Sağlık Rehberi

Kekik Suyunun Faydaları – Besin Değerleri

Kekik Suyunun Faydaları Nelerdir? Kekik Suyunun Besin değerleri Nelerdir? Merak ettiğiniz soruların yanıtları bu sayfada!

Kekik Suyunun Faydaları Nelerdir?

 • Son yıllarda yeni zayıflama trendlerinin başında yer alan kekik suyu, diyet kürlerine ek olarak kalori yakmak isteyenlerin ilk tercihi olmaktadır. Sporun ve kalori kontrolüne ek olarak kekik suyunun faydaları yağ yakma etkisiyle daha hızlı ve sağlıklı kilo vermeyi sağlamaktadır.
 • Kekik suyu kullanım bakımından dozaj ve şekil bakımından dikkatli bir şekilde kullanılmalıdır. Daha çok seyrelterek ve çeşitli meyve suları ile karıştırılarak içilmesi gerekmektedir. Damıtma yolu ile elde edilen kekik suyunun, mide rahatsızlıkları üzerinde ciddi bir iyileştirici etkisi vardır.
 • Ağız enfeksiyonlarına iyi gelen kekik suyu diş sağlığı ve diş eti çekilmesi sorunlarına karşı da çok etkilidir. Gargara yapılan kekik suyu bronşite karşı faydalıdır. Kekik suyu, soğuk algınlığını daha hızlı atlatmanıza, ateş ve öksürüğün daha hızlı geçmesine yardım eder.
 • Dermatolojik olarak ciltteki lekelere ve alerjilere karşı oldukça etkili olan kekik suyunun faydaları akne, sivilceler üzerinde de kendini göstermektedir. Deri sağlığını koruyan ve cildin parlamasını sağlayan kekik suyu, saç dökülmesine karşı oldukça şifalı bir bitkidir.
 • Yaşlılarda Alzheimer hastalığına yakalanma riskini düşürürken, uyku apnesi sorunu yaşayan hastaların daha kaliteli uyumalarını sağlar.
 • Bağırsak ve mide kramplarını hafifletirken kabızlık, şişkinlik ve gaz sorunları üzerinde yatıştırıcı bir etkisi vardır.
 • Kekik suyunun faydaları, vajinal mantar enfeksiyonların tedavisinde yardımcı olarak kullanılır. Kadınlarda adet dönemlerinin ve adet öncesi PMS dönemi kramplarının daha sancısız geçmesini sağlar.
 • Vücuttaki şeker ve kolesterolü düşürür ama tansiyonu yükseltmektedir.
 • Kan şekerini dengeler ve kolesterol düşürür ama tansiyon yükseltir. Sindirim ve hazımsızlığa iyi gelir.

Kekik Suyunun Besin Değerleri Nedir?

Kekik suyu kalori değeri: 100 gram kekikte 288 kcal, 1 porsiyon yani 2 gram kekikte 6 kcal bulunmaktadır.

Kekik Suyu Besin Değerleri
Besin Değeri 100 gramda % Günlük Değer
Kalori 288 kcal % 14.4
Karbonhidrat 26.7 g % 8.9
Lif 40.4 g % 161.6
Protein 8.8 g % 17.6
Yağ 7.3 g % 11.2
Kalsiyum 1890.0 mg % 189.0
A Vitamini 3800.0 iu % 76.0
Potasyum 810.0 mg % 23.1
Demir 123.6 mg % 686.7

Kekik suyu diğer doğal bitkilere oranla içinde %21 oranla daha az kalori, %14 oranla daha fazla protein, %18 oranla daha fazla karbonhidrat ve %22 oranla daha az yağ içermektedir. Kekik suyu içinde bulundurduğu kalorinin %50’lik kısmını karbonhidrattan elde etmektedir.

1 tatlı kaşığı kekik suyu günlük kalsiyum ihtiyacınızın %5’ini, K vitamini ihtiyacınızın %60’ını, günlük lif ihtiyacınızın %4’ünü, günlük magnezyum ihtiyacınızın %11’ini, günlük olarak demir ihtiyacınızın %20’sini karşılamaktadır.

