Diyet Çikolata

Diyet Çikolata Diyetlerde Tüketilmeli Midir? Kilo vermek isteyen kişiler tüketebilir mi? Merak ettiğiniz tüm soruların yanıtlarını öğrenin!

Diyet Çikolata Nasıl Yapılır?

Diyette olanlar için çikolatalardan uzak durmak zor oluyor. Çünkü hemen her yerde herkesin karşısına çıkan çikolatalar, kalorisi yüksek besinler olduğu için diyet listelerinde tüketilmemesi gerenlerin en başına yazılıyorlar. Bu da iradesi zayıf olan kişileri oldukça zorluyor. Nerde bir çikolata görse alıp yememek için kendini zor tutuyor. İşte probleme çare olacak çeşitli çikolata tarifleri öneriliyor. Peki gerçekten diyet uygularken çikolata yenebilir mi? Diyet çikolata nasıl yapılır? Şimdi buna bakalım.

Diyet Çikolata Tarifi

Malzemeler

 • 1 tatlı kaşığı tereyağı
 • Yarım su bardağı fındık
 • Avuç içi kadar ceviz
 • İki yemek kaşığı kakao
 • 10 adet hurma

Yapılışı

Çikolata yapımına başlamadan önce hurmalar, yumuşaması için sıcak suda bekletilir. Ardından tercihinize göre kabuklarını soyarak (kabukları soymadan da yapabilirsiniz) çekirdekleri çıkartılır. Kakao, hurma ve tuzsuz tereyağı bir kapta karıştırıcı yardımıyla karıştırılır. Karıştırdıktan sonra damak tadınıza göre fındık, fıstık, ceviz eklemesi yapılabilir. Bütün bu malzemeler iyice karıştırıldıktan buzdolabında bir müddet bekletilir. Kıvamı sertleşince dolaptan çıkarılan kalori değeri düşük çikolata afiyetle tüketilir. Tüketirken ölçülü olmakta fayda var. Günlük ihtiyaç kadar tüketilmeli ölçülü olunmalıdır.

Püf Noktaları

Kullandığınız malzemelerin doğal ve taze olmasına dikkat edin. Evde diyet çikolata hazırlanırken kakaonun gerçek kakao olduğundan emin olun. Gerçek kakaonun tadı daha acıdır. Dilerseniz bu karışıma süt de ilave ederek çikolatayı sütlü de yapabilirsiniz.

Diyet Çikolata Yaparken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Diyet süresince insanı zorlayan besinlerin başında çikolata gelmektedir. Çünkü çikolatayı yediden yetmişe herkes severek tüketiyor. Ancak kalori değeri oldukça yüksek bir besin olan çikolatayı kilo problemi olanların, diyet yapanların tüketilmesi önerilmiyor. İşte tam burada devreye diyet olarak hazırlanan çikolata tarifleri giriyor. Bu sayede hem sağlıklı bir şekilde çikolata tüketilmiş oluyor hem de diyet bozulmamış oluyor.

Evde doğal yollarla çikolata hazırlanırken kakao oranının biraz daha fazla olmasına dikkat edilmelidir. Çünkü saf kakaonun içerdiği maddeler diyet yapanlar açısından çok fazla risk taşımamaktadır. O yüzden diyet yapanlar veya diyet çikolata hazırlamak isteyenler genelde kakaosu bol olan bitter çikolatayı tercih ederler.

Dikkat edilmesi gereken ikinci nokta ise evde çikolata yapılırken çikolatayı buhar ile eritmektir. Ancak buharın çikolataya teması önlenmelidir. Bir kabın içinde kaynayan bir suyun üzerine konarak bu sağlanabilir. Çikolata eridikten sonra taze ve kaliteli olmak şartıyla damak tadınıza göre ceviz, fındık, fıstık veya süt ilave edilebilir. Bu şekilde diyet çikolata damak tadınıza daha uygun bir hal alacaktır.

Bu şekilde hazırlanan çikolata bir süre buzdolabında dinlenmeye bırakılmalı ki kendine has sertliğine kavuşabilsin. İçindeki malzemeler bu sayede daha iyi özümsenerek çikolatadan arzu ettiğiniz tadı almanıza yardımcı olacaktır. Bu saydığımız noktalara dikkat ederek gayet lezzetli ve sağlıklı çikolatalar hazırlayabilirsiniz.

Diyette Çikolata Tüketilir Mi?

Diyete başlandığı zaman vücudumuz normal zamanlardan daha fazla tatlı tüketmeye meyilli olur. Biz ne kadar geri durmaya çalışsak da hemen her yerde karşımıza çıkan bu besinler diyette olan insanları oldukça zorlamaktadır. Diyetteyken tatlı yenir mi? Diyette çikolata tüketilebilir mi? Yersem diyet bozulur mu? Bir zararı olur mu? Gibi sorular her zaman zihinleri kurcalar. Biz de bu yazımızda diyette çikolata tüketilebilir mi sorusuna cevap vermeye çalışacağız.

Diyette Çikolata Tüketmek

Çikolata içerdiği maddeler sayesinde insanda mutluluk hormonu salgılar. Birçok çeşidi olan çikolatayı diyetteyken tüketmek isterseniz bitter olanını tercih etmelisiniz. Hem diyet çikolata yapımında da kullanılan bitter çikolata daha az şeker daha çok kakao içermektedir. Bu yüzden diğer çikolata çeşitlerine göre daha sağlıklı bir seçim olacaktır.

