Koşu ile Zayıflama

Koşu ile Zayıflama

Kilo vermek için günlük aktivite düzeyini artırmalı ve kalp atış hızını artırmalısınız. Koşu ile zayıflama hem sağlıklı kilo verme hemde vücut kontrolünü sağlar.

Koşmak, yürümeye göre aynı mesafe için 2 kat daha fazla kalori yakmanızı sağlar.

Kilo vermek için uzun mesafe ve hızlı tempoda koşmak sanılanın aksine size hızlı kilo kaybettirmeyecektir. Uzun mesafe koşmaya başladıktan bir süre sonra vücudunuz bu duruma adapte olacak ve yağ yakımını durduracaktır.

Uzun mesafe hızlı tempoda koşmak yerine daha kısa mesafede, koşu sıklığı yakalayarak, kendinize uygun tempoda koşmak ilk olarak yapılması gerekenlerdendir.

Koşu yaparken dikkat edilmesi gereken önemli noktalardan biri tempodur. Koşu boyunca devam ettirilebilecek, sizi nefessiz ve yorgun düşürmeyecek bir tempo tutturmalısınız.

Uzman Diyetisyen Tuğba Yaprak

Yardıma Mı İhtiyacınız Var ? 

Koşunun Faydaları Nelerdir?

Tempolu koşmanın faydası; bedenin daha fazla karbonhidrat kullanarak kilo vermeye yardımcı olması ve kalp sağlığını güçlendirmesidir. Koşu arasında vereceğiniz dinlenme periyotları da önemlidir. Koşuya yeni başladıysanız veya bedeninizi bu duruma alıştırdıysanız kendinize uygun bir aralık belirleyebilirsiniz.

Koşudan en fazla etkiyi almak için yapılması gereken koşu stillerini harmanlayarak uygulamaktır. Bu sayede bedeninizde de etkiyi daha hızlı görmeniz mümkün olacaktır. İstikrarlı olmak elde etmek istediğiniz başarının kilit anahtarıdır.

Koşu yapmak aynı zamanda endokrin sistemi de uyaran bir spordur. Koşu sırası ve sonrasında salgılanan hormonların özgüvene, mutlu hissetmeye etkisi oldukça büyük. Hormonların psikolojik etkileri yanı sıra bağırsak sistemini de büyük ölçüde etkilediği görülmüştür. Serotonin salgılanması koşuyu bitirdikten sonra haz duymanızı, kendinizi tatmin etmenizi sağlayacak dolayısıyla koşmaktan keyif almanızı ve yeniden koşmak istemenizi tetikleyecektir. Ardından bedeninizde gördüğünüz farklar bu süreci devam ettirmenize destek olacaktır.

Koşarak kilo vermenin mümkün olabildiğini ancak bireylerin metabolizmasının farkından kaynaklı aynı etkiler göstermeyeceğini bilmekte fayda vardır. Etkili bir sonuç için, koşuyu düzenli olarak kendinize uygun tempoda ve bunun yanında düzenli bir beslenme süreciyle mümkün olacaktır.

Koşu bandı kullanılabileceği gibi açık alanlar da tercih edilebilir. Terlemeyle vücuttan bir miktar su, toksin ve az oranda yağ dokusu dışarı atılır. Sadece terlemeyi zayıflama olarak değerlendirmemeli ancak vücut için de fayda sağladığını söyleyebiliriz.

Koşu sırasında tempo değiştirerek yağ yakımını hızlandırabilirsiniz. Kalp hastaları, fazla kilolular, yaşlılar, çeşitli hastalığı olan bireyler tempoya dikkat etmeli, fazla zorlayıcı hareketlerden kaçınmalıdır.

Yürüyüş için İdeal Tempo Hangisidir?

Yaz aylarının gelmesi ile tatil hayallerimiz baş göstermeye yavaş yavaş başlıyor. İnternet siteleri özenle geziliyor ve yaz için ideal kıyafet arayışı başlıyor. Bu tatlı telaşın başlamasının yanında bazen, üzücü bir gerçek gün yüzüne çıkabiliyor. Kışın alınan ve yazın verilmesi gereken kilolar! Bunun için de ilk adım her zaman yürüyüşe başlamak oluyor. Bilindiği üzere, yürüyüş yapmak hem sağlık açısından hem de sağlıklı kilo vermek açısından oldukça başarılı bir spor dalıdır. 

