Bitter Çikolata

Bitter çikolata diyetlerde. tüketilebilir mi? Faydaları nelerdir? Evde Kendimiz yapabilir miyiz?

Bitter Çikolatanın Özellikleri Nelerdir?

 • 1-Bitter çikolata içerisinde kakao yağları, tozları ve az bir miktar şeker bulunmaktadır. Diğer sütlü ve ya meyveli çikolatalardan farkı içerisinde bulunan şeker miktarının az olmasıdır.
 • 2-Diğer çikolatalara nazaran daha acı ve koyu renklidir.
 • 3- Bitter çikolatanın sütlü ve diğer çikolatalardan farklı olarak kilo ve diş çürümesi yapmadığı da gözlemlenmiştir.

Bitter Çikolatanın Yararları Nelerdir?

 • 1-Bitter çikolata yeteri miktarda tüketildiğinde insan vücuduna hem fiziksel hem de psikolojik olarak olumlu yanları bulunmaktadır.
 • 2-Bu çikolata türü halk arasında mutluluk hormonu olarak bilinen oksitosin hormonun salgılanmasını sağlamaktadır. Bunun yanında stres, endişe, kaygı düzeyini de azaltması bitter çikolatanın faydaları arasında gösterilmektedir.
 • 3- Kan şekerimizi düzenler.
 • 4- Doğru kullanımı ile cildinizi olduğundan daha pürüzsüz hale getirir.
 • 5- Sinir sistemi ve yorgunluk halini de ortadan kaldırmaya yarayan bir yiyecektir.
 • 6- Hafıza güçlendirici olarak görev yapar.
 • 7- Beyin fonksiyonlarının daha hızlı çalışmasını sağlayan bir etkiye de sahiptir.
 • 8- Yeteri kadar kullanıldığında diş çürümesine neden olmaz.

Her türlü besine olduğu gibi bitter çikolata tüketimine de dikkat edilmelidir. Kişilerin bitter çikolatanın faydaları ve vücuttaki psikolojik etkisine dayanarak fazla tüketmesi yanlış olacaktır. Bu sebeple bir diyetisyen ile görüşmekte fayda vardır.

Bitter Çikolatanın Vücuda Sağladıkları Nelerdir?

Bitter çikolata, bir başka ifade ile siyah çikolata, çikolatanın bir çeşididir. Dünyada oldukça popüler olan bitter çikolata ülkemizde de çok fazla tercih edilen bir çikolata çeşidi olmuştur. Bu kadar çok tercih edilmesinin nedeni içerdiği kakao yağının, kakao oranının ve kullanılan şeker miktarının düzeyidir.

 • 1- Bitter Çikolatayı Diğer Çikolata Türlerinden Ayıran Önemli Özellikler

  Bitter çikolatanın kakao oranı oldukça yüksektir. Bununla birlikte içeriğindeki kakao yağı miktarı diğer çikolata türlerinden çok daha azdır. Diğer çikolatalarından ayıran bir başka önemli özellik ise hiç şeker içermemesidir. Diğer çikolatalara göre faydaları çok fazladır. Bu da bitter çikolataya olan talebin büyük ölçüde artmasının temel nedenidir.

 • 2- Bitter Çikolatanın Sağladığı Yararlar

  Çikolata çeşitleri arasında bitter çikolatanın faydaları oldukça fazladır. Öncelikle kan şekerinin düzenlenmesine katkıda bulunur. Kalp sağlığı açısından bakıldığında kakao yağının çok az olması sebebi ile kolesterolün düşürülmesine yardımcı olur. Yeterli miktarda tüketilen bitter çikolata doygunluk hissi yaratarak hem tatlı ihtiyacının karşılanmasına yardımcı olur hem de kilo verme sürecini destekler. Spor sonrası tüketildiğinde vücudun enerji ihtiyacının karşılanmasını sağlar.

 • 3- Bitter Çikolatanın Ruhsal Açıdan Sağladığı Faydalar

  Bitter çikolatanın öncelikle stres ve endişeyi azaltma gibi bir özelliği vardır. Stresin yatıştırılması ile birlikte bitter çikolata sayesinde salgılanan hormonlar, beynin daha sakin ve mutlu hissetmesine yardımcı olur. Bu nedenle günde yeteri miktarda bitter çikolatanın tüketimi önerilir.

Birçok kişinin bildiği üzere özellikle diyet yapan kişiler başta olmak üzere genel olarak herkese tatlı ihtiyacını karşılamak için Bitter Çikolata önerilir. Bunun nedeni bitterin besin değerleri olmaktadır. Bitter çikolatanın; diğer çikolata çeşitlerine göre besin değeri daha yüksek ve kalori oranı daha düşüktür. Bitterin besin değerleri ise içindeki kakao oranına göre değişmektedir. Kakao oranı yüksek olan bitter daha fazla tavsiye edilir.

Kakao Oranı %70 – 80 Arası Olan Bir Bitter Çikolata Besin Değerleri

 • Kalori oranı % 29.90 yani 598 kcal.
 • Su oranı % 0.07 yani 1.37. 1.37 Gram.
 • Protein oranı % 15.58 yani 7.79 Gram
 • Kolesterol oranı % 1.00 yani 3.00 Miligram.
 • Sodyum oranı % 0.83 yani 20.00 Miligram.
 • Potasyum oranı % 20.43 yani 715 Miligram’ dır.

Uzmanlar Tarafından Tavsiye Edilen Bitter Çikolata Çeşitleri

Diyetisyenlerin hem fikir olduğu konu özellikle % 50′ nin altında kakao Oranı olan çikolataların bitter çikolata kategorisine girmediği kanısına varmışlardır. Bu çikolatalar da kakao oranı düşük olduğu için diyete uygun görülmemektedir ve besin değerleri de normal çikolata gibidir.

