Sağlık Rehberi

Kajunun Faydaları

Kajunun Faydaları Nelerdir? Kaju Günde Ne Kadar Yenmelidir? Kajunun Besin Değerleri Nelerdir? Merak ettiklerinizin yanıtları bu sayfada!

Atıştırmalık olarak tüketilen kaju, kahvaltılık ezme, fırın ürünleri ve vegan süt yapımında kullanılmaktadır. Kaju, besin değerleri açısından vücudun sağlıklı çalışmasını sağlayan proteinler, yağlar, vitamin ve mineraller açısından zengin bir besindir. Her gün birkaç tane kaju tüketildiğinde kan basıncını düşürmeye ve kilo vermeye yardımcı olduğu bilinmektedir.

Kajunun Faydaları Nelerdir?

 • Ceviz ve badem gibi diğer kabuklu yemişlerle karşılaştırma yapıldığında kaju, yağ ve kolesterol bakımından daha düşük, besin değerleri açısından yüksektir. Kalp için faydalı olan fenolik bileşikler ve oleik asitler barındırdığı için kalp sağlığını arttırmada etkilidir.
 • Sağlıklı doymamış yağlar, potasyum ve magnezyum gibi mineraller açısından zengin olduğu için yüksek tansiyonu düşürme de etkilidir. Kajunun içinde bulunan L-argin isimli amino asit sayesinde kan şekerinin düzenlenmesi sağlanmaktadır.
 • Kaju, çinko bakımından çok yüksek değerlere sahiptir. Hücre bölünmesi ve düzenlenmesi için temel süreçler için gerekli olan çinko bağışıklığı arttırmada yardımcı olur.
 • Kajunun içerisindeki antioksidan olan tokofeller yoğunlukla bulunduğu için hücre hasarının önleyici etkilere sahiptir. Kajudan yapılan süt ise bağışıklık sistemini güçlendirerek oluşacak kronik rahatsızlıkların riskini azaltmaktadır.
 • Safrada oluşan taşların oluşumunu önlemek de kaju çok etkili bir besin olarak görülmektedir. Kolesterolü düşürmeye de faydalı olan kajunun günlük tüketimi kolesterol sebepli oluşacak birçok hastalığını önüne geçilmesini sağlar.
 • Kajunun içeriğinde bulunan bakır, demir, magnezyum ve selenyum sayesinde cilt ve saç sağlığının gelişmesini sağlar.
 • Kolajeni sentezleyen bakırı besin değeri olarak içeren kaju, kemiklerin güçlenmesine yardımcı olur.

Kajunun Besin Değerleri Nelerdir?

Kaju, sağlıklı yağlar, vitaminler ve antioksidanlar içerir. Kalorisi zengin ve lif oranı düşük olmasına rağmen dünyanın en besleyici gıdalarından biri olarak kabul edilir çünkü vücut için faydalı sayılan esansiyel yağ asidi içerirler.

30 gr yani 18 tane kaju tükettiğimizde şu besin değerlerini almış oluruz:

Vücudumuz için gerekli lif açısından çok zengin olmasa bile şeker değerlerinin düşük olması sebebiyle aynı gramlarda pişmiş etle neredeyse aynı miktarda protein içermesi şaşırtıcıdır.

Ek olarak kaju da önemli miktarda bakır bulunması, enerji artışı, sağlıklı beyin gelişimi ve güçlü bir bağışıklık sistemi için çok önemlidir. Bunun yanında kemik sağlığı için önemli besin maddeleri olan magnezyum ve kalsiyum için de mükemmel bir kaynak oluşturmaktadır.

Kaju Günde Ne Kadar Yenmelidir?

Kaju diğer kabuklu yemişlere nazaran kremsi, yumuşak bir yapıdadır. Lezzeti de aynı şekilde kremsidir. Bu özellikleri sayesinde sos yapmak için harika yiyecekler haline gelirler. Ancak çok fazla tüketildiğinde bağımlılık yapacak maddelerde içermektedir. Kajudan maksimum fayda alınabilmesi için günde 4-5 taneden fazla tüketmemek gerekir.

Kuruyemiş olarak tüketilmesi sebebiyle bu sınırın aşılabilmesi olasıdır. Yine de fark edildiği an yemeyi bırakmak faydalı olacaktır. Bir avuçluk yani 18 tane kaju tüketildiği zaman yaklaşık 160 kalori alımı sağlanır. Bu oranda muadili diğer kuruyemişlerden çoktur.

Az tüketilmesinin sebeplerinden biri bu olsa da en önemlisi kajudaji tiramin ve feniletilamin amino asitlerine duyarlı olunduğunda baş ağrısı ve migreni tetikleyebilmesidir.

Eğer her gün kaju tüketiliyorsa 4-5 tane, haftada bir tüketiliyorsa 18-20 adeti aşmamak faydalı olacaktır. Kaju yağ içerir fakat bu yağlar çoğunlukla düşük miktarlarda sağlıklı olan doymamış yağlardan oluşmaktadır.

Çiğ kaju tüketimi güvenli değildir çünkü içerisinde zehirli sarmaşıkta da bulunan urushiol olarak bilinen zehirli bir madde barındırmaktadır. Kajunun işlenmemiş halini yemek zehirlenmeye yol açabilir. Urushiol adı verilen madde toksiktir ve temas edildiğinde bile bazı insanlarda cilt reaksiyonunu tetikleyebilir. Bazı dükkanlarda kajunun çiğ haline ulaşılabilmektedir. Bu şekilde satın alınmış olunsa bile buğulama yöntemi ile toksinleri gider. Bu işlemi yaptıktan sonra tüketmek faydalı olacaktır.

Markadan markaya değişse bile tuzlu ve kavrulmuş kajular, sağlıklı olmayan yüksek oranda tuz ve yağ içerebilirler. Hazır alınan kajuların etiketlerinde belirtilen oranları kontrol edip o şekilde tüketmek mantıklı olacaktır.

Neyi Sormak istiyorsunuz bu kısıma detaylı belirtin lütfen. ( Yayınlanma Süresi 24 saati bulabilir ) *

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi*

Diyetisyen

Tuğba Yaprak

Genel yaşam standardınızı bozmadan, sıkılmadan diyet yapmak istemez misiniz ?

Sizi Arayalım


  Hemen Şimdi Destek Alın

  Ücretsiz Bilgi Alın

  Tıklayın