Kivinin Faydaları

Kivi, çok lezzetli ve sağlığımıza faydalı birçok besin içeren küçük bir meyvedir. Olgun kivilerin tatlı ve keskin tatları vardır. C vitamini, K vitamini, E vitamini, folat ve potasyum gibi faydalı besinlerle dolu olduğundan kivinin faydaları çok fazladır. Ayrıca içlerinde çok fazla antioksidan vardır ve iyi bir lif kaynağıdır. Küçük siyah tohumları ile beraber tüketilir.

Kivinin faydaları şöyledir:

 1. Astım Tedavisine Yardımcı Olabilir

Kivide bulunan yüksek miktarda C vitamini ve antioksidanlar astımı olan insanların tedavisinde yardımcı olabilir. Yapılan araştırmalarda, kivi de dahil olmak üzere düzenli olarak taze meyve tüketmenin, akciğer fonksiyonları üzerinde faydalı etkileri olduğu bulunmuştur. Ayrıca kivi gibi taze meyveler, çocukların nefes almalarındaki hırıltıyı azaltabilir.

 1. Bağışıklık Sistemini Güçlendirir

Kivi sağlığımıza oldukça faydalı olan C vitamini ile doludur. Aslında, sadece 1 adet kivi günlük önerilen C vitamini değerinin yaklaşık yüzde 273’ünü sağlar. C vitamini, bağışıklık sistemimizi oluşabilecek hastalıklara karşı güçlendirmek için önemli bir besindir. Yapılan çalışmalarda, kivinin bağışıklık fonksiyonunu destekleyebileceği, soğuk veya grip benzeri hastalıkların gelişme olasılığını azaltabileceği bulunmuştur. Kivinin faydaları özellikle 65 yaş üstü yetişkinler ve küçük çocuklar gibi risk altındaki gruplar için gereklidir.

 1. Göz Sağlığımızı Korumamıza Yardımcı Olur

Makula dejenerasyonu, görme kaybının önde gelen nedenlerinden biridir. Kivilerde bulunan yüksek oranda zeaksantin ve luteinin, gözlerimizi bu hastalıktan korumaya yardımcı olabilir. Yapılan araştırmalarda, günde ortalama bir kivi yenildiğinde bu hastalığın yüzde 36 oranında azaldığı bulunmuştur.

Kivi kilo aldırır mı?

Kivi, yüksek miktarda lif ve C ve K vitaminlerini içerdiğinden kalori ve enerji yoğunluğu düşüktür. Bu yüzden kivi kilo vermeye çalışan insanlar için oldukça faydalı bir meyve seçimi olacaktır. Kivi meyvesi aslında yağ yakmaz, ancak çok fazla kalori olmadan tok hissetmemize yardımcı olabilir. Bu da kilo almamızı değil tam tersi kilo vermemizi kolaylaştırabilir.

 • Tek bir kivide 42 kalori vardır. Ayrıca az yağlı diyet programı uygulayan insanlar için ideal bir meyvedir. Her kivide sadece 0.4 gram yağ vardır.
 • Bir kivi1-gram lif içerir. Bu da günlük alınması gereken değerin yüzde 8’ine denk gelir. Diyetlerinde az lif alan insanlar daha yavaş kilo verme eğlimindedirler. Ayrıca lifler, doygunluk hissini artırdığı için diğer yiyeceklerden alabileceğimiz gereksiz kalorinin önüne geçmemize yardımcı olurlar.
 • Meyve ve sebzeler gibi enerji yoğunluğu düşük yiyecekler, kilo vermemize yardımcı olabilirler. Çünkü gram başına nispeten az kalori içerirler. Bu yiyecekleri tüketmek, kilo vermek için önerilen günlük kalori miktarına uygun beslenmemize yardımcı olurlar. Kivinin enerji yoğunluğu çok düşüktür ve gram başına 0.6 kaloridir.

Diyetimize sadece kivi ekliyorsak bu durum hızlıca kilo vermemizi sağlamaz. Diğer yüksek kalorili yiyecekler, işlenmiş atıştırmalıklar ve tatlılar gibi daha az besleyici seçenekler yerine kivi yemeyi tercih etmemiz daha önemlidir.

Kilo vermek için, günlük aktiviteleriniz boyunca kullandığınızdan daha az kalori alarak, daha az yiyerek veya daha fazla egzersiz yaparak bir enerji açığı yaratmamız gerekir. 3.500 kalorilik bir açık yaklaşık 1 kilo kaybına eşittir.

Kivi mideye iyi gelir mi?

Kivi, birçok besinsel fayda sağlayan küçük bir meyvedir. Kivi, Yeni Zelanda’ya ve daha sonra Avrupa ve Amerika Birleşik Devletleri’ne yayılmadan önce ilk olarak Çin’de ortaya çıkmıştır. Ne yazık ki, kivi bazı insanlarda meyve alerjisini tetikleyebilir. Bununla birlikte, alerjik olmayan insanların çoğunluğu kiviyi birçok sağlık faydası için tüketebilirler. Her meyve ve sebzede olduğu gibi günlük önerilen miktarlardan fazla tüketmek çeşitli sağlık sorunlarına yol açabilir.