Her yaş grubundan ve her bünyenin kolayca yapabileceği bu spor için ideal tempo nasıl olmalıdır ve haftada kaç saat olmalıdır?

Sağlıklı bir yaşamın olmazsa olmazı yürüyüş hakkında uzmanların görüşü, yürüyüşün orta tempolu veya yüksek tempolu olması gerektiği yönündedir. İdeal tempo ise 10 dakikada toplam bin adım atılmalıdır. Yürüyüşün doğru bir şekilde yapılması oldukça büyük bir önem arz ediyor. 30 dakika tempolu bir yürüyüşün ardından 30 dakika da mola vermeden koşun. Koşunun bittikten sonra hemen durmadan, yavaş yavaş temponuzu azaltarak koşunuza son verin ve vücudunuzun soğuması için hafif tempo ile yürümeye devam edin. Yapacağınız bu egzersiz toplam 60 dakikayı geçmemeli. Eğer ilk etap için 60 dakikalık bir egzersizin bünyeniz için yararlı olmayacağını düşünüyorsanız, sadece tempolu yürüyüş yapabilirsiniz. Buna ek olarak, herhangi bir hastalığınız var ise yürüyüş yapmadan önce doktorunuza başvurmalısınız.

Hafif Tempo ile Koşma

Spor salonlarına gitmek ve oradaki spor materyalleri ile spor yapmak oldukça zaman ve çaba isteyen bir durumdur. Bunun yanında, zaman zaman spor salonları kasvetli ve bunaltıcı da olabilmektedir ya da sağlık durumunuz yüksek tempolu sporları yapmanıza elverişli olmayabilir. Spor salonlarının kasvetinden bunaldığınızda ya da size zor geldiğinde, parklarda ya da sahillerde koşu yapmak oldukça iç açıcı olacaktır. Yorucu bir günün ardından zaten yüksek tempolu sporlar yapamam diyorsanız da hafif tempo ile koşma tam size göre bir spor biçimidir. ‘Yavaş ve istikrarlı olan daima kazanır’ deyimini benimseyenlerin de zaten haklılık payı yok mudur? 

Haftada birkaç kez hafif tempo ile koşu yapmanız uzun yaşamanıza yardımcı olabilir. Fakat, hafif tempolu koşma eylemi fazla olduğunda yaralı olmaktan çıkarak zararlı bir hala bürünüyor. Bu nedenle, Haftada birkaç kez birer saatlik hafif tempolu koşular yapmanız sizin ve sağlığınız için ideal olacaktır. Buna ek olarak, günlük hayatın stresi bedeninizin yorulmasının yanında, ruhunuzun yorulmasına da sebep olmaktadır. Bu nedenle, haftada birkaç kez yapacağınız hafif tempolu yürüyüş, bedensel sağlığınızın yanında ruhsal sağlığınıza da iyi gelecek ve kendinizi daha rahatlamış hissetmenize neden olacaktır. Bunun yanında, bünyenizi güçlendirmenize ve sağlıklı bir şekilde kilo vermenize yardımcı olan hafif tempolu yürüyüş zevkle yapabileceğiniz bir faaliyettir.

Son olarak, hamile kadınların, kalp ve damar hastalarının ve tansiyon hastalarının yapması önerilmemekle birlikte, onlar için tehlikeli bir hal alabilir.

Koşu ile Kaç Kalori Yakılır?

Koşu yapmaya başlamak, zaman zaman herkesin aldığı radikal kararlardan bir tanesidir. Özellikle havaların ısınması ile artan bu istek, başlamak isteyenlerin akıllarında aynı soruların belirmesine neden olur. Koşu yapmak zayıflamaya yardımcı olur mu? Koşu yaparak kaç kalori harcanır? Koşu yapmak mı daha iyidir yoksa yürümek mi?  

Son yıllarda, koşuya olan ilginin arttığını hepimiz fark etmişizdir.  Bunun nedeni ise koşu gibi kardiyovasküler olan sporlar kalori ve yağ yakımı konusunda çoğu spordan daha etkilidir. Koşu yapmak mı yoksa yürümek mi karar veremiyorsanız ve bizlere soruyorsanız eğer bunun cevabı elbette koşmak olacaktır. Çünkü, koşarken yürümeye oranla daha fazla yağ ve kalori yakabilirsiniz, aynı zamanda koşmak, vücudunuzun tüm kaslarını harekete geçirmeye yarayacaktır ve böylece daha fazla efor sarf etmenizi sağlayacaktır.

