Koşu Bandı ile Zayıflama
Koşu Bandı ile Zayıflama

Zayıflamak isteyen kişilerin tercih edecekleri ilk ürünlerin arasında gelen koşu bandı ile zayıflamak düzenli bir şekilde kullanarak artık çok kolay

Koşu bandı zayıflamak isteyen birçok kişinin aklına ilk gelen spor aletlerindendir. Koşu bantları kendi arasında değişiklik gösterse de genel olarak zemini değiştirebileceğiniz, müzik dinleyebileceğiniz, hızınızı ayarlayabileceğiniz seçeneklere sahiptir. Yeni başlayanlar için düşük tempoda eğimi zorlaştırmadan kullanımı önerilir.

Kondisyonunuz arttıkça hızınızı arttırabilir, eğimi yükseltebilirsiniz. Böylece yapılan egzersizden daha fazla verim almanız sağlanır. Koşu bandı kullanırken harcadığınız kalori kişiye göre, yapılan koşunun temposuna göre, cinsiyete göre farklılıklar göstermektedir. Ancak kabaca bakıldığında ortalama 6 kilometre mesafeyi orta hızda koşan bir kişi 460 kalori harcar.

Uzman Diyetisyen Tuğba Yaprak

Yardıma Mı İhtiyacınız Var ? 

Koşu Bandı Nedir?

Hemen hemen herkesin zayıflama kararı alması ile koşu bandına doğru yönelmesi tamamen doğru orantılıdır. Çevremizde, medyada sürekli koşu bandında yürüyen ve koşan insanlar görürüz. Zaten spor salonlarının vazgeçilmez unsurlarından bir tanesi, kesinlikle koşu bandıdır. Peki, tam olarak nedir bu koşu bandı dediğimiz mekanizma?

Öncelikle, açık alanda spor yapma imkânı olmayanlar için evde ve spor salonlarında bulunabilen, temel kardiyo aracıdır. Her ne kadar mekanizması bir düğmeye basılıp yürüyüş yapılmaya başlanılabilen bir araç gibi basit gözükse de koşu bandı sistemi düşünüldüğü kadar basit değildir. Farklı amaçlar için farklı sistemleri olan çeşitli koşu bantları vardır.  Bu koşu bantlarından bir tanesi, bölgesel yağlanmalar için koşu bandıdır. Eğer koşuya başlamaktaki temel amacınız mevcut kilonuzun sabit kalması ise manuel eğimli bir bant kullanmanız gerekmektedir. Bunun yanında, temel amacınınız basen, göbek gibi bölgesel yağlarınızdan kurtulmak ise masajlı bir koşu bandı tercih etmeniz sizler için en doğru tercih olacaktır.

Bunun yanında, koşu bantlarının ağırlıkları da değişmelidir. Eğer evinize bir koşu bandı almak istiyorsanız, kendi kilonuzla orantılı bir koşu bandı almalısınız. Örneğin; 80 kiloysanız, kullanacağınız koşu bandının ağırlığının en az 100 kilo olması gerekmektedir.

Zayıflamak için Koşu Bandı Nasıl Kullanılmalıdır?

Koşu bandından etkili sonuçlar alabilmek için değişimler yapmalısınız. Eğimsiz ve düşük tempolu başladıktan bir süre sonra eğimi ve tempoyu yükseltmelisiniz. Böylece yağ yakımı ve harcanan kalori miktarı artış gösterecektir. Aynı zamanda koşu bandını kullandığınız süreçte çeşitli egzersizleri de ilave etmeniz sonuca ulaşmayı hızlandıracaktır. Örneğin mekik, şınav, yarı mekik, kardiyo hareketleriyle sürece destek olabilirsiniz.

Koşu bandını kullanırken ilave edeceğiniz değişik egzersiz programları veya zorlaştıracağınız parkuru kendinize uygun seçmeniz çok önemlidir. Nabzı yükselteceğinden çeşitli sorunlara yol açabilir. Aynı şekilde önceden rahatsızlığı olan bireyler kontrollü olarak bu süreci devam ettirmelidir.

Koşu Bandının Avantajları Nelerdir?