Kekik Suyu Nasıl Hazırlanır?

Doğada bulunan kekikler çok çeşitli olduğundan kullanım amacına göre kekik almak veya toplamak gereklidir. Sarı renkli kekikler yerine diri yeşil kekikleri tercih etmelisiniz. Kekik, kırsal alanda üzerine yapışan toksik ögelerden ve yol kenarından toplanmışsalar egzoz atıklarıyla kirlenmektedir. Bu nedenler kekik toplandıktan sonra iyice yıkanmalıdır. Kuru ve güneş görmeyen bir alanda kurutulmalıdır.

Doğadan doğal olarak toplanılan kekik büyük bir kazana konulur. Kazanın içine büyük bir kazan daha yerleştirilir. Ardından kazanın kapağı hava almayacak şekilde örtülür. Odun ateşinde 10-15 saat boyunca kaynayan kazanın kapağın üzerine 15 dakikada bir soğuk su ilave edilir. Kaynayan su buharı özel damıtma sistemiyle kekik suyu haline gelmektedir.

Kekik suyu distilasyon sisteminin en önemli özelliği kekik ve suyun birbirine temas etmemesidir. Kekik, içinden geçen buharla damıtılmalıdır. 200 litrelik su dolu kazanın içine içi kekik dolu bir kazan daha yerleştirilir. Odun ateşiyle kaynatarak su buharını kekiğin içerinden geçirip soğutma sistemi vasıtasıyla kekik suyu elde edilmektedir. Bu işlem sırasında krom borular kullanılır ve cam şişeler tercih edilir.

Evde Kekik Suyu Nasıl Hazırlanır?

Evde ise geniş bir tencerenin içine 2 bardak su koyulur. Geniş tencerenin içine sığacak küçük tencereye de 3 tutam taze kekik koyulur. Ardından küçük tencere geniş tencerenin içine koyulduktan sonra tencerenin kapağı tersten üzerine örtülür. Suyu ateşte 1 saat kaynattıktan sonra kekik suyunu evimizde elde etmiş oluruz.

Kekik Suyu Zayıflatır Mı?

Evinizde kendiniz damıtarak ya da aktarlar ve doğal ürün pazarlarından aldığınız kekik suyu ile hızlı bir şekilde zayıflamanıza yardımcı olmaktadır. Yağ yakıcı doğal kekik suyu ile nasıl zayıflanır, kekik suyu ile fazla kilolarınızdan nasıl kurtulursunuz? Hepsi bu makalede.

Diyet kürlerinize ve egzersiz hareketlerine ek olarak kullanıldığında doğal kekik suyu yağ yakıcı nitelikte olan diğer doğal bitkilere oranla sizin daha fazla kilo vermenizi sağlayacak ve zayıflamanızı daha kolay hale getirecektir. Kekik suyunun faydaları kilo problemi ile savaşan kadınları birkaç ay gibi kısa bir sürede kilo vermesini sağlamaktadır. Kekik suyu sağlık açısından da insan vücuduna çok fazla yararı bulunmaktadır. Diyetisyeninizin tavsiyesiyle diyet planınıza eklenen kekik suyunun metabolizmayı hızlandırıcı etkisiyle daha hızlı kilo verebilirsiniz.

Kekik suyunun faydaları kan dolaşımı hızlandırarak metabolizmanızın daha fazla çalışmanızı sağlar, metabolizmayı hızlandırarak sindirim sistemi hareketlerini düzenler. Kekik suyunun faydaları, yağ kalori yakmanızı kolaylaştırır. Kekik diğer doğal zayıflama yöntemlerinde kullanılan bitkilere göre göre daha fazla mineral ve vitamine sahipken içinde daha az yağ bulundurmaktadır.

Neyi Sormak istiyorsunuz bu kısıma detaylı belirtin lütfen. ( Yayınlanma Süresi 24 saati bulabilir ) *

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi*

Diyetisyen

Tuğba Yaprak

Genel yaşam standardınızı bozmadan, sıkılmadan diyet yapmak istemez misiniz ?

Sizi Arayalım


  Hemen Şimdi Destek Alın

  Ücretsiz Bilgi Alın

  Tıklayın