Bir adet kivide:

 • Kalori: 42 kcal
 • Yağ: 0,40 gr
 • Sodyum: 2 mg
 • Karbonhidratlar: 10.1 gr
 • Lif: 2.1 gr
 • Şeker: 6.2 gr
 • Protein: 0.8 gr

Kivilerin doğal olarak yağ oranları düşüktür. Bir adet kivi yaklaşık 0.40 gram yağ içerir. Ayrıca kivi doymuş yağ içermediğinden midemiz ve sindirim sistemimiz için son derece faydalıdır.

Huzursuz bağırsak sendromu, (IBS) insanların sindirim sistemlerinde yaygın görülen bir hastalıktır. Karın ağrısı, ishal, kabızlık gibi semptomlara sahiptir. Bu zayıflatıcı hastalığın tedavisi genellikle zor olmaktadır. Yapılan araştırmalarda kivide bulunan yüksek miktardaki lif ve potasyumun bu sendromun etkilerini azalmaya yardımcı olduğu ortaya çıkmıştır.

Kivi bol miktarda lif içerir ve bu yararlı lifler sindirim sistemimiz için çok önemlidir. Ayrıca proteini parçalamaya yardımcı olabilecek Aktinidain adı verilen proteolitik bir enzim içerirler. Yapılan araştırmalarda, aktinidain içeren kivi ekstraktının çoğu proteinin sindirimini büyük ölçüde artırdığını gözlemlenmiştir.

Kivide bulunan antioksidanlar, sindirim sistemine zarar veren serbest radikallerin vücuttan atılmasına yardımcı olurlar. Bu yüzden çeşitli mide rahatsızlıkları olan insanların düzenli olarak kivi tüketmesi önerilmektedir.

Kivinin Saça ve Cilde Faydaları

Kivinin Faydaları-Saç:

 • Kivinin saç için en büyük faydalarından biri, erken renk kaybını ve grileşmeyi önlemeye yardımcı olabilmesidir. Kivi, vücudumuzun düzgün çalışması için ihtiyaç duyduğu eser elementlerden biri olan bakırı içerir. Grileşme kaçınılmaz ve olgunlaşma sürecinin bir parçası olsa da, erken yaşta grileşme, beslenmemizde bu daha küçük element ve mineral konsantrasyonlarından yeterince alınmadığının bir göstergesi olabilir.
 • Kivi, saç dökülmesi ve yavaş büyüme konusunda bizlere yardımcı olabilir. Çünkü kivi, saç dökülmesi ile mücadele etmek için gereken çinko, magnezyum ve fosfor gibi önemli minerallere ek olarak C ve E vitaminleri gibi temel vitaminlerle doludur.
 • Kivi, E Vitamini açısından çok zengindir. E vitamini, saç uzaması ve sağlığı için gereklidir. İyi bir E vitamini tüketimi, saçlarımızın gerçekten hızlı büyümesine yardımcı olabilir. Bu nedenle, sağlıklı saçlara sahip olmak için her gün en az bir adet kivi tüketmeye özen göstermeliyiz.

Kivinin Faydaları-Cilt:

 • Kivinin faydaları cildimize ve vücudumuza gerekli antioksidanlarla dolu olmasından kaynaklanır. Bunlar serbest radikallerle savaşmaya ve yaşlanma sürecini geciktirmeye yardımcı olur. Düzenli kivi tüketimi, çoğu ticari ürüne göre çok daha kolay bir şekilde kırışıklıklarla savaşmamıza yardımcı olabilir. Ayrıca daha genç görünmemizi sağlar.
 • Kivi tüm vücudumuzu arındırır ve böylece daha temiz bir cilt elde etmemize yardımcı olur. Vücudumuz içeriden temizlendiğinde cildimiz de bir o kadar temiz ve parlak olacaktır. Her gün kivi yemek hem cildimiz hem sağlığımız açısından çok önemlidir.
 • Kivi yüksek miktarda potasyum içerir. Bu dokuların onarılmasına yardımcı olur ve böylece cilt üzerindeki kesik ve yaraların iyileşme sürecini hızlandırır. Kivi tüketerek, mükemmel görünümlü bir cilt oluşturduğunu iddia eden pahalı cilt kremlerini kullanmayı bırakabilirsiniz. Kivinin, diğer tüm kozmetik ürünlerden daha fazla gençleştirici etkisi vardır.

Diğer zayıflama yöntemlerini incelemek için tıklayınız.

WhatsApp
Hizmetlerimiz Hakkında Bilgi Alın!
Merhabalar, Ben Diyetisyen Tuğba Yaprak, size nasıl yardımcı olabilirim?
Powered by