Yürüyüşle Zayıflama
Yürüyüşle Zayıflama

Yürüyüş günlük hayatta en sık yapılan aktivitelerden olmasına rağmen her zaman kilo kaybettirmeyebilir. Dışarıda alış veriş için gezmek, ağır tempoda yürüyüşle zayıflama konusunda işinize yaramayacaktır. Yürüyüş yaparken de dikkat edilecek bazı noktalar vardır.

Her zaman aynı yerde ve aynı şekilde yürüyüş yapmak bir zamandan sonra bedeninizi alıştıracak ve kilo kaybı yavaşlayacaktır. Bunun önüne geçmek için farklılıklar yaratılabilir. Bedeninize bazı oyunlar oynayabilirsiniz. Bileklere minik ağırlıklar bağlayarak yürüyüş yapmak, her zaman gittiğiniz mekanları değiştirmek ve yürüyüş parkurunuzu zorlaştırmak küçük değişiklikler yaratabilir.

Uzman Diyetisyen Tuğba Yaprak

Yardıma Mı İhtiyacınız Var ? 

Yürüyüş Sırasında Dikkat Edilmesi Gerekenler

Yürüyüş esnasında önce ağır sonra hızlı ve tekrar ağır tempoda hız değiştirmek bedeni şaşırtacağından kilo verme sürecinde fayda sağlayacaktır.

Zorlama ve uzun adımlar atmamaya özen göstermelisiniz. Adımlar doğal olmalı, ne çok geniş ne de çok küçük adımlar atılmamalıdır. Bu zorlama durumlar kalori yakmayı azaltacaktır.

Bacak kaslarınız gevşek halde olup, dizler kasılmamalıdır. Kollar 90 derece vücuda yakın olarak hareket ettirilmelidir. Yürüyüş rutininizi aralıklarla değiştirmek için küçük notlar tutabilirsiniz. Ortalama olarak 2-3 haftada değişikliğe gidilebilir.

Yürüyüş yaparken özen gösterilmesi gereken en önemli konulardan biri de rahat ve mevsimine uygun, pamuklu hafif kıyafetler tercih etmektir. Doğru orantılı olarak yürüyüş kalitenizi etkileyen önemli bir unsurdur. Aynı şekilde ayakkabı seçiminiz de çok önemlidir. Ayağınızı rahatsız edecek, acıtacak, yürüyüşe uygun olmayan ayakkabılar seçmek aktif bir yürüyüş sağlayamaz.

Yürüyüş yapan kişilerin dikkat etmesi gereken konulardan bir tanesi de kilo verme sürecinde size en çok fayda sağlayacak etmenlerden bir tanesi olan sudur. Su tüketimini arttırmanıza özen gösteriniz.

Yürüyüş Yapmanın Faydaları Nelerdir?

Yürüyüş yapmak hem fiziksel hem ruhsal hem de mental açıdan birçok fayda sağlamaktadır. Açık havada yapılan yürüyüş bol oksijen alarak hafızanızı güçlendirmenizi sağlar. Enerjik hisseder, stresinizi atarsınız. Metabolizmanızı ve bedeninizi aktif halde tutar böylece kilo verme sürecinizi hızlandırabilirsiniz. Yürürken eklem ve kaslarınız hareket halinde olacağından çeşitli bölgelerdeki ağrılarınız da kaybolur.

Doğru teknikle yapılacak yürüyüşler sayesinde sıkı bir karına sahip olabilirsiniz. Attığınız her adımda kalçanızın iki tarafında su dolu bardaklar olduğunu hayal edin. Bardaklardaki suları adım atarken taşırıp dökmemelisiniz. Yani kalçanızı yürüyüş yaparken sallamamalısınız. Bu durum kaslarınızı güçlendirerek, daha sıkı ve fit bir karın elde etmenizi sağlayacaktır.

