Koşu Bandı ile Zayıflama

Zayıflamak isteyenlerin tercih edecekleri ürünlerin arasında gelen koşu bandı ile zayıflama düzenli bir şekilde kullanarak artık çok kolay.

Koşu bandı zayıflamak isteyen birçok kişinin aklına ilk gelen spor aletlerindendir. Koşu bantları kendi arasında değişiklik gösterse de genel olarak zemini değiştirebileceğiniz, müzik dinleyebileceğiniz, hızınızı ayarlayabileceğiniz seçeneklere sahiptir. Yeni başlayanlar için düşük tempoda eğimi zorlaştırmadan kullanımı önerilir.

Kondisyonunuz arttıkça hızınızı arttırabilir, eğimi yükseltebilirsiniz. Böylece yapılan egzersizden daha fazla verim almanız sağlanır. Koşu bandı kullanırken harcadığınız kalori kişiye göre, yapılan koşunun temposuna göre, cinsiyete göre farklılıklar göstermektedir. Ancak kabaca bakıldığında ortalama 6 kilometre mesafeyi orta hızda koşan bir kişi 460 kalori harcar.

Koşu Bandı Nedir?

Hemen hemen herkesin zayıflama kararı alması ile koşu bandına doğru yönelmesi tamamen doğru orantılıdır. Çevremizde, medyada sürekli koşu bandında yürüyen ve koşan insanlar görürüz. Zaten spor salonlarının vazgeçilmez unsurlarından bir tanesi, kesinlikle koşu bandıdır. Peki, tam olarak nedir bu koşu bandı dediğimiz mekanizma?

Öncelikle, açık alanda spor yapma imkânı olmayanlar için evde ve spor salonlarında bulunabilen, temel kardiyo aracıdır. Her ne kadar mekanizması bir düğmeye basılıp yürüyüş yapılmaya başlanılabilen bir araç gibi basit gözükse de koşu bandı sistemi düşünüldüğü kadar basit değildir. Farklı amaçlar için farklı sistemleri olan çeşitli koşu bantları vardır. Bu koşu bantlarından bir tanesi, bölgesel yağlanmalar için koşu bandıdır. Eğer koşuya başlamaktaki temel amacınız mevcut kilonuzun sabit kalması ise manuel eğimli bir bant kullanmanız gerekmektedir. Bunun yanında, temel amacınınız basen, göbek gibi bölgesel yağlarınızdan kurtulmak ise masajlı bir koşu bandı tercih etmeniz sizler için en doğru tercih olacaktır.

Bunun yanında, koşu bantlarının ağırlıkları da değişmelidir. Eğer evinize bir koşu bandı almak istiyorsanız, kendi kilonuzla orantılı bir koşu bandı almalısınız. Örneğin; 80 kiloysanız, kullanacağınız koşu bandının ağırlığının en az 100 kilo olması gerekmektedir.

Koşu Bandının Avantajları Nelerdir?

Koşu bandının sağladığı avantajlardan biri de koşu veya yürüyüş yaparken kendinizi kontrol edebilmenizdir. Açık alanlarda yapacağınız bu tür aktivitelerde kontrol etmeniz mümkün olmayacaktır. Koştuğunuz yolu, hızınızın dengesini, yaktığınız kaloriyi görmenizi ve motive olmanızı sağlar. Aynı zamanda koşu bandının çok tercih edilmesinin sebeplerinden bir tanesi de koşu bandı yaz kış kullanılabilmekte ve hava koşullarından etkilenmeden spor yapma imkanı sunabilmesidir.

