Kavunun Faydaları

Kavun, yaz aylarında sofralarımızın vazgeçilmez yiyeceklerindendir. Kavundaki yüksek su içeriği, vücudumuzun sıvı kaybetmesini önlemeye yardımcı olur. Ayrıca kavunun faydaları içeriğinde bulunan çeşitli mineraller ve antioksidanlar sayesinde birçok hastalığın önüne geçmede önemlidir.

Örneğin antioksidanlar, kanser gibi hastalıklara yol açabilecek hücre hasarını önlemeye yardımcı olurlar.

Metabolizmamızın çalışması sırasında vücudumuz, hücrelere zarar verebilen serbest radikaller olarak adlandırılan kararsız moleküller üretir. Bu kararsız moleküllerin meydana getirdiği hasara oksidatif stres denir. Antioksidanlar serbest radikallerin vücuttan atılmasına yardımcı olur ve oksidatif stresi önler.

Kavunda bulunan antioksidanlardan bazıları:

 • Selenyum
 • Beta karoten
 • C vitamini
 • Lutein
 • Zeaksantin
 • Kolin

Kavunda gün boyu hücrelerimizi besleyecek doğal şekerler vardır. Ayrıca yağ oranı çok düşüktür ve önemli vitaminler ve mineraller içeren kavunun faydaları şöyledir:

C vitamini: Bağışıklık sistemimizi geliştirir, cildimizin sağlıklı olmasını sağlar, dokuları güçlendirir ve sağlıklı beyin fonksiyonlarını destekler.

Potasyum: Sağlıklı kalp fonksiyonu için önemli bir mineraldir. Potasyum eksikliği düzensiz kalp atışına neden olabilir.

Bakır: Sağlıklı bir cildin desteklenmesine yardımcı olan cilt hücresi yenilenmesine yardımcı olur.

B Vitamini: Hastalığa neden olabilecek toksinlerin vücuttan atılmasına yardımcı olur.

Kavunun faydaları arasında kilo vermeye yardımcı olması da vardır. Kilo verme sadece estetik bir motivasyon değildir. Obezite gibi kilo ile ilgili bazı rahatsızlıklar ciddi sağlık sorunlarına neden olur. Bu nedenle, yüksek su içeriği ve kalorisiz olan kavun gibi yiyecekleri yemek, kilo verme diyetinin önemli bir parçasıdır.

Kavun ne sıklıkla tüketilmelidir?

Kavun, aynı karpuz gibi, yüksek miktarda su içerir. Kavunun özellikle sıcak yaz günlerinde tüketilmesi sağlığımız açısından faydalı olacaktır. Kavun, dehidrasyon olarak bilinen vücut sıvısı eksikliğinizi gidermek için yiyebileceğimiz en iyi meyvedir. Her yiyecekte olduğu gibi beslenmemize takviye olarak eklenerek dengeli bir şekilde tüketmemizde fayda vardır. Aşırı kavun tüketimi:

 • Kandaki Şeker Seviyelerini Artırabilir

Diyabet hastalarında yüksek kan şekeri seviyelerine yol açabilecek fazla şeker yüklenmesine neden olabilir.

 • Kilo Aldırabilir

Geceleri insan vücudunun sindirim süreci normalden daha yavaş çalışır. Bu nedenle yatmadan önce şekerli yiyeceklerden uzak durmak gerekir. Kavun, kilo almayı tetikleyebilecek büyük miktarda doğal şekere sahiptir. Gece yatmadan önce yenen fazla miktarda kavun, fazla kilo almamıza yol açabilir.

 • Sindirim Sitemi Rahatsızlıklarına Yol Açabilir

Kavun içerdiği yüksek su içeriği ve sindirim sağlığına oldukça faydalı lifler açısından mükemmel bir meyvedir. Mikroplar veya bakteriler gelişmek için en fazla su ve şekere ihtiyaç duyarlar. Kavunun fazla tüketimi bağırsak florasını olumsuz yönde etkiler. Fazla tüketim ishal gibi olumsuz durumlara yol açabilir.

Kavunlar harika ve besleyici meyveler olsalar bile yerken aşırıya kaçmamak için porsiyon kontrolü yapmamız gerekir. Aşırı miktarda kavun yemek, vücudumuzun ihtiyaç duyduğu sağlıklı yağlar ve proteinler gibi temel besinlerden alabileceğimiz faydalı bileşiklerin alımını azaltabilir. Vücudumuzun sağlıklı ve formda kalabilmesi için tüm besin maddelerine belirli oranlarda ihtiyacı olduğunu unutmamamız gerekir.

Kavunun besin değerleri nedir?

100 gram kavunda: 14, 8 gram karbonhidrat, 0,5 gram yağ, 1,55 gram protein, 5.706 miligram A vitamini, 546, 9 miligram potasyum ve 74,7 miligram C vitamini vardır. Ayrıca kavunda, sağlığımız için faydalı beta-karoten, folat ve lifler bulunur.

 • Beta-karoten

Kavun, diğer meyvelerden daha fazla Beta-karoten’e sahiptir.

Beta-Karoten içeren diğer meyveler: Kayısı, Greyfurt, Portakal, Şeftali, Mandalina, Nektarin ve Mangodur.