Her gün yapılacak otuz dakikalık yürüyüşler büyük farklar ortaya koyacaktır. Yürüyüş yapmak doğru bölgelerden kilo kaybetmenizi sağlayacaktır.

Yürüyüş Yapmanın Vücuda Etkisi

Düzenli olarak yürüyüş yapmanın vücudumuza birçok etkisi olduğu için, yürüyüşle zayıflama konusunu yeniden açığa çıkarmıştır. En önemli özelliklerinden bir tanesi ise yaşam sürenizi uzatması olan yürüyüşün, bu yaşamınız boyunca olumlu etkileri ile de size rahat bir ömür sağlamaktadır.  

Yürüyüşle zayıflama, en çok tercih edilen yöntemlerden biridir ve vücuda olumlu etkileri ile de çok konuşulmaktadır. Bu işlemi yaparken vücudunuza gelebilecek olumsuz yönlerden sizi koruyarak, sağlıklı kilo vermenizi sağlamaktadır. Yürüyüşle zayıflama, en kolay yöntemlerden biri olması ile de çok sık kullanılmaktadır. Düzenli yürüyüşler sayesinde kısa sürede zayıflayabilir ve eski formunuza kolaylıkla kavuşabilirsiniz.

Yürüyüşle zayıflama dışında, yürüyüşün vücudumuza etkileri çok sayıdadır. Stres ve kaygı gibi psikolojik problemlere de iyi gelen bu aktivite ayrıca kan basıncı değerinin dengelenmesinde yardımcı olmaktadır. Bu sayede daha mutlu ve sağlıklı bir yaşam sürmenizi sağlayan yürüyüş, en çok da vücuda iyi gelen bu yönleri ile bilinmektedir.

Ömrünüzü uzun tutan bir alışkanlık olduğunu söylediğimiz yürüyüş bunu kalp ve akciğerlerin sağlığını koruması ile başarmaktadır. Bu amaçlara ulaşmanızda gerekli olan sadece günde 15 dakika yürüyüş, hem kolaylığı ile hem de sağlıklı olması açısından, gündelik hayatlarımızda bir aktivite olarak yerini alması gerekmektedir. Size ruhen iyi gelirken ayrıca vücut sağlığınızı da koruyan sayılı aktivitelerden biridir ve bu aktiviteyi terapi yöntemi bile sayabilirsiniz.

Yürüyüş Yapmanın Zayıflamaya Etkisi Nedir?

Yürüyüş, zayıflama yöntemlerinin arasında en sağlıklı ve kolay yöntemlerden birisidir. Eğer gerçekten hedefiniz zayıflamak ise, yürüyüş yapmayı egzersiz programınızdan eksik etmemeniz gerekmektedir. Kısa zamanda sağlıksız diyetler ile kilo vermeyi tercih etmiyor, sağlıklı ve zinde kalarak doğal yollarla kilo vermek istiyorsanız tam da aradığınız yerdesiniz. Zayıflamanıza yardımcı olan en kolay ve sağlıklı yöntemlerden biri bu makalemizde…

Yürüyüş yapmak, vücudumuzda görev alan tüm kasların çalışmasına yardımcı olduğu için zayıflamaya da büyük oranda faydalıdır. Kasları beklenenin aksine çok yormayan fakat en iyi şekilde çalıştıran bu egzersizi günlük hayatınızda sabit bir pozisyona koymanız sağlığınız açısından da çok önemlidir. Fakat her şeyde olduğu gibi bu yürüyüşü yaparken de dikkat etmeniz gereken bazı hususlar vardır. Bu hususlara dikkat ettiğinizde zayıflamak için çıktığınız bu yolda, en iyi verimi almanız şüphesiz kaçınılmaz olacaktır.

