Sağlık Rehberi

Tok Tutan Besinler

Tok tutan besinler diyetlerde önemli yer tutmaktadır.

Tokluk Hissi Nasıl Oluşur?

Birçok hormon açlık ve tokluk hissi yaratmada etkili olmaktadır. Beyin bu hissin oluşmasında oldukça önemli bir rol üstlenmektedir. Günlük yaşamda görevlerini yerine getirmede düzenli ve dengeli beslenme alışkanlığı oldukça fazla önem teşkil etmektedir. Özellikle tokluk hissinin oluşması sayesinde birey işlerine daha fazla adapte olmaktadır. Diyet programlarında en çok baş edilmesi gereken konu bireyde tokluk hissinin oluşması için başarılı bir program hazırlamaktır.

Organizmanın doyma noktasına gelmesi ile doyma noktasını işaret etme hissi tokluk hissi olmaktadır. Her vücudun ihtiyaç duyduğu vitamin ve mineral İhtiyacı farklılık göstermektedir. Bu nedenle her vücuttaki tokluk hissi birbirinden farklılık göstermektedir. Açlık ve tokluk sırasında salgılanan hormonlar kişinin neden yemek yediğini açıklamaktadır. İnsanlar vücut İhtiyaç duyduğu için psikolojik nedenler ile yemek yeme gereksinimi duymaktadır.

Tokluk Hissini Arttırmak İçin Neler Yapılabilir?

Tokluk hissinizi gün içerisinde arttırmak için bazı püf noktaları vardır. Bunları uygularsanız gün içerisinde tok kalarak sağlıklı beslenmiş olursunuz. Hem de kilo vermenize yardımcı olacaktır.

 • 1- Süt ürünleri tokluk hissinizi arttıracaktır. Tokluk için takviye olmasını istiyorsanız ürünleri az yağlı tercih etmelisiniz.
 • 2- Karbonhidrat oranı yüksek besinler sizi yeterince tok tutacaktır. Bunun için nohut, fasulye, mercimek ve bulgur yemelisiniz. Bu besinler sizi neredeyse tüm gün tok tutacaktır.
 • 3- Tokluk hissinin gün boyu devam etmesi için gün içerisinde ara öğünlere de yer vermeniz gerekir. Bu şekilde beslenerek sık ama az yemiş olursunuz.
 • 4- Tokluk hissini arttırmak için gün içinde en az 2 litre su içmelisiniz. Özellikle suyu yemek yemeden 15 dakika öncesinde içmenizde fayda var.

Tok Tutan Besinler Nelerdir?

Diyet yapan kişiler için tok tutan besinler çok önemlidir. Tok tutan besinler uzun süre açlık hissetmenizi engeller ve daha iyi bir diyet serüvenine girmenizi sağlar. Tok tutan besinler genellikle kalorisi az ve yüksek lifli gıdalardan oluşmaktadırlar. Bu besinler gün boyunca sizi tok tutacak ve hiç açlık hissetmeyeceksiniz.

 • 1) Lor Peyniri

  En çok tercih edilen peynirlerden bir tanesidir. Tam anlamıyla bir protein deposudur. Bundan dolayı gün boyunca tok hissetmenizi sağlayacaktır. Lor peyniri aynı zamanda tuz içermez. Tok kalmanızı sağlar.

 • 2) Yulaf Ezmesi

  Posa içeriği bakımından en zengin besinler arasında ye alan yulaf ezmesi çok iyi tok tutan besinlerden bir tanesidir. Gluten içeren besinler arasında yer alan yulaf ezmesi özellikle sporcuların da tercih ettiği bir besindir. Bağışıklık sistemini de güçlendirmektedir. Özellikle oruç aylarında yulaf ezmesi tüketmek açlık hissiyatını azaltır.