Koşu bandının sağladığı avantajlardan biri de koşu veya yürüyüş yaparken kendinizi kontrol edebilmenizdir. Açık alanlarda yapacağınız bu tür aktivitelerde kontrol etmeniz mümkün olmayacaktır. Koştuğunuz yolu, hızınızın dengesini, yaktığınız kaloriyi görmenizi ve motive olmanızı sağlar. Aynı zamanda koşu bandının çok tercih edilmesinin sebeplerinden bir tanesi de koşu bandı yaz kış kullanılabilmekte ve hava koşullarından etkilenmeden spor yapma imkanı sunabilmesidir.

Kolesterol, kalp damar sağlığınız, tansiyon gibi pek çok hastalığı kontrol altında tutmanızı sağlar. Düzenli yapılan spor, stresi azaltır, daha kaliteli bir hayat ve uyku düzeni sağlar.

İstikrarlı bir şekilde devam edildiğinde sağlıklı kilo verme sürecinize destek olur. Bunun yanında enerji bakımından dengeleyici bir beslenme alışkanlığı edinmek önemlidir.

Haftada belirleyeceğiniz 3-4 gün 15 dakikalık periyotlar halinde kendinize uygun bir program oluşturabilirsiniz.

Koşu bandı ve kardiyo egzersizlerini bir arada yürütmek isteyen bireyler sıralamayı iyi bilmelidirler. Öncelikle koşu bandında geçirilecek yarım saatlik süreçten sonra 15 dakikalık bir mola verilmeli, ardından kardiyo egzersizlerine başlanılmalıdır. Aksi halde kalbinizi önceden yorup spora başlamanız kilo vermek için etkili olmayacaktır.

Koşu Bandı ile Zayıflamak Mümkün mü?

Diyete ilk başlanılan gün, yapılan ilk iş her zaman önünüze bir hedef koymak oluyor. Kimi zaman bunu siz yapıyorsunuz, kimi zaman ise diyetisyeniniz yapıyor.  Peki hedef olarak belirlediğiniz kalori kaybına kolayca ulaşabiliyor musunuz? Cevabınız muhtemelen hayır olacaktır. Çünkü aşırı kalori yakımı ile kısa bir zamanda kilo kaybının gerçekleşmesi oldukça zor bir durumdur. Zayıflamak için ise çok düşük kalorili yiyecekler tükettiğinizde ise vücudunuz isyan ederek enerji kaybı yaşarsınız. Bu nedenle, kilo kaybetmenizi sağlayacak yöntemlerden bir tanesi diyetinizi egzersizlerle desteklemek olacaktır. Muhtemelen bu egzersizler için de yapacağınız ilk hamle koşu bandına doğru yönelmek olacaktır. Peki, koşu bandı ile kalori yakım sürecinizi hızlandırmak için nasıl bir yol izlemelisiniz.

Egzersiz yapmaya eğer yeni başlıyorsanız, ilk etapta size kolay gelecek bir şekilde başlayın. Günde 30 dakika yavaş tempo ile yürümeniz başlangıç için yeterli olacaktır. Fakat 30 dakikanın sizi zorlayacağını düşünüyorsanız, bu sürede esneklik sağlayabilirsiniz. Fakat kendinizi çok fazla yormamalısınız. Çünkü koşu bandında yürümek veya koşmak kalori yakımı ve dilediğiniz kiloya ulaşmanız için yeterli olmayacaktır. Koşu bandında geçirdiğiniz vakti, diğer egzersizlere zaman ayırarak da desteklemelisiniz. 

Buna ek olarak, koşu bandında geçirdiğiniz süre içerisinde çeşitli zorluklara yer verin.  Eğer koşu bandınızın yokuş olarak programlama özelliği varsa, koşunuzun aralarına yokuşlara da yer verin. Böylece vücudunuz alışılmış, standart tempodan uzaklaşarak daha fazla kalori kaybetmenizi sağlayacaktır.

Koşu Bandı Sıkılaştırır Mı?