Sadece diyetin yetersiz olduğunu düşünüyor ve sadece diyet yaparak yeterli yağı yakamadığınızı düşünüyorsanız bunun çözümü elbette koşmak olacaktır. Koşu gibi yüksek enerji sarf etmenizi sağlayacak sporlar, göbek ve çeşitli yağların yakımı için oldukça etkili olacaktır. Bunun yanında, Koşmak ile kaç kalori yakılır sorusunun cevabı oldukça değişkendir. Bu değişken, kilonuza, yaşınıza ve boyunuza göre değişmesinin yanında koşma temponuza ve koşma sürenize göre de değişkenlik sağlayacaktır. Fakat ortalama olarak; 60 kiloysanız 30 dakikada 240 kalori, 70 kiloysanız 30 dakikada 270 kalori, 8 kiloysanız 30 dakikada 320 kalori yakabilirsiniz. Unutmamalısınız ki, kalori yakma oranı kiloya ve koşma hızına göre değişkenlik gösterecektir. En doğru bilgiye ulaşmanız için doktorunuza danışmanızı öneririz.

Koşmak Kilo Verdirir Mi?

Koşmak kilo verdirir mi sorusu, egzersizi yaşam tarzı haline getirmiş olan kişilerin en çok araştırdıkları konulardan bir tanesidir. Özellikle beslenmesine dikkat edemeyen ya da yaptığı uzun diyetler sonucunda kilo vermesi duraklamış olan kişiler, koşmanın kilo verdirip verdirmediği konusunda araştırmalar yapmaktadır. Kişilerin bir kilo verebilmesi için, yedi bin kalorilik açık oluşturmaları gerekmektedir. Günde 1500 kalori alarak beslenen bir insan, koşarak günde 3500 kalori yakabilir ve iki bin kalori açığı bırakabilir. 

Böyle bir kalori açığı oluşturmanın en iyi yolu, koşu yapmak olacaktır. Koşu yapmak diğer sporlara kıyasla daha çok kalori yaktırmaktadır. Kalp atışlarını hızlandırmakta, vücudun su ihtiyacını arttırarak kalori açığı oluşmasına yardımcı olmaktadır. Kişiler bu durumda, koşuyu zayıflamanın iyi bir yolu olarak görebilir ve kilo vermek için koşmayı tercih edebilir. 

Koşarak Kilo Verebilir Miyim?

Koşmak, diğer sporlara nazaran daha çok kalori yaktıran bir spor çeşididir. Kişiler fit kalmak ya da kilo vermek amacıyla koşmayı tercih edebilir. Fakat sadece koşmak, büyük kilolar vermeye yetmeyecektir. Kişiler koşu ile, kilolarına ve vücut kitle endekslerine göre en fazla 5-10 kilo verebilir. Daha sonrası düzenli beslenme ve egzersizdir. Yalnızca koşarak kilo vermek sarkmalara da neden olabilir. Koşunun ağırlık antremanları ile desteklenmesi, kişinin kilo veremese bile daha sıkı bir vücuda sahip olmasını sağlayacaktır. 

Koşarak 1 Haftada Kaç Kilo Verilir?

Egzersiz yapmayı seviyorum ama yemek yemekten vazgeçemiyorum diyorsanız, koşarak kilo vermek sizin için en ideal tercih olacaktır. Kişilerin kısa sürede kilo vermek gibi inanılmaz bir amaçları vardır. Aslında kısa sürede kilo vermek, vücut ve beden sağlığı açısından uygun bir durum değildir. Kısa sürede kilo vermek için şok diyetler uygulanabilir ya da aşırı egzersiz yapılabilir, fakat bu durum beden sağlığını olumsuz etkilemektedir. 

Günde bir saat koşarak, hızlı olmasa da, son derece sağlıklı kilo vermeniz mümkündür. Açlıkla baş edemeyen kişilerin tercih edebilecekleri bu yöntem, hem vücut sağlığını korumak açısından, hem de ciğerlerin daha rahat nefes alabilmesi açısından önemlidir. Günde bir saat koşmak, insanın tüm vücudunu baştan aşağı yenileyecek ve çok daha sağlıklı bir yaşam sürmesini sağlayacaktır. Bunun yanında bölgesel incelme sağlayacak ve kilo verimini hızlandıracaktır. 