 • 3) Yumurta

  Yüksek protein içeren ve tok tutan yiyecekler arasında yumurta gelmektedir. Yumurtayı haşlanmış şeklinde tüketmenizi öneriyoruz. Sahur için özellikle yapılan haşlanmış yumurta ile birlikte yumurta gün boyunca sizi tok tutacaktır.

 • 4) Kuru Fasulye

  Baklagillerden olan kuru fasulye tercih etmeniz gereken besinlerden bir tanesidir. Kuru fasulye posa içermekte ve yoğun miktarda protein bulunan bir besindir. Bundan dolayı kuru fasulyeyi mutlaka tüketmeniz gerekmektedir.

 • 5) Salata

  Yeşil sebzeler de yine açlık hissiyatınız azaltan besinler arasında yer almaktadır. Yeşil sebzeyi de bol bol tüketebilirsiniz.

Tok Tutan Takviyeler Nelerdir?

Sağlıklı beslenmek için tok tutan takviyeler sizin için oldukça faydalı olacaktır. Tok tutan besinler aynı zamanda sizin kilo vermenize de yardımcı olacaktır. Tok tutan takviyeler olarak adlandırılan besinler genelde posalıdır. Sağlıklı beslenme için ve diyetiniz için bu besinlere sıklıkla yer vermelisiniz.

Tok Tutan Takviyeler

 • 1- Kayısı,
 • 2- Haşlanmış yumurta,
 • 3- Mercimek,
 • 4- Muz,
 • 5- Kuruyemiş özellikle badem,
 • 6- Tam buğday içeren ekmek,
 • 7- Izgara et ürünleri,
 • 8- Türk kahvesi şekersiz tercih edilmeli,
 • 9- Yeşil erik,
 • 10- Posalı meyvelerden yapılan salata size tokluk hissi veren takviyelerdir.

Tok Tutan Bitki Çayları Nelerdir?

Günümüz dünyasının en büyük problemlerinden birini obezite oluşturur. Aşırı yeme problemlerinden kaynaklanan bu hastalık, bazı ülkelerde önüne geçilemez bir hal almıştır. Obezitenin haricinde yüksek kilolara sahip kişiler de problem yaşarlar. Bunu önlemek için altın değerinde püf noktalar vardır.

 • 1- Kilo Vermenin Püf Noktaları

  Kilo vermek isteyen bireylerin sıklıkla başvurduğu yöntemlerden biri bitki çaylarıdır. Bitkisel içerikli çaylar metabolizmayı hızlandırma ve yağ yakmaya yardımcı olma özelliklerine sahiptir. Bu nedenle diyet uygulayanlar listelerine bitki çaylarını da eklerler. Lakin hangi çayın ne zaman ve nasıl kullanılacağı önemlidir.

 • 2- 3 Adımda Zayıflamanın Yöntemleri

  Kişinin açlık hissini azaltıp tok hissetmesini sağlayan çaylar vardır. Örneğin kabızlığı gidermeye de yarayan rezene, kişniş, anason ve eğir kökü tok tutmaktadır. Tok tutan bitki çayları arasında biberiye, papatya, kekik, zencefil ve karanfil gelmektedir.

  Sözü edilen bitkilerin kişinin yapısına uyacak biçimde tüketilmesi gerekmektedir. Çünkü bazı bitkiler sağlık açısından ters etki yaratabilir. Yahut fazla kullanım sonucunda başka problemler meydana gelebilir. Dolayısıyla kişinin tok tutan bitki çayları hakkında bilgi sahibi olması önerilir.

 • 3- Altın Değerindeki 4 Bitki Çayı Tarifinin Faydası

  Yukarıda sayılan bitki çaylarının tokluk hissi yarattığı söylenmektedir. Ancak bu çayların tek başına kullanımı değil de karıştırılarak tüketilmesi önerilmektedir. Bu doğrultuda ortaya konulan tarifler mevcuttur.