Spor sağlıklı bir hayat için vazgeçilmez bir kavramdır. Sıkı bir vücut için spor şarttır. Spor fiziksel olarak sıkı görünmenizi ve dinç olmanızı sağlar. Oksijen kapasitenizi arttırır .Birey diyet yaparken aynı zamanda spor da yapmalı ki vücudu kilo verdikten sonra sıkı kalabilsin. Koşu Bandı ile Zayıflama oldukça tercih edilen bir spor şeklidir. Koşu Bandı dik durmanızı ve bu şekilde kaslarınızı geliştirerek sıkılaşmanızı sağlar. Günümüzde pek çok insan koşu bandı ile spor yapmaktadır. Evde ,iş yerinde, spor salonlarında her yerde kullanılabilen bir alet olması bireylere kolaylık sağlamaktadır. Koşu Bandı ile yapacağınız düzenli tempolu yürüyüşler ile hem sıkılaşıp hem de zayıflayabilirsiniz. Koşu Bandı ile Zayıflama ve sıkılaşma spor aletleri içinde en çok sonuç veren durum olmuştur. Koşu Bandı sıkılaşmanıza ve vücut hatlarınızın belli olmasına yardımcı olur .Koşmak rahat nefes almaktır. Koşu bandında yaptığınız spor kendinizi enerjik ve kuvvetli hissetmenizi sağlar. Duygusal olarak  huzurlu, sağlıklı ,stressiz hissetmenizi sağlar. Yapılan aktivite sayesinde kendiniz dinç ve sıkı hissedersiniz. Yapılan her düzenli koşu daha fazla sıkı olmanızı sağlar. Koşu bantlarında çok sayıda farklı egzersiz seçenekleri görebilirsiniz. Çeşitli sıkılaşma programları ile oldukça sıkı bir görünüme sahip olabilirsiniz. Sıkı bir vücut size aynı zamanda özgüven kazandıracaktır. Koşu Bandı ile kalori yakacak ,vücut hatlarımızı belirginleştirerek sıkılaşacaksınız. Koşu Bandı sizin daha iyi ve sıkı görünmenize oldukça fayda sağlayacaktır.

Koşu Bandı Hangi Bölgeleri Zayıflatır?

Son zamanlarda oldukça popüler bir spor aleti olan ve hemen hemen her evde, işyerinde, spor salonunda bulunan yürüyüş aletine koşu bandı adı verilmektedir. Koşu bantları ile yürüyüş yapmak yerine bu aleti kullanarak zayıflamayı tercih edenler içindir. Bu alet sizleri terletir, koordinasyonu arttırır, bacak, sırt ve bel kaslarınızın gelişmesine yardımcı olmaktadır. Vatandaşlar tarafından koşu bandının zayıflatması hakkında birçok soru sorulmaktadır. Koşu bantları sizleri terleterek kolay bir şekilde kilo vermenize de yardımcı olacaktır.

Popüler bir spor aleti olan koşu bantları, spor yapmanın en eğlenceli olanlarındandır. Koşu bantları ile göbek, bacak, bel ve sırt bölgesindeki kaslarınızı geliştirebilir ve daha düzgün bir fizik elde edebilirsiniz. Vücudunuzun daha sağlam olmasına yardımcı olan eşsiz bir spor aleti olarak bilinir. Koşu bandını düzenli bir şekilde 1 ay kadar bir süreçte kullandığınız zaman istediğiniz kiloya ulaşabilirsiniz. Bunun için öncelikle kilonuzu ne kadar çok yaptığınız hızı ne kadar süre egzersiz yaptığınıza göre yaktığınız kalori değişkenlik gösterebilmektedir. Koşu bandında spor yaparken günde 1 saat, 6 km hızla yürüyen 65–70 kiloluk bir kişi, 450-500 kalori yakabilmektedir. Bu sebeple kilo vermemekten korkmayın sporu bırakmayınız. Spor yapmanın vücuda kazandırdıkları saymakla bitmez. Bunlar genellikle; Dinçlik sağlama, enerji verme, metabolizmayı hızlandırma gibi birçok faydası bulunmaktadır.

Koşu Bandı ile Kaç Kalori Yakılır?

Koşu Bandı ile Kaç Kalori Yakılır?

Kilo verme arzusunda hemen hemen herkes istediği fiziği elde etmek ister. Daha kolay bir şekilde kilo vermenin yolunu ararlar. Yürüyüş yapmak, koşmak, diyet yapmak gibi zayıflama yöntemini uygulayamayan kişiler için daha iyi bir yöntem vardır. Bu yöntem koşu bandı aleti ile mevcuttur. Evinize alacağınız koşu bandı ile hem sıkılmadan kilo verebilirsiniz hem de istediğiniz forma daha çabuk bir şekilde ulaşabilirsiniz. Daha fit ve daha enerjik bir şekilde görünüme ulaşmak için düzenli bir şekilde koşu bandı spor aletini kullanmanız gerekmektedir. Bu spor aletini düzenli aralıklar ile kullandığınız takdirde hem sağlıklı bir şekilde zayıflayabilir hem de bel, sırt, bacak ve göbek kısmınızda kaslar oluşur ve direnç kazanmış olursunuz.