Zayıflamak için yaptığınız yürüyüş egzersizi bazı faktörlere göre yapılmalıdır. Bu faktörler yürüyüşü ne zaman yaptığınız, yemekten sonra mı yoksa önce mi ve yürüyüşünüzün süresi gibi etkenlerdir. Amacınıza ulaşmanız için bu faktörleri size en uygun şekilde yapmanız gerekmektedir. Kimilerine göre yemekten önce yapılması gereken bir egzersiz olarak gördüğü bu yürüyüşü, bazıları da yemekten sonra yapmanın daha faydalı olduğu görüşündedir. Fakat yürüyüş yapmanın herhangi bir zararı olmadığı ve gündelik hayatımızda mutlaka yapmamız gerek egzersizlerden biri olduğu kanıtlanmıştır.

1 kg Vermek İçin Kaç Saat Yürümek Gerekir ?

Günümüzde fazla kilolar birçok insanın en büyük problemlerinden biri… İnsanlar zayıflayabilmek ve fazla kilolarından kurtulmak için bazı yöntemler deniyor, hatta yaşam tarzlarını bile bu yönde değiştirmeye çalışıyor. Bu yazımızda sizlere hem zayıflama yöntemlerinden biri olan hem de sağlıklı bir yaşam için gerekli olan yürüyüşle zayıflama hakkında bazı bilgilerden bahsedeceğiz.

Fazla kilolara ve her geçen gün artan obezite hastalığına karşın sizlere yürüşle zayıflamayı öneriyoruz. İlk duyulduğunda, yürüyüşle zayıflama size etkisi olmayacak bir yöntem gibi gelebilir. Bu durumda yanlış bir önyargı içerisinde bulunduğunuzu söylemek isteriz. Eğer bahsedeceğimiz püf noktaları uygularsanız, yürüyerek kolay bir şekilde zayıflayabilirsiniz.

Yürüyerek Zayıflayabilmek İçin Bazı Püf Noktalar

 • Hızlı bir şekilde kilo vermek istiyorsanız, koşmak yerine ritmik bir şekilde yürümelisiniz.
 • Yürüyüşleri aksatmadan ve bahanelere sığınmadan günlük düzenli bir şekilde gerçekleştirmelisiniz.
 • Yürüyüşlerin yanında, beslenme düzeninizi de dikkat etmelisiniz.

Peki 1 kg vermek için kaç saat yürümemiz gerekir? Bir insan orta derece hafif bir tempo ile yürüyerek 1 saat boyunca 400-500 arasında kalori verebilmektedir. 2 saatte 800, 4 saatte 1600, 18 saatte ise 7200 kalori vermiş olacaksınız.7200 kalori, insan vücudunda 1 kiloya tekabül eder. Bu durumda 1 kg vermek için, 18 saatlik bir yürüyüş yapmak yeterli olacaktır. Yürüyüşle zayıflama her ne kadar etkisi az gibi görünen bir yöntem olsa da, sağlıklı bir şekilde zayıflamak isteyenler için avantajlı bir yöntemdir.

Zayıflamak İçin Yürüyüş Ne Zaman Yapılmalı ?

Yürüyüşle zayıflama , zayıflamak için yapabileceğiniz en basit ve uygulanabilir egzersizlerin başında gelmektedir. Hareketsiz kalmak ve spor yapmamak birçok hastalığın nedenidir. Hem formumuzu korumak hem de sağlıklı kalabilmek için düzenli spor ve egzersiz yapmalıyız. Yapılan araştırmalara ve uzmanların söylediklerine baktığımızda, gün içerisinde yapacağınız yürüyüşler birçok kronik hastalığın sebeplerini ortadan kaldırıyor.

Yürüyüşle Zayıflama Faydaları Nelerdir ?

 • Dolaşım sisteminizi çalıştırır.
 • İdeal kiloda kalmanızı sağlar, kilonuzu korur.
 • Metabolizmanızı hızlandırır.
 • Kalp ve akciğerlerin çalışma verimi arttırır.
 • Kan basıncını düzenler.
 • Stresi azaltır.
 • Yüksek tansiyonu düşürür.
 • Şeker hastalığını kontrol etmeye ve önlemeye yardımcı olur.
 • Kemiklerinizin güçlenmesini sağlar.
 • Yürüyüşle zayıflama, eklem ve kaslarınızı güçlendirir.
 • Bağışıklık sisteminizi güçlendirir.

