Diyet Listeleri

2000 Kalorilik Diyet Listesi

Kilo verme sürecinizde metabolizma hızınıza göre diyetisyeniniz kalori değeri hesaplar ve buna diyet programı hazırlar. 2000 Kalorilik diyet listesi için aşağıdaki yazıyı dikkatlice okuyunuz.

İdeal kiloya gelme sürecinizde en önemli unsur size özel düzenlenmiş diyet listelerinizin içerdiği kalori miktarıdır. Vücudumuzun sağlıklı bir şekilde işlevlerini yerine getirebilmesi için besin gruplarından yeterli ve gerekli miktarda gün içerisinde alınması gerekmektedir. Kalori besinlerin parçalanması sonucunda vücutta ortaya çıkan enerjiye kalori denilmektedir. Bu enerji vücudumuzun günlük işlevlerini yerine getirebilmesini sağlarken günlük fiziksel aktivitelerimizi gerçekleştirmek için ise gerekli enerjinin açığa çıkmasını sağlar. Her besin grubundan alınan enerji ise farklılık göstermektedir. Örneğin 1 gram karbonhidrat ve proteinde yaklaşık olarak 4 kalori bulunurken yağda ise 9 kalori bulunmaktadır. Sebze gurubu yiyeceklerin kalori içeriği düşükken günlük vitamin- mineral ihtiyaçlarının karşılanmasında büyük önemi vardır. Vücudumuzun sağlıklı bir şekilde çalışması ve günlük fiziksel aktivitelerin yerine getirebilmesi adına bu besin gruplarından uzmanların diyet programlarınızda belirttiği miktarda alınması gerekmektedir.2000 kalorilik diyet listesi gün içerisinde gerekli olan karbonhidrat, yağ, protein, vitamin ve mineral gereksinimlerinize uygun olarak hazırlanmıştır. Sağlıklı bir şekilde İdeal kiloya gelmenize yardımcı olacak olan 2000 kalorilik diyet listesi gün içerisinde açlık hissetmeden ideal beden yapısına kavuşmanızı sağlayacaktır.

Uyulması Gereken Kurallar

Bazal metabolizma hızı ve günlük fiziksel aktivite düzeyi göz önünde bulundurulduğunda 2000 kalorinin üzerinde kalori ihtiyacına gerek duyan kişiler tarafından uygulanmalıdır. Düzenli spor yapan ve diyet programına bağlı kalan kişiler sağlıklı ve kalıcı bir şekilde kilo vermeye başlayacaklardır. Yüksek kalorili öğünlere ihtiyaç duyan kişiler, kronik rahatsızlığı olan kişiler, hamileler, ergenlik döneminde olan kişiler mutlaka bir beslenme ve diyet uzmanına danışmalı ve kendisine uygun olan bir liste ile bu sürece başlanmalıdır.

Yapılmaması Gereken Yanlışlar

Bir uzman kontrolü dışında uygulanacak olan 2000 kalorilik diyet listesi bazı kişiler için yüksek kalori içeriğine sahip olduğundan farklı sonuçlara neden olabilir. Bu yüzden mutlaka uygulanmadan önce uzman görüşü alınarak uygulamaya başlanmalıdır. Gün içerisinde yeterince sıvı almamak, ara öğünleri atlayarak uzun süre aç kalmak ve diyet programında yer almayan gıdaların tüketilmesi yapılmaması gereken yanlışlar arasındadır. Günlük ihtiyacı 2500 kalorinin üzerinde olan kişiler bu diyet listesini uyguladıklarında yorgunluk, baş dönmesi, kan şekeri düşüklüğü gibi yan etkilere sebep olabilir.Bu yüzden bu kişilerin bu sorunları yaşamaması adına daha yüksek kalorili diyet programları uygulaması önerilmektedir.