Bir hafta koşarak kaç kilo veririm?

Kişilerin kilo verebilmesi için, 7000 kalorilik bir enerji açığı oluşturmaları gerekmektedir. Günde bir saat koşarak, yedi günde 1-2 kilo arası vermek mümkündür. Beslenmesine dikkat etmeyen kişiler dahi, bu rakama kolaylıkla ulaşabileceklerdir. Çünkü koşmak, metabolizma hızına göre iyi efor sarf etmek anlamına gelmektedir. Bazı kişilerde bu kilo miktarı artarken, bazı kişilerde azalmaktadır. Günde bir saat koşmayı fazla bulan kişiler, günde 15 dakika koşarak yine 1 kiloya kadar kaybetme şansına sahip olacaklardır.

Her gün Koşmak Zayıflatır Mı?

Her gün koşmak zayıflatır mı? sorusu, özellikle beslenmesine dikkat edemeyen ancak kilo vermek için uğraşan kişilerin sordukları sorulardan bir tanesidir. Öncelikle kişilerin zayıflamak için, metabolizma hızlarını arttırmaları ve egzersiz oranlarını arttırmaları gerekir. Beslenmesine dikkat edemiyorlarsa dahi, hayatlarından en azından paketli gıdaları çıkarmaları onlar için büyük bir lütuf olacaktır. Ancak bunu da yapamıyorum, tek yapabildiğim egzersiz diyen kişilerin, bol bol su tüketmeleri ve egzersiz alışkanlarını artırmaları şarttır. 

Her gün koşarak zayıflamak mümkündür. Kilo verme işlemi gerçekleştirmek için, kişilerin 7000 kalori açığı oluşturmaları gerekmektedir. Yani bir kilo vermek isteyen kişi, 7000 kalorilik egzersiz yapmalıdır. Her gün bir saat koşarak yakılan kalori, genel anlamda 300-500 arasında değişkenlik gösterir. Kişilerin vücut tipleri ve kiloları bu durumda belirleyicidir. 

Her Gün Koşarak Zayıflar Mıyım?

Her gün koşma alışkanlığı kazanmak, özellikle akciğer ve iç organ sağlığı açısından önemlidir. Kişiler her gün koşarak sağlıklı bir vücuda sahip olabilir. Burada dikkat edilmesi gereken nokta, vücudun direncinin artmasını sağlamak ve bedeni yavaş yavaş koşmaya alıştırmaktır. Vücudun metabolizma hızına ve yeme içme miktarına göre her gün koşarak zayıflamak mümkündür. Kişi ilk olarak 15 dakika ile koşmaya başlamalı, daha sonra bu alışkanlığını bir saate kadar uzatmalıdır. Bu şekilde hızlı bir şekilde zayıflaması mümkün olacak, ayrıca daha sağlıklı bir bedene kavuşabileceklerdir.

Koşarken Nelere Dikkat Edilmelidir?

Spor yapmayı sevenler için, kuşkusuz en eğlenceli aktivite koşu yapmaktır. Koşuya başladığınız günden itibaren kendinizi zihinsel olarak rahatlamış ve gün içerisinde daha mutlu hissedebilirsiniz. Fakat, koşu yapmak eğlenceli olmasının yanında oldukça özen ve dikkat isteyen bir spordur. Özellikle spor yapmaya yeni başlıyorsanız veya spor yapmaya uzun birr zaman ara verdikten sonra tekrar hayatınızda olmasını istiyorsanız özellikle dikkat etmeli, eklemlerinizi incitecek hareketleri yapmaktan kaçınmalısınız.

İlk olarak, dikkat etmeniz gereken unsur ısınma hareketleridir. Koşu yapmadan önce, ısınma hareketleri yaptığınız takdirde, bu hareketlerin sizi zamansız gelen incinme, burkulma gibi durumlardan koruduğunu göreceksiniz. 

Koşu yaparken dikkat etmeniz gereken bir diğer önemli konu ise vücudunuzun size söylediklerine kulak verebiliyor olanız. Çünkü kendi vücudunuzu en iyi siz tanıyabilirsiniz ve hangi ritimde daha iyi koşabildiğinizi, hangi ritmin sizin vücudunuz için daha faydalı olduğunu size en iyi kendi vücudunuz söyleyecektir.

Bir diğer önemli konu ise tempodur. Sizin için en ideal tempoyu yakalayabilmek için konuşma metodunu deneyimleyebilirsiniz. Eğer konuşurken ki ritminiz sizi zorlamıyor ve rahat bir şekilde koşabiliyorsanız sizin için en uygun tempo o olacaktır. Buna ek olarak ise koşma temponuzu yavaş yavaş hızlandırabilirsiniz. Öncelikle hızlı yürüme olarak başlayıp daha sonradan koşma temposuna devam ederseniz; vücudunuz koşma temponuza daha kolay uyum sağlayabilecek ve böylece daha kolay kalori yakmanızı sağlayacaktır.

Kimler Koşu ile Kilo Verebilir ?

Kilo vermek için herhangi bir yöntemin tek başına uygulanması anlamsız yere zaman kaybetmek anlamına gelmektedir. Sadece diyet veya sadece spor ile arzu edilen miktarda ve zamanda kilo verilmesi mümkün değildir. Kilo vermek için diyetler zorunludur ancak diyetlere ek olarak spor egzersizleri yapılması da büyük bir zorunluluktur. İş hayatı, şehir yaşamı ve sosyal yaşam gerektiği gibi şekillendirilmezse arzu edilen miktarda spor egzersizi yapmak her zaman mümkün olmaz. Ayrıca hangi tür sporun yapılacağı da bu faktörlere bağlı olarak gelişmektedir. Kapsamlı, vücudun tamamını yeteri kadar çalıştıran aletli sporları yapmak her zaman mümkün olmaz. Bunun yerine herkesin kolayca yapabileceği, herhangi bir alete ihtiyaç duyulmadan da vücudun tüm kaslarını çalıştırabilecek sporlara yönelmek daha mantıklı olacaktır. Bu tür sporların başında da koşu gelmektedir.

Koşunun vücuda olan faydaları hem fiziksel hem de psikolojiktir. Fiziksel faydaları arasında yağ yakım sürecini hızlandırmasını ve metabolizmayı düzenlemesini sayabiliriz. Psikolojik faydaları arasında ise kişinin motivasyonunu artırması sayılabilir. Ayrıca hormon dengesinin sağlanması noktasında da koşunun etkileri büyüktür. Koşmak oldukça basit, vücut anatomisine çok uygun olan bir spor türüdür. Fiziki olarak sakatlığı olmayan herkes tarafından kolayca yapılabilir. Koşuyu yapabilecek kişilere sınır koymak pek mümkün değildir ancak yine de bazı çevresel ve fiziki koşullar koşu yapılmasına engeldir.

Koşmak oldukça faydalıdır ancak düzenli yapılması gerekir. Günün herhangi bir saatinde değil; uyandıktan hemen sonra, kahvaltıdan hemen önce yapılması oldukça önemlidir. Bu önemli koşulu sağlayamayacak insanlar tarafından zayıflamak amacıyla koşu yapılması mümkün değildir. Sadece sağlıklı yaşamak ve dengede kalmak amacıyla koşu yapılabilir. Ayrıca sigara kullanımı, yoğun alkol kullanımı da koşu yapılmasının önündeki engellerdir. Böyle maddeler vücudun kondisyonunu sıfıra yaklaştırmaktadır.

Vücut kitle indeksi kırkın üzerine çıkan insanların koşu yapması oldukça zordur. Hele ki doğa koşullarına maruz kalınan dışarıda yapılan koşulara başlamaları daha da zordur. Genel olarak bu spesifik durumların dışında kalan herkes tarafından koşu yapılabilir. Zayıflamak amacının dışında sağlıklı yaşamak, ideal kiloyu korumak veya kondisyonu sağlamak için de koşu egzersizleri yapılmalıdır. Salon sporları yapıldığında dahi günlük olarak yarım saat koşulması oldukça önemlidir.

Koşunun Psikolojik Etkisi

Sağlıklı yaşamın vazgeçilmezleri arasında spor egzersizleri yer alır. Spor egzersizleri arasında en faydalı olan ise koşudur şüphesiz. Herhangi bir ek malzemeye ihtiyaç duyulmadan yapılabiliyor olması da sık sık tercih edilmesindeki temel sebeplerden bir tanesidir. Koşuyla beraber vücudun neredeyse tüm kasları çalışmaya başlar. Metabolizma düzenlenir ve yağ yakım süreci başlar. Günlük ihtiyaç duyulan kalori miktarı artırılarak besinlerden alınan kalori ile ihtiyaç duyulan kalori arasındaki fark artırılmaya çalışılır. Koşunun fiziksel etkilerinin yanında bir de psikolojik etkileri bulunur. Bu psikolojik etkiler kişinin yaşamına, koşunun yapıldığı alana ve koşu yapma süresine göre değişebilmektedir. Koşunun psikolojik etkilerini şu şekilde sıralayabiliriz:

  • İnsanların halsizliklerinin ve yorgunluklarının altında yatan temel sebep fiziki yorgunluk değil psikolojik yorgunluktur. Psikolojik yorgunluğu ortadan kaldırmak için de yapılabilecek şeylerin başında koşmak gelir. Özellikle bol oksijenli bir ortamda koşulduğunda endorfin salgısı artar. Psikolojik yorgunluğu ortadan kaldıran bu hormon sayesinde halsizlik ve yorgunluk da ortadan kalkar.
  • Koşmak, vücudun kaynaklarını yeniden şekillendirmesine sebep olur. Dört kilometrenin üzerindeki koşuların sürekli hale getirilmesi durumunda vücut şartlanarak koşuya başlamadan önce koşu sırasında ihtiyaç duymayacağı bölgelerin enerji tüketimini azaltır. Bunların başında da beyin gelmektedir. Beynin küçülmesinden ve daha az kalori harcamasından dolayı zihinsel rahatlama sağlanır.
  • Ağır iş koşulları, şehir yaşamı ve sosyal yaşamdaki başarısızlıklar ya da sorunlar ciddi derecede depresyona ve strese sebep olabilir. Bunlar sadece psikolojik etkiler gibi görünse de vücudun hormon dengesini değiştiren şeylerdir. Vücudun, konsantrasyonunu engelleyen hormonlarla dolması yüzünden odaklanma sorunları ortaya çıkar. Bu hormonlardan kurtulabilmenin yolu da düzenli spor yapmaktır.
  • Günlük yaşantımız ve geçmişimiz boyunca birçok şeyi kafamıza takarız. Anılar, sorunlar ve diğerleri. Tüm bunları zihinden atabilmek veya çözüme kavuşturulabilmek için yegane zamanlar koşu yapılan zamanlardır. Metabolizmanın ve sinir sisteminin rahatladığı bu dönemde sorun çözme kabiliyeti katlanarak artar.
  • Düzenli olarak koşuyor olmak vücudun kondisyonunu yükseltir. Oturarak çalışanlar ya da fiziki efor harcamaktan çekinenler koşu sayesinde bu olumsuz özelliklerinden rahatça kurtulabilirler. Kişinin tembelliği aşmasındaki en önemli araçlardan bir tanesi koşudur.
  • Düzenli olarak koşu yapılması kişinin karar verme mekanizmasının hızlanmasını sağlar. Her gün o ilk adımı atmak için karar vermek dahi kararlılığı artıran faktörlerden bir tanesidir. Koşu yapılacak yere, süreye ve diğer değişkenlere karar vermek zaman içerisinde kişinin iradesinin artmasını sağlayacaktır.

Bunlara ek olarak onlarca psikolojik ve fiziksel fayda daha sayılabilir. Koşu yapıyor olmanın diyet dönemlerindeki en büyük faydası ise motivasyonu yükseltiyor olmasıdır. Kişinin diyete olan inancı artmakta; diyetten vazgeçme veya kaçamak yapma isteği azalmaktadır. Kümülatif faydaları arasında da kilo vermeye oldukça yardımcı oluyor olmasını sayabiliriz.

Koşarak Kilo Verme Algısındaki Yapılan Yanlışlar

Birçok kişi kilo vermek için ilk olarak spor yapmaya başlar ve bu spor genellikle koşu yapmak olur. Fakat uzun bir süre koşu yapıp, fazla kilolarından kurtulamayan oldukça fazla kişi vardır ve kilo verememe durumu nedeniyle büyük bir hüsrana uğrayarak, kilo veremediklerini düşünüp pes etme yoluna girerler. Fakat bilinen bir yanlış vardır ki sadece koşu yaparak kilo vermek neredeyse imkansızdır. Gösterdiğiniz çabanın, harcadığınız eforun sizlere kilo kaybı olarak geri dönmesini sağlamak amacıyla koşu yaparak kilo verme hakkında bilinen yanlışları sizler için derledik.

Antrenmanın Hep Aynı Olması

Vücudumun inanılmaz bir şekilde etkin olmaya endekslenmiştir. Bunun anlamı ise sürekli aynı hareketi yapmanız halinde, o hareketin sizin için kolaylaşması ve vücudun bu antrenmanlara alışması ve bu durum sonucunda vücudunuz yaptığınız koşuya daha az kalori yakarak tepki veriyor. Bu nedenle, sürekli koşmanın zayıflamak için yetersiz kaldığı nokta ise tam olarak burası. Bu nedenle, kalori yakmak istiyorsanız koşu hızınızı artırmalısınız veya koşmanın yanında vücudunuzun alışkın olmadığı yeni antrenmanlara desteklemelisiniz.

Aynı Hızla Daha Uzun Süre Koşmak

Her egzersiz türünde olduğu gibi koşuda da en önemli unsur yapılan koşunun yoğunluğu. Antrenmanın hep aynı olmasında meydana gelen vücudun alışma durumu, aynı hızda daha uzun süre koşmak için de geçerli. Bu nedenle, daha fazla kalori yakmak istiyorsanız yavaş, aynı tempoda uzun süre koymaktan ziyade daha kısa sürede vücudunuzu zorlayacak egzersizler yapmalısınız. Koşu hızınızı artırmalısınız veya koşarken araya başka antrenmanlar eklemelisiniz.

Koşmak Zararlı Mı?

Koşmak zararlı mı? sorusu kişilerin en çok araştırdıkları konulardan bir tanesidir. Koşarak kilo vermek, günümüzün popüler konularından bir tanesidir. Kişilerin hızlı bir şekilde sağlıklı kilolar vermesini sağlayacak olan koşu sporu, abartılmadığı takdirde çok sağlıklıdır. Tırnak sağlığından saçların güçlülüğüne, bedenin incelmesinden iç organ sağlığına kadar her şeye iyi gelen koşu yapma sporu, cilt sağlığına kadar her noktayı etkileyecektir. Kişilerin özellikle akciğer sağlığını korumak amacıyla sürekli olarak spor yapmaları gerekmektedir. Koşu da bu sporlar arasında en iyi seçeneklerden bir tanesidir. 

Kişilerin koşu yaparken zarar görmemeleri için, koşu yapmaya yavaş yavaş alışmaları şarttır. İlk olarak 5 dakika ile başlamak ideal bir seçenek olacaktır. Kalan zaman yürüyerek bir saate tamamlanabilir. Daha sonra 10 dakika, 15 dakika, 30 dakika, 45 dakika ve bir saate kadar uzatılabilir. Fakat yapılan açıklamalar günde bir saatten fazla koşu yapmanın doğru olmadığını açıklamaktadır. Dolayısıyla bir saatten uzun spor yapmak isteyen kişiler, başka sporlar yaparak bu saati tamamlayabilir fakat bir saatten uzun koşmanın kişiye hiçbir faydası olmayacak, hatta ciğerleri fazla yoracaktır. 

Hızlı Koşmak Zararlı Mı?

Hızlı koşmak kişilerin bir yarışa hazırlanıyorlarsa yapmaları gereken bir şeydir. Bunun dışında günlük koşularda hızlı koşmanın bir anlamı olmayacak, ciğerler fazladan yorulacaktır. Kişilerin bunun yerine tempolu bir şekilde bir saat koşmayı tercih etmeleri daha doğru olur. Hızlı koşmak insan bedenini yoracaktır. 

Diğer egzersizlerin faydalarını görmek için tıkla!

WhatsApp
Hizmetlerimiz Hakkında Bilgi Alın!
Merhabalar, Ben Diyetisyen Tuğba Yaprak, size nasıl yardımcı olabilirim?
Powered by