Tahinin Faydaları

Tahinin Faydaları - Zararları

Tahinin Faydaları

Tahinin Faydaları Nelerdir? Tahinin Besin Değerleri Nelerdir? Tahinin Zararları Nelerdir? Tahin ile ilgili merak ettiğiniz bütün soruların yanıtları bu sayfada!

Uzman Diyetisyen Tuğba Yaprak

Yardıma Mı İhtiyacınız Var ? 

Tahin, kızarmış ve öğütülmüş susam tohumlarından yapılır. Akdeniz Asya, Orta Doğu ve Afrika mutfağında sıkça kullanılmaktadır. Genellikle fındık ezmesine benzer pürüzsüz bir dokuya sahiptir. Genellikle acı ve lezzetli bir tada sahiptir.

Tahinin Faydaları Nelerdir?

 • Kalp Sağlığını destekler.

Tahinlerin birincil bileşeni olan susam tohumları, kalp ve damar sağlına faydalıdır. Özellikle, kolesterolü düşürmeye yardımcı olurlar. Yüksek kolesterol, özellikle LDL kolesterol (düşük yoğunluklu lipoprotein), kalp hastalıkları için önemli bir risk faktörüdür. Tahinin faydalarından en önemlisi kanda bulunan kötü kolesterol oranını düşürmesidir.

 • Mükemmel Beslenme Değerine Sahiptir

Tahin, omega-3 ve omega-6 yağ asitleri bakımından zengindir. Susamın yağ içeriği yüksek olmasına rağmen, yüzde 90’ı iyi yağdır. Bir çorba kaşığı tahin ezmesi 85 kalori içerir ve bu kalorilerin 65’i esansiyel (vücut sağlığı için gerekli) yağlardır. Bu lezzetli ezme ayrıca B1 Vitamini, demir, magnezyum, fosfor, manganez ve bakır bakımından da zengindir. Bir yemek kaşığı tahinde, 1 gr diyet lifi ve 3 gr protein vardır. Temel vitaminler ve diğer besinlerdeki zenginliği ile tahin kesinlikle sağlık açısından büyük faydalar sağlayan bir besindir.

 • Beyni Güçlendirir

Daha önce de belirttiğimiz gibi, tahin sağlıklı omega-3 ve omega-6 yağ asitleri ile doludur. Bu yağ asitleri vücuttaki sinir dokularının gelişimini hızlandırır, bu da beynin sağlığının korunmasına yardımcı olur. Tahinin faydaları arasında alzheimer hastalığının gelişimini yavaşlatmaya yardımcı olmak da vardır. Omega 3 tüketildiğinde düşünme ve hafıza kapasitesi artar. Manganez sinir ve beyin fonksiyonlarını da arttırır.

Tahinin Zararları Var Mıdır?

Orta Doğu ve Akdeniz mutfağının başlıca malzemesi olan tahin, öğütülmüş susam tohumlarından (Sesamum indicum) yapılmış bir sos veya macun türüdür. Susam tohumu, Pedaliaceae adı verilen bitki ailesine ait Sesamum türü olan susam bitkisinden elde edilir.

Tahin, binlerce yıldır Kuzey Afrika, Yunanistan, İsrail, Türkiye ve Irak mutfaklarında kullanılmaktadır. Çeşitli humus tarifleri, helva ve pekmezle beraber tüketilmektedir. 

4.000 yıldan uzun bir süre önce, Dicle Nehri ve Fırat Nehri etrafında bulunan eski metinlerde, tanrılara layık bir yiyecek olarak nitelendirilmiştir.

Tahinin sayısız faydası vardır. Kolesterolü düşüren ve iltihapla savaşan sağlıklı yağlar ve omega 3’lerle doludur. Aynı zamanda büyük bir protein, B vitamini ve E vitamini kaynağıdır. Tahin yemek demir eksikliğini önleyebilir. Bu da yorgunluğu ve düşük kan hücresi sayısının önlenmesini sağlar. Ayrıca bakır, çinko ve selenyum gibi son derece önemli mineral deposudur. 

