Chia Tohumu ile Zayıflama

Chia tohumu ile zayıflama mümkün! Chia tohumunun tok tutucu ve kilo verdiren etkisinden diyet listeleriniz içerisinde kontrollü bir şekilde yararlanın!

Bitkisel protein bazlı özel bir tohum olduğunu ifade etmek gerekiyor ve protein deposu tohum sayesinde gün içerisinde açlık hissinden her geçen dakika biraz daha uzaklaşıyorsunuz. Özellikle yediği yemekleri kontrol edemeyen insanlar için oldukça faydalı bir ürün. Tokluk hissi ile birlikte sizler de yemeklerden uzaklaşacak ve tüketimi daha sınırlı hale getireceksiniz. Kalsiyum bakımından da oldukça zengin bir tohum ve bu sayede metabolizmanın daha hızlı çalışması da kolaylaşıyor. Metabolizma hızlandırıcı tohum olarak da bilinen chia tohumu, düzenli kullanım ile birlikte yağ yakımında da önemli bir rol üstleniyor. Hızlı çalışan metabolizma, sindirimi de daha hızlı bir hale getirir ve tükettiğiniz gıdaların sindirimi de çok daha kolay bir hal alır. Chia tohumu, lif bakımından da zengin bir tohum olarak karşımıza çıkıyor. Lif desteği, bağırsak hareketlerini düzenliyor ve idrar problemini de bir nebze olsun ortadan kaldırıyor.

Chia Tohumunun Faydaları

 • Vitamin bakımından oldukça zengin bir tohumdur. A, B, D ve E vitaminlerini ihtiva eden bu tohum, vücut dengesini sağlama konusunda da insanlara yardımcı oluyor.
 • Kan şekeri dengeleyici bir özelliğe sahip ve kan şekeri sık düşen insanlar da bu tohum ile birlikte dengeyi koruyabilir.
 • Lif oranı yüksek olan tohum, sindirim sorunu yaşayan hastaların imdadına da yetişiyor. İdrara çıkma konusunda sıkıntı yaşıyorsanız bu tohum ile birlikte idrar düzenini sağlamak da mümkün olacaktır.
 • Kolesterol hastaları da bu tohumu kullanabilir.
 • Karın bölgesinde yağlanma meydana gelen kişiler de bu tohumu düzenli kullanarak daha sıkı bir karın bölgesine sahip olacaktır.
 • Enerji verici ve bununla birlikte performans arttırıcı özelliğe de sahiptir.
 • En önemlisi de zayıflama konusunda profesyonel bir yardımcıdır. Chia tohumu çok farklı şekillerde kullanılabiliyor. Zayıflamak isteyen kimseler için nasıl hazırlanması ve tüketilmesi gerektiğini de az sonra sizinle paylaşacağız.

Chia Tohumu Kalori ve Besin Değerleri

Katı gıdalarla veya içeceklerle karıştırılıp tüketilerek diyet listelerinde yerini alan bu besinin tat olarak da zenginlik katacağını aktarmaktayız. Daha sağlıklı bir şekilde tüketmek isteyeceğiniz yiyeceklerine ilave edeceğiniz chia tohumunda dengeyi tutturmanız, kilo vermenizi daha pratik bir hale getirecektir. 1 yemek kaşığında 6 gr olarak ilave edeceğiniz chia tohumu toplamda 29-30 kalori civarındadır. Eğer kaşığı tepeleme olarak doldurursanız bu durumda değerleri iki katına çıkacaktır. 12 gr’lık chia tohumu için kalori değeri ise 58’e yükselecektir.

Mutfaklarınızda kepçe kullanıyorsanız bu durumda 36 gr olan chia tohumu 174 kalori şeklinde yansıyacaktır. 1 çay bardağı chia tohumu ise yaklaşık 120 gr gelirken, toplamda 580 kalori olacaktır. Eğer yarım kg chia tohumunun kalorisini merak ediyorsanız, 2436 olarak aktarılmaktadır. Bu tohum ile birlikte hem vücudunuzun besin ihtiyacını karşılayabilir hem de kilo almanızı engelleyebilirsiniz.

Chia Tohumu Zayıflatır Mı?

Bitkisel protein desteği ile tüketimi çok daha az hale getiren özel bir tohumdan bahsediyoruz. Gün içerisinde çok fazla yemek yiyor ve açlık hissinin önüne geçemiyorsanız eğer chia tohumu bu konuda sizlere profesyonel bir şekilde yardımcı olacaktır.

