Sağlık Rehberi

Dut Kurusunun Faydaları – Zararları

Dut Kurusunun Faydaları Nelerdir? Dut Kurusunun Zararları Nelerdir? Dut Kurusunun Besin Değerleri Nelerdir? Merak ettikleriniz bu sayfada!

Dut Kurusu Nedir?

Kurutulmuş Dut kara ve beyaz dutun kurutulmuş şeklidir. Dut yaklaşık %80 civarında su içerir. Bu nedenle kurutma sonucunda yaklaşık 5 kg dutdan 1 kg dut kurusu kalmaktadır. Kurutma esnasında üründeki su uçar ve ürünün özü kalır. Bu nedenle kuru dutdaki besin değerleri özellikle protein, karbonhidrat, vitamin oranları çok artmıştır.

Dut Kurusunun Faydaları Nelerdir?

 • Kuru dut doğal bir antibiyotiktir: Dut kurusunun en bilinen faydalı yönü doğal antibiyotik olmasıdır. Dutun bol miktarda içerdiği besinler genel sağlığımızı korumada yardımcıdır. Demir, kalsiyum, B1, B2 ve C vitaminleri açısından oldukça zengindir. İçerdiği bu zengin vitaminler ve mineraller sayesinde bağışıklığı güçlendirir. Ateş düşürücü etkisi de vardır.
 • Kanser oluşumunu engeller: Dutun içerdiği farklı antioksidanlar özelikle kanser vakalarının azalmasına yardımcı olmaktadır. Kanser hastalığına yakalanma riskini en aza indirir. Yüksek seviyede içerdiği antioksidanlar yardımıyla prostat çevresine kanser hücrelerinin yerleşmelerine izin vermez ve tümör oluşumunu engeller.
 • Kanı temizler: Çin tıbbında dut, genelde kan ve kan ile alakalı hastalıkların ve rahatsızlıkların tedavisi için yaygın olarak kullanılmıştır. Dutun kan dolaşımının artmasında fayda sağlaması yanında kanı temizleyici özelliği olduğuna inanılmıştır. Bu yüzden özellikle sigara ya da alkol tüketen kişilerin kullanmaları önerilmektedir. Dutun kanı temizlemesinin damar ve kalp sağlığı açısından da faydası vardır.
 • Kan pıhtılaşmasını engeller: Kan dolaşımını artırmak için kan basıncının sağlıklı düzeyde akmasına yardımcı olur. Bu durumda kan pıhtılaşmasının önüne geçer. Zengin miktarda içerdiği demir sayesinde kansızlık sorunlarını giderebilir. Bu sayede kanın pıhtılaşmasına neden olan unsurları ortadan kaldırır.
 • Soğuk algınlığı ve grip gibi rahatsızlıkları önler: Dut bağışıklık sistemini güçlendiren doğal bir besin kaynağıdır. Bol miktarda içerdiği C vitaminin ve flavonoidler grip, soğuk algınlığı ve öksürük gibi sorunların ortadan kalkmasına yardımcı olur. Bunun dışında dut kurusunun kronik hepatit ve gastrit hastalıklarına iyi geldiği düşünülmektedir.
 • Karaciğer ve böbrek hastalıklarını engeller: Dut kurusunun en büyük faydalarından biri de karaciğer ve böbrek organlarını korumasıdır. Dut, karaciğer ve böbrekleri toksinlerden arındırır ve aşırı yorulmalarını engeller. Bu özelliği aynı zamanda kan sağlığı için de önemlidir.
 • Kalp sağlığını ciddi oranda korur: Dut kurusunun kalp sağlığı için hayati önem taşıdığını söylemek abartı olmaz. Özellikle kan sağlığını koruması ve kanı temizleyici özelliğinin olması damar sağlığı için önemlidir. Sağlıklı kan haliyle damarların da sağlıklı kalmasına yardımcı olmaktadır. Bu durum kalp sağlığını direkt etkilemektedir.
 • Damarların tıkanık olmaması ve kanın akışını sağlıklı olması kalbi yormaz. Bunun dışında damarların tıkanmasına neden olan kötü kolesterol seviyesini düzenleyebilen dut, kalp krizi riskini azaltır ve aynı zamanda felç riskini önleyebilir.
 • Kolesterol seviyesini dengeler: Düzenli dut tüketimi kolesterol seviyesini sağlıklı düzeyde tutmaya yardımcı olabilir. Fakat aşırı tüketimi ters tepkiye neden olabilmektedir. Bu yüzden orantılı tüketilmesi gerekmektedir.
 • Kan şekerinin sağlıklı bir seviyede tutulmasını sağlar: Dut, diyabet hastaları için kan şekerinin sağlıklı bir seviyede tutulmasına yardımcı olur. Dut kurusunun kan şekerini sağlıklı seviyede tutmasına yardımcı olan flavonoid açısından zengin olduğu düşünülmektedir. Bu yüzden şeker seviyesinde artışı ve diyabetik hastalarda komplikasyonu önlemek için son derece etkilidir.
 • Bağışıklık sistemini güçlendirir: Dut iç salgı seviyesini arttırarak bağışıklık sisteminin güçlenmesine yardımcı olabilir. Bu ayrıca vücudun sıvı tüketimini teşvik eder.Ayrı olarak dehidratasyondan mustarip insanlara yardımcı olur. Vücudunda sıvı eksikliği sorunları olan kişiler düzenli olarak dut kurusu tüketmelidirler.
 • Göz sağlığında ciddi bir rol oynar: Dut suyunun görmeyi geliştirdiği düşünülür. Dut suyunu özellikle uzun süre bilgisayar başında kalan kişilerin düzenli olarak tüketmeleri gerekir. Çünkü uzun süre radyasyona maruz kalan gözler çok yorulur. Bol miktarda A vitamini içeren dut, göz yorgunluğunun giderilmesine ve bilgisayarın verdiği tahribatın ortadan kalkmasına yardımcı olur. Aynı zamanda görme kaybı ve retina dejenerasyonuna neden olan serbest radikallere karşı gözleri korur.
 • Dut ameliyat olan hastalar için son derece faydalı bir besin kaynağıdır: Kan dolaşımının artmasına yardımcı olur, enfeksiyon başlangıcını engelleyebilir. Bunun dışında doğumdan sonra iyileşmeyi hızlandırabilir. Ameliyat sonrası iyileşme sürecinin hızlanmasında faydalıdır.
 • Cilt sağlığına fayda sağlar: Cildin gençleşmesi ve nemlenmesini sağlamanın dışında cildin temizlenmesini sağlar. Dut yaprakları cilt hastalıklarının tedavisinde kullanılmaktadır.
 • Saç sağlığına fayda sağlar: Cilt sağlığı için faydalı olan neredeyse bütün besinler genelde saç sağlığı için de faydalıdır. Dutun antioksidan özelliği saç sağlığının korunmasına da yardımcı olur.
 • https://www.youtube.com/watch?v=swzLgd_jYfM

