Sağlık Rehberi

Tahinin Faydaları – Zararları

Tahinin Faydaları Nelerdir? Tahinin Besin Değerleri Nelerdir? Tahinin Zararları Nelerdir? Tahin ile ilgili merak ettiğiniz bütün soruların yanıtları bu sayfada!

Tahin, kızarmış ve öğütülmüş susam tohumlarından yapılır. Akdeniz Asya, Orta Doğu ve Afrika mutfağında sıkça kullanılmaktadır. Genellikle fındık ezmesine benzer pürüzsüz bir dokuya sahiptir. Genellikle acı ve lezzetli bir tada sahiptir. Susam tohumu, Pedaliaceae adı verilen bitki ailesine ait Sesamum türü olan susam bitkisinden elde edilir.

Tahin, binlerce yıldır Kuzey Afrika, Yunanistan, İsrail, Türkiye ve Irak mutfaklarında kullanılmaktadır. Çeşitli humus tarifleri, helva ve pekmezle beraber tüketilmektedir.

4.000 yıldan uzun bir süre önce, Dicle Nehri ve Fırat Nehri etrafında bulunan eski metinlerde, tanrılara layık bir yiyecek olarak nitelendirilmiştir.

Tahinin Faydaları Nelerdir?

Kalp Sağlığını destekler.
Tahinlerin birincil bileşeni olan susam tohumları, kalp ve damar sağlına faydalıdır. Özellikle, kolesterolü düşürmeye yardımcı olurlar. Yüksek kolesterol, özellikle LDL kolesterol (düşük yoğunluklu lipoprotein), kalp hastalıkları için önemli bir risk faktörüdür. Tahinin faydalarından en önemlisi kanda bulunan kötü kolesterol oranını düşürmesidir.

Mükemmel Beslenme Değerine Sahiptir
Tahin, omega-3 ve omega-6 yağ asitleri bakımından zengindir. Susamın yağ içeriği yüksek olmasına rağmen, yüzde 90’ı iyi yağdır. Bir çorba kaşığı tahin ezmesi 85 kalori içerir ve bu kalorilerin 65’i esansiyel (vücut sağlığı için gerekli) yağlardır. Bu lezzetli ezme ayrıca B1 Vitamini, demir, magnezyum, fosfor, manganez ve bakır bakımından da zengindir. Bir yemek kaşığı tahinde, 1 gr diyet lifi ve 3 gr protein vardır. Temel vitaminler ve diğer besinlerdeki zenginliği ile tahin kesinlikle sağlık açısından büyük faydalar sağlayan bir besindir.

Beyni Güçlendirir
Daha önce de belirttiğimiz gibi, tahin sağlıklı omega-3 ve omega-6 yağ asitleri ile doludur. Bu yağ asitleri vücuttaki sinir dokularının gelişimini hızlandırır, bu da beynin sağlığının korunmasına yardımcı olur. Tahinin faydaları arasında alzheimer hastalığının gelişimini yavaşlatmaya yardımcı olmak da vardır. Omega 3 tüketildiğinde düşünme ve hafıza kapasitesi artar. Manganez sinir ve beyin fonksiyonlarını da arttırır.

Kanser Önleyici Olması
Susam tohumları, diğer tüm kabuklu yemiş ve tohumlardan daha fazla fitosterol içerir. Fitostreol, kolesterol düşürücü ve kanser engelleyici özelliklerinden dolayı önemli bir bileşiktir. Tahinin faydaları arasında içerdiği Fitostreoller sayesinde yenilen yiyeceklerdeki zararlı yağların bağırsaklarda emilmesini azaltması bulunmaktadır. Ayrıca antifugal (mantar önleyici) ve antiülser etkileri vardır.

Kronik Hastalıklarda Azalma
Ek olarak, tahinin içindeki yağın yaklaşık% 50’si tekli doymamış yağ asitlerinden gelir. Bunlar anti-enflamatuar özelliklere sahiptir ve kronik hastalık riskinde azalma ile ilişkilendirilmiştir.

Kemik Sağlığını Güçlendirir
Tahinin faydaları için kemik sağlığında hayati rol oynayan bir fosfor ve manganez kaynağı olması gösterilmektedir. Ayrıca enerji üretimi için önemli olan tiamin (B1 vitamini) ve B6 vitamini bakımından da zengindir.