Tahin aşırı miktarlarda tüketilmediğinde herhangi bir sağlık problemine yol açmaz. Susam tohumları da dahil olmak üzere çoğu kabuklu yemişler ve tohumlar, omega-6 yağ asitleri bakımından zengindirler. Bu nedenle yüksek miktarlarda tüketilmeleri bazı sağlık sorunlarına yol açabilir. Tahin ve diğer kabuklu yemişler ve tohumların, dengeli bir şekilde tüketilmesi gerekir. Kaynak ne olursa olsun çok fazla omega-6, vücudun yağ oranını bozabilir. 

Ek olarak, bazı insanlar susam tohumlarına alerjik olabilir. Bu da anafilaksi yani nefes almayı engelleyebilecek alerjik bir şok gibi ciddi yan etkilere neden olabilir.

Tahinin Besin Değerleri Nelerdir?

Tahin, sağlıklı yağlar, vitaminler ve minerallerle doludur. Sadece 1 yemek kaşığı (15 gram) vücudun ihtiyaç duyduğu, günlük alınması gereken değerin (RDI) %10’undan fazlasını sağlar. (RDI: recommended daily intake)

Bir yemek kaşığı (15 gram) tahinin faydaları şöyledir:

 • Kalori: 90 kalori kcal
 • Protein: 3 gr
 • Yağ: 8 gr
 • Karbonhidrat: 3 gr
 • Lif: 1 gr
 • Tiamin: RDI’nin % 13’ü
 • B6 Vitamini: RDI’nin % 11’i
 • Fosfor: RDI’nin % 11’i
 • Manganez: RDI’nin % 11’I
 • Ayrıca bir yemek kaşığı tahin:
 • Magnezyum: RDI’nin %4’ü
 • Fosfor: RDI’nin %11’I
 • Demir: RDI’nin %7’sini karşılar.

Tahinin faydaları için kemik sağlığında hayati rol oynayan bir fosfor ve manganez kaynağı olması gösterilmektedir.  Ayrıca enerji üretimi için önemli olan tiamin (B1 vitamini) ve B6 vitamini bakımından da zengindir.

Ek olarak, tahinin içindeki yağın yaklaşık% 50’si tekli doymamış yağ asitlerinden gelir. Bunlar anti-enflamatuar özelliklere sahiptir ve kronik hastalık riskinde azalma ile ilişkilendirilmiştir.

Susam tohumları, diğer tüm kabuklu yemiş ve tohumlardan daha fazla fitosterol içerir. Fitostreol, kolesterol düşürücü ve kanser engelleyici özelliklerinden dolayı önemli bir bileşiktir. Tahinin faydaları arasında içerdiği Fitostreoller sayesinde yenilen yiyeceklerdeki zararlı yağların bağırsaklarda emilmesini azaltması bulunmaktadır. Ayrıca antifugal (mantar önleyici) ve antiülser etkileri vardır.

Susam tohumlarında başka birçok besin vardır ancak sert dış katmanları veya gövdeleri nedeniyle vücudun bunları emmesi zordur. Bu yüzden susamın, tahin gibi bir formda tüketilmesi vücudun gerekli besin maddelerini daha verimli bir şekilde almasını sağlar.

Tahinin Kullanım Alanları Nelerdir?

 • Tahin çok yönlü bir besindir ve hemen hemen her tür yemekle birlikte tüketilebilir. Günlük beslenmenize dahil etmeyi planlıyorsanız, bunu aşağıdaki şekillerde yapabilirsiniz:
  • Tahini elma sirkesi, zeytinyağı ve taze zerdeçal ile karıştırarak lezzetli bir salata sosu yapabilirsiniz.
  • Kızartılmış yemeklere sürebilirsiniz.
  • Süper sağlıklı bir karışım hazırlamak için avokado püresi ile karıştırabilirsiniz.
  • Tahin, nohut ve biraz sarımsak ile karıştırarak lezzetli bir humus yapabilirsiniz.
  • Güne sağlıklı bir şekilde başlamak için kahvaltınızda ekmeğinize sürebilirsiniz.
  • Hamburger ve diğer etler için bir çeşni olarak kullanabilirsiniz.
  • Sabah tüketilen kahvaltılık gevreklere ekleyerek tüketebilirsiniz.
  • Ve en meşhur olanı tahini biraz pekmezle karıştırarak tüketebilirsiniz.