Yürüyüşle zayıflama, konusunun faydalarından bahsettik. Peki zayıflamak için ne zaman yürüyüş yapmalıyız ? Aslında zayıflamak için yürüyüş yapmanın belirli bir zamanı yoktur. Sadece yapılan araştırmalara göre, sabahın erken saatlerinde yapılan yürüyüşlerde, yağ yakımı daha hızlıdır. Eğer hızlı bir şekilde yağ yakmak ve zayıflamak istiyorsanız, yürüyüşlerinizi sabah yapmanız daha etkili olacaktır. Yürüyüş yaparken düzenli aralıklarla su tüketmeyi ihmal etmemelisiniz.Yürüyüşle zayıflamak isteyenler için en etkili zaman dilimi, sabahın erken saatleridir. Haftada en az üç gün, günde en az bir saat olmak üzere sabahın erken saatlerinde veya öğle zamanlarına doğru ,egzersiz ya da yürüyüş yapmalısınız. Sağlıklı günler dileriz.

Zayıflamak İçin Yürüyüş Ne Kadar Yapılmalı ?

Yürüyüşle zayıflama, sağlıklı bir şekilde zayıflamak isteyenlerin en çok tercih ettiği yöntemlerden biridir. Düzenli bir şekilde yürüyüş alışkanlığı kazanırsanız, hızlı ve sağlıklı zayıflamaya başlayabilirsiniz.  Yürüyüş yapmak günlük kolay ve pratik bir şekilde gerçekleştirebileceğiniz bir alışkanlıktır. Hem fit hem de sağlıklı bir vücuda ağır egzersizler yapmadan veya ilaç kullanmak zorunda kalmadan sahip olabilirsiniz. Tek yapmanız gereken yürüyüşlerinizi düzenli ve tempolu bir şekilde yapmaya başlamak.

Yürüyüşle zayıflama için dikkat etmemiz gereken diğer noktalardan biri ise düzenli beslenme ve sık sık su içmek. Sadece yürüyüş yaparak zayıflayamazsınız. Bunun yanında düzenli ve sağlıklı beslenirseniz daha hızlı ve kalıcı bir sonuç elde ettiğinizi göreceksiniz. Yürüyüşün zayıflamanın yanında; metabolizmanızı hızlandırmak, bağışıklığınızın korunmasını sağlamak, stresi azaltmak ve kan basıncınızı düzenlemek gibi birçok faydası daha var.

Yürüyüşle zayıflama ve onun faydalarından yukarıda bahsettik. Peki zayıflamak isteyenler ne kadar yürüyüş yapmalı ?

 • 1 saatlik yürüyüş toplamda 350- 400 kalori yakmanızı sağlar. Bu yüzden eğer zayıflamak istiyorsanız günde en az 1 saat veya daha fazla olmak üzere tempolu bir şekilde yürümelisiniz. Zayıflamak isteyenler için yürüyüş yapmak hem kolay hem de pratik bir yöntemdir. Birçok kişi için etkisiz bir yöntem gibi algılansa da, düzenli bir şekilde gerçekleştirildiğinde, faydasını hızlı ve kalıcı bir şekilde görmüş olacaksınız.

Zayıflamak İçin Yürüyüş Temposu Nasıl Olmalı?