Tahinin Zararları Var Mıdır?

Tahinin sayısız faydası vardır. Tahin aşırı miktarlarda tüketilmediğinde herhangi bir sağlık problemine yol açmaz. Susam tohumları da dahil olmak üzere çoğu kabuklu yemişler ve tohumlar, omega-6 yağ asitleri bakımından zengindirler. Bu nedenle yüksek miktarlarda tüketilmeleri bazı sağlık sorunlarına yol açabilir. Tahin ve diğer kabuklu yemişler ve tohumların, dengeli bir şekilde tüketilmesi gerekir. Kaynak ne olursa olsun çok fazla omega-6, vücudun yağ oranını bozabilir.

Ek olarak, bazı insanlar susam tohumlarına alerjik olabilir. Bu da anafilaksi yani nefes almayı engelleyebilecek alerjik bir şok gibi ciddi yan etkilere neden olabilir.

Tahinin Besin Değerleri Nelerdir?

Tahin, sağlıklı yağlar, vitaminler ve minerallerle doludur. Sadece 1 yemek kaşığı (15 gram) vücudun ihtiyaç duyduğu, günlük alınması gereken değerin (RDI) %10’undan fazlasını sağlar. (RDI: recommended daily intake)

 • Kalori: 90 kalori kcal
 • Protein: 3 gr
 • Yağ: 8 gr
 • Karbonhidrat: 3 gr
 • Lif: 1 gr
 • Tiamin: RDI’nin % 13’ü
 • B6 Vitamini: RDI’nin % 11’i
 • Fosfor: RDI’nin % 11’i
 • Manganez: RDI’nin % 11’I

Ayrıca bir yemek kaşığı tahin:

 • Magnezyum: RDI’nin %4’ü
 • Fosfor: RDI’nin %11’I
 • Demir: RDI’nin %7’sini karşılar.

Tahinin Kullanım Alanları Nelerdir?

Tahin çok yönlü bir besindir ve hemen hemen her tür yemekle birlikte tüketilebilir. Günlük beslenmenize dahil etmeyi planlıyorsanız, bunu aşağıdaki şekillerde yapabilirsiniz:

Tahinin sahip olduğu acı tadı bazen küçük çocuklar sevmeyebilirler. Bunun önüne geçmeniz için çeşitli tatlılara veya hazırladığınız hamur işlerine tahin ekleyebilirsiniz. Böylece büyüme ve gelişme çağındaki çocukların ihtiyaç duydukları yararlı besinleri, mineralleri aldığından emin olabilirsiniz.

Tahin, vegan beslenme tarzını benimsemiş insanlar için de oldukça faydalıdır. Beslenme tarzından dolayı ihtiyaç duydukları vitamin ve mineralleri, çeşitli vitamin desteklerinden almak yerine doğal olarak tahinden alabilirler.

Sahurda Tahin Tüketilir Mi?

 • Tahini her zaman olduğu gibi sahurda tüketmek de oldukça faydalıdır. Uzun süre yemek yenmediği durumlarda oluşabilen kan şekeri düşmesi, açlık, mide yanması, aç hissetme, halsizlik gibi olumsuz durumları engeller.
 • Tahin, metabolizma hızını arttırmaya ve açlığı azaltmaya yardımcı olan, böylece aşırı yemek tüketimini ve kilo vermeye yardımcı olan mükemmel bir protein kaynağıdır.
 • Tahin, uzun süre aç kalınması durumunda, karaciğerinizi ve böbreklerinizi hasara karşı korumaya yardımcı olabilecek bileşikler içerir. Bu bileşikler, vücudunuzdaki toksinleri ve atıkların zararlarından ve vücuttan atılmasını sağlarlar.

Neyi Sormak istiyorsunuz bu kısıma detaylı belirtin lütfen. ( Yayınlanma Süresi 24 saati bulabilir ) *

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi*

Diyetisyen

Tuğba Yaprak

Genel yaşam standardınızı bozmadan, sıkılmadan diyet yapmak istemez misiniz ?

Sizi Arayalım


  Hemen Şimdi Destek Alın

  Ücretsiz Bilgi Alın

  Tıklayın