Koşu Bandı ile Zayıflama

Zayıflamak isteyen kişiler tarafından koşu abdı aletinin kaç kalori yaktığı merak edilmektedir. Koşu bandı aleti, eğim olmadan 6,2 km hızında ya da 6 km mesafede koşu bandında yapılan yürüyüş 460 kalori yaktırmaktadır. Bu yakılan kalori koşu bandına %10’luk bir eğim verildiği takdirde ise 642 kaloriye kadar yükselmektedir.

Bu spor aleti ile kaç kalori yakıldığı koşu bandının ön panelinde bulunan ekranda gösterilir. Ayrıca gün içinde yakılan kalori miktarını bilmenin bir diğer yolu ise kola takılan kalori sayaçlarıdır. Bu sayaçlar sayesinde de kaç kalori yaktığınızı bilirsiniz.

Evde Koşu Bandında Koşmak ile Sokakta Koşmanın Farkı

Diyetlerin neredeyse tamamında haftanın altı günü koşu yapılması tavsiye edilir. Koşu yapılması sayesinde hem vücuttaki yağlar daha hızlı yakılır hem de psikolojik rahatlama elde edilir. Metabolizmanın düzenlenmesi başta olmak üzere birçok sorun da spor yapılmasına bağlı olarak ortadan kalkar. Spor için birçok alternatif olmasına rağmen koşunun tercih ediliyor olmasının temel sebebi oldukça basit bir uygulama süreci olmasıdır. Aletsiz yapılabiliyor olması da bir diğer avantajdır. Ayrıca koşu yapılan süre boyunca yüz kasları dahil olmak üzere vücudun tüm kasları çalışmaktadır. Kasların sürekli olarak çalışıyor olması kondisyon kazanmak için oldukça olumlu bir durumdur.

Koşu normalde aletsiz olarak yapılabilmektedir ancak bazı spesifik koşullar sonucunda koşu bandı alınması gerekebilir. Koşu bandında koşmak ile doğrudan sokakta veya doğada koşmak arasında farklar bulunmaktadır. Bu farkları daha iyi anlamak için karşılaştırmalı bir liste oluşturmak faydalı olacaktır. Koşu bandıyla koşmanın faydaları ve zararları şunlardır:

 • Doğada yapılan koşuyla aynı kasları aynı şekilde ve aynı sürede çalıştırır.
 • Ev ortamında olunduğu için yağmur, çamur ve kardan etkilenmek söz konusu değildir.
 • Eğer evde sorumluluk gerektiren bir durum varsa koşu bandında koşmak ikisini bir arada yapmayı sağlamaktadır.
 • Zaman avantajı sağlanmaktadır.
 • Tek başına olunmasından dolayı psikolojik baskı oluşmaktadır.
 • Sosyalleşme gibi güzel bir imkandan vazgeçilir. Bu imkan zayıflamaya büyük katkı sunmaktadır.
 • Bol oksijenli ortamlarda koşu yapmanın faydalarından mahrum kalınır.

Doğada koşu yapılmasının faydaları ise şunlardır:

 • Bol oksijenli, manzaralı ortamlarda koşulabilir.
 • Sosyalleşme imkanı fazladır.
 • Yağmur, çamur, kar, fırtına gibi doğal koşullardan etkilenilir.
 • Sıcak ve soğuk dengesini tutturmak oldukça zordur.
 • Daha fazla zaman gerektirmektedir.
 • Çocuğa vs. bakılacaksa dışarda koşu yapmak imkansıza yakındır.

Kimler Koşu Bandı Kullanmalıdır ?

Mevzu spor yapmak olduğunda akla gelen ilk şey koşu olmaktadır. Koşarken vücudun neredeyse tüm kasları ama az ama çok çalışmaktadır. Neredeyse diyetlerin tamamında en az yarım saatlik spor faaliyeti önerilmekte hatta zorunlu tutulmaktadır. Sağlıklı yaşamak, kilo vermek ve kondisyon kazanmak için bu spor egzersizlerinin koşu şeklinde yapılması mümkündür. İçerisinde yaşadığımız şehirler, iş ortamı ve diğer bazı olumsuz koşullar koşuyu dışarda yapmamızın önüne geçer. Koşu yapılacak yerlerin olmaması gibi durumlar başlıca sebepler olsa da asıl sebep vakitsizliktir. Halihazırda kilo alınmasına sebep olan temel şeylerden birisi hareketsizlik ve ağır iş stresidir. Oturarak ve sürekli çalışmak kişilerin kilo almasına sebep olmaktadır. Bir şekilde bu durum fark edilip kilo verilmeye karar verildiğinde ise zamansızlık tekrar kendini göstermektedir.

