse, 6 km hız ile yapılan bir yürüşte, 70 kilo ağırlığa sahip olan birisi ortalama 6 kalori yakmaktadır.70 kiloluk birisi, tempolu bir yürüyüşle saatte ortalama 300 civarında kalori yakabilmektedir. Yürüyüşle ne kadar zayıflayabileceğiniz, tamamen kilonuza, metabolizmanıza ve yürüyüş temponuza bağlıdır.

Zayıflamak için Yürüyüş Ne Sıklıkla Yapılmalıdır?

Yürüyüş, tüm kaslarınızı çalıştıran bir egzersiz türü olduğu için tüm vücudunuzda zayıflama yönünde bir etki yaratacaktır. Yürüyüşle zayıflama, kasları aşırı yormadığı için günlük hayatınıza kolayca entegre edip, alışkanlık haline getirebileceğiniz bir zayıflama yöntemidir.

Yürüyüşle zayıflama, hızlı ve kalıcı bir şekilde zayıflamanıza yardımcı olur. Buna ek olarak uygulamanız gereken, beslenme düzeni ve yeterli su tüketimi gibi alışkanlıklar da var. Peki zayıflamak için yürüyüş ne sıklıkla yapılmalı ? Zayıflamak ve fit bir görünüm kazanmak için yürüyüşlerimizi, doğru sürede, doğru zamanda ve doğru bir biçimde yapmamız oldukça önemlidir. Özellikle hızlı bir şekilde zayıflayıp vücudunuzun şekle girmesini istiyorsanız, yürüyüşlerinizi düzenli ve planlı gerçekleştirmelisiniz. Yürüyüşlerinizi sabahın erken saatlerinde yaparsanız daha hızlı bir şekilde zayıflarsınız. Temiz hava ve güneş zayıflamanıza yardımcı olur. Zayıflamak amacı ile yapılan yürüyüşlerde sınırlar kişilerin bünyelerine göre değişir ve belirlenir. Örnek vermemiz gerekirse; günde 1 saat yürüyen kişinin daha hızlı zayıflayabilmesi için haftada en az 4 gün yürümesi önerilir. Yürüme süresi 45 dakika olan birisinin ise en az 5 gün yürüyüş yapması tavsiye edilir.

Yürüyüşle Birlikte Hangi Egzersizler Yapılmalı?

Sistemli ve hızlı bir şekilde kilo vermek istiyorsanız, yürüyüşün yanında bir takım egzersizler de yapmalısınız. Bunların çok ağır egzersiz türleri olmasına gerek yoktur. Sadece zayıflama sürecini hızlandırmak ve etkisini artırmak için fayda sağlamaya yönelik hafif ağırlıklarla yapılan egzersizler olabilir. Yürüyüşle zayıflama sayesinde, kolay bir şekilde zayıflayabilirsiniz, fakat vücudunuzdaki sarkmaların ve bölgesel kiloların önüne geçmez. Bu yüzden yürüyüş ile beraber, kollardaki sarkmaları önlemek amacı ile dambıl ile egzersiz yapmanızı tavsiye ediyoruz. Ek olarak kalça, göbek ve bölgesel yağlanmalara karşı mekik ve kalça egzersizleri, yürüyüşlerden sonra düzenli olarak yapılmalıdır. Böylelikle yürüyüşle zayıflama süreci sonrası, vücudunuz daha fit bir görünüme kavuşur.

Yürüyüş ve Diyetle Ayda Kaç Kilo Verilir?

ürüyüş ve diyetle vereceğiniz kilo miktarı kilonuz, yürüme hızınız ve diyetiniz ile değişecektir. Aşağıda farklı kilolardaki kişilerin farklı hızlarda yürüyüşle saatte kaç kalori yakacakları gösterilir:

Düşük Hızda Yürüme

Buradaki düşük hız saatte 2,5 kilometre hızdır. Bir saat bu hızda yürüdüğünüzde yakacağınız kalori aşağıdaki gibidir:

 • 55 kilo: 154 kalori (55 kilo biri saatte 154 kalori yakar)
 • 82 kilo: 230 kalori
 • 109 kilo: 305 kalori
 • 136 kilo: 381 kalori

Orta Hızda Yürüme

Buradaki orta hız saatte 3,5 kilometre hızdır. Bu hızda bir saat yürüdüğünüzde yakacağınız kalori aşağıdaki gibidir:

 • 55 kilo: 237 kalori
 • 82 kilo: 353 kalori
 • 109 kilo: 469 kalori
 • 136 kilo: 585 kalori

Bu örnekler şunu gösterir, kilonuz ne kadar fazlaysa bir saatlik yürüyüşle yakacağınız kalori o kadar fazladır. Aynı zamanda yürüyüş hızınızı artırarak daha fazla kalori yakabilirsiniz. Kilonuzun kaç olduğuna ve yürüme hızınıza göre yakacağınız kalori/kiloyu yukarıdaki tabloya bakarak tahmin edebilirsiniz.

Yürüyüşe ek olarak diyet yaptığınızda, gün içinde aldığını kalori miktarı ve yaktığınız kalori miktarının farkı verdiğiniz ya da aldığını kiloyu ortalama olarak gösterebilir. Örneğin günde 1800 kalorilik yemek yediniz ve 2000 kalori yaktınız, bunu bir hafta uyguladığınızda yaklaşık 2 kilo vermiş olursunuz. 1800 kalori alıp 2300 kalori yaktığınızda haftada 5 kilo verirsiniz.