  Dut Kurusunun Bilinmeyen Faydaları Nelerdir?

 • Kızarıklıklara iyi gelir ve vücuttaki şişliği de indirir.
 • Dut kurusunun beyni koruduğu beyin fonksiyonlarını güçlendirici ortaya çıkmıştır. Aynı zamanda hafızayı da güçlendirir.
 • Aç karnına tüketilirse bağırsaklarda bulunan kurtların düşürülmesi ne fayda sağlar.
 • Diş eti rahatsızlıklarına iyi gelir.
 • Doğal bir ateş düşürücüdür.
 • Damar sertliğini önlemeye yardım eder.
 • Egzama hastalığının tedavisinde kullanılır. Dut kurusu ile hazırlanan kür egzama olan bölgeleri iyileştirir.
 • Solunum yolu hastalıklarına iyi gelir. Özellikle boğaz iltihabı, bademcik iltihabı ve öksürüğe iyi gelir.
 • İçerdiği yüksek C vitamini sayesinde bağışıklık sistemini güçlendirerek hastalıklara karşı korur.
 • Kuru dut hangi şekilde tüketilirse tüketirsin kan yapımına ciddi anlamda katkıda bulunur ve anemi hastalığına engel olur.
 • Kuru dutların kaynatılarak suyunun içilmesi ağız sağlığının korunmasına yardımcı olabilir, saçlara uygulandığında saç sağlığını korur. Aynı şekilde bu su ile cilt yıkandığında cildi temizler ve besler.
 • Vücuda güç ve enerji verir, iştahı artırır.