Sokakta koşunun ortalama süresi, koşu bandında koşmanın süresinden yaklaşık olarak yarım saat daha fazladır. Bu salt koşu süresi olarak değerlendirilmemelidir. Hazırlık, evden çıkış, koşu, eve dönüş, duş ve işe gidiş şeklinde. İşte aradaki bu yarım saatlik fark iş yaşamında oldukça değerli olabilmektedir. Kişiler koşu bandı alarak aradaki yarım saatten tasarruf etmekte; ettikleri yarım saatlik tasarruf ile de kahvaltı vs. gibi uzun sürebilecek ancak gerekli olan faaliyetlerini yerine getirmektedir.

Koşu bandı alması gereken kişiler şunlardır:

 • Zaman problemi yaşayanlar,
 • Sokakların güvensiz olduğunu düşünenler,
 • Kontrollü şekilde koşmak isteyenler,
 • Çocuk bakan anneler,
 • Yaşlılar,
 • Koşmak için bol oksijenli ortam bulamayanlar

Genel olarak koşu bandı alıp koşması gerekenler bunlar olmakla beraber bazı spesifik durumlar da bulunmaktadır. Örneğin uzun süreli bir sakatlığın ardından alışma evrelerini daha stressiz bir ortamda geçirmek isteyen sporcular, aşırı kilolu olduğu için sosyal fobi sahibi olanlar, görselliğiyle alakalı sorun yaşayanlar gibi. Ancak bunlarla nadiren karşılaşılmakta; en çok koşu bandı alanlar iş yaşamından dolayı vakitsizlik yaşayanlar olmaktadır.

Spor Yaparken Koşu Bandı Kullanmak Gerekli mi?

Dilediğiniz kiloya ulaşmak için öncelikli yapılan eylemlerin başında bir spor salonuna kaydolmak gelir ve spor salonunda çalışan spor eğitmenleri de sizin için kullanılması en uygun spor aletlerini sıralar. Bunların içinde mutlaka eliptik bisiklet ve koşu bandı yer alır. Pek, herkes için önerilen koşu bandı zayıflamak için olmazsa olmaz bir alet midir? Muhtemelen, hepimizin cevabı evet olacaktır.

Koşu bandı, kardiyo egzersizi yapmak amacıyla her yaş grubundaki bireyler ve her fitness seviyesindeki bireyler için uygun bir spor yapma aracıdır.  Koşu bandı aracılığı ile tüm kaslarınızı çalıştırabilir ve kemik yoğunluğunuzu da arttırabilirsiniz. Bunun yanında, koşu bandı çok yönlü bir spor aletidir. Hafif bir spor yapmak isteyenler veya spor yapmakta uzmanlaşmış ve daha ağır sporlar tercih edenler için de tamamen ideal bir alettir. Bunun yanında, koşu bandını kendinizi kalori yakmak veya formunuzu korumakla ilgili koyduğunuz hedefler doğrultusunda da tamamen kendinize göre ayarlayabilirsiniz. Yüksek seviyede kalori yakım eylemini gerçekleştirmek ve hızlı bir şekilde kilo kaybetmek istiyorsanız eğimini, hızını, zorluğunu kendinize göre ayarlayabilirsiniz. Bunun yanında, hedefiniz her ne ise koşu bandı, kalori yakımı ve zayıflamak için oldukça ideal bir spor aletidir. Koşu bandı ile bir saatte 866 kalori yakabilirsiniz. Tabii ki bu kalori yakım seviyesi sizin kilonuza, boyunuza ve koşu bandını kullanma tercihinize göre değişiklik göstermektedir.

Koşu ile zayıflamanın faydaları için tıkla!

WhatsApp
Hizmetlerimiz Hakkında Bilgi Alın!
Merhabalar, Ben Diyetisyen Tuğba Yaprak, size nasıl yardımcı olabilirim?
Powered by