Yürüyüşle Zayıflamanın Püf Noktaları Nelerdir?

Yürüyüş yapmak zayıflamak için seçilen egzersizlerden biridir. Fakat yürüyüşle zayıflama yöntemini tercih edenlerin akıllarına bazı sorular gelmektedir. Bu sorulardan bazıları ise yürüyüş nasıl yapılmalıdır gibi püf noktaları içeren sorulardır. Bu yazımızda sizlere yürüyüşle zayıflama tercih edenler için önemli püf noktaları anlatacağız.

Yürüyüşle zayıflama, bazı hususları bildikten sonra en kolay ve pratik yöntemlerden biridir. Yürüyüş yaparken vücut hareketlerinize ve duruşunuza önem vermelisiniz. Dik bir pozisyonda yürüyüş yapmalı ve kollarınızı gerektiğinden çok ileri geri savurmamalısınız. Adım atış sırasında, adım aralıklarınızın aynı olması da önemli olan diğer hususlardan bir tanesidir. Unutmayın ki yürüyüşün faydalı olması için devamlı yapmalı ve yaparken ki düzene dikkat etmek gereklidir.

Sağlığını korumak amaçlı 15 dakika tempolu bir yürüyüş yetmektedir. Fakat konu zayıflama ise bu değerler biraz yükselmektedir. 20 ile 40 yaş arası yetişkin bireylerin amaçları eğer zayıflamak ise, yürüyüş süreleri en az bir saat olmalıdır. Eğer bu yaş aralığının üstünde iseniz ve zayıflamak istiyorsanız, bu süre sizde yarım saat olması gerekmektedir.

Yürüyüşle zayıflama uygulayan kişilerin yürüyüş yaparken ki tempoları da son derece önemlidir. Başlangıç ve sonlara doğru hep sabit kalması gereken bu tempo nabzın sabit kalması için gereklidir. Ayrıca kendinizi güç açısından zinde hissediyorsanız yürüyüş sonrası hafif bir koşu yapmanızın herhangi bir sakıncası yoktur.

Yürüyerek Kaç Kalori Yakılır?

Yürüyüşle ile kaç kalori yaktığınız uygulamış olduğunuz tempolu yürüyüş ile değişebilmektedir. Tempolu yürüyüş, vücuttaki yağ yakımını arttırarak zayıflamanızı kolaylaştırıcı etki yapmaktadır. Bu yürüyüşün amacı kalp atış hızınız ile solunum hızınızın belli bir birliktelikte meydana gelmesi ile oluşmaktadır. Ayrıca bu yürüyüş yaş sorununa takılmamakla beraber, herkes için uygulanabilen bir yöntem olma avantajına sahiptir.

Yürüyüş yaparak kaç kalori yakarım gibi soruların net bir cevabı olmamakla birlikte, kişiye ve uyguladığı yürüyüşün temposuna göre değişkenlik gösterebilmektedir. Yaklaşık bir saat civarında yürüyüş yapmanız size en az 250 kalori yakmanızı sağlar. Bu miktar sizin kilonuza ve diğer benzeri faktörlere göre 500 kaloriye kadar çıkabilmektedir. Herhangi bir koşu bandında yürüyüş yaparsam bu değerler değişir mi diyorsanız cevap olarak hayır alacaksınız. Çünkü üç aşağı beş yukarı değerler hemen hemen aynı kalacaktır.

Tempolu yürüyüş, yaktığınız kalori değerlerini arttırmanın en iyi yollarından biridir. Bu tempo ile yakılmış olan kalori miktarlarını iki katına kadar çıkarma şansınız mevcuttur. Düzenli ve tempolu yürüyüş egzersizi en çok tercih edilen yöntemler arasında gelmesinin sebepleri arasında bu hususlar yer almaktadır. Yağ yakımı için en önemli noktalardan biri olan nabız aralığını bu etkenler ile kolaylıkla yakalayabilmekte olup, istediğiniz kiloları rahatlıkla verebilirsiniz. Amacınız zayıflamak olmasa bile bu yürüyüşleri yapmanız sizlere sağlık ve fiziki açıdan formda olmanıza büyük katkı sağlayacaktır.

Kimler Yürüyüş Yapmamalı?

Yürüyüşle zayıflama planı içerisinde olabilirsiniz, fakat ciddi kronik bir rahatsızlığınız varsa, bu durum yürüyüş yapmanıza engel olabilir.Bu durumda, düzenli yürüyüşlerinizi gerçekleştirmeden önce mutlaka ne kadar süre ile veya kaç gün devam ettireceğinizi doktorunuza danışmalısınız. Eğer sorun oluşturacağını tahmin ettiğiniz ciddi bir kronik rahatsızlığa sahip değilseniz, gönül rahatlığı ile yürüyüşlerinizi gerçekleştirebilirsiniz.

Neyi Sormak istiyorsunuz bu kısıma detaylı belirtin lütfen. ( Yayınlanma Süresi 24 saati bulabilir ) *

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi*

Ücretsiz Bilgi Alın

Tıklayın