Sağlık Rehberi

Kavunun Faydaları

Kavunun faydaları arasında kilo vermeye yardımcı olması da vardır. Kavun Nasıl Tüketilmelidir? Merak ettiklerinizi Öğrenin!

Kavunun Faydaları Nelerdir?

Kavun, yaz aylarında sofralarımızın vazgeçilmez yiyeceklerindendir. Kavundaki yüksek su içeriği, vücudumuzun sıvı kaybetmesini önlemeye yardımcı olur. Ayrıca kavunun faydaları içeriğinde bulunan çeşitli mineraller ve antioksidanlar sayesinde birçok hastalığın önüne geçmede önemlidir.

Örneğin antioksidanlar, kanser gibi hastalıklara yol açabilecek hücre hasarını önlemeye yardımcı olurlar. Metabolizmamızın çalışması sırasında vücudumuz, hücrelere zarar verebilen serbest radikaller olarak adlandırılan kararsız moleküller üretir. Bu kararsız moleküllerin meydana getirdiği hasara oksidatif stres denir. Antioksidanlar serbest radikallerin vücuttan atılmasına yardımcı olur ve oksidatif stresi önler.

Kavunda bulunan antioksidanlardan bazıları:

 • Selenyum
 • Beta karoten
 • C vitamini
 • Lutein
 • Zeaksantin
 • Kolin

Kavunda gün boyu hücrelerimizi besleyecek doğal şekerler vardır. Ayrıca yağ oranı çok düşüktür ve önemli vitaminler ve mineraller içeren kavunun faydaları şöyledir:

Kavunun faydaları arasında kilo vermeye yardımcı olması da vardır. Kilo verme sadece estetik bir motivasyon değildir. Obezite gibi kilo ile ilgili bazı rahatsızlıklar ciddi sağlık sorunlarına neden olur. Bu nedenle, yüksek su içeriği ve kalorisiz olan kavun gibi yiyecekleri yemek, kilo verme diyetinin önemli bir parçasıdır.

Kavun Ne Sıklıkla Tüketilmelidir?

Kavunlar harika ve besleyici meyveler olsalar bile yerken aşırıya kaçmamak için porsiyon kontrolü yapmamız gerekir. Aşırı miktarda kavun yemek, vücudumuzun ihtiyaç duyduğu sağlıklı yağlar ve proteinler gibi temel besinlerden alabileceğimiz faydalı bileşiklerin alımını azaltabilir. Vücudumuzun sağlıklı ve formda kalabilmesi için tüm besin maddelerine belirli oranlarda ihtiyacı olduğunu unutmamamız gerekir.

Aşırı kavun tüketimi:

Kandaki Şeker Seviyelerini Artırabilir
Diyabet hastalarında yüksek kan şekeri seviyelerine yol açabilecek fazla şeker yüklenmesine neden olabilir.

Kilo Aldırabilir
Geceleri insan vücudunun sindirim süreci normalden daha yavaş çalışır. Bu nedenle yatmadan önce şekerli yiyeceklerden uzak durmak gerekir. Kavun, kilo almayı tetikleyebilecek büyük miktarda doğal şekere sahiptir. Gece yatmadan önce yenen fazla miktarda kavun, fazla kilo almamıza yol açabilir.

Sindirim Sitemi Rahatsızlıklarına Yol Açabilir
Kavun içerdiği yüksek su içeriği ve sindirim sağlığına oldukça faydalı lifler açısından mükemmel bir meyvedir. Mikroplar veya bakteriler gelişmek için en fazla su ve şekere ihtiyaç duyarlar. Kavunun fazla tüketimi bağırsak florasını olumsuz yönde etkiler. Fazla tüketim ishal gibi olumsuz durumlara yol açabilir.

Kavunun Besin Değerleri Nelerdir?

100 gram kavunda: 14, 8 gram karbonhidrat, 0,5 gram yağ, 1,55 gram protein, 5.706 miligram A vitamini, 546, 9 miligram potasyum ve 74,7 miligram C vitamini vardır. Ayrıca kavunda, sağlığımız için faydalı beta-karoten, folat ve lifler bulunur.