2000 Kalorilik Örnek Diyet Programı

Uyanınca

 • 2 bardak ılık su

Sabah

 • 1 adet haşlanmış yumurta+ 1 adet haşlanmış yumurta beyazı
 • 1 dilim light beyaz peynir
 • 5 adet zeytin
 • Bol domates, salatalık,yeşillik
 • 2 dilim tam buğday ekmeği

Ara Öğün

 • 1 fincan sütlü kahve
 • 2 adet hurma veya 4 adet kuru kayısı


Öğle Yemeği
 • 1 kase kremasız çorba
 • 4 köfte kadar ızgara et/tavuk/ balık/hindi(120 gr)
 • Bol salata
 • 1 dilim tam buğday ekmeği

Ara Öğün

 • 1 adet beyaz peynirli yağsız tost
 • 1 su bardağı naneli ayran

Akşam Yemeği

 • 3 köfte kadar ızgara et
 • 4 yk sebze yemeği veya kurubaklagil yemeği
 • Bol salata (1 limonun suyu ve 1 tk zeytinyağlı)
 • 1 kase yoğurt (baharatlı)
 • 1 dilim tam buğday ekmeği

Ara Öğün

 • 1 su bardağı light kefir
 • 1 porsiyon meyve

2000 Kalorilik Diyetin Amacı Nedir?

2000 kalorilik diyet ile asıl amaçlanan şey kişinin kilo verirken günlük olarak alması gereken kaloriyi almasını sağlamaktır. Yani kişi günlük kalori ihtiyacını sağlayarak kilo vermeye başlar. Bu süreçte daha rahat bir şekilde zorlanmadan kilo vermeye başlamak da diğer amaçtır. Eğer kişi önemli bir hastalığa sahipse veya aşırı kilosu varsa ona ağır bir diyet programı uygulayarak kilo vermesine yardımcı olamazsınız. Bunun yerine daha kolay ama kesin sonuca götürecek olan bir program uygulayarak yardımcı olabilirsiniz. Günlük alınacak olan 2000 kalorilik diyet programı ile kalori ihtiyacınızı en şekilde koruyarak bünyenizi hiç yormadan ağır tempoda kilo vermeye başlayabilirsiniz.

Bu diyet programındaki bir diğer amaç kişinin zorlanmadan ve diyeti bırakmadan bağlı kalması, sonuca ulaşması amaç edinilir. 2000 kalorilik diyet programı dışında kişi bünyesinin kaldıramayacağı bir diyeti uygularsa bunu kısa bir süre içinde sonlandırabilir. Böylece kilo verme işlemi de başarısız olur. Ayrıca kişi daha hızlı bir şekilde kilo vermek yerine ağır tempoda kilo vermeye başlayarak daha emin adımlar atabilir. Bu süreci kontrol etmek sizin elinizdedir. Uygulayacağınız bu diyet programı ile daha orta çaplı bir zaman dilimi içinde kilo vererek istenilen vücut ölçüsünü yakalayabilirsiniz. Süreci pratik hale getirmek isteyenler için bu diyet programı oldukça rahat ve kolay bir şekilde uygulanabilir.

Kimler 2000 Kalorilik Diyet Listesi Uygulamalıdır?

2000 kalorilik diyet listesi uygulamak için öncelikle kilo verme aşamasında zorluk çekenler bunu uygulayabilir. Ayrıca aşırı kilo alanlar ve obez hastalığına yakalananlar da bu diyet programını rahatlıkla uygulayabilir. Diğerleri ise daha hızlı ve pratik olacak diyet programı uygulamalıdır. Bu diyet programı 2000 kalori olmasının yanında içinde barındırdığı besin değerleri ile haftalık olarak en fazla yarım kiloya kadar kilo verdirebilir. Bu yüzden haftada en az 1 kilo vermek isteyenler için bu program uygulanamaz. Kilo vermede ciddi sorunlar yaşayanlar için oldukça ideal olan bu diyet programı ile rahat bir şekilde sağlık sorunu yaşamadan kilo vermeye başlayabilirsiniz.

2000 kalorilik diyet listesi zengin içerikleri içinde barındırır. Kuru baklagillerden meyve ve sebzelere kadar birçok şey bu diyet listesi içinde mevcuttur. Burada amaç günlük olarak alınması gereken 2000 kalorinin karşılanmasıdır. Ve sadece diyet programına da bağlı kalınarak rahat bir şekilde kilo vermeye başlayabilirsiniz. Özellikle obez hastaları ağır diyet programı ile sağlık sorunu yaşayabilir ve bünyeleri bu programları kaldıramayabilir. Onlar için daha yavaş bir tempoda ilerleme sağlanabilir. Bunu ise bu diyet programı ile kolayca yapabilirsiniz. Kişi hiç zorlanmadan hatta aç bile kalmadan günlük olarak beslenerek her hafta belli miktarda kilo kaybı yaşamaya başlayabilir. Bunun için bir sağlık uzmanından da yardım alabilirsiniz.

