Sağlık Rehberi

Hibiskusun Faydaları – Hibiskus Çayı

Hibiskusun Faydaları Nelerdir? Hibiskus Çayı Nasıl Demlenir? Hibiskus Çayı Nasıl Hazırlanır? Merak ettiğiniz tüm soruların yanıtları bu sayfada!

Hibiskus Nedir?

Dünya üzerinde sıcak ve tropikal bölgelerde 200’den fazla Hibiskus türü bulunmaktadır. Hibiskus genelde güzel çiçekleri ile bilindiğinden süs amaçlı yetiştirilir. Hibiskus’un kökeni Çin’e dayanmakta olsa da şimdilerde tropikal bölgelerde yaygın olarak yetiştirilmektedir. Bitkinin popüler isimlerinden bazıları Çin gülü, Çin ebegümeci, Ebegümeci ve Çin Gülü’dür. Hibiskus diyet yaparken, sağlık sorunlarının tedavisinde ve doğal bir boya kaynağı olarak kullanılmaktadır.

Hibiskus bitkisinin boyu yaklaşık 5 metreye kadar uzar ve 3 metre genişliğine kadar büyüyebilir. Hibiskus, dik, çok dallı, tüysüz ve yaprak dökmeyen bir çalı türüdür. Yetiştiği topraklar organik madde bakımından yüksek verimli topraklar olmalıdır.

Hibiskus çiçeği çok farklı renklerde açabilir. Kırmızı, sarı, beyaz ve açık kahverengi renkte olabilirler. Bu çiçek 1960 yılında Malezya’nın ulusal çiçeği olarak tanınmıştır. Sonbahar aylarında iç mekanlarda yetiştirilen çiçekler ilkbahardan yaz sonuna kadar çiçek açmaya devam eder.

Hibiskus çiçeği Hindistan’da “Ayakkabı Çiçeği” olarak bilinmektedir. Bunun sebebi insanların ayakkabılarını parlatmak için bu çiçeği kullanmalarından dolayıdır. Bu büyük ve bol renkli çiçeği tropikal iklimlerde farklı amaçlar için de kullanmaktadırlar. Hawaii’de bekar ve evlenmek için hazır olan kadınlar bu çiçeği sağ kulaklarına takarlar. Evli kadınlar ise sol kulaklarında kullanırlar. Böylece hibiskus mesaj anlamı taşıyan bir çiçek olarak da görülmektedir.

Hibiskus çiçeğinin yaprakları hafif asidik bir yapıya sahiptir ve salatalar ve garnitür tarzı yiyecekler ile tüketilmektedir. Yöreye özgü farklı tüketim şekilleri de bulunmaktadır. Örneğin Papua Yeni Gine’de bu çiçekler turşu yapılarak tüketilmektedir.

Hibiskusun Faydaları Nelerdir?

Hibiskus, diğer bir adıyla ebegümeci her kültürde ve ülkede farklı anlamlar taşıyabilen ve farklı kullanım alanları olan çok yönlü ve çok faydalı bir bitkidir. Dünya üzerinde neredeyse her ülkede rahatlıkla bulunabilen ve çok fazla çeşidi olan Hibiskusun faydaları şöyledir:

 • Flavonoidler ve birçok minerali barındıran Hibiskus vücuttaki yağ ve karbonhidrat emilimini azaltarak kilo vermeye yardımcı olur.
 • Metabolizmayı hızlandırır. Antioksidan içerikleri sayesinde doğal bir vücudun su tutmamasını sağlayan idrar söktürücü olarak tüketilmektedir.
 • Kolesterol ve kolesterole bağlı oluşacak tıkanıklar, kalp rahatsızlıkları ve sindirim bozukluklarını engellemektedir.
 • Vücut sıcaklığını düşürmeye yarar. Özellikle kışın ortaya çıkan nezle, grip ve soğuk algınlığı gibi hastalıkların sonucu olarak ortaya çıkan yüksek ateşi düşürmekte kullanılmaktadır.
 • Afrika bölgesinde bitkinin farklı bölümleri farklı hastalıkların tedavisi için kullanılmaktadır. Bu bölgeye özgü olarak kabızlık, soğuk algınlığı ve karaciğer rahatsızlıklarında hibiskus bitkisi yaygın olarak tüketilmektedir.
 • İçeriğinde bulunan polifoneller sayesinde beyin fonksiyonlarını korur ve güçlenmesini sağlar. Böylece oluşacak depresyonu önler. Depresyon tedavisi görülüyor ise semptomların azaltılmasına yardımcı olur.
 • Yüksek kan şekeri sinirler, gözler ve böbreklerin çalışmasını etkilediğinden kalp hastalığına yakalanma riskini arttırabilir. Düzenli hibiskus tüketimi sayesinde yaklaşık 20 günde kan şekeri seviyelerinin %50 ye yakın oranda azaldığı gözlemlenmiştir.
 • Doğal bir ilaç olarak kullanılan Hibiskus sağlıklı saç büyümesi ve onarımını sağlamaktadır.
 • Enfeksiyonlarla mücadele eder.
 • Yaraların tedavisinde kullanılır.
 • Hibiskus çiçeği sayesinde saçta oluşan bitlerin yok edilmesi sağlanabilmektedir.
 • Zararlı UV ışınlarına karşı koruma sağlayarak cilt kanseri riskini en aza indirir.