Günümüzde çoğu insan zayıflamak ve fit bir vücuda sahip olmak için birçok yöntem deniyor. Ağır egzersizler, diyet çeşitleri ve bazı bitki çayları insanlar tarafından denenen yöntemlerden sadece birkaçı.  Bunların yanında yürüyüşle zayıflama yöntemi de var.Yürüyüşle zayıflamak ilk duyulduğunda, kulağa ne kadar basit ve etkisiz bir egzersiz gibi gelse de, düzenli ve kurallarına uygun bir şekilde gerçekleştirildiğinde, mucize etkiler yaratabilir. Sağlığımız için dengeli beslemenin yanında spor ve egzersiz rutinini de aksatmamalıyız. Sağlıklı beslenme ile spor birlikte yapılmalıdır.

Yürüyüşle zayıflama yöntemini denemek istiyorsanız, bunu düzenli bir şekilde her gün en az yarım saat olmak üzere gerçekleştirmelisiniz. Böylelikle etkisini daha gözle görünür bir şekilde hissedeceksiniz. Zayıflamak için sağlıklı beslenmeniz ve düzenli bir şekilde her gün yürüyüşlerinizi gerçekleştirmeniz gerektiğinden bahsettik. Peki zayıflamak için yürüyüş temposu nasıl olmalı ? Bilinenin aksine, sadece hızlı bir şekilde koşarak zayıflayamazsınız. Yavaş yürüyerek de ciddi bir zayıflama elde edemezsiniz. 

Yürüyüşle zayıflama yönteminde başarılı olmak istiyorsanız, tempolu bir şekilde yürümelisiniz. Tempolu yürüyüşten kastımız ne çok hızlı ne de çok yavaş… Belli bir tempo ile yürüyüşünüzü devam ettirmelisiniz. Diğer bir yöntem ise bir süre hızlı koştuktan sonra, tekrar tempolu yürümek ve daha sonra tekrar hızlı koşmaya başlamak. Bu döngüyü uygulayarak da zayıflayabilirsiniz. Bol sağlıklı ve spor dolu günler dileriz.

Yürümek Ne kadar Zayıflatır?

Yürüyüşle zayıflama, amacıyla yapılan yürüyüşler, kilo vermenize büyük bir ölçüde yardımcı olur. Sanıldığının aksine ağır egzersizler yapmanıza gerek yok. Sadece düzenli yürüyüş yapma alışkanlığı elde ederek, çok kısa bir sürede fit bir vücuda sahip olabilirsiniz. Eğer günde en az 1 saat yürüyen ve buna ek olarak sağlıklı beslenen biri iseniz, 2-3 haftada 300 ile 700 gram arasında kilo verebilirsiniz. Yürüyüşle zayıflama yöntemi ile zayıflamak isteyenler, eğer bahsettiğimiz gibi günde en az 1 saat yürümeyi alışkanlık haline getirirlerse, 3 veya 4 ayda ortalama 5 ile 10 kilo arasında zayıflamış olacaktır. 

Metabolizmanız hızlı çalışıyorsa, düzenli yürüyüşlerle bahsettiğimiz kilolardan daha fazla kilo verebilirsiniz. Bu durum tamamen sizin metabolizma hızınıza bağlı fakat düzenli yürüyüşler ile ağır egzersizlere gerek duymadan, zayıflayabilirsiniz. Yürüyüşle zayıflama yöntemine ilave olarak düzenli ve sağlıklı beslenme alışkanlığını da hayatınıza katmalısınız. Yürüyüş yaparken kaç kalori yakıldığı en çok merak edilen konulardan bir tanesidir. Yürüyüş sırasında yakılan kalori miktarını belirleyebilmek için kişinin vücut ağırlığı, yürüme mesafesi ve hızı bilinmelidir. Örnek vermemiz gerekirse, 6 km hız ile yapılan bir yürüşte, 70 kilo ağırlığa sahip olan birisi ortalama 6 kalori yakmaktadır.70 kiloluk birisi, tempolu bir yürüyüşle saatte ortalama 300 civarında kalori yakabilmektedir. Yürüyüşle ne kadar zayıflayabileceğiniz, tamamen kilonuza, metabolizmanıza ve yürüyüş temponuza bağlıdır.