 • Bitkisel protein kaynağı sayesinde tokluk hissi çok daha güçlü ve belirgin bir şekilde yaşanıyor. Bu sayede yemek yeme isteği de geri plana atılarak daha az tüketim gerçekleşiyor.
 • Sahip olduğu kalsiyum miktarı da oldukça fazla ve kalsiyum da metabolizmayı hızlandırma konusunda yeterli gelecektir.
 • Metabolizmanın hızlandırılması ile birlikte gün içerisinde tüketilen gıdalar çok daha kısa sürede ve hızlı bir şekilde sindiriliyor.
 • Lif kaynağı ile birlikte idrar problemi ortadan kalkıyor ve gün içerisinde tuvaletleri çok daha sık ziyaret ediyorsunuz.

Başlı başına gerçek bir zayıflama kaynağı olan chia tohumunun düzenli ve doğru bir şekilde kullanılması gerekiyor. Online dünya üzerinden detaylı bir araştırma yapıldığında zararlarının da olduğunu göreceksiniz. Doğru ve düzenli kullanımın dışına çıkıldığında yan etkiler de söz konusu olacaktır.

Chia Tohumu Nasıl Yapılır?

Chia tohumu, eczane ve aktarlarda satılıyor ancak dilerseniz kendiniz de üretimini yapabilir ve doğal bir şekilde tüketebilirsiniz. Mart, Nisan ve Mayıs ayları, ekim zamanı olarak biliniyor ve en değerli zamanlar olarak lanse ediliyor. Saksıda yetiştirilmesi mümkündür, dilerseniz bahçelerinizde de sorunsuz bir şekilde yetiştirebilirsiniz. Yetiştirilmesi için en uygun toprak tipi nemli topraktır. Tohum ekiminin daha sağlıklı bir şekilde yapılabilmesi için 3 kat derine yerleştirilmesi gerekiyor. Çimlendirme süreci ise çok daha zahmetli ve 18 ila 20 derece ısıya sahip bir ortamda mümkün olacaktır. Aşırı sulama ve aşırı gübreleme tavsiye edilmiyor. Kaliteli ürün alabilmek için güney cephesinde yetiştirilmesi tavsiye ediliyor. Bu tohum, insan sağlığına oldukça faydalı bir tohumdur. Üretimi bir hayli zor ancak yukarıda bahsettiğimiz adımları takip ederek sizler de kendi ürününüzü elde edebilirsiniz. Dilerseniz zahmet etmemek adına aktarları ya da satış yapan eczaneleri de ziyaret edebilir ve satın alabilirsiniz.

Chia Tohumu Nasıl Tüketilmelidir?

Bu tohumu farklı şekillerde tüketebilirsiniz. Çiğ olarak tüketimde daha lezzetli bir gıda elde edebilmek adına yemeklerinizde kullanabilirsiniz. Gün boyu tükettiğiniz öğünlerde bir miktar tohumu da yemeklere ilave ederek daha lezzetli hale getirebiliyorsunuz. Dilerseniz sıvı olarak da tüketebilirsiniz. Önceden ısıtılmış bir bardak suya bir çay kaşığı chia tohumu ekleyerek 10 dakika boyunca beklemeniz yeterlidir. Sıvı tüketim de bu şekilde gerçekleştirilebilir ve en az çiğ tüketim kadar faydalı olduğunu da belirtmekte fayda var. Çay olarak tüketimde sabah ve akşam olmak üzere günde 2 bardak yeterli olacaktır. Yazımızın başında da belirttiğimiz gibi aşırı tüketim, vücudunuza zarar verebiliyor ve birtakım alerjik reaksiyonlara neden oluyor.

Chia Tohumu ile Zayıflamak sağlıklı mı?

Doğanın insanlığa sunduğu ürünleri kullanırken elbette temkinli olmamız gerekiyor. Her ürün mucizevi bir ürün değildir ya da her birinin ayrı ayrı fayda sağlamasını da bekleyemeyiz. Chia tohumu da doğanın bizimle paylaştığı ürünlerden bir tanesi ve zayıflama konusunda oldukça faydalı bir tohumdur. Dikkat edilmesi gereken birtakım hususlar elbette mevcut. Az önce de ifade ettiğimiz gibi doğru ve düzenli kullanımın dışına çıkılmaması gerekiyor. Aşırı kullanım ile birlikte cildinize ve vücudunuza büyük ölçüde zarar verecektir. Online dünyada bir araştırma yaparsanız eğer zayıflamak için tercih eden birçok ünlünün, aşırı kullanım nedeniyle zarar gördüğünü okuyacaksınız. Kullanmadan önce bir uzman ile iletişime geçmenizde fayda var. Genel sağlık kontrolleri yapıldıktan sonra vücudunuzun bu tohuma vereceği tepkinin de belirlenmesi gerekiyor. Alternatif tıp elbette insanlığa büyük fayda sağlıyor ancak yine de bir uzmana danışmadan hareket etmemek çok daha sağlıklı bir tercih olacaktır. Chia tohumu için de aynı durum geçerli. Tek başına fayda sağlamayacaktır, bu yüzden diyet programınızın yanında tüketmeniz daha uygundur. Süreci hızlandırmak için sportif faaliyetleri de arttırabilirsiniz.

