Sütün Faydaları

Sütün Faydaları Nelerdir? Süt Nelere İyi Gelir? Ne Zaman Tüketilmelidir? Bağırsakları Çalıştırır Mı? Merak ettiğiniz soruların yanıtları bu sayfada!

Sütün Faydaları Nelerdir?

Daha güçlü kemik yapısı oluşmasını destekler
Güçlü bir iskelet oluşturmak ve bebeklikten yetişkinliğe (ve menopoza) kadar sağlıklı kemiklerin korunması hayati önem taşır. Süt osteoporozu, kemik kaybını ve oluşabilecek çeşitli kemik zayıflıklarını önler. Ergenlik çağının başlarındaki en yüksek büyüme seviyesi sırasında, vücuda günde 400 mg kadar kalsiyum gerekir. Gerekli olan bu kalsiyum miktarı, en kolay şekilde sütten alınabilir.

Ayrıca kemik sağlığını artırmak için D vitamini ve magnezyum da ihtiyacınız olduğunu unutmayın. Bu özellikle menopoz dönemindeki kadınlar için çok önemlidir. Menopoz döneminde oluşan östrojen dalgalanmaları kemik yoğunluğunda azalma gibi olumsuz etkiler meydana getirebilir.

Mide rahatsızlıklarını ve hazımsızlığı tedavi eder
Sütünün yaklaşık %3’ü proteindir. Bu proteinin %80’i kazeinden oluşur. Kazeinin birincil rolü alınan mineralleri hedef bölgelere taşımaktır. Kazein, kalsiyum ve fosfora bağlanır ve onları sindirim sistemine iletir. Sütün faydaları arasında midedeki sindirim sularının salınmasını uyarma, sindirimi hızlandırma ve mideyi rahatlatma vardır..

Diyabet riskini azaltır
Süt kalsiyum, magnezyum ve peptitler açısından zengin bir besindir. Bu bileşenler vücuttaki glikoz toleransını ve insülin duyarlılığını dengelemeye yarar.

Sütün faydaları içinde en çok bilinenlerden biri tokluk ve iştah kontrolünü arttırmasıdır. Böylece aşırı yemek tüketme isteğinin önüne geçilir ve obezite riski azalır. Böyle bir kontrolle, lipit peroksidasyonunu (kandaki yağların bozulmasını), organ iltihaplanmasını ve son olarak diyabeti önleyebilirsiniz.

Bağışıklığı Güçlendirir
Süt, çinko ve D vitamini gibi bazı besin maddeleri nedeniyle bağışıklık sistemini destekler. Ayrıca kalp için de faydalıdır. Bir bardak süt kandaki iyi kolesterol (HDL) seviyesini artırabilir. Süt, vücudun genel metabolizmasının sağlığını artırmada önemli olan iyi yağlar bakımından zengindir.

Süt Bağırsakları Çalıştırır Mı?

Süt sindirimi midede başlar. Burada proteini parçalayan enzimler olan asit ve pepsin sütteki proteini sindirmeye başlar. Oradan, ince bağırsaklar sindirim sürecine devam eder.

Sindirim sisteminde bulunan safra ve lipazlar, az yağlı veya tam yağlı sütteki yağı, daha sonra kan dolaşımına emilen yağ asitleri ve gliseroller olarak parçalamaya yardımcı olur. Böylece bağırsaklar düzenli bir şekilde çalışmış olur.

Sütte bulunan yüksek miktarda kalsiyum, vücutta fazla yağın yakılmasını teşvik eden yağ metabolizmasının tetikleyici faktörüdür. Yapılan araştırmalarda, bir yağ hücresi ne kadar fazla kalsiyum içeriyorsa, o kadar fazla yağ yaktığı bulunmuştur.

Süt Sıcak Mı İçilir Soğuk Mu?