Bununla birlikte evde, diyetlerde tüketilebilir çikolata tarifleriyle hazırladığınız çikolataları da diyetisyeninize danışarak tüketebilirsiniz. Bunun ölçüsünün ne kadar olması gerektiği, ne zaman tüketilmesi gerektiğini diyetisyen sizlere söyleyecektir.

Çikolata tüketilirken daha ziyade günün ilk saatleri, metabolizmanın hızlı çalıştığı vakitler tercih edilmelidir. Çünkü bu sayede vücut çikolata sebebiyle alınan kalorileri daha hızlı yakacaktır. Gündüz saatlerinde tüketilen diyet çikolata tam enerjinizin düştüğü sırada size artı bir enerji katacak ve bu sayede diyet programınıza sadık kalmanızı sağlayacaktır. Özellikle akşam saatlerinde ve yatmadan önce çikolata tüketmemeye dikkat edilmelidir. Çünkü içerdiği yüksek kafein sebebiyle uyku düzeninizle beraber bağırsaklarda da bozulmalara yol açabilir.

Diyet Çikolatanın Faydaları Nelerdir?

Özellikle diyet yapanlar tarafından en çok özlenen besinlerin başında çikolata geliyor. Diyet yaparken genellikle uzak durulması tavsiye edilse de gün içinde vücudun yaktığı kalori dengesinin sağlanması için belirli vakitlerde tüketilmek üzere listelere diyetlerde tüketilebilir çikolata eklenebilir. Bu sayede çikolatanın vücudumuza sağladığı faydalardan da yararlanmış oluruz. İşte o faydalar:

 • Çikolata vücut sağlığımız için gerekli olan birçok mineral, kalsiyum, fosfor, magnezyum, çinko, bakır içerir.
 • Son yıllarda yapılan araştırmalar özellikle bitter tarzı diyet çikolata ürünlerinin ölçülü bir şekilde tüketilmesinin sağlığa faydalı olduğunu ortaya koymaktadır.
 • Çikolata kanseri önlemede, kalp rahatsızlıklarına iyi gelmekte rol oynayarak bağışıklık sistemi üzerinde de olumlu etki yapıyor.
 • Yine yapılan araştırmalar tüketilen 50 gr çikolatanın yeşil çaya göre daha fazla antioksidan içerdiğini gösteriyor.
 • Evde doğal yollarla çikolata yaparken kullanılan kakao, içerdiği flavonoidler sayesinde vücuttaki hücrelerin yenilenmesini sağlıyor.
 • Çikolatanın ham maddesi olan kakao tansiyonu düşürerek beyin kanaması riskini önleyebiliyor.
 • Düzenli olarak çikolata tüketmek kan basıncının düzenlenmesine de yardımcı oluyor.
 • Çikolata, içerdiği triptofan maddesi sayesinde vücudun serotonin seviyesini artırarak mutluluk hissi verir.
 • Çikolatanın sakinleştirici özelliği vardır. Bu sayede sinir sistemini uyarır ve kendinizi daha iyi hissetmenizi sağlar.
 • Evde hazırlanan diyet çikolatanın içerdiği kakao miktarına göre antioksidan özelliği artar. Bu sayede vücut zararlı maddelerden temizlenme imkânı bulur. Bu yüzden kakao içeriği yüksek çikolatalar tercih etmek gerekir.

Diyet Çikolata Çeşitleri Nelerdir?

Diyette çikolata tüketmek mümkündür. Sağlığınız açısından evde yaptığınız doğal çikolatalar tercih edilmelidir. İşte sizler için önerebileceğimiz diyet çikolata çeşitleri.

Bitter Çikolata

Bitter çikolata diğer çikolata çeşitlerine göre daha fazla kakao içerir. Kakao ise içerdiği bol miktarda antioksidan ve mineraller sayesinde vücudu temizleyerek hücrelerin yenilenmesini sağlıyor. Kalori oranı diğer çikolatalara göre daha azdır. Bu yüzden diyet çikolata yapacakların bitter tarzı kakaosu bol çikolatalar yapması ve tüketmesi önerilmektedir.

Sütlü Çikolata

Bitter çikolataya göre kakao oranı daha az süt ve yağ oranı daha fazladır. Bu sebeple vücuda yüklediği kalori miktarı daha fazladır. Diyet yapanların bu çikolata çeşidinden uzak durması tavsiye edilmektedir.

Beyaz Çikolata

Kakao içermeyen beyaz çikolatada %25 oranında kakao yağı bulunmaktadır. Kakao yağından yapıldığı için gerçek çikolata da sayılmaz. Fazla tüketilmesi damar tıkanıklığı ve kolesterol gibi rahatsızlıklara yol açabilir. Bu yüzden diyet yaparken de tüketilmesi tavsiye edilmemektedir. İçerdiği yüksek kalori sebebiyle diyet listelerinden uzak tutulmalıdır.

Hurmalı Çikolata

Evde yapılan diyet çikolata tariflerinde genellikle hurma kullanılır. Hurma hem doğal olması hem de vücudun şeker ihtiyacını tek başına karşılayabilmesi açısından önemli ve sağlıklı bir besindir. Kakaosu bol ve hurma ile hazırlanmış çikolatalara diyet listelerinde yer verilebilir. Canınız çektiği zaman gündüz vakitlerinde tüketmeye özen göstermelidir. İki küçük parça hurmalı çikolatayı ara öğünlerde haftada iki üç sefer meyve yerine tüketebilirsiniz.

Neyi Sormak istiyorsunuz bu kısıma detaylı belirtin lütfen. ( Yayınlanma Süresi 24 saati bulabilir ) *

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi*

Ücretsiz Bilgi Alın

Tıklayın