Zayıflamak için Yürüyüş Ne Sıklıkla Yapılmalıdır?

Zayıflamak ve gerçek anlamda fit bir görünüm elde etmek istiyorsanız, düzenli bir şekilde yürüyüşler gerçekleştirerek bunu elde edebilirsiniz. Kısa süreli zayıflamanızı sağlayan sağlıksız diyetler ve ağır egzersizler yerine yürüyüşle zayıflama yöntemini tercih etmenizi tavsiye ediyoruz. Zayıflamaya yardımcı olabilen en kolay egzersizlerden biri olarak kabul edilen yürüyüşle zayıflama, sağlıklı bir beslenme ile desteklendiğinde kalıcı ve hızlı sonuçlar verir. Yürüyüş yapmak tüm kaslarınızın çalışmasını sağlar. Yürüyüş, tüm kaslarınızı çalıştıran bir egzersiz türü olduğu için tüm vücudunuzda zayıflama yönünde bir etki yaratacaktır. Yürüyüşle zayıflama, kasları aşırı yormadığı için  günlük hayatınıza kolayca entegre edip, alışkanlık haline getirebileceğiniz bir zayıflama yöntemidir.

Yürüyüşle zayıflama, hızlı ve kalıcı bir şekilde zayıflamanıza yardımcı olur. Buna ek olarak uygulamanız gereken, beslenme düzeni ve yeterli su tüketimi gibi alışkanlıklar da var. Peki zayıflamak için yürüyüş ne sıklıkla yapılmalı ? Zayıflamak ve fit bir görünüm kazanmak için yürüyüşlerimizi, doğru sürede, doğru zamanda ve doğru bir biçimde yapmamız oldukça önemlidir. Özellikle hızlı bir şekilde zayıflayıp vücudunuzun şekle girmesini istiyorsanız, yürüyüşlerinizi düzenli ve planlı gerçekleştirmelisiniz. Yürüyüşlerinizi sabahın erken saatlerinde yaparsanız daha hızlı bir şekilde zayıflarsınız. Temiz hava ve güneş zayıflamanıza yardımcı olur. Zayıflamak amacı ile yapılan yürüyüşlerde sınırlar kişilerin bünyelerine göre değişir ve belirlenir. Örnek vermemiz gerekirse; günde 1 saat yürüyen kişinin daha hızlı zayıflayabilmesi için haftada en az 4 gün yürümesi önerilir.  Yürüme süresi 45 dakika olan birisinin ise en az 5 gün yürüyüş yapması tavsiye edilir.

Yürüyüşle Birlikte Hangi Egzersizler Yapılmalı?

Sistemli ve hızlı bir şekilde kilo vermek istiyorsanız, yürüyüşün yanında bir takım egzersizler de yapmalısınız. Bunların çok ağır egzersiz türleri olmasına gerek yoktur. Sadece zayıflama sürecini hızlandırmak ve etkisini artırmak için fayda sağlamaya yönelik hafif ağırlıklarla yapılan egzersizler olabilir. Yürüyüşle zayıflama sayesinde, kolay bir şekilde zayıflayabilirsiniz, fakat vücudunuzdaki sarkmaların ve bölgesel kiloların önüne geçmez. Bu yüzden yürüyüş ile beraber, kollardaki sarkmaları önlemek amacı ile dambıl ile egzersiz yapmanızı tavsiye ediyoruz. Ek olarak kalça, göbek  ve bölgesel yağlanmalara karşı mekik ve kalça egzersizleri, yürüyüşlerden sonra düzenli olarak yapılmalıdır. Böylelikle yürüyüşle zayıflama süreci sonrası, vücudunuz daha fit bir görünüme kavuşur.