Bitter Çikolata Neye İyi Gelir?

Toplumun geneli tatlı atıştırmalıklara karşı koyamaz. Bunların başında gelen çikolata, oldukça yaygın biçimde tüketilir. Lakin çikolatanın içerdiği yağ ve şeker oranı bağlamında, sağlığa zararlı olabilir.

Bitter Çikolatanın En İyi Bilinen 4 Faydası

 • Yapılan bilimsel araştırmalar neticesinde bitter çikolata önerilir. Çünkü sütlü çikolatalarda şeker ve yağ mevcutken, bitter çikolata şeker içermez. Bitter çikolatanın tavsiye edildiği miktar ve kullanma biçimi de önemlidir. Örneğin kilo verme aşamasındaki bir bireyin daha ölçülü ve kontrollü olması önerilmektedir. Bazı ayrıntılar baz alınarak tüketildiği taktirde problem yaşanmamaktadır.
 • Kakao salsolinol madde içermektedir. Bu madde dopamin yani mutluluk hormonunun daha fazla salgılanmasını sağlar. Dolayısıyla antidepresan özelliği taşımaktadır.
 • Bitter çikolatada kakao oranı fazla bulunmaktadır. Bundan ötürü de kişideki dopamin salınımını arttırmaktadır.
 • Çikolatanın faydalarından biri de vücuda verdiği enerjidir. Söz konusu enerjinin miktarı epeyce yüksektir. Kendini halsiz ve bitkin hisseden kişiler çikolata yiyerek hem enerji depolamakta hem de iyi hissetmektedirler Ancak hangi çikolata türünün tüketildiği devreye girmektedir. Karşımıza yine bitter çikolata çıkar.

Yukarıda sayılanların haricinde kişiye pozitif bir ruh hali sunmaktadır. Kan basıncını düzenlemeye yardımcı olur. Araştırmalara göre düzenli bitter çikolata tüketimi bazı fiziksel hastalıkların önlenmesinde önemli yere sahiptir. Ruhsal problemlere iyi geldiği belirtilmişti.

Bitter Çikolata Nasıl Tüketilmelidir?

Bitter çikolatanın insan sağlığı üzerinde faydaları büyüktür. Örneğin bitter çikolata tüketmek kalp damar sağlığına oldukça iyi gelmektedir. Kan basıncını düşürür ve tansiyon hastalıklarına iyi geldiği gözlemlenmektedir. Bu nedenle bitter çikolata tüketmek faydalıdır. Ancak bilindiği üzere hiç bir besini fazla tüketmek sağlıklı değildir. Bitter çikolata gün içerisinde 3 kareye yakın yani 25 – 30 gr tüketilmesi uygundur. Bu tüketim miktarı insan sağlığı için faydalıdır.

Bitter Çikolata Nasıl Yapılır?

Birçok kişi için çikolata denildiği zaman akan sular durmaktadır. Bazı kişiler için de adeta vazgeçilmez bir yere sahip olan kakao, kakao ağacının meyvesinden elde edilen yağlı tohumun kurutulmuş ve fermente edilmiş bir ürünü olmaktadır. Çikolata kakao yağı ve kakao özü ve şekerin bir araya gelmesi ile elde edilmiş bir ürün olmaktadır. Kakao özünün oranı ve koyuluğu çikolatanın bitterliğini belirleyen bir unsur olmaktadır. Sağlığa birçok faydası mevcut olan bitter çikolata ayrıca diyet programlarında mutlaka yer verilen bir yiyecek olmaktadır.

Siyah veya sade çikolata olarak adlandırılan bitterin diğer çikolatalardan farkı, içerisinde hiç şeker bulunmamasıdır. İçerisindeki kakao tozu oranı ise %70-80 arasında değişmektedir. Damak zevkine göre bitter çikolata seçilebilir ancak katkı maddesiz bir çikolata isteniyorsa çikolatayı evde yapmak çok kolay!

Sade Türk kahvesinin tadına tat katan ve tatlı krizlerini ortadan kaldıran bitter çikolatayı mutfakta hazırlamak çok kolay! İşte bitter çikolata malzemeleri listesi.

Bitter Çikolata için Malzemeler

Her mutfakta rahatlıkla bulunabilecek malzemeler sayesinde tarifi rahatlıkla uygulanabilir.

 • 3-4 yemek kaşığı kakao
 • 1 avuç antep fıstığı (zevkinize göre badem, fındık vb. kuruyemiş kullanabilirsiniz)
 • 1 çay bardağı yağsız süt
 • 1 yemek kaşığı fıstık ezmesi veya tahin
 • 1 yemek kaşığı pekmez
 • Yarım yemek kaşığı bal veya Hindistan cevizi yağı

Bitter Çikolata Yapımı

Kakao tozu ve iri parçalar halinde kıyılan antep fıstıkları derin bir kap içerisine alınır. Başka bir kapta ise süt, tahin, pekmez ve bal karıştırılır. Sıvı malzemeler iyice karışana kadar çırpılır. Çırpma işlemi bittikten sonra kuru malzemelerin bulunduğu kaba yavaşça dökülür. Dökerken bir yandan da karıştırmaya devam edilmelidir. Kuru ve sıvı malzemeler iyice karıştırılıp macun kıvamına getirildikten sonra kalıplara paylaştırılır. Kalıplara dökülen karışım en az 3-4 saat buzlukta bekletilir.

Neyi Sormak istiyorsunuz bu kısıma detaylı belirtin lütfen. ( Yayınlanma Süresi 24 saati bulabilir ) *

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi*

Ücretsiz Bilgi Alın

Tıklayın