2000 Kalorilik Diyet ile Kaç Kilo Verilir?

2000 kalorilik diyet uygulayarak zayıflamaya başlayabilirsiniz. Bir insan ortalama olarak günlük 2000 kaloriye ihtiyaç duyar. Ancak alınacak olan bu kalori bedeninize, yaşınıza ve cinsiyetinize göre şekillenir. Bu diyet her zaman standart olarak kabul edilir. Yetişkinin tahmini beslenme ihtiyacı ile paralellik gösteren bu diyet listesi ile sağlıklı bir şekilde zayıflayabilirsiniz. Bu diyet programı ile bir hafta içinde yaklaşık yarım kilo verebilirsiniz. Böylece haftalık olarak zayıflayarak istediğiniz kiloya düşene kadar bu diyet programını kullanabilirsiniz. Bu diyet programı obezitenin önlenmesi için önem taşır. Kilo verirken ayrıca yaş ve cinsiyetiniz de göz önünde tutularak 2000 kalorilik diyet uygulanır.

Burada hedeflenen bir kilo verme süreci vardır. Hedeflenen kiloya gelinceye kadar 2000 kalorilik diyet uygulanır. Özellikle aşırı bir kiloya sahipseniz ve kilo vermekte güçlük çekiyorsanız eğer size zorlanmayacağınız bir program önerilir. 2000 kalorilik diyet programı ile günlük olarak dengeli bir şekilde besin alarak haftalık yarım kilo verebilirsiniz. Bu program ile zorlanmadan kolay bir süreç geçirebilirsiniz. Birçok insan tarafından da gayet kolay bir şekilde bu diyet programı uygulanır. Böylece obez hastalığını önlemekle birlikte öte yandan yavaş yavaş kilo kaybı da yaşamış olursunuz. Bu süreçte zorlanmadan kilo vermek istiyorsanız eğer bu diyet programı tam da size göre bir programdır.

2000 Kalorilik Diyet Listesi Zayıflatır Mı?

2000 kalorilik diyet listesi haftalık olarak yarım kilo vermeyi amaçlayan bir listedir. Eğer doğru bir şekilde uygulanırsa bu diyet listesi ile rahatlıkla zayıflayabilirsiniz. Özellikle hiç zorluk çekmeden günlük olarak almanız gereken besinlere alarak zayıflama sürecini yaşayabilirsiniz. Bu diyet programı ile tüketilecek gıdalar arasında bol bol yenilmesi gerekenler işlenmemiş gıdalardır. Ayrıca yeterli derecede karbonhidrat, yağ ve proteini de almış olmalısınız. Bu vücut sağlığını için önem taşır. Her öğün için yüksek oranda protein tüketmelisiniz. Ayrıca sebze ve kepekli yiyeceklere de ağırlık vermelisiniz. Tüm bunları günlük olarak alarak beslenmenizi en iyi şekilde tamamlarken öte yandan kilo da verebilirsiniz.

2000 kalorilik diyet ile arada kaçamak yapacak yiyeceklerden de yararlanabilirsiniz. Bunlar arasında kepekli tahıllar yer alır. Bulgur, yulaf ve pirinç gibi yiyecekler tüketebilirsiniz. Ayrıca meyveye de ağırlık verebilirsiniz. Kavun, muz, kivi ve şeftali gibi meyveler oldukça yararlıdır. Yine nişastalı olmayan sebzeler de tüketebilirsiniz. Bunlar içinde lahana, ıspanak, biber, kabak ve brokoli gibi besinler vardır. Arada bir nişastalı sebzeler de tüketebilirsiniz. Bunlar patates, kış kabağı ve bezelye gibi besinlerdir. Yine süt ürünleri de tüketebilirsiniz. Az yağlı yoğurt, kefir ve peynir tüketebilirsiniz. Yine yağsız et de tüketebilirsiniz. Hindi eti ya da tavuk ve kuzu eti tüketebilirsiniz. Böylece sağlıklı bir şekilde beslenmiş de olursunuz.

Neyi Sormak istiyorsunuz bu kısıma detaylı belirtin lütfen. ( Yayınlanma Süresi 24 saati bulabilir ) *

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi*

Diyetisyen

Tuğba Yaprak

Genel yaşam standardınızı bozmadan, sıkılmadan diyet yapmak istemez misiniz ?

Sizi Arayalım


  Hemen Şimdi Destek Alın

  Ücretsiz Bilgi Alın

  Tıklayın