Yürüyüş birçok uzmana göre ideal bir ısınma programı olarak kabul edilir. Yürüyüşlerinizi gerçekleştirdikten sonra, çok sayıda egzersizi rahatlıkla ekleyebilirsiniz. Böylelikle vücudunuz daha hızlı bir şekilde forma girecektir. Aynı zamanda yürüyüş ve egzersiz beraber yapılırsa vücut daha fazla kalori ve yağ yakacaktır.Yürüyüşle zayıflama sürecinde, yürüyüşlerinizden sonra egzersizlerinizi tamamlamanın ardından su tüketimini unutmamalısınız. Düzenli, sağlıklı beslenme ve su tüketimi zayıflama süreci için oldukça önemlidir. Su tüketimini, susamayı beklemeden gerçekleştirmeyi unutmayın. Yürüyüş ve egzersiz sonrası su tüketimi sandığınızdan daha fazla önemlidir. Yürüyüşlerinizi genellikle, sabah vakitlerinde yapmanızı tavsiye ediyoruz. Eğer sabah yürüyüş yapma imkanınız yoksa, akşamüzeri saatlerinde de yemekten sonra yürüyüşlerinizi gerçekleştirebilirsiniz.

Yürüyüşle Zayıflamanın Püf Noktaları Nelerdir?

Yürüyüş yapmak zayıflamak için seçilen egzersizlerden biridir. Fakat yürüyüşle zayıflama yöntemini tercih edenlerin akıllarına bazı sorular gelmektedir. Bu sorulardan bazıları ise yürüyüş nasıl yapılmalıdır gibi püf noktaları içeren sorulardır. Bu yazımızda sizlere yürüyüşle zayıflama tercih edenler için önemli püf noktaları anlatacağız.

Yürüyüşle zayıflama, bazı hususları bildikten sonra en kolay ve pratik yöntemlerden biridir. Yürüyüş yaparken vücut hareketlerinize ve duruşunuza önem vermelisiniz. Dik bir pozisyonda yürüyüş yapmalı ve kollarınızı gerektiğinden çok ileri geri savurmamalısınız. Adım atış sırasında, adım aralıklarınızın aynı olması da önemli olan diğer hususlardan bir tanesidir. Unutmayın ki yürüyüşün faydalı olması için devamlı yapmalı ve yaparken ki düzene dikkat etmek gereklidir.

Sağlığını korumak amaçlı 15 dakika tempolu bir yürüyüş yetmektedir. Fakat konu zayıflama ise bu değerler biraz yükselmektedir. 20 ile 40 yaş arası yetişkin bireylerin amaçları eğer zayıflamak ise, yürüyüş süreleri en az bir saat olmalıdır. Eğer bu yaş aralığının üstünde iseniz ve zayıflamak istiyorsanız, bu süre sizde yarım saat olması gerekmektedir.

Yürüyüşle zayıflama uygulayan kişilerin yürüyüş yaparken ki tempoları da son derece önemlidir. Başlangıç ve sonlara doğru hep sabit kalması gereken bu tempo nabzın sabit kalması için gereklidir. Ayrıca kendinizi güç açısından zinde hissediyorsanız yürüyüş sonrası hafif bir koşu yapmanızın herhangi bir sakıncası yoktur.

Yürüyerek Kaç Kalori Yakılır?

Yürüyüşle ile kaç kalori yaktığınız uygulamış olduğunuz tempolu yürüyüş ile değişebilmektedir. Tempolu yürüyüş, vücuttaki yağ yakımını arttırarak zayıflamanızı kolaylaştırıcı etki yapmaktadır. Bu yürüyüşün amacı kalp atış hızınız ile solunum hızınızın belli bir birliktelikte meydana gelmesi ile oluşmaktadır. Ayrıca bu yürüyüş yaş sorununa takılmamakla beraber, herkes için uygulanabilen bir yöntem olma avantajına sahiptir.