 • Kolesterol, kalp damar sağlığınız, tansiyon gibi pek çok hastalığı kontrol altında tutmanızı sağlar. Düzenli yapılan spor, stresi azaltır, daha kaliteli bir hayat ve uyku düzeni sağlar.
 • İstikrarlı bir şekilde devam edildiğinde sağlıklı kilo verme sürecinize destek olur. Bunun yanında enerji bakımından dengeleyici bir beslenme alışkanlığı edinmek önemlidir.
 • Haftada belirleyeceğiniz 3-4 gün 15 dakikalık periyotlar halinde kendinize uygun bir program oluşturabilirsiniz.
 • Koşu bandı ve kardiyo egzersizlerini bir arada yürütmek isteyen bireyler sıralamayı iyi bilmelidirler. Öncelikle koşu bandında geçirilecek yarım saatlik süreçten sonra 15 dakikalık bir mola verilmeli, ardından kardiyo egzersizlerine başlanılmalıdır. Aksi halde kalbinizi önceden yorup spora başlamanız kilo vermek için etkili olmayacaktır.

Koşu Bandı ile Zayıflama Mümkün mü?

Diyete ilk başlanılan gün, yapılan ilk iş her zaman önünüze bir hedef koymak oluyor. Kimi zaman bunu siz yapıyorsunuz, kimi zaman ise diyetisyeniniz yapıyor. Peki hedef olarak belirlediğiniz kalori kaybına kolayca ulaşabiliyor musunuz? Cevabınız muhtemelen hayır olacaktır. Çünkü aşırı kalori yakımı ile kısa bir zamanda kilo kaybının gerçekleşmesi oldukça zor bir durumdur. Zayıflamak için ise çok düşük kalorili yiyecekler tükettiğinizde ise vücudunuz isyan ederek enerji kaybı yaşarsınız. Bu nedenle, kilo kaybetmenizi sağlayacak yöntemlerden bir tanesi diyetinizi egzersizlerle desteklemek olacaktır. Muhtemelen bu egzersizler için de yapacağınız ilk hamle koşu bandına doğru yönelmek olacaktır. Peki, koşu bandı ile kalori yakım sürecinizi hızlandırmak için nasıl bir yol izlemelisiniz.

Egzersiz yapmaya eğer yeni başlıyorsanız, ilk etapta size kolay gelecek bir şekilde başlayın. Günde 30 dakika yavaş tempo ile yürümeniz başlangıç için yeterli olacaktır. Fakat 30 dakikanın sizi zorlayacağını düşünüyorsanız, bu sürede esneklik sağlayabilirsiniz. Fakat kendinizi çok fazla yormamalısınız. Çünkü koşu bandında yürümek veya koşmak kalori yakımı ve dilediğiniz kiloya ulaşmanız için yeterli olmayacaktır. Koşu bandında geçirdiğiniz vakti, diğer egzersizlere zaman ayırarak da desteklemelisiniz.

Buna ek olarak, koşu bandında geçirdiğiniz süre içerisinde çeşitli zorluklara yer verin. Eğer koşu bandınızın yokuş olarak programlama özelliği varsa, koşunuzun aralarına yokuşlara da yer verin. Böylece vücudunuz alışılmış, standart tempodan uzaklaşarak daha fazla kalori kaybetmenizi sağlayacaktır.

Zayıflamak için Koşu Bandı Nasıl Kullanılmalıdır?

Koşu bandından etkili sonuçlar alabilmek için değişimler yapmalısınız. Eğimsiz ve düşük tempolu başladıktan bir süre sonra eğimi ve tempoyu yükseltmelisiniz. Böylece yağ yakımı ve harcanan kalori miktarı artış gösterecektir. Aynı zamanda koşu bandını kullandığınız süreçte çeşitli egzersizleri de ilave etmeniz sonuca ulaşmayı hızlandıracaktır. Örneğin mekik, şınav, yarı mekik, kardiyo hareketleriyle sürece destek olabilirsiniz.

Koşu bandını kullanırken ilave edeceğiniz değişik egzersiz programları veya zorlaştıracağınız parkuru kendinize uygun seçmeniz çok önemlidir. Nabzı yükselteceğinden çeşitli sorunlara yol açabilir. Aynı şekilde önceden rahatsızlığı olan bireyler kontrollü olarak bu süreci devam ettirmelidir.