  Ödem söktürücü, kabızlık giderici, şişkinlik azaltıcı veya metabolizma hızlandırıcı tariflere rastlamak mümkündür. Kişinin ilk yapması gereken bu tariflerde yer alan herhangi bir besine alerjisinin olup olmadığını tespit etmektir. Böylece açlık hissi yaratan çayların tarifleri denenmeye başlanabilir.

Tok Tutan İçecek Tarifleri

İnsanlar düzenli kilo vermek ve sağlıklı zayıflamak için yağ yakan ve tok tutan içecekler tüketme yoluna gitmektedir. Sağlıklı bitki çayları, kahve çeşitleri ve baharat karışımları ile leziz içecekler ile kilo vermenizi hızlandırabilirsiniz.

Hızlı ve düzenli kilo verebilmek ve metabolizmanıza uygun diyet programları edinmek için mutlaka bir diyetisyene başvurmalısınız. Bizim sizlere bu konudaki tavsiyemiz uzman diyetisyen Tuğba Yaprak kliniğini ziyaret edebilirsiniz. Sağlıklı beslenme ve kilo verme konusunda detaylı bilgi alabilmek için tugbayaprak.com web adresini ziyaret edebilirsiniz.

Hızlı kilo verebilmek adına sıvı tüketimi oldukça önemlidir. Bu sıvıları ve baharatları karıştırarak çeşitli tarifler türetilmektedir. Bu tariflerden sağlıklı ve metabolizmayı çalıştırıcı ve tokluk hissi vermesi beklenmektedir.

 • 1- Tokluk Hissi Veren Rezene Çayı Tarifi

  Rezene çayı için zencefil, limon, karabiber, biberiye, tarçın ve papatyadan 1 çay kaşığı kadar alıp bir cezvede yaklaşık 5 dakika kaynatmalısınız. Çayın demlendiğinden emin olduktan sonra ılık ya da sıcak tüketebilirsiniz. Rezene çayı tok tutan içecekler arasında başlarda yer alır.

 • 2- Tokluk Veren ve Metabolizma Çalıştıran Tarif

  Elma, limon ve naneye alabildiğince su ekleyerek bir sürahiye koyunuz. Buzdolabında beklemeye bırakınız. Elma limon ve nanenin aromalarını suya bıraktığını düşündüğünüzde soğuk olarak tüketiniz. Özellikle sıcak yaz aylarında tam bir detoks suyu olarak sıklıkla kullanabilirsiniz.

 • 3- Çilek ve Sütlü Tarif

  1 bardak soğuk yağsız süt ile 7-8 adet ezilmiş çileği karıştırınız. Bu sayede hem leziz hem de sizi uzun zaman tok tutacak kolay bir içecek hazırlamış olursunuz. Eğer çilek yok ise şeftali ya da kayısı gibi metabolizmayı hızlandırıcı meyveler kullanabilirsiniz.

Tok Tutan Atıştırmalıklar Nelerdir?

Günlük hayatta birçok kişi doğru ve düzenli kilo verebilmek adına birçok diyet uygulamaktadır. Ancak bu diyetlerin uzun vadede kişilere yardımcı olamamasının nedenlerinden biri sağlıksız ve yağlı atıştırmalık tüketimi olmaktadır. Boyutu ne kadar küçük görünürse görünsün birçok atıştırmalık içlerinde sağlıksız yağ, bol miktarda şeker ve birçok katkı maddesi barındırmaktadır.

Sizlerde düzenli kilo verme konusunda atıştırmalık tüketimi yüzünden zorluk yaşayan biri iseniz sizlere hem tok tutan hem de sağlıklı olan atıştırmalıklar önereceğiz. Bu konuda daha detaylı bilgi alabilmek ve uzman görüşünden faydalanmak için bizim önerimiz tugbayaprak.com web adresini ziyaret etmeniz olacaktır.