Hibiskus Çayı Nasıl Hazırlanır?

Hibiskus çayı pratik şekilde hızlıca hazırlanabilen çok faydalı bir çaydır. Hibiskus çiçeklerinden çay elde etmek için kaynatılmaması, kaynamış suya sonradan eklenmesi gerekmektedir.

Malzemeler

 • 1 su bardağı Hibiskus çiçeği
 • 2 litre su
 • Tatlandırmak için bal ya da çeyrek bardak şeker
 • 1 adet tarçın çubuğu
 • Dilimlenmiş zencefil-2 dilim
 • Limon ya da portakal dilimleri

Hazırlanışı

 • Orta büyüklükte bir tencereye 4 su bardağı kadar suyu ekleyin. Şeker kullanmak isterseniz, şekeri de ekleyin.
 • İsteğe bağlı olarak tarçını ve zencefil dilimlerini ekleyin. Evde taze ve tadının yakışacağını düşündüğünüz meyveler varsa bu meyveleri de suya ekleyebilirsiniz.
 • Şekerli yapıyorsanız şeker suda eriyene kadar kaynatmaya devam edin. Eğer şeker ya da diğer baharatları kullanmayacaksanız kettleda da suyu kaynatabilirsiniz.
 • Kaynadıktan sonra ateşten alın ve çiçekleri kaynamış olan suyun içinde bırakın.
 • Tencerenin kapağını kapatarak 20-30 dakika özlerin birbirine karışmasını bekleyin. Demlendikten sonra süzerek cam bir sürahiye alın.
 • Sürahiye aldığınız çayın içine kalan tarçın çubuğunu, zencefil, limon ve portakal dilimlerini atın.
 • Hibiskus çayını şekersiz yaptıysanız bu karışımı tatlandırmak için bal ya da akçaağaç şurubu ekleyebilirsiniz.

Hibiskus çayını hazırlar hazırlamaz da tüketebileceğiniz gibi buzdolabında soğutarak da tüketebilirsiniz. Saklama süresi olarak maksimum 2 gün idealdir. Daha sonrasında tekrar hibiskus çayı hazırlamanız gerekecektir. Bu sebeple büyük ölçülerde yaptığınızda hızlıca tüketilmesi gerektiğiniz bilmeniz önemlidir. Hibiskus çayı günde maksimum 2 bardak tüketilmelidir.

Hamilelik Döneminde Hibiskus Çayı Kullanılır Mı?

Hamilelik döneminde birçok yiyecek ve içeceğin tüketilmemesi gerekir çünkü bu yiyecekler hamile kadınların veya bebeklerinin sağlığına zarar verebilen ve hamileliği tehlikeye atabilen besinlerdir.Hibiskus, özellikle hamile kadınlar için faydalı olmayabilir çünkü kanıtlar hamilelik sırasında zararlı etkileri olduğunu göstermektedir. Hibiskus yani ebegümeci çayı tüketmiş iseniz hızlıca doktorunuzla konuşmalısınız.

Gebelik süresince hibiskus çayı içmek çeşitli komplikasyonların oluşma riskinizi arttırmaktadır. Bitki çaylarını tüketmeden önce muhakkak doktorunuz ile konuşmanız gerekmektedir. Marketlerden ürün alırken yiyecek ya da içeceğin hibiskus içerip içermediğine bakmak bazen yeterli olmayabilir çünkü hibiskusun birçok farklı adı bulunmaktadır. Bu sebeple sadece hibiskus çayı değil diğer bitki çaylarını da tüketmemeniz faydanız olacaktır.

Hibiskus çayı içildiğinde rahmin kasılmaya başlamasına neden olabilir ki bu durumun sonucu olarak düşük gerçekleşebilir. Anne sütü annenin beslenme tipinin çoğunu içerdiğinden emziren anneler için bilinmeyen riskleri de doğurabilmektedir.

Tropikal bir bitki olan Hibiskus Çayı, özellikle gebeliğinin ilk üç aylık dönemde olan anneler için asla önerilmez. Aynı zamanda hormon seviyelerinde dalgalanmalara da neden olabilmektedir. Hibiskus çayı, pelvik bölge veya uterusta kan akışını uyaran etkiler de içermektedir. Bu kanamalar sancılı kramplara ve hatta erken doğuma bile sebep olmaktadırlar.

Çoğu sağlık personeli gebelik döneminde olan hastalarını hibiskusun faydaları yüksek olmasına rağmen hibiskus tüketmemeleri konusunda önceden uyarmaktadır.

Neyi Sormak istiyorsunuz bu kısıma detaylı belirtin lütfen. ( Yayınlanma Süresi 24 saati bulabilir ) *

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi*

Diyetisyen

Tuğba Yaprak

Genel yaşam standardınızı bozmadan, sıkılmadan diyet yapmak istemez misiniz ?

Sizi Arayalım


  Hemen Şimdi Destek Alın

  Ücretsiz Bilgi Alın

  Tıklayın