  Tahinin sahip olduğu acı tadı bazen küçük çocuklar sevmeyebilirler. Bunun önüne geçmeniz için çeşitli tatlılara veya hazırladığınız hamur işlerine tahin ekleyebilirsiniz. Böylece büyüme ve gelişme çağındaki çocukların ihtiyaç duydukları yararlı besinleri, mineralleri aldığından emin olabilirsiniz.

  Tahin, arada bir yediğiniz, sofranızın köşesinde bekleyen bir yiyecek olmamalıdır. Tahin beslenme düzeniniz içinde sürekli yer almalıdır. Tahin, sahip olduğu yüksek besleyici özellikler sayesinde vücudunuzu sağlıklı tutmanıza yardımcı olacaktır. Tahini günlük beslenmenizin bir parçası haline getirdikten sonra siz ve ailenizin sağlıklı ve dengeli beslendiğinden emin olabilirsiniz.

  Tahin, vegan beslenme tarzını benimsemiş insanlar için de oldukça faydalıdır. Beslenme tarzından dolayı ihtiyaç duydukları vitamin ve mineralleri, çeşitli vitamin desteklerinden almak yerine doğal olarak tahinden alabilirler.

Sahurda Tahin Tüketilir Mi?

Tahin tüketmenin, uzun vadeli ve kısa vadeli birçok faydası vardır. Diğer birçok tohumda bulunmayan sağlığı olumlu yönde etkileyen bazı benzersiz bileşikler içerir. Genel olarak, sindirimi kolaylaştırır, cilt ve saç sağlığını iyileştirir, hipertansiyonu ve iltihabı azaltır, kanser ve kemik hastalıklarını önler, diyabeti kontrol eder, ağız sağlığını iyileştirir ve metabolizmayı iyileştirir. Tahini her zaman olduğu gibi sahurda tüketmek de oldukça faydalıdır. Uzun süre yemek yenmediği durumlarda oluşabilen kan şekeri düşmesi, açlık, mide yanması, aç hissetme, halsizlik gibi olumsuz durumları engeller.Tahin, diyet lifi bakımından oldukça zengindir. Yaklaşık 100-gram tahinde 8 gramdan fazla lif olduğu bilinmektedir. Lif, sağlıklı bir sindirim sistemi için gereklidir. Ayrıca, lif açısından zengin besinler, karnınızın daha dolgun olmasını sağlar, böylece aşırı yemek yemenizi önler. Lif ayrıca yediğiniz şeker ve yağların kan dolaşımına düzenli bir şekilde girmesine yardımcı olur ve kan şekeri seviyenizi kontrol altında tutar. Sonuç olarak, tekrar aç hissetmenize neden olabilecek ani şeker düşmelerinin önüne geçmenize yardımcı olur.

Tahin, metabolizma hızını arttırmaya ve açlığı azaltmaya yardımcı olan, böylece aşırı yemek tüketimini ve kilo vermeye yardımcı olan mükemmel bir protein kaynağıdır. 

Tahin, uzun süre aç kalınması durumunda, karaciğerinizi ve böbreklerinizi hasara karşı korumaya yardımcı olabilecek bileşikler içerir. Bu bileşikler, vücudunuzdaki toksinleri ve atıkların zararlarından ve vücuttan atılmasını sağlarlar.

Sağlık Rehberimiz için tıklayınız.

WhatsApp
Hizmetlerimiz Hakkında Bilgi Alın!
Merhabalar, Ben Diyetisyen Tuğba Yaprak, size nasıl yardımcı olabilirim?
Powered by