 • 1- Ceviz

  Ceviz insan bağışıklığını güçlendirici, lif, vitamin ve besin değeri yüksek bir atıştırmalıktır. Kan şekerinin düzenlenmesinde de rol oynayan cevizi diyet listelerinize uygun miktarda ekleyebilirsiniz. İçerisinde demir, magnezyum, protein, B6 gibi insan vücuduna faydalı mineraller içermektedir.

 • 2- Çiğ Fındık

  Çiğ fındık tok tutan atıştırmalıklar arasında baş sıralarda yer alır. Ayrıca sinir siteminde, kalp sağlığında ve diyabet hastalıklarına da iyi gelen bir etkisi mevcuttur. Kas sitemlerinizin doğru çalışmasına da katkı sağlayan çiğ fındık E vitamini, magnezyum, kalsiyum açısından besin değeri yüksek bir atıştırmalıktır.

 • 3- Avokado

  Avokado içerisinde sağlıklı yağlar içeren B,C,K vitamini açısından besin değeri yüksek olduğundan tok tutan atıştırmalıklar arasında gösterilebilir. Bir tropikal meyve olması ile de günlük meyve tüketimi fazla olan kişiler için alternatif olmaktadır.

 • 4- Kuru Meyveler
 • 5- Çiğ Badem

İştah Kesen Yiyecekler Nelerdir?

İştah kesici yiyecekler aynı zamanda tokluk hissi yaratırlar. Bu nedenle iki terim eşdeğer anlamda kullanılabilir. Bu yazıda ele alınacak olan yiyecek türleri sözü edilen bağlamda ifade edilecektir.

 • 3 Maddede Tok Tutan Yiyecekler

  İnsanlar pek çok nedenden ötürü tok tutan yiyecekler kategorisine yönelirler. Kilo verme isteği, oruçlu olma durumu veya başka herhangi kişisel bir neden olabilir. İlgili nedenler kapsamında kişinin işine yarayacak besinler mevcuttur. Örneğin Ramazan ayında insanlar bütün gün oruçlu oldukları için su içmemekte ve yemek yememektedirler. Dolayısıyla kişiyi tüm gün acıktırmayacak yiyeceklerin sahurda yenilmesi önerilir.

 • En İyi İştah Kesici Yiyecek Türleri Nelerdir?

  Tok tutan yiyecekler şu şekilde sıralanabilir: Lor peyniri protein bakımından yüksektir ve tuzsuzdur. Bu yüzden kişiyi hem susatmaz hem de tok tutar. Yulaf ezmesi vücut tarafından uzun zaman dilimi içinde yakılır. Dolayısıyla kişi uzun süre açlık hissetmez. Kırmızı ve beyaz et, yumurta, süt, yoğurt gibi besinler sıklıkla tüketilmelidir. Çünkü bu besinlerin içeriğindeki protein miktarı oldukça yüksektir.

  Baklagiller de tokluk noktasında mühim bir yere sahiptirler. Tıpkı yulaf ezmesi gibi mercimek, kuru fasulye, nohut da yüksek oranda posa içerir. Bu yüzden kişinin acıkmasını engeller. Sözü geçen besinler bir nevi iştahın önüne geçmektedirler.

 • En Popüler Tok Tutan 4 Yiyecek Kategorisi

  İlgili yiyecekler salata, kuruyemiş, baklagiller ve glisemik indeksi düşük besinler şeklinde kategorilere ayrılır. Kişinin damak tadı ve sağlığına uygun olan kategorideki besinler tok tutmak amacıyla tüketilir.

Neyi Sormak istiyorsunuz bu kısıma detaylı belirtin lütfen. ( Yayınlanma Süresi 24 saati bulabilir ) *

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi*

Diyetisyen

Tuğba Yaprak

Genel yaşam standardınızı bozmadan, sıkılmadan diyet yapmak istemez misiniz ?

Sizi Arayalım


  Hemen Şimdi Destek Alın

  Ücretsiz Bilgi Alın

  Tıklayın