Beta-karoten bir tür karotenoiddir. Karotenoidler, meyve ve sebzelere parlak renkleri veren pigmentlerdir. Yenildiğinde, beta-karoten ya A vitaminine dönüştürülür ya da vücudunuzdaki hücrelere saldıran serbest radikallerle savaşmaya yardımcı olmak için güçlü bir antioksidan görevi görür. A vitamini, göz sağlığı, kırmızı kan hücreleri ve sağlıklı bir bağışıklık sistemi için çok önemli bir vitamindir.

 • C Vitamini

C vitamini, kan damarları, eklemlerdeki kıkırdak yapısı ve kemiklerde kolejen miktarını düzenlemek için vücudumuzun ihtiyaç duyduğu bir vitamindir. C vitamini bakımından zengin gıdalar tüketmek, soğuk algınlığı semptomlarını azaltmaya ve soğuk algınlığına karşı bağışıklık sistemimizi güçlendirmeye yarar.

 • Folat

Folat, B-9 vitamini olarak da bilinir. Folat, kavun gibi besleyici gıdalarda bolca bulunur. Folat, doğum kusurlarını önleyebilir. Ayrıca bazı kanser riskini azaltabilir ve yaşlanmadan kaynaklı hafıza problemlerine iyi gelmektedir

Yapılan çalışmalarda, folat erken evre kanserlere sahip olan kişilerin sağlığında olumlu rol oynamıştır. Bununla birlikte, aşırı takviye gibi yüksek dozlarda B-9 vitamininin, sonraki aşama kanserleri oluşumunu tetikleyebilici olduğu ortaya çıkmıştır.

Hamile kadınlar ve çocuk doğurma sahibi olmaya karar veren kadınların günlük 400-600 mikrogram folat tüketmesi gerekmektedir.

13 yaşın üzerindeki erkekler 400 mikrogram folat tüketmelidir. 200gr kavun 74 mikrogram folat’a sahiptır bu da günlük değerin yaklaşık yüzde 19’una tekabül eder.

Kavun hangi hastalıklara iyi gelir?

Çoğu meyve gibi, kavunda birçok vitamin ve mineralden oluşur. Kavunlar karbonhidrat bakımından yüksek oranlara sahip olsa da kavundaki karbonhidratlardan korkmamak gerekir. Kavundaki karbonhidratların bir kısmı liflerden, bazıları ise meyvedeki doğal şekerden gelir. Bu yüzden kavun özellikle yaz aylarında rahatça tüketilebilir.

 • Yaşlanma Karşıtıdır

Cildi ve dokuları yenilemeye yardımcı olan kolajen üretimi yapan kavunun faydaları çok fazladır. Kolajen, sağlığımız için sayısız faydası olan bir protein kaynağıdır. Kavun, mükemmel lezzetine ek olarak, kolajen içeriği sayesinde erken yaşlanmayı da önler.

 • Kanseri Önlemeye Yarcımcı Olur

Kavunun faydaları arasında içerdiği karotenoidler sayesinde oluşabilecek bazı kanser hastalıklarını önlemek de vardır. Karotenoid, meyve ve sebzelerin içinde oluşan doğal bir pigmenttir. Bu lezzetli meyvenin içindeki yüksek karotenoid içeriği bizi akciğerler ve meme kanseri gibi kanserlerden koruyabilir.

 • Kalp Krizi Riskini Azaltır

Bir kavunun içindeki adenosin içeriği sadece kanser riskini azaltmakla kalmaz, aynı zamanda kan tortusunun oluşturacağı kalp krizi ve felce yol açmasını da önler. Adenosin, kan hücrelerinin sağlıklı gelişmesine yardımcı olur. Böylece inme veya kalp krizi riskini en aza indirir.

 • Göz Sağlığını Korumaya Yardımcı Olur

Kavun, görüş kalitemizi ve gözlerimizin sağlıklı kalmasını sağlamak için yararlı olan beta-karotenle doludur. Beta-karoten vücudumuz tarafından A vitaminine dönüştürülerek özellikle düşük ışık koşullarında gözlerimizin sağlığını korumaya yardımcı olur.

 • Mide Ağrılarına İyi Gelir

Mide ağrısı genellikle tükettiğimiz gıdalardan kaynaklanır. Yüksek miktarda su içeren kavunun faydaları arasında, karın ağrısı ve mide problemlerimizi hafifletmek vardır.

 • Zararlı Serbest Radikallerin Vücuttan Atılmasını Sağlar

Kavunlar, beta-karoten, lutein, zeaksantin ve kriptoksantin gibi önemli flavonoid antioksidanlara sahiptir. Bu antioksidanlar hücreleri ve diğer vücut yapılarını serbest radikalden korurlar. Flavonidler, hayati organlarımızı meme, prostat, bağırsak, akciğerler ve pankreas gibi çeşitli kanserlerden korumanıza yardımcı olacaktır. Yani, günlük olarak kavun tüketmek bizi bu tehlikeli kanser türlerinden uzak tutabilir.

Diğer zayıflama yöntemlerini incelemek için tıklayınız.

WhatsApp
Hizmetlerimiz Hakkında Bilgi Alın!
Merhabalar, Ben Diyetisyen Tuğba Yaprak, size nasıl yardımcı olabilirim?
Powered by