Beta-karoten
Kavun, diğer meyvelerden daha fazla Beta-karoten’e sahiptir. Beta-karoten bir tür karotenoiddir. Karotenoidler, meyve ve sebzelere parlak renkleri veren pigmentlerdir. Yenildiğinde, beta-karoten ya A vitaminine dönüştürülür ya da vücudunuzdaki hücrelere saldıran serbest radikallerle savaşmaya yardımcı olmak için güçlü bir antioksidan görevi görür. A vitamini, göz sağlığı, kırmızı kan hücreleri ve sağlıklı bir bağışıklık sistemi için çok önemli bir vitamindir.

C Vitamini
C vitamini, kan damarları, eklemlerdeki kıkırdak yapısı ve kemiklerde kolejen miktarını düzenlemek için vücudumuzun ihtiyaç duyduğu bir vitamindir. C vitamini bakımından zengin gıdalar tüketmek, soğuk algınlığı semptomlarını azaltmaya ve soğuk algınlığına karşı bağışıklık sistemimizi güçlendirmeye yarar.

Folat
Folat, B-9 vitamini olarak da bilinir. Folat, kavun gibi besleyici gıdalarda bolca bulunur. Folat, doğum kusurlarını önleyebilir. Ayrıca bazı kanser riskini azaltabilir ve yaşlanmadan kaynaklı hafıza problemlerine iyi gelmektedir.

Kavun Hangi Hastalıklara İyi Gelmektedir?

Yaşlanma Karşıtıdır
Cildi ve dokuları yenilemeye yardımcı olan kolajen üretimi yapan kavunun faydaları çok fazladır. Kolajen, sağlığımız için sayısız faydası olan bir protein kaynağıdır. Kavun, mükemmel lezzetine ek olarak, kolajen içeriği sayesinde erken yaşlanmayı da önler.

Kanseri Önlemeye Yarcımcı Olur
Kavunun faydaları arasında içerdiği karotenoidler sayesinde oluşabilecek bazı kanser hastalıklarını önlemek de vardır. Karotenoid, meyve ve sebzelerin içinde oluşan doğal bir pigmenttir. Bu lezzetli meyvenin içindeki yüksek karotenoid içeriği bizi akciğerler ve meme kanseri gibi kanserlerden koruyabilir.

Kalp Krizi Riskini Azaltır
Bir kavunun içindeki adenosin içeriği sadece kanser riskini azaltmakla kalmaz, aynı zamanda kan tortusunun oluşturacağı kalp krizi ve felce yol açmasını da önler. Adenosin, kan hücrelerinin sağlıklı gelişmesine yardımcı olur. Böylece inme veya kalp krizi riskini en aza indirir.

Göz Sağlığını Korumaya Yardımcı Olur
Kavun, görüş kalitemizi ve gözlerimizin sağlıklı kalmasını sağlamak için yararlı olan beta-karotenle doludur. Beta-karoten vücudumuz tarafından A vitaminine dönüştürülerek özellikle düşük ışık koşullarında gözlerimizin sağlığını korumaya yardımcı olur.

Mide Ağrılarına İyi Gelir
Mide ağrısı genellikle tükettiğimiz gıdalardan kaynaklanır. Yüksek miktarda su içeren kavunun faydaları arasında, karın ağrısı ve mide problemlerimizi hafifletmek vardır.

Zararlı Serbest Radikallerin Vücuttan Atılmasını Sağlar
Kavunlar, beta-karoten, lutein, zeaksantin ve kriptoksantin gibi önemli flavonoid antioksidanlara sahiptir. Bu antioksidanlar hücreleri ve diğer vücut yapılarını serbest radikalden korurlar. Flavonidler, hayati organlarımızı meme, prostat, bağırsak, akciğerler ve pankreas gibi çeşitli kanserlerden korumanıza yardımcı olacaktır. Yani, günlük olarak kavun tüketmek bizi bu tehlikeli kanser türlerinden uzak tutabilir.

Neyi Sormak istiyorsunuz bu kısıma detaylı belirtin lütfen. ( Yayınlanma Süresi 24 saati bulabilir ) *

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi*

Diyetisyen

Tuğba Yaprak

Genel yaşam standardınızı bozmadan, sıkılmadan diyet yapmak istemez misiniz ?

Sizi Arayalım


  Hemen Şimdi Destek Alın

  Ücretsiz Bilgi Alın

  Tıklayın