Chia Tohumu Diyeti Nasıl Yapılır?

Gün içerisinde kendinizi aç hissediyorsanız ve doyurucu besinler tüketmek için arayışa girdiyseniz karşınıza çıkacak olan chia tohumu tam size göre olacaktır. Diyetiniz süresince chia tohumu tüketmeniz halinde içerisindeki triptofan aminoasit sayesinde açlık hissinin azalacağını görebileceksiniz. Gece saatlerinde sürekli acıkmaktan şikayet ediyorsanız, bu durumu ortadan kaldırabilmek için tüketebileceğiniz diyet besinleri arasında yer alacaktır. Diğer yandan ise kilo kayıplarının hızlı olması nedeniyle aynı anda kas kaybının da yaşanması sizleri zor durumda bırakacaktır.

Yağ yakımını destekleyerek, daha sağlıklı bir şekilde kilo vermenizi sağlayan chia tohumu ile diyetinizi destekleyebilirsiniz. Böylece fazla kilolarınızdan kurtularak ideal seviyelere ulaşabilirsiniz. Kendinizi rahat hissetmenizi sağlayacak olan besinler arasında yer alacaktır. Bu tohuma ait bir diyet menüsü yoktur. Bu tohum aç karnına su ile karıştırılıp içilmelidir. Bu nedenle bu tohum diyet listelerine eklenmelidir. Ancak bu diyet tohumu doktorun izni ile tüketilmeli ve diyet listesine eklenmelidir.

Chia tohumu ile zayıflamak isteyenler, suya, limona ve bala ihtiyacı vardır. Öncelikli olarak bu tohum suyun içinde bir saat bekletilmeli, daha sonra verilen malzemeler ile karıştırılmalıdır. Daha sonra blendırdan geçirilmelidir. Böylelikle bu tohum ile karışım yapılmış olunur. Bu karışım sabahları kahvaltı yapmadan önce bir bardak olacak şekilde tüketilmelidir. Toksinleri atarak bağırsaklarınızın çalışmasını sağlayacak olan bu karışımı bir ay boyunca her sabah tüketebilirsiniz.

Chia Tohumunu Kimler Kullanmamalı?

 • Trigliserid sorunu olan kişilerin bu tohumu kullanması kesinlikle tavsiye edilmiyor.
 • Chia tohumu, gaz problemi yaşatan tohumlardan bir tanesidir, bu yüzden trigliserid sorunu olan kişilerin kullanımı fayda yerine zarar sağlayacaktır.
 • Prostat kanserine sebep olabildiği hali hazırda tartışılıyor. Bu yüzden tohumu kullanmadan önce bir uzmandan yardım almanız önem taşıyor.
 • Zayıf bir bünyeye sahip iseniz bu tohumdan uzak durmanız gerekiyor. Bağımlılık yaratan bir tohum olduğu için zayıf bünyelerde etkisini çok daha farklı şekillerde gösterebiliyor.
 • Düzenli ilaç kullanan bir kişi iseniz, chia tohumu, ilaçlarınız bittikten sonra kullanılmalıdır. İlaçlar ile kısa sürede etkileşime girebilen bu tohum, vücutta beklenmeyen sorun ve etkilere neden olabiliyor.
 • Karaciğer rahatsızlığı ve kalp hastası olan kimselerin de bu tohumdan uzak durmaları tavsiye ediliyor. Genel sağlık kontrollerinizi yaptırdıktan sonra uygunluk durumuna bağlı olarak tüketime başlamanız sizler için çok daha uygun ve doğru olacaktır.

Neyi Sormak istiyorsunuz bu kısıma detaylı belirtin lütfen. ( Yayınlanma Süresi 24 saati bulabilir ) *

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi*

Ücretsiz Bilgi Alın

Tıklayın