Çoğu insan sıcak süt içmeyi tercih ederken, bazıları da soğuk olarak tüketmeyi tercih edebilir. Sıcak süt ısıya maruz kalır ve kimyasal ve besinsel olarak değerleri değişebilir. Ancak soğuk süt tüm besin maddelerini sağlam tutar.

Sıcak sütün ana faydalarından biri, kolayca sindirilebilir olması ve aynı zamanda ishal ve şişkinlik gibi rahatsız edici sindirim semptomlarını önlemesidir. Sıcak veya ılık süt, daha iyi uyumanıza yardımcı olabilecek uyku indükleyici kimyasallar olan serotonin ve melatonin üreten triptofan adı verilen amino asit içerdiği için sağlıklı bir uykuyu da sağlayabilir.

Soğuk süt midede yanma hissine neden olan asit seviyesini düzenlemeye yardımcı olur. Süt tüketerek alınacak yüksek miktarda kalsiyum sindirim sisteminde asit birikmesini önleyebilir ve fazla üretilen asidi emerek rahatsızlıkları azaltabilir. Ayrıca soğuk sütün doğal bir yüz temizleyici özelliği de vardır.

Soğuk süt, vücudunuzun dehidrasyonla (susuz kalma) savaşmasına yardımcı olabilecek elektrolitler ile doludur. Sabah erkenden soğuk süt içmek gün boyunca vücudunuzun ihtiyaç duyduğu su gereksinimini karşılayabilir.

Soğuk sütü uyumadan önce tüketmek, sindirim sorunlarını teşvik edebileceğinden geceleri tüketmekten kaçının.

Süt, mükemmel bir süper gıdadır ve istenildiği kadar tüketilebilir. Sıcak veya soğuk sütün birçok faydası vardır ve her şekilde tüketilebilir.

Süt Ne Sıklıkla Tüketilmelidir?

Sütün faydalarından yararlanmak için doğru bir zaman yoktur ve gün içinde istenilen zamanda tüketilebilir. Bununla birlikte yapılan araştırmalar, sütü yapılan bir egzersizden sonra içmenin, özellikle kilo vermek veya kas yapmak isteyenlere yardımcı olabileceğini göstermektedir. Genel olarak, süt içmek için en uygun zaman kişisel hedeflere ve ihtiyaçlara bağlıdır. Genellikle günde 2 bardaktan fazla süt içmeniz önerilmez. Bunun nedeni, fazla süt ve süt ürünleri tüketmekten vücudunuzda oluşabilecek laktoz intoleransıdır (alerjisi). Bu yüzden, her gün dengeli ve düzenli bir şekilde süt içmek tavsiye edilir.İhtiyacınıza göre tam yağlı, yarım yağlı veya yağsız süt tüketebilirsiniz.

Ayrıca laktoz intoleransınız varsa laktozsuz süt tüketerek gerekli vitamin ve mineralleri alabilirsiniz. Laktoz intoleransı veya süt alerjisi olan kişiler sütten kaçınmalıdır. Laktoz intoleransı sütteki şekeri sindirememektedir. Bu durum gaz, şişkinlik ve ishale neden olur.

Diyabet hastalığı olan veya kan şekeri kontrolü zayıf kişiler, süt tüketim miktarlarına dikkat etmelidir. Süt bir tür şeker olan laktoz içerdiğinden, yüksek kan şekeri seviyelerine neden olabilir.

Ayrıca inek sütüne karşı çeşitli alerjileriniz varsa badem, soya, kaju sütleri de dahil olmak üzere bitki bazlı çeşitli süt ikameleri arasından seçim yapabilirsiniz. Bu tarz sütleri alırken şekersiz ve gereksiz katkı maddeleri içermeyen çeşitleri almaya özen göstermek gerekmektedir.

Neyi Sormak istiyorsunuz bu kısıma detaylı belirtin lütfen. ( Yayınlanma Süresi 24 saati bulabilir ) *

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi*

Ücretsiz Bilgi Alın

Tıklayın