Dut Kurusunun Zararları Nelerdir?

Dut kurusunun sağlık açısından farklı nedenlerden kaynaklanan bazı yan etkileri ve zararları da vardır. Bunun en önemli nedeni kişilerin bünyeleriyle alakalı olabilmekle birlikte bazı hastalıklarla mücadele eden insanlar için de farklı sonuçlara neden olabilmesidir.

  • Kan şekerine etkileri: Amerika’da yapılan bir araştırma sonucunda dutun bütün hastalarda glukoz düzeyini düşürdüğü gözlemlendi. Bu araştırma sonucuna göre bazı sağlık uzmanları dutun kan şekerini düşürdüğü savunmaktadır.
  • Cilt kanseri riski: Yapılan bazı deneylerde hidrokinon olarak adlandırılan içeriğin cilt kanserine neden olduğu iddia edilmektedir. Bu yüzden bazı sağlık uzmanları dut ürünlerinin cilde uygulanması noktasında bazı çekinceleri olduğunu söylemek mümkündür.
  • Kemoterapiyi olumsuz etkileme: Tokyo’da yapılan bir araştırma sonucunda dut köklerinden ve kabuğundan alınan özün lösemi hücrelerini tetiklediğini gözlemlemişlerdir. Bu araştırma sonuçlarına göre bazı uzmanlar kemoterapi tedavisi gören hastaların dut tüketiminden uzak durmalarını tavsiye etmektedirler.
  • Karbonhidrat emilimi: Dutun özelliği karbonhidrat emilimini engellemektedir.
  • Düşük kan şekeri sorunu: Dutun kan şekerini düşürdüğü düşünülmektedir ve bu hipoglisemiye yol açabilir. Bu durum açlık, baş ağrısı, bulanık görme, aşırı terleme, baş dönmesi, konfüzyon ve titreme gibi sorunlara neden olabilir. Bu yüzden dut tüketirken dikkat edilmelidir.
 • Dutun böbreklere etkileri: Potasyum açısından etkili bir kaynaktır. Bu yüzden böbrek hastaları ve safra kesesi sorunları yaşayan kişilerde komplikasyonlara neden olabilmektedir. Potasyum sağlık açısından hayati önem taşır ama böbrek hastaları ve safra kesesi hastalığından dolayı tedavi gören kişiler de sorunu iyice artırır. Böbrek taşı sorunu olan kişilerde dut ve dut ve alakalı besinlerden uzak durmaları önerilir.

Dut Kurusu Nasıl Hazırlanır?

Her besinde olduğu gibi kuru dutun da tüketimini abartmamak gerekmektedir. Aksi takdirde alerjik reaksiyonlara neden olabilir, sağlık açısından faydalı hale gelecekken zararlı hale dönüşebilir.

Kuru dut içerisinde yüksek miktarda protein barındırdığından normal ölçülerde kilosu olan birisi tarafından günde 1 avuç tüketilebilir. Ancak cildinizde etkilerini daha hızlı görebilmek için kendisini dilerseniz sadece yiyerek değil harici olarak da değerlendirebilirsiniz.

Neyi Sormak istiyorsunuz bu kısıma detaylı belirtin lütfen. ( Yayınlanma Süresi 24 saati bulabilir ) *

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi*

Diyetisyen

Tuğba Yaprak

Genel yaşam standardınızı bozmadan, sıkılmadan diyet yapmak istemez misiniz ?

Sizi Arayalım


  Hemen Şimdi Destek Alın

  Ücretsiz Bilgi Alın

  Tıklayın