Yürüyüş yaparak kaç kalori yakarım gibi soruların net bir cevabı olmamakla birlikte, kişiye ve uyguladığı yürüyüşün temposuna göre değişkenlik gösterebilmektedir. Yaklaşık bir saat civarında yürüyüş yapmanız size en az 250 kalori yakmanızı sağlar. Bu miktar sizin kilonuza ve diğer benzeri faktörlere göre 500 kaloriye kadar çıkabilmektedir. Herhangi bir koşu bandında yürüyüş yaparsam bu değerler değişir mi diyorsanız cevap olarak hayır alacaksınız. Çünkü üç aşağı beş yukarı değerler hemen hemen aynı kalacaktır.

Tempolu yürüyüş, yaktığınız kalori değerlerini arttırmanın en iyi yollarından biridir. Bu tempo ile yakılmış olan kalori miktarlarını iki katına kadar çıkarma şansınız mevcuttur. Düzenli ve tempolu yürüyüş egzersizi en çok tercih edilen yöntemler arasında gelmesinin sebepleri arasında bu hususlar yer almaktadır. Yağ yakımı için en önemli noktalardan biri olan nabız aralığını bu etkenler ile kolaylıkla yakalayabilmekte olup, istediğiniz kiloları rahatlıkla verebilirsiniz. Amacınız zayıflamak olmasa bile bu yürüyüşleri yapmanız sizlere sağlık ve fiziki açıdan formda olmanıza büyük katkı sağlayacaktır.

Kimler Yürüyüş Yapmamalı?

Spor ve egzersiz yapmak hayatımız ve sağlığımız için büyük bir önem taşıyor. Spor yapmanın faydaları hepimiz tarafından biliniyor.Spor ve egzersiz yapmanın yanı sıra yürüyüş yapmanın yararları da şüphesiz göz ardı edilemez. Ayrıca sağlıklı bir şekilde zayıflamak için yürüyüşle zayıflama yöntemini seçenlerde büyük bir çoğunluğu oluşturuyor.Spor, egzersiz ve yürüyüşün faydaları şüphesiz göz ardı edilemez.Tempolu yürüyüşler hem sağlığınıza olumlu katkı da bulunur hem de ömrünüzü uzatabilir.

Günümüzde çoğu insan, yoğun eğitim ya da fazla ücret ödeyeceği spor salonlarına gitmek yerine yürüyüşle zayıflama yöntemini tercih ediyor. Çeşitli kaynaklara göre, normal bir tempoda gerçekleştirdiğiniz yürüyüşler, düzenli yapıldığında etkili ve sağlıklı bir şekilde zayıflamanıza yardımcı oluyor.

Haftalık en az 150 dakikalık orta şiddetli fiziksel aktivite yapılması gerektiği söylenir. Fakat yeni yapılan çalışmaların sonuçlarına göre haftalık normal tempolu 120 dakikalık bir yürüyüşün bile yaşam süresi için oldukça önem taşıdığı belirtiliyor. Önemli olan her gün düzenli bir şekilde yürüme alışkanlığı edinmek.

Peki kimler yürüyüş yapmamalı ? Yürüyüşle zayıflama planı içerisinde olabilirsiniz, fakat ciddi kronik bir rahatsızlığınız varsa, bu durum yürüyüş yapmanıza engel olabilir.Bu durumda, düzenli yürüyüşlerinizi gerçekleştirmeden önce mutlaka ne kadar süre ile veya kaç gün devam ettireceğinizi doktorunuza danışmalısınız. Eğer sorun oluşturacağını tahmin ettiğiniz ciddi bir kronik rahatsızlığa sahip değilseniz, gönül rahatlığı ile yürüyüşlerinizi gerçekleştirebilirsiniz.

Yürüyüşle zayıflama isimli yazımın sonuna geldin! 🙂 Şimdi buraya tıklayarak diğer egzersizlerden bahsettiğim yazılarıma ulaşabilirsin.

WhatsApp
Hizmetlerimiz Hakkında Bilgi Alın!
Merhabalar, Ben Diyetisyen Tuğba Yaprak, size nasıl yardımcı olabilirim?
Powered by