Koşu Bandı ile 1 Ayda Kaç Kilo Verilir?

Belirli etkenler kişiden kişiye ve aktiviteye göre değiştiği için herhangi bir fiziksel aktivitede bulunan herkes için kaç kalori yakılacağı değişkendir. Öncelikle bu değişkenlerin neler olduğuna ve sonra bu değişkenlere göre örnek tablolara bakabilirsiniz. Koşu bandı ile kaç kalori yaktığınızı etkileyen faktörler:

 • Kilo:Kilonuz ne kadar fazlaysa herhangi bir egzersizle yakacağınız kalori miktarı da daha fazladır.
 • Cinsiyet: Erkekler genellikle aynı fiziksel aktiviteyi yapan bir kadından daha fazla kalori yakar. Bunun nedeni erkeklerin aynı ağırlık ve yaştaki kadınlardan daha az vücut yağına ve daha fazla kaslara sahip olmasıdır.
 • Egzersiz yoğunluğu: Bir egzersizin yoğunluğu / hızı, kaç kalori yaktığınızı doğrudan etkiler; saatte 5 km/s hızla koşmak, saatte 3 km/s hızla koşmaktan daha fazla kalori yakar.

Bazı makinelerde kilonuzu girdiğiniz bir koşu bandı kalori hesaplayıcısı bulunur. Böylece koşu bandı hızınıza ve eğiminize bağlı olarak kaç kalori yaktığınızı belirler. Fakat bunlar her zaman tam olarak doğru sayılar olmaz. Aşağıda farklı kilolardaki kişilerin 3 km/s hızla 1 saat eğimsiz koşu bandı egzersizinde kaç kalori yakıldığını görebilirsiniz:

 • 150 kilo biri 607 kalori
 • 100 kilo biri 405 kalori
 • 80 kilo biri 324 kalori
 • 60 kilo biri 243 kalori
 • 50 kilo biri 202 kalori

Örneklerde görüldüğü gibi kilonuz, yaptığınız egzersizin yoğunluğu gibi etkenler kaç kalori yaktığınızı değiştirir. Bunun yanında sağlıklı bir diyet uygulayarak kilo verebilirsiniz. Fakat daha yüksek kilodaki kişiler diğerlerinden daha hızlı kilo verecektir. Ayrıca miktarı kişiden kişiye değişir.

Daha Hızlı Kilo Vermek İçin Koşu Bandı Nasıl Kullanılmalıdır?

Eğer 1 saat koşu bandında kalmak sizin için çok zorsa daha kısa sürelerle başlayıp birkaç hafta içinde 1 saate ulaşmayı deneyebilirsiniz. Haftada 3 gün az hareketli biri için uygun bir sıklıktır. Daha sonra koşu bandında yürümeye alıştığınızda, bunu haftanın her günü yapabilirsiniz. Çok hareketsizseniz veya bazı kronik hastalıklarınız varsa, sağlık risklerini azaltmak için haftanın çoğu günü 30 ila 60 dakika hızlı bir tempoda yürüyebilirsiniz. Haftada toplam 150 ila 300 dakika yürüyüş yapılması önerilir. Bunu günlere bölmek daha etkili olacaktır.

Kalp, tansiyon gibi hastalıklarınız varsa kendinizi aşırı yormadan bu egzersize alışmanız önerilir. Ancak Daha hızlı kilo vermek için öneriler aşağıda yer almaktadır.

 • Koşu bandının hızı arttıkça belli bir süre içinde yaktığınız kalori de artar.
 • Koşu bandında ne kadar uzun süre egzersiz yaparsanız o kadar fazla kalori yakarsınız.
 • Kilonuz ne kadar fazlaysa egzersizle yaktığınız kalori de o kadar fazla olur. Örneğin 100 kilo üzeri kişiler 1 saatlik orta hızda koşu bandı ile yaklaşık 500 kalori verebilir.
 • Fakat bunu 50 kilo biri yaptığında yaklaşık 100 kalori yakar.
 • Kaslarınızın güçlenmesine yardımcı olmak için ızgara, haşlama, buğulama gibi yağsız yöntemlerle pişirilmiş yağsız etler ve sebzeler tüketebilirsiniz.

Koşu Bandı ile Zayıflama için Diyet Yapmak Gerekir Mi?

Koşu bandı hareketliliğinizi artırmak, kaslarınızı güçlendirmek ve kalori yakmak için iyi ve konforlu bir egzersiz alternatifidir. Fakat kilo vermek için kullanıldığında beslenme düzeninde de değişiklikler yapmak gerekir.

Koşu bandında yürümek, kilo vermenize yardımcı olmak için her gün fazladan kalori yakmanın iyi bir yoludur. Tempolu yürüyüş gibi kardiyo egzersizleriyle günde 300 ekstra kalori yakmayı hedefleyebilirsiniz. Bunu yapmak için orta derece yoğunlukta egzersizi günde yaklaşık 60 dakika uygulayabilir ve yediğiniz kalori miktarını kontrol altında tutabilirsiniz.

Ekstra kalori yakmak için koşu bandı iyi bir alternatif olsa da tartıda anlamlı bir fark görebilmek için beslenme düzeninizde de birkaç değişiklik yapmanız gerekir. Diyet yapmakta zorlanıyorsanız beslenmenizde küçük değişimlerle başlayabilirsiniz. Aşağıda sıkı bir diyet olmadan yapabileceğiniz küçük ama etkili değişiklikleri bulabilirsiniz:

 • Gün içinde yediğiniz fazla kalorili atıştırmalıkların yerine sağlıklı atıştırmalıkları koyabilirsiniz. Örneğin hazır atıştırmalıklar ve cipsleri, hamur işlerini bırakın ve yerine meyve, meyveli yoğurt, kuru yemiş, sütlü tatlılar gibi alternatifleri tercih edin.
 • Kızartmaları veya fazla yağlı yemekleri çok sık tercih ediyorsanız bunu değiştirmek tartıda anlamlı farklar görmenizi sağlar. Haşlama, buğulama ve az yağlı fırın yemeklerini tercih edebilirsiniz.
 • Katı yağları azaltmak etkili bir yoldur. Margarin, tereyağı ve yağlı etleri olabildiğince azaltmanız faydalıdır. Bunun yerine zeytinyağı gibi bitkisel ve sıvı alternatiflere yönelebilirsiniz.
 • Egzersizlerden daha iyi faydalanmanızı sağlayacak şey proteini artırmak, karbonhidrat ve yağları azaltmaktır. Bu da kızartma olmayan beyaz etler, balıklar ve mercimek gibi protein kaynaklarını sebzelerle birlikte daha fazla tüketmenizle gerçekleşir.

Koşu Bandı Sıkılaştırır Mı?

Koşu Bandı ile yapacağınız düzenli tempolu yürüyüşler ile hem sıkılaşıp hem de zayıflayabilirsiniz. Koşu Bandı ile Zayıflama ve sıkılaşma spor aletleri içinde en çok sonuç veren durum olmuştur. Koşu Bandı sıkılaşmanıza ve vücut hatlarınızın belli olmasına yardımcı olur. Koşmak rahat nefes almaktır. Koşu bandında yaptığınız spor kendinizi enerjik ve kuvvetli hissetmenizi sağlar. Duygusal olarak huzurlu, sağlıklı ,stressiz hissetmenizi sağlar. Yapılan aktivite sayesinde kendiniz dinç ve sıkı hissedersiniz. Yapılan her düzenli koşu daha fazla sıkı olmanızı sağlar. Koşu bantlarında çok sayıda farklı egzersiz seçenekleri görebilirsiniz. Çeşitli sıkılaşma programları ile oldukça sıkı bir görünüme sahip olabilirsiniz. Sıkı bir vücut size aynı zamanda özgüven kazandıracaktır. Koşu Bandı ile kalori yakacak, vücut hatlarımızı belirginleştirerek sıkılaşacaksınız. Koşu Bandı sizin daha iyi ve sıkı görünmenize oldukça fayda sağlayacaktır.

Koşu Bandı Hangi Bölgeleri Zayıflatır?

Popüler bir spor aleti olan koşu bantları, spor yapmanın en eğlenceli olanlarındandır. Koşu bantları ile göbek, bacak, bel ve sırt bölgesindeki kaslarınızı geliştirebilir ve daha düzgün bir fizik elde edebilirsiniz. Vücudunuzun daha sağlam olmasına yardımcı olan eşsiz bir spor aleti olarak bilinir. Koşu bandını düzenli bir şekilde 1 ay kadar bir süreçte kullandığınız zaman istediğiniz kiloya ulaşabilirsiniz. Bunun için öncelikle kilonuzu ne kadar çok yaptığınız hızı ne kadar süre egzersiz yaptığınıza göre yaktığınız kalori değişkenlik gösterebilmektedir. Koşu bandında spor yaparken günde 1 saat, 6 km hızla yürüyen 65–70 kiloluk bir kişi, 450-500 kalori yakabilmektedir. Bu sebeple kilo vermemekten korkmayın sporu bırakmayınız. Spor yapmanın vücuda kazandırdıkları saymakla bitmez. Bunlar genellikle; Dinçlik sağlama, enerji verme, metabolizmayı hızlandırma gibi birçok faydası bulunmaktadır.

Koşu Bandı ile Kaç Kalori Yakılır?

Zayıflamak isteyen kişiler tarafından koşu bandı aletinin kaç kalori yaktığı merak edilmektedir. Koşu bandı aleti, eğim olmadan 6,2 km hızında ya da 6 km mesafede koşu bandında yapılan yürüyüş 460 kalori yaktırmaktadır. Bu yakılan kalori koşu bandına %10’luk bir eğim verildiği takdirde ise 642 kaloriye kadar yükselmektedir.

Bu spor aleti ile kaç kalori yakıldığı koşu bandının ön panelinde bulunan ekranda gösterilir. Ayrıca gün içinde yakılan kalori miktarını bilmenin bir diğer yolu ise kola takılan kalori sayaçlarıdır. Bu sayaçlar sayesinde de kaç kalori yaktığınızı bilirsiniz.

Evde Koşu Bandında Koşmak ile Sokakta Koşmanın Farkı

Koşu normalde aletsiz olarak yapılabilmektedir ancak bazı spesifik koşullar sonucunda koşu bandı alınması gerekebilir. Koşu bandında koşmak ile doğrudan sokakta veya doğada koşmak arasında farklar bulunmaktadır. Bu farkları daha iyi anlamak için karşılaştırmalı bir liste oluşturmak faydalı olacaktır.

Koşu Bandı ile Koşmanın Faydaları ve Zararları

 • Doğada yapılan koşuyla aynı kasları aynı şekilde ve aynı sürede çalıştırır.
 • Ev ortamında olunduğu için yağmur, çamur ve kardan etkilenmek söz konusu değildir.
 • Eğer evde sorumluluk gerektiren bir durum varsa koşu bandında koşmak ikisini bir arada yapmayı sağlamaktadır.
 • Zaman avantajı sağlanmaktadır.
 • Tek başına olunmasından dolayı psikolojik baskı oluşmaktadır.
 • Sosyalleşme gibi güzel bir imkandan vazgeçilir. Bu imkan zayıflamaya büyük katkı sunmaktadır.
 • Bol oksijenli ortamlarda koşu yapmanın faydalarından mahrum kalınır.

Doğada Koşmanın Faydaları

 • Bol oksijenli, manzaralı ortamlarda koşulabilir.
 • Sosyalleşme imkanı fazladır.
 • Yağmur, çamur, kar, fırtına gibi doğal koşullardan etkilenilir.
 • Sıcak ve soğuk dengesini tutturmak oldukça zordur.
 • Daha fazla zaman gerektirmektedir.
 • Çocuğa vs. bakılacaksa dışarda koşu yapmak imkansıza yakındır.

Kimler Koşu Bandı Kullanmalıdır ?

Sokakta koşunun ortalama süresi, koşu bandında koşmanın süresinden yaklaşık olarak yarım saat daha fazladır. Bu salt koşu süresi olarak değerlendirilmemelidir. Hazırlık, evden çıkış, koşu, eve dönüş, duş ve işe gidiş şeklinde. İşte aradaki bu yarım saatlik fark iş yaşamında oldukça değerli olabilmektedir. Kişiler koşu bandı alarak aradaki yarım saatten tasarruf etmekte; ettikleri yarım saatlik tasarruf ile de kahvaltı vs. gibi uzun sürebilecek ancak gerekli olan faaliyetlerini yerine getirmektedir.

Koşu bandı alması gereken kişiler şunlardır:

 • Zaman problemi yaşayanlar,
 • Sokakların güvensiz olduğunu düşünenler,
 • Kontrollü şekilde koşmak isteyenler,
 • Çocuk bakan anneler,
 • Yaşlılar,
 • Koşmak için bol oksijenli ortam bulamayanlar

Genel olarak koşu bandı alıp koşması gerekenler bunlar olmakla beraber bazı spesifik durumlar da bulunmaktadır. Örneğin uzun süreli bir sakatlığın ardından alışma evrelerini daha stressiz bir ortamda geçirmek isteyen sporcular, aşırı kilolu olduğu için sosyal fobi sahibi olanlar, görselliğiyle alakalı sorun yaşayanlar gibi. Ancak bunlarla nadiren karşılaşılmakta; en çok koşu bandı alanlar iş yaşamından dolayı vakitsizlik yaşayanlar olmaktadır.

Spor Yaparken Koşu Bandı Kullanmak Gerekli mi?

Koşu bandı, kardiyo egzersizi yapmak amacıyla her yaş grubundaki bireyler ve her fitness seviyesindeki bireyler için uygun bir spor yapma aracıdır. Koşu bandı aracılığı ile tüm kaslarınızı çalıştırabilir ve kemik yoğunluğunuzu da arttırabilirsiniz. Bunun yanında, koşu bandı çok yönlü bir spor aletidir. Hafif bir spor yapmak isteyenler veya spor yapmakta uzmanlaşmış ve daha ağır sporlar tercih edenler için de tamamen ideal bir alettir. Bunun yanında, koşu bandını kendinizi kalori yakmak veya formunuzu korumakla ilgili koyduğunuz hedefler doğrultusunda da tamamen kendinize göre ayarlayabilirsiniz. Yüksek seviyede kalori yakım eylemini gerçekleştirmek ve hızlı bir şekilde kilo kaybetmek istiyorsanız eğimini, hızını, zorluğunu kendinize göre ayarlayabilirsiniz. Bunun yanında, hedefiniz her ne ise koşu bandı, kalori yakımı ve zayıflamak için oldukça ideal bir spor aletidir. Koşu bandı ile bir saatte 866 kalori yakabilirsiniz. Tabii ki bu kalori yakım seviyesi sizin kilonuza, boyunuza ve koşu bandını kullanma tercihinize göre değişiklik göstermektedir.

Yorumları Görüntüle

Neyi Sormak istiyorsunuz bu kısıma detaylı belirtin lütfen. ( Yayınlanma Süresi 24 saati bulabilir ) *

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi*

Ücretsiz